Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • S kondicijo in higieno nad viruse

    Dobro počutjenovember '08

    Na naše telo vsak dan strupeno in obremenjujoče delujejo biološki, kemični in fizikalni dejavniki. Ti so največkrat zunanji, žal pa zaradi dihanja in presnove tudi v nas nastajajo visoko reaktivni, škodljivi prosti radikali, ki poškodujejo celice in njihovo normalno delovanje. Zoper takšne poškodbe ima telo pripravljene obrambne mehanizme (vitamine C, E, A, D, aminokisline, ki vsebujejo žveplo in nekatere encime) in celice, ki popravljajo poškodbe in obračunavajo z vsiljivci.

  • Pripravimo ozimnico

    Dobro počutjeoktober '08

    Potrebujemo:

    5 kg mesnatih paprik,

    1 kg jajčevcev,

    5 dl olja,

    2 feferona,

    3 žlice soli,

    4 stroke česna.

     

    Paprike operemo in temeljito obrišemo. Položimo jih na rešetko v segreti pečici in jih spečemo do te mere, da koža porjavi. Pečene paprike zlagamo v posodo, ki jo pokrijemo s pokrovko. Jajčevce operemo, dobro obrišemo in po dolgem razpolovimo. Pokapljamo jih z oljem, položimo na rešetko segrete pečice in spečemo do mehkega. Ohlajene paprike olupimo, razpolovimo in očistimo. Položimo jih v cedilo, da se temeljito odcedijo. Pečene jajčevce olupimo in očistimo. Česen olupimo.

  • Da bodo noge na suhem

    Dobro počutjeoktober '08

    Moda_Cevlji

    S kakovostno obutvijo se lahko tudi v najhladnejših mesecih v letu brezskrbno sprehajate v naravi ali po mestu ter obiskujete večerne prireditve, ne da bi se vam bilo treba bati, da si boste zmočili noge ali da vas bo zeblo.

    Za mokre in hladne dni je najbolje izbrati obutev iz nepremočljivega materiala gore-tex. Gore-tex je v svetu znan kot edini material, ki nudi stoodstotno zaščito pred mokroto. Izdelan je kot tanka membrana z zelo drobnimi luknjicami, ki ne prepuščajo vode, hkrati pa koža diha. Membrano podložijo pod zgornjo plast obutve. Iz tega materiala so izdelani nepremočljivi mokasini, salonarji, gležnjarji, škornji in športna obutev. Zgornji materiali so večinoma iz usnja, lahko pa so tudi iz kakega elastičnega materiala.

  • S pravo hrano utrdimo kosti

    Dobro počutjeoktober '08

    Prehrana_kalcij

    Raziskave o preprečevanju in zdravljenju osteopenije (mehčanje kosti) in osteoporoze jasno kažejo, da se stanje bolezni v poletnih mesecih močno izboljša pri osebah, ki svojo kožo redno in varno izpostavljajo sončni svetlobi. Tako naše telo pod vplivom UVB žarkov tvori vitamin D, ki je eden glavnih pospeševalcev kalcija v kosti.

    Najstarejši in še najučinkovitejši zdravili za zdravljenje osteoporoze sta - ob redni telesni aktivnosti - kalcij (Ca) in vitamin D. Če se preveč zadržujemo v zaprtih prostorih, če nosimo oblačila z dolgimi rokavi ali preveč uporabljamo kreme za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem, dobimo premalo vitamina D, zato moramo primanjkljaj nadomestiti z ustrezno prehrano.

  • Park je srce življenja

    Dobro počutjeoktober '08

     

    Gibanje_Dom_SiskaPred Domom starejših občanov Šiška je domiselno urejen športni park, v katerem lahko starejši s pomočjo prilagojenih naprav izboljšujejo gibljivost, ravnotežje in moč, obenem pa so na svežem zraku. Z redno vadbo stanovalci vzdržujejo zlasti mišično moč, hkrati pa jim vadba pride prav pri vsakdanjih opravilih (hoja po stopnicah, oblačenje ...). Z vajami lahko izboljšamo poškodbe, ki so nastale kot posledica demence, v domu pa se tudi pohvalijo, da je marsikomu v letu, odkar je odprt park, uspelo znova shoditi.

