-
VELENJE
Šaleška pokrajinska zveza Velenje (ŠPZDU) je vsakoletno družabno srečanje članstva na začetku poletja izvedla v dveh delih. Prvi dan so povabili na srečanje zakonske pare, ki so preživeli v sožitju pet ali šest desetletij. Kar šestdeset jih je prišlo na slovesnost, pet parov je praznovalo že šestdeseto obletnico, t. i. biserno poroko. Vsak par je prejel šopek in spominsko diplomo.
Predsednik zveze Jože Rebernak je v nagovoru povedal, da je več kot 600 članov zveze velik potencial, ki s skrbnim delom vodstva in sodelovanjem z občinami, centrom za socialno delo, OZRKS Velenje in drugimi pomembno vpliva na življenje upokojenih občanov vseh treh občin (Šmartno ob Paki, Šoštanj in Velenje) in skrbi za zastopanje njihovih interesov.
-
IZOLA
Junija so se v Izoli srečali upokojenke in upokojenci iz vse Primorske – vse od Bovca do Pirana. Vedoželjni upokojenci so si še pred prihodom ogledali številne lepote Istre, in sicer naravni rezervat Škocjanski zatok v Kopru, čudovite freske v hrastovski romanski cerkvi sv. Trojice, oljarno Lisjak v Šalari, obiskali so tudi Piran in Krajinski park Strunjan, v Izoli pa jih je najbolj očaral muzej Porečanke oziroma Parencane. Srečanje je gostil Hotel Delfin, blizu 1500 primorskih upokojencev pa so nagovorili izolski predstavniki ZDUS-a in PZDU-ja, razvedrili pa so jih nastopi ženskega pevskega zbora Sinji Galeb DU Izola, moškega pevskega zbora Delfin DU Jagodje-Dobrava, klape Solinar in Skeč iz Dekanov. Družili so se pozno v noč. (Besedilo in fotografija: Zlata Radikon)
-
Na Ljudski univerzi Jesenice že deset let v obliki študijskih krožkov poteka izjemno uspešen projekt Ohranjanje kulturne dediščine. Letos je ta skupina celo prejela priznanje Andragoškega centra Slovenije za posebne dosežke v izobraževanju odraslih.
Gre za zbiranje tako imenovane nematerialne dediščine oziroma za zapisovanje spominov. Ko je pred desetimi leti izšla prva knjižica, so jo ljudje odlično sprejeli in kar sami so prihajali k njim, ker so želeli povedati svoje spomine. Tako so projekt nadaljevali in se tematsko selili vsako leto v drug predel Jesenic (Jeseniške rovte, vasi pod Golico, Murava, Hrušica, Blejska Dobrava, Lipce, Javornik in Koroška Bela, Javorniški Rovt …). Ko so tako obdelali lokalna območja, so se odločili, da bodo v nadaljevanju raziskovali po posameznih temah. Lani je izšla knjižica Kako so na železarskih Jesenicah včasih živeli, letos pa imajo v načrtu področje šolstva, nekoč v prihodnosti pa tudi to, kako so se otroci igrali včasih.
-
Fotoaparat ni samo za odrasle
Člani samostojne fotografske skupine pri Andragoškem društvu Morje izolske univerze za tretje življenjsko obdobje so se odzvali pobudi cicibanov iz vrtca Mavrica za kratek tečaj fotografiranja. K sodelovanju je odrasle pritegnila vzgojiteljica Maja Kodarin, ki pri svojem delu pogosto uporablja fotoaparat. Ugotovila je, da otroke močno zanima, da pa starši večini ne dovolijo samostojno ravnati s fotoaparatom, »ker je ta drag in ker je samo za odrasle«.
Otroci so si izbrali vsak svojega mentorja ali mentorico, dobili so fotoaparat in po kratki razlagi o nekaterih delih in kaj pomenijo so že začeli pritiskati na sprožilec. Nekateri, kot Matej, so bili že po nekaj pritiskih na gumb prepričani, da so se naučili slikati. Martin se je hitro naveličal slikanja belega kužka, maskote fotoskupine, Tom pa je vestno usvojil prvo lekcijo, da si je treba iz previdnosti najprej privezati fotoaparat okrog vratu. Mia je na splošno veselje izumila nove izraze pri fotografiji.
-
PODLEHNIK
Za člani DU Podlehnik, 185 jih je, je še eno leto uspešnega dela. Predsednica Anka Pernek je delovanje društva, ki je v lanskem letu praznovalo 30. obletnico, predstavila na občnem zboru. V sklopu društva deluje tudi kegljaška sekcija, ki tedensko trenira in se druži v športnem parku v Dežnem. Od leta 2008 je društvo vključeno v projekt Starejši za starejše. Njihove prostovoljke obiskujejo 260 občanov, starejših od 69 let, na domu.
Vsako leto se člani udeležijo čistilne akcije, ki jo organizirajo pri TD Podlehnik, ter srečanj z okoliškimi društvi, športnih iger in pokrajinskega srečanja društev PZDU Sp. Podravje. Ker ne skrbijo več za občinski vinograd, so se udeležili trgatve pri vinogradniku Stanku Plavčaku. Ena izmed njihovih zelo odgovornih dejavnosti je jesensko varovanje otrok na prehodu za pešce pri izstopu in vstopu v avtobus. V decembru člani pripravijo darila in obiščejo starejše nad 80 let. Ti komaj čakajo njihov obisk, da izvejo vse novosti in lahko poklepetajo z njimi.
-
Na nekdanji dan mladosti je Celjanka Ana Vogrinec praznovala 100 let. Z ljubeznijo spremlja, kako rastejo in cvetijo lilije, gladijole, vrtnice, hortenzije in druge cvetlice na njenem vrtu, iz malin pa skuha sok.
Poleg sorodnikov in prijateljev so tudi predstavniki Društva upokojencev Sevnica in krajevne organizacije Rdečega križa obiskali in čestitali za 100. rojstni dan svoji članici Angeli Šalamon z Orehovega.
Ana Boltar, članica DU Kanal, pri 95 letih rada peče in kuha, kvačka in izdeluje punčke iz cunj, proti pozabljanju pa uporablja staro ljudsko zdravilo – vozel na robčku. Jesen življenja preživlja v družbi nečakinje Anke in njene družine.
-
VELENJE
Skupščina Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev (ŠPZDU) se je odvijala nekoliko drugače kot običajno. Ker je dosedanji predsednik Konrad Steblovnik, ki je funkcijo prevzel šele pred letom, zaradi zdravstvenih razlogov odstopil, poleg njega pa še tajnica Darinka Barle ter vodja komisije za šport Anton Barle, so morali izvesti volitve. Novi predsednik ŠPZDU je postal Jože Rebernak.
V Šaleško pokrajinsko zvezo je vključenih deset društev; Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki, Pesje, Škale, Vinska Gora, Šalek, Šentilj pri Velenju, DU državnih in občinskih organov občin Šoštanj, Šmartno ob Paki in MO Velenje, Klub upokojencev Gorenje ter v letu 2015 ustanovljen DU Paka pri Velenju. Lani je iz zveze izstopil Klub upokojencev Premogovnik Velenje, tako ima zdaj zveza približno 5600 članov.
-
V centrih za aktivnosti starejših je pravo zbirališče tistih, ki si želijo v tretjem življenjskem obdobju doživeti in izkusiti še kaj novega in tu pridobljeno znanje in sposobnosti uporabljati še dolga leta, vse tja do visoke starosti. Eden večjih, ki ponuja izredno veliko izbiro dejavnosti, je Center aktivnosti Fužine (CAF), ki so ga leta 2010 odprli v Domu starejših občanov Fužine.
CAF šteje kar 539 članov, ki se za minimalen mesečni denarni znesek lahko vključijo v toliko dejavnosti, kolikor si jih le želijo, in teh ni malo. Med njimi je tudi vse več moških, saj ima vsak posameznik, ki želi svoje življenje v t. i. tretjem življenjskem obdobju popestriti in obogatiti, veliko možnosti najti nekaj po svojem okusu. Program sofinancira Mestna občina Ljubljana. Na izbiro so vadbe za ohranjanje telesne zdržljivosti (sproščanje, pilates, telovadba 80+, družabni plesi, salsa, joga, taijiquan in qigong, telovadba drumsalive,...
-
KRŠKO
Pokrajinska zveza društev upokojencev Posavje, ki pod vodstvom Jožeta Žnidariča povezuje 13 društev, šteje skoraj 7000 članov. Izletništvo, pohodništvo, udejstvovanje na kulturnem in športnem področju, sodelovanje pri mednarodnih projektih, čezmejno sodelovanje, prostovoljstvo, kjer je angažiranih kar 350 upokojencev, je le del dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo posavski upokojenci. V projekt Starejši za starejše je vključenih kar 170 prostovoljcev, ki obiskujejo starejše od 69 let in jim, če je potrebno, pomagajo ali priskrbijo ustrezno pomoč.
-
SEVNICA
Med več kot petsto slovenskimi društvi upokojencev je Društvo upokojencev Sevnica prvo praznovalo 70. obletnico delovanja. »To je bil čas, ko je v Sloveniji nastalo prvih devet društev upokojencev in so bile potrebe in želje upokojencev drugačne kot danes,« je na slovesnosti dejal podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. Sevniškemu društvu upokojencev, ki ima 1100 članov, je podelil veliko plaketo ZDUS, predsednici društva Marijani Kralj pa še plaketo za zasluge pri vodenju društva. Ob visokem jubileju je izšel tudi zbornik Naših 70 let, v katerem so opisane pestre dejavnosti društva, med katerimi ima prednost projekt Starejši za višjo kakovost življenja doma. Da delo v društvu teče nemoteno in dobro, so zaslužni ljudje, ki delajo v njem. Na slovesnosti so plakete ZDUS za zasluge prejeli Cvetka Biderman, Elizabeta Ernestl, Franc Ernestl, Rudi Mlakar in Milena Žnidarič, malo plaketo pa Otilija Kus.