Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Imate težave z glivicami?

    Dobro počutjeapril '20

    Ali so vaši nohti rumeni, odebeljeni ali na vogalih celo odlomljeni? Se vam lušči koža in vas med prsti srbi? Zaznavate neprijeten vonj? Vse to so znaki, da imate glivice.

    Vsak izmed nas komaj čaka, da odvrže nogavice in zaprte čevlje. A ko vaše noge napadejo glivice, se nohti postopoma spremenijo v krhke, poroženele, rumenkaste in odebeljene nohte, v nekaterih primerih pa lahko noht celo odpade. Ne zakrije jih niti najboljši lak za nohte niti stalno nošenje zaprte obutve. In čeprav glivice sprva niti ne bolijo niti ne srbijo, jih ne smemo prezreti. Če se namreč dovolj hitro ne odločimo za uničenje glivic, bodo naše nohte počasi uničevale naprej. Po več mesecih ali letih se lahko razširijo tudi na stopala, lahko pa tudi na nohte na rokah ali celo kamor koli na koži.

  • Težave s suhimi očmi

    Dobro počutjeapril '20

    Težave s suhimi očmi najpogosteje občutimo kot praskanje ali zbadanje v očeh. A tudi pretirano solzenje je znak suhih oči, ki so občutljivejše za zunanje dražljaje, kot sta veter in mraz, ter se odzovejo s pretiranim solzenjem.

    Starost neredko povzroči, da se proizvodnja solz upočasni. Med najpogostejšimi razlogi za suhe oči so prav zmanjšano nastajanje solz in spremembe v sestavi solznega filma, ki zato očesa ne ščiti več dovolj. Tako se težava s suhimi očmi pogosto pojavlja pri starejših, ker se takrat zmanjša izločanje solz. Včasih gre tudi za starostne spremembe solzne žleze, ki je pogosta pri ženskah v menopavzi. Težave zaradi suhih oči sicer pogosteje opažajo ljudje, ki veliko časa preživijo pred računalniškimi in drugimi zasloni. Ker pri takšnem delu premalokrat pomežiknemo, se solzni film na očeh ne obnavlja dovolj pogosto. Težave s suhimi očmi povzroča tudi zadrževanje v suhih in klimatiziranih prostorih. Uporaba kontaktnih leč ima prav tako neugoden vpliv na nastanek ustreznega solznega filma.

  • Ženski obraz dolgotrajne oskrbe

    Dobro počutjeapril '20

    Slovenija je po stopnji zaposlenosti žensk v vrhu med državami Evropske unije, takoj za Švedsko. Hkrati pa so Slovenke izredno obremenjene s tako imenovanim skrbstvenim delom, torej z nego najmlajših in/ali najstarejših družinskih članov, so poudarile govornice na posvetu o dolgotrajni oskrbi, ki so ga ob prazniku žensk pripravili pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

    Kar precej let javnega opozarjanja je bilo potrebno na to, da ima revščina starejših v veliki meri ženski obraz. Tudi dolgotrajna oskrba ga ima. To je pomembno zato, ker nereševanje problema dolgotrajne oskrbe poslabšuje položaj žensk in povečuje neenakost spolov, je poudarila dr. Majda Hrženjak z Mirovnega inštituta. Samo vsak četrti oskrbovanec je moški. V domovih za starejše je tri četrtine žensk, tudi uporabnic pomoči na domu je več kot dve tretjini. Ženske povprečno živijo pet let dlje kot moški in se z majhno pokojnino v starosti pogosto znajdejo v enočlanskem gospodinjstvu.

  • Prestari za (dobro) zdravljenje?

    Dobro počutjemarec '20

    Osemdesetletnemu gospodu s kronično obstruktivno pljučnico je osebna zdravnica napisala napotnico za rehabilitacijo na kliniki za pljučne bolezni na Golniku. Tja so ga pripeljali z rešilnim avtomobilom. Po šestih urah čakanja mu je zdravnik dejal, da imajo premalo postelj in osebja ter da bo raje svoj čas in energijo namenil mlajšim bolnikom. Prevoz nazaj si je moral zagotoviti sam … 

    Zgodba je resnična, a žal še zdaleč ni redka. Kot je pokazala raziskava o doživljanju starizma v slovenskih zdravstvenih ustanovah iz leta 2017, je več kot dve tretjini starejših od 65 let pri zdravstvenih obravnavi že kdaj občutilo diskriminacijo. Skoraj polovico so najbolj prizadele šale na račun starih ljudi. Slaba tretjina je občutila ignoranco zaradi starosti, le nekaj manj ljudi je imelo občutek, da jih niso vzeli resno. Pokroviteljski odnos je občutila četrtina vprašanih. Podatki so še posebej skrb vzbujajoči, če upoštevamo, da so starejši ljudje najpogostejši uporabniki zdravstvenih storitev, je poudaril Otto Gerdina z Zavoda OPRO, ki je pripravil razpravo o diskriminaciji v zdravstvu.

  • Pomoč pri intimni negi

    Dobro počutjemarec '20

    Izločanje urina in odvajanje blata sta ena izmed osnovnih fizioloških potreb, s katerimi izločimo odpadne in škodljive snovi iz telesa. Na oba procesa vplivajo prehrana, zaužita tekočina, gibanje, delovanje organov, nekatere bolezni, nekatera zdravila, psihološki dejavniki in čustvena stanja.