  • Razbremenimo hrbtenico

    Dobro počutjeoktober '08

    Zdravje_Hrbtenica_Dvigovanje

    Najpogostejši vzrok za bolečino v hrbtu so degenerativne spremembe medvretenčnih ploščic, ki so posledica nepravilnega obremenjevanja hrbtenice. Spremembe na ploščicah se pojavijo že v mladosti in se z leti le še stopnjujejo. Bolečine lahko izvirajo tudi iz hrbtnih mišic, notranjih organov (denimo ledvic, maternice itd.), lahko so posledica zlomov vretenc, zožitve hrbteničnega kanala, bolezni ožilja in pritiska na živčne korenine. Včasih je vzrok za bolečine v hrbtu tudi psihogen. Zaradi tega moramo pred začetkom zdravljenja določiti pravi vzrok za bolečino, saj se spričo številnih možnih vzrokov načini zdravljenja med seboj zelo razlikujejo.

  • KROMPIRJEV ZLOŽENKA Z GOBAMI

    Dobro počutjeoktober '08

     

    Recepi je iz knjige 365 dni v kuhinji/ Jesen

    Prehrana_Recepti

    Za 3 osebe potrebujemo:

    30 dag šampinjonov ali kukmakov

    žlico limoninega soka

    50 dag krompirja

    sol in beli poper

    sveže naribani muškatni orešček

    20 dag sladke smetane

    15 dag mocarele

    šopek peteršilja

     

    Priprava:

  • DOBRE NAVADE NAMESTO DIETE

    Dobro počutjeoktober '08

     

    Andreja Širca Čampa

    Uravnotežena prehrana je tista, ki nas nahrani, varuje naše zdravje in, kadar je to potrebno, sodeluje v boju z boleznijo. Ni »dobrih« in »slabih« živil, poznamo le dobro in slabo prehranjevanje. Manjše spremembe v prehranjevalnih navadah vodijo k velikim spremembam v zdravju.

    Tako kot drugod po svetu tudi v Sloveniji revije povečujejo svoje naklade z objavljanjem nenavadnih diet, vse več je knjižnih uspešnic o uspešnem izgubljanju telesne mase. Glavnina objavljenih diet, ki pa, žal, dosežejo zelo širok krog populacije, je osredotočena na izboljšanje estetskega videza uporabnika in ne v izboljšanje njegovega dejanskega zdravstvenega stanja ter v preprečevanje kroničnih obolenj, povezanih z motnjami metabolizma zaradi povečane telesne mase ali debelosti.

  • POLETNI PABERKI

    Dobro počutjeoktober '08

     

    Slavica Pogačnik -Toličič

    Z neizmerno naglico so mimo nas oddrveli poletni meseci. Pravijo, da dopustniški. Vsak jih je po svoje doživljal in vsak je našel sebi primeren način ... Tudi večina upokojencev, čeprav nekateri zatrjujejo, da imamo vsak dan dopust.

    Kar nekaj znancev mi je zagotovilo, da jim je bilo najlepše doma! Odpadlo je nekaj vsakdanjih skrbi, kar je pripomoglo k dobremu odnosu do sebe in drugih in k bolj učinkovitemu delu. Sprejemali so odločitve o svojih čustvih in sposobnostih za osebno izpolnitev, denimo: živel bom mirno, privoščil si bom drobne užitke, poskušal bom čimbolj izkoristiti vsak trenutek življenja, takega, kakršno je ...

  • PERESNIKI ZA SLADKORNE BOLNIKE

    Dobro počutjeoktober '08

     

    M. K.

    Zdravje_LantusSladkorna bolezen je ena najpogostejših kroničnih bolezni. Leta 1995 je bilo na svetu 130 milijonov bolnikov s sladkorno boleznijo, lani jih je bilo že 246 milijonov, njihovo število pa še kar narašča. Največ ljudi prizadene sladkorna bolezen tipa 2.

    Sladkorna bolezen tipa 2 se večinoma pojavi v zrelih letih. Čeprav diabetes sam po sebi ni deden, pa je dedna nagnjenost k tej bolezni. Zelo verjetno je, da bo nekdo, čigar mati ali oče sta imela sladkorno bolezen, v starosti tudi sam zbolel. To je v dobršni meri odvisno tudi od življenjskega sloga, prehrane in gibanja, pravzaprav pomanjkanja gibanja. Človek lahko zboli za sladkorno boleznijo veliko pozneje, če upošteva pravila zdravega življenja. Enako velja za napredovanje bolezni in nastanek zapletov. Zdrav življenjski slog pomeni primerno telesno težo, zdravo hrano (sadje, zelenjava, malo maščob in sladkorja, malo rdečega mesa, več rib, za pijačo pa voda) in redno telovadbo vsaj pol ure na dan.

  • 1
  • …
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov