-
Zadnja razkritja mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev o številnih posameznikih iz več držav sveta, tudi iz Slovenije, ki so skrivaj prenesli svoj denar v davčne oaze, da bi se izognili plačilu davkov, kažejo, kako država dopušča dvojna merila. Sodobni svet ima v rokah peščica bogatašev, ki si dovoli vse, na drugi strani je vse več revnih in brezpravnih. Nekdo, ki se koplje v denarju, se s pomočjo davčnih oaz izogne plačilu prispevkov za javno zdravstvo, šolstvo, za delovanje državnih ustanov, za gradnjo in vzdrževanje prometne infrastrukture in drugo, jih pa plačujejo navadni državljani, ki temu ne morejo ubežati. Njim zaradi nekaj sto evrov dolga jemljejo celo stanovanje, v katerem živijo. Finančna uprava očitno velikih rib ne more ali noče odkriti.
Z otvoritve oskrbovanih stanovanj na Škofljici
V mirnem in lepem okolju na Škofljici, v neposredni bližini Doma starejših, zdravstvenega doma in lekarne je Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja zgradil objekt s 30 oskrbovanimi najemnimi stanovanji, ki so jih slovesno predali svojemu namenu minuli petek, 8. aprila.
V treh etažah je 10 stanovanj, površine 38 – 42 kvadratnih metrov, 15 stanovanj, površine 50 – 52 kvadratnih metrov in 5 stanovanj, površine 58 – 69 kvadratnih metrov. Stanovanja so namenjena starejšim od 65 let, ki jim zdravstveno stanje omogoča samostojno bivanje. Prilagojena so gibalno oviranim osebam, opremljeni sta le kuhinja in kopalnica, ostale prostore si stanovalci lahko opremijo po svojem okusu. Za stavbo so uredili tudi prijeten park s klopmi, zeliščnimi gredicami in fitnes napravami. Bližina doma starejših občanov omogoča uporabo njihovih storitev, na voljo je tudi klic v sili 24 ur na dan. Najemnina znaša od 257 do 470 evrov mesečno, poleg najemnine je treba plačati še redne stroške. Večina oskrbovanih stanovanj na Škofljici je že oddanih, sicer pa Nepremičninski sklad gradi najemna oskrbovana stanovanja še v Brežicah in Izoli.
-
Pravijo, da se naš planet vrti vse hitreje. Nekaj bo že na tem, saj se tudi spreminja vse hitreje. Z globalizacijo pa postaja tudi manjši, razlike v prehranjevanju, oblačenju in tudi nekaterih drugih navadah se zmanjšujejo. S sodobnim transportom in komunikacijami so se zmanjšale tudi razdalje. Še najbolj zaprte so tradicionalistične družbe, kjer ima še vedno močno vlogo vera. Zadnji pritisk beguncev na Evropo je posledica trka več različnih interesov – od političnih, ekonomskih do verskih.
Sociolog dr. Marjan Smrke pravi, da globalizacija prinaša dve anomaliji: staranje prebivalstva v zahodnem svetu in presežek mladega prebivalstva v nerazvitem svetu, kjer se je zmanjšala smrtnost, rodnost pa je ostala na visoki ravni, kar 40 odstotkov prebivalstva je tam starega do 30 let. Demografske rasti prebivalstva se ne da ustaviti in pritisk teh ljudi na razviti svet bo vse večji. Smrke pravi, da je strah do drugačnosti naraven, več ko vemo o drugih, manj je strahu.
-
»Zdravje je v očeh Slovencev vrednota in tudi cilj. Če ga hočemo doseči, se bomo morali pogovarjati in sodelovati,« je dejala ministrica za zdravje Milojka Celarc Kolar na nedavnem posvetu o reformi zdravstvenega varstva in zavarovanja, ki sta ga 17. februarja pripravili osrednja slovenska zveza društev upokojencev in Zveza društev upokojencev Slovenije v sodelovanju s stranko Socialnih demokratov in Pozitivnimi seniorji na Mestni občini Ljubljana. Poudarila je, da so odločeni izpeljati prepotrebno zdravstveno reformo, pri tem pa jim bo v pomoč tudi temeljita analiza našega zdravstvenega sistema, ki so jo opravili lani.
Rada ima življenje takšno, kot je
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Naša dolgoletna naročnica Judita Gruden se je na stilsko preobrazbo pripeljala z avtobusom iz Maribora, kjer živi. Zelo rada prebira Vzajemnost, in to od prve do zadnje strani, zelo ji je všeč, da bralkam omogočamo preobrazbo. Zato se je tudi sama prijavila in bila presrečna, ko smo jo povabili v Ljubljano.
Ni ji bilo težko vstati že ob 5. uri zjutraj in oditi na avtobus. Na uredništvo je prišla dobre volje, čeprav ima težave s koleni in kolki. Zelo rada pleše, in če plešeš s srcem in dušo, pravi, te noge potem same ubogajo. Gospa Judita ima končano srednjo ekonomsko šolo, ko je bila še zaposlena, je opravljala računovodska in komercialna dela. Zdaj je že lep čas upokojena, živi sama, vendar je ves čas v stiku s sinovoma in njunima družinama. Ponosna je nanju in na svoje tri vnuke, ki jih obožuje. Čeprav živi sama, ni nikoli osamljena, zelo dobro se razume s sosedami in ima kar nekaj prijateljic. Pravi, da ima rada življenje takšno, kot je. Je zelo družabna, najraje pa se pridruži članom Društva upokojencev Maribor – Pobrežje, kjer imajo enkrat na mesec ples, v okviru društva hodi tudi na telovadbo in kegljanje ter na izlete. Zelo pohvali njihovo društvo, ki se trudi upokojencem ponuditi različne možnosti za preživljanje prostega časa in krepitev zdravja.