    Na izločanje urina vpliva delovanje ledvic, ki imajo pomembno vlogo pri vzpostavljanju ravnovesja v telesu. Vzdržujejo volumen telesnih tekočin in krvni tlak, kislost telesa, omogočajo izločanje presnovnih produktov iz telesa in zadržujejo snovi, koristne za telo. Opazujemo količino izločenega urina, pretok urina, videz, vonj, primesi, pogostost izločanja in motnje v izločanju urina. Pri normalnem izločanju je uriniranje brez bolečin in v normalnem curku.

  •  S hrano nad spomladansko utrujenost

    Dobro počutjemarec '20

    Tako kot se ob začetku zime oziramo naokrog, kdo vse se je že nalezel gripe in prehlada, se po pustu preštevajo tisti, katerih moto vsakokratnega jutra in dne je: »Ne da se mi …« Toda ali je nujno, da spomladi izgubimo energijo in ničesar več ne zmoremo? Ali lahko sami kaj naredimo, da bomo imeli kar največ energije? Seveda!

    Sposobnost, da se lahko gibljemo, mislimo, čustvujemo, se učimo, slišimo, gledamo, govorimo in podobno, črpamo iz lastnega vira energije. Lahko bi rekli iz svojih akumulatorjev, ki se polnijo in praznijo. To so celice v našem telesu, ki naj bi jih bilo od 75 do 100 tisoč milijard in so temeljni gradbeni element telesa. Toda druga izmed temeljnih nalog celic je, da proizvajajo energijo, brez katere ni življenja.

  • Glivična okužba nohtov bolj ogroža sladkorne bolnike

    Dobro počutjemarec '20

    Pri sladkornih bolnikih je glivična okužba nohtov precej pogostejša kot pri ljudeh z normalnim presnavljanjem glukoze. Nikakor ne gre le za lepotno nadlogo, saj okužba poveča tveganje za resne zaplete, ki lahko pripeljejo do diabetičnega stopala in celo do amputacije noge.

    Z glivično okužbo nohtov se sreča vsak tretji bolnik s sladkorno boleznijo, pri čemer moški zbolevajo pogosteje kot ženske. V stik z glivicami pridejo v javnih prostorih, kjer hodijo bosi (bazeni in toplice), prenašajo se tudi med družinskimi člani in prek obutve. Vsak stik z glivico še ne pomeni okužbe, vendar je pri sladkornih bolnikih verjetnejša. Zaradi motenega občutka za bolečino so pogostejše poškodbe na nohtih na nogah, oskrba stopal s krvjo je slabša, visok glikemični sladkor pa ovira normalno celjenje ran, kar glivicam olajša vstop pod noht in okužbo.

  • Več plenic in drugih medicinskih pripomočkov

    Dobro počutjemarec '20

    Zdravstvena kratka 

    Od 1. junija naprej bodo začela veljati nekatera nova pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, zaradi katerih bodo bolniki z inkontinenco upravičeni do dodatnih medicinskih pripomočkov, ki jih dobijo z naročilnico. Namesto treh bodo upravičeni do štirih plenic na dan, oziroma 120 na mesec, tisti z zelo težko obliko inkontinence pa do petih plenic. Ali pa bodo namesto dveh plenic dobili mobilne hlačke, ki olajšajo nego zlasti starejših oseb z demenco (največ 30 kosov na 30 dni). Zdravnik bo lahko podpisal naročilnico za nefrostomske vrečke ter nočne urinske vrečke pri osebah z nefrostomo, cistostomo, urostomo in osebah, ki uporabljajo urinal kondom in urinski kateter. Pri zadnjih bo glede na njihove potrebe lahko predpisal vrečke za seč ali zbiralnik za seč.

  • Probiotiki po principu »naredi sam«

    Dobro počutjemarec '20

    Kjer je volja …

    Skoraj ni medija, ki ne piše o pomenu probiotikov, urejene črevesne flore (po novem imenovane mikrobiota) ter povezave stanja v našem črevesju s številnimi težavami. Kakorkoli obrnete, je dobro prenoviti »travnik« v želodcu. Vprašanje je le, kako se tega lotiti in kako naj prenovo izpeljemo s čim manjšimi stroški.

    V naši mikrobioti naj bi sodelovalo na tisoče sevov koristnih mikroorganizmov. Na trgu pa lahko najdemo le tiste, ki so najtrpežnejši in jih je mogoče stabilizirati, spraviti v kapsule in zagotoviti, da bodo ostali stabilni do trenutka, ko ponovno pridejo v stik z vlago in toploto. Veliko pestrejša je ponudba v tekočih oblikah probiotikov. Fermentirani tekoči pripravki namreč lahko ohranijo tudi takšne seve, ki sušenja ne prenesejo, zato lahko z njimi zaužijemo tudi 30 različnih sevov.

  • Po zdravila le v lekarno

    Dobro počutjemarec '20

    Zdravje kratke

    V lekarnah so zagotovljene varnost, kakovost in sledljivost zdravil, zato farmacevti odsvetujejo njihov nakup zunaj uradne dobavne verige. Zlasti pri nakupih na spletu je treba biti zelo previden.

    Lekarniška zbornica Slovenije in vse slovenske lekarne sledijo evropski zakonodaji in so pred dobrim letom uvedle postopke preverjanja avtentičnosti zdravil z vzpostavljeno dodatno informacijsko podporo. Lekarniški farmacevt pred izdajo zdravila preveri in odjavi vsako škatlico zdravila na recept.

  • 1
  • …
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov