Bodite pogumni, ne počutite se manjvredne!
V luči prihajajočega mednarodnega dneva starejših je potekal pogovor z Jožico Puhar na temo pravic starejših, zagovorništva in njene aktivnosti v kampanji ADA, ki jo Zdus izvaja že nekaj let. Povzetek pogovora bo objavljen tudi v eni izmed prihodnjih izdaj mesečnika v angleškem jeziku HelpAge International.
Mednarodni dan starejših oseb je edinstvena priložnost, da Zdus kot največja nevladna organizacija in predstavnica starejših opozori splošno javnost na pomembnost spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin starejših oseb. Splošna deklaracija o človekovih pravicah, ki jo je Generalna skupščina Združenih narodov pred sedemdesetimi leti sprejela na zasedanju v Parizu, vsekakor ostaja eden največjih civilizacijskih prispevkov k celostnemu urejanju človekovih pravic. Enajst let kasneje je bila sprejeta tudi deklaracija o pravicah otrok. In kje smo leta 2018?
-
Na fotografiji je med uradniki takratnega Zavoda za socialno zavarovanje v Ljubljani ravnatelj dr. Jože Bohinjec. Oktobra mineva 130 let od rojstva tega vsestransko dejavnega pravnika, ki je bil tudi ustanovitelj protituberkulozne zveze. Fotografijo hrani njegova nečakinja Helena Kralj iz Lesc.
Na fotografiji so učenci, ki so leta 1936 obiskovali osnovno šolo v Ribnici na Pohorju. Z njimi so še priljubljena učiteljica Pavla Štuhec, ravnatelj šole in župnik iz Ribnice. Deklica, ki drži tablico, je Mija Pokeršnik iz Ljubljane, ki nam je poslala fotografijo.
-
Letošnje poletje nas je narava spet bogato obdarila s sadjem. Podobno je bilo tudi pred leti, ko me je ob sladkanju z breskvami, nektarinami in marelicami ter ob ogledovanju njihovih umetelno oblikovanih koščic prešinilo, da jih je škoda zavreči. Začela sem jih čistiti in sušiti na okenski polici z namenom, da jih uporabim pri oblikovanju čisto posebnega venčka.
Za venček sem uporabila slamnat obod, koščice marelic, breskev, nektarin, suho cvetje vijoličaste mrežice in pistacijeve luščine. Vsako sadno koščico sem s pomočjo lepilne pištole pritrdila na slamnat obod tako, da je na njem nastala najprej vrsta mareličnih, nato pa še breskovih in nektarininih koščic. Postopek sem ponovila še enkrat in nastale so štiri vrste, s katerimi sem popolnoma prekrila obod. Ko sem preštela vse koščice, sem bila nemalo presenečena – bilo jih je blizu sto. Delo bi lahko že zaključila, a sem se odločila, da nadaljujem in venček okrasim še z nekaj dodatki. Izbrala sem suha vijoličasta socvetja mrežic in jih enakomerno nalepila po venčku. Za popestritev sem dodala še polovičke pistacijevih luščin. Nastal je venček, v katerem bodo še dolgo shranjeni spomini na slastne poletne darove narave. Obešen na vhodna vrata mi je še »poziral«, da ga lahko zdaj vidite na fotografiji.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Za kakšne barve las je na voljo šampon za suho umivanje?
Šampon za suho umivanje Nivea Fresh Revive v enem koraku nežno očisti, osveži lase in jim povrne naravni sijaj. Poleg tega lasem podari takojšnji volumen in jih naredi voljne. Na voljo je za tri različne barve las: za svetle, srednje svetle in temne lase. Vsak med njimi ima edinstven vonj, ki lase prijetno odišavi.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki do 15. oktobra pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra oktober«.
-
Danes obeležujemo prvi mednarodni dan želodca. Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo ob tem opozarja na nujnost vzpostavitve preventivnega programa za preprečevanje raka na želodcu, s katerim bi preprečili 236 smrti na leto. Raka želodca namreč odkrijejo tako
Ob prvem mednarodnem dnevu želodca v zgodovini so v združenju za gastroenterologijo opozorili, da bi z zgolj eno dodatno analizo krvi pri 20- ali 30-letnikih na dolgi rok prepolovili število smrti zaradi raka na želodcu. Teh je v Sloveniji 471 na leto.
Začetek cepljenja proti sezonski gripi
Z današnjim dnem se začenja cepljenje proti sezonski gripi. Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev. V prihodnjih mesecih lahko namreč pričakujemo večje obolevanje za gripo, običajno pa je vrh sezone gripe januarja ali februarja, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javni zdravje.
Gripa je zelo nalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med prebivalci. Cepljenje ščiti tako pred boleznijo kot tudi pred morebitnimi zapleti, ki gripo spremljajo. Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila:
-
» Kaj lahko v tem trenutku storim za MOJE SRCE … in TVOJE SRCE?« je geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je ravno danes, 29. septembra. Pravi odgovor se glasi: poskrbim, da bom bolj zdravo živel. Glavni elementi zdravega načina življenja pa so: zdrava prehrana, več gibanja, manj škodljivih razvad, predvsem zmanjšanje oziroma opustitev kajenja in občasna kontrola lastnega zdravstvenega stanja.
Še več koristnih nasvetov, kako ohranjamo srce čim bolj zdravo, boste dobili na prireditvah, ki jih Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije prireja po vsej Sloveniji. Osrednja prireditev pa bo od 9. do 13. ure na Prešernovem trgu v Ljubljani.
Festival za tretje življenjsko obdobje vabi
Na mednarodni dan starejših, 1. oktobra, obiskovalcem z vseh krajev na široko odpira svoja vrata Festival za tretje življenjsko obdobje. Že 18. leto zapored bo v Cankarjevem domu v Ljubljani tri dni vrvelo od različnih dogodkov v povezavi s kakovostnim in zdravim staranjem. Med drugim se bo zvrstilo šest okroglih miz, 36 izobraževalnih dogodkov (na temo zdravega življenja), številni glasbeni, pevski in plesni nastopi in še marsikaj zanimivega.
Festival je tudi priložnost, da izveste kaj novega, po ugodnejših cenah kupite različne izdelke, si izmerite krvi tlak in sladkor v krvi in se udeležite koristnih delavnic. Na stojnicah razstavljavcev s področij zdravja, zdrave prehrane, prehrambnih dopolnil, turizma in prostega časa, športnih aktivnosti, pripomočkov in izdelkov za starejše, izobraževanja starejših in socialnega varstva bo priložnost, da dobite informacije iz prve roke. Vabimo vas, da obiščete tudi tudi stojnico Vzajemnosti.
Raziskovalci vabijo na raziskovanje
V sklopu evropske noči raziskovalcev danes v 21 krajih po Sloveniji poteka projekt Noč ima svojo moč. Več kot 40 ustanov, ki se tako ali drugače ukvarja z znanostjo ali raziskovanjem odpira svoja vrata - čez dan - radovednežem vseh starosti. Danes ob 12. uri bo projekt na Prešernovem trgu v Ljubljani uradno odprl vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič.
Evropska noč raziskovalcev bo potekala v Ajdovščini, Bistri, na Bogenšperku, v Bohinjski Bistrici, Celju, Kranju, Krškem, Kopru, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Piranu, Pivki, Polhovem Gradcu, Postojni, na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Tolminu in v Trbovljah. Svoja vrata bodo obiskovalcem odprli denimo Tehniški muzej v Bistri, Hiša eksperimentov, Kemijski inštitut, Inštitut Jožefa Stefana, Grad Bogenšperk, na Prešernovem trgu bodo raziskovalni kotički ...
-
Ptuj ima bogato kavarniško in pražarsko tradicijo, ki sega v leto 1786, ko je imel Jožef Kiperz imel v starem mestnem jedru, kjer danes stoji hotel Mitra, kavarno z lastno pražarno. Hotel Mitra še danes goji tradicijo starih receptov s hišno blagovno znamko COFFEE STORY® Kipertz.
To je bil navdih za pripravo festivala kave in kavarniške kulture. Letos bo že četrtič, slovesno odprtje bo danes zvečer v hotelu Mitra. Ptujske zgodbe o kavi gostijo izbrane pražarje, ponudnike in dobavitelje kave ter kavnih napitkov in bariste z aktualnimi nasveti za pripravo priljubljenega napitka.