-
Vsakdo izmed nas si kdaj želi biti sam, da se »pogovori« s sabo in umiri, potem pa spet potrebujemo družbo. Ljudje smo socialna bitja in tako kot hrano potrebujemo tudi stike z ljudmi, ki jih imamo radi, pa naj so to naši partnerji, otroci ali sorodniki in tudi prijatelji ter znanci. V današnjem svetu vsi preveč hitimo, imamo vsak dan polno opravkov, za druženje pa po navadi zmanjka časa. To kažejo tudi podatki o samskih, ločenih in neporočenih, ki jih je v naši družbi vse več. Leta 1991 jih je bilo nekje 31 odstotkov, predlani pa že 40 odstotkov. To pa pomeni, da je tudi vse več osamljenih, med njimi pa so tako mladi kot starejši.
Svet ZPIZ za izredno uskladitev pokojnin
Na včerajšnji 15. seji je Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na predlog Anke Tominšek, ki zastopa upokojence (Zdus), izglasoval predlog vladi, naj se pokojnine v letošnjem letu izredno uskladijo. Zdus zagovarja, da za to obstaja pravna podlaga, saj si je država s sprejetjem tudi zadnje reforme na področju pokojninsko invalidskega zavarovanja zadala dva cilja: dolgoročno finančno stabilnost pokojninske blagajne in dostojne pokojnine. Zaradi neusklajevanja pokojnin v zadnjih letih se je gmotni položaj upokojencev zelo poslabšal, zato se zavzemajo, da se sedaj, ko imamo gospodarsko rast, pokojnine uskladijo. Po izračunih ZPIZ naj bi takšna uskladitev, če bo zanjo dala soglasje vlada, znašala 0,4 odstotka.
Spodbudni trendi in uskladitev pokojnin
Letos so se pokojnine po dolgem času le povišale, in sicer za 0,7 odstotka. Povečal se je tudi delež vplačanih prispevkov za pokojnine, medtem ko se rast števila upokojencev upočasnjuje. Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež pravi, da se ljudje upokojujejo pozneje in z več delovne dobe, skratka sedanja pokojninska reforma deluje, zato misli, da naglica pri iskanju nove ni potrebna. Pomembno je, da spremljajo njene učinke in jo po potrebi spremenijo ali dopolnijo. Letos prinaša največ sprememb vsem tistim upokojencem, ki bi radi delali še naprej.
Nova podoba spodbuda za spremembe
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Zdenka Žiger z Broda pri Ljubljani se je na preobrazbo Vzajemnosti prijavila pred tremi meseci in je nanjo že pozabila, zato je bila toliko bolj vesela našega klica. Zaželela si je spremembo in nasvete, kako se lahko sama uredi. Zadnje čase se trudi več storiti tudi za svoje zdravje in počutje, obiskuje namreč šolo hujšanja in telovadbo. Stilska preobrazba pa ji je dala še dodatno spodbudo.
Na Vzajemnost je naročen njen mož Marjan, a jo oba rada prebirata od prve do zadnje strani. 63-letna Zdenka je po poklicu vzgojiteljica, vendar ves čas ni delala v tem poklicu, vmes je bila zaposlena še v banki in računovodstvu, zadnja štiri leta pred upokojitvijo pa je spet delala v vrtcu. Ko se je upokojila, je uživala, da je bila lahko veliko s svojimi vnuki. Zdenka ima tri otroke: hčerki Barbaro in Katarino, ki imata družini, ter sina Aleša. Ponosna je na vseh pet vnukov, na dekleta, ki so umetniško nadarjena, in na fanta, ki sta športnika. Zdaj so že večji, vendar se na babico še vedno radi obrnejo. Vesela je, da so kot družina povezani.
-
Zadnje čase nas navdušujejo uspehi naših smučarskih skakalcev, še posebej pa skoki Petra Prevca, ki niza zmage kot po tekočem traku. Njegovi poleti so kot simfonija, vse je usklajeno in uglašeno. Za vsem tem pa se skriva veliko trdega dela, odrekanja in predanosti. Pa seveda trener in preostala ekipa, ki diha kot eden, ki se spoštuje, spodbuja in si pomaga. Motor teh uspehov je trener Goran Janus, nekdanji smučarski skakalec, ki spada med najboljše trenerje te športne zvrsti na svetu. In v čem je njegova skrivnost? Brez dvoma sta za kaj takega potrebna strokovno znanje in vsestranska predanost, prav gotovo pa je to zaokrožil v celoto njegov odnos do dela in tekmovalcev. Nekje sem prebrala, da se vedno trudi biti pravičen, da ne pogreva stvari za nazaj, ampak gleda naprej, predvsem pa, kot pravijo fantje, zna poslušati.