Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kako ravnamo v vročini

    30. julij 2018

    Ob napovedanih visokih temperaturah so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) objavili napotke prebivalcem za ravnanje v vročini. Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa: kožne izpuščaje, vročinske krče, vročinsko izčrpanost, omedlevico - kratkotrajno izgubo zavesti in celo vročinsko kap. Z upoštevanjem navedenih napotkov pa lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

     Vročina najbolj prizadene starejše in otroke, bolnike (bolj ogroženi so tisti z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja, npr. bolniki s srčno žilnimi  obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi motnjami, nepokretni; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil), osebe s socialno-ekonomskimi problemi (ljudi z nizkim socialno-ekonomskim statusom, brezdomce, socialno izolirane, prebivalce, ki imajo slabši dostop do zdravstvenih ustanov) in osebe, ki so dodatno izpostavljene nekaterim dejavnikom iz okolja (onesnaženemu zraku; imajo slabše bivalne pogoje: bivajo v podstrešnih stanovanjih, v slabše prezračenih ali prenatrpanih prostorih, brez naprav za klimatizacijo; delavce, ki delajo  na prostem in prebivalce mest).

  • Jaz pa pojdem Gorenjsko …

    25. julij 2018

     Če se boste v poletnih dneh vozili po Poljanski dolini, se ustavite na Visokem in si oglejte muzejske zbirke v Tavčarjevem dvorcu. To ime se je namreč od začetka 20. stoletja uveljavilo za nekdanje Kalanovo posestvo, saj so bili domačija in njeni nekdanji lastniki vir navdiha Ivanu Tavčarju pri pisanju zgodovinskega romana Visoška kronika.

    V lepo prenovljenih prostorih so na ogled razstava Kalanove rodbine, ohranjena originalna črna kuhinja, zbirka Ivana in Franje Tavčar ter predstavitev stavbne dediščine domačije na Visokem. Razstave so odprte ob petkih od 16. do 19. ure ter ob sobotah in nedeljah od 10. do 18. ure. Po predhodnem dogovoru so mogoči ogledi tudi izven odpiralnega časa.

  • Preveč kilogramov, cigaret in alkohola

    23. julij 2018

    Nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog, že peto po vrsti je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je pokazala, da se polovica prebivalcev Slovenije zdravo prehranjuje in so zadostno telesno dejavni. Kljub temu je prekomerno težkih 58,4 odstotka prebivalcev, med temi sta dobri dve tretjini stari od 55 do 74 let; 21 odstotkov pa jih ima bolezen ali okvaro hrbtenice.

    Povečal se je delež prebivalcev, ki dobro ocenjujejo svoje zdravje, in zmanjšal delež tistih, ki ga ocenjujejo kot slabo. Vsak deseti prebivalec čezmerno pije alkohol (moški trikrat pogosteje kot ženske), vsak drugi se vsaj enkrat na leto močno opije. Kadi skoraj vsak četrti odrasli prebivalec, nekoliko več je moških, pasivno kadi približno vsak peti. Raziskava je tudi pokazala, da odrasli pomanjkljivo skrbijo za svoje ustno zdravje. Vsaj dvakrat dnevno si zobe umivata le slabi dve tretjini prebivalcev. Približno četrtina odraslih Slovencev zelo pogosto oziroma vsakodnevno doživlja stres in ima težave z njegovim obvladovanjem.

  • Sonce suši tudi od znotraj

    20. julij 2018

     Poletje suši sluznice našega telesa. Ker smo bolj razgaljeni, skozi pore izgubljamo več vode, zato lahko pride do dehidracije, ki prizadene celotno telo.

    Namakanje v slani morski vodi dodatno deluje diuretično – ne vpijamo mi morja, temveč morje dejansko vpija nas, ker je bolj slano in vleče našo vodo nase. Seveda nas s tem tudi razstruplja, vendar le pod pogojem, da bomo izgubljeno vodo hitro nadomestili. Tega pa se žal ne da narediti z ledeno kavo, pivom in hladnimi osvežilnimi pijačami. Več težav lahko imamo tudi s prebavo in zaprtostjo, saj je zaradi pomanjkanja vode debelo črevo bolj izsušeno. Ko pa blato zastane, začnejo tudi toksini zastajati v črevesju in zastrupljati telo. Če imate težave s hemoroidi, se utegnejo ti pospešeno vneti.

  •  Kam s poškodovanimi bankovci?

    18. julij 2018

     Strgan, počečkan ali kako drugače poškodovan evrski bankovec, ki ga morda ne želijo vzeti v nobeni trgovini ali bančni ustanovi, lahko brezplačno, brez provizije, zamenjate pri Banki Slovenije. Pomembno je, da predložite več kot 50-odstotkov bankovca oziroma da dokažete, da je bil manjkajoči del uničen.

     Zamenjavo lahko opravite osebno pri blagajni na Štefanovi 1 v Ljubljani med delavniki od 9.00 do 13.00 ter ob sredah še od 14.00 do 15.30. Ali pa bankovec pošljete po pošti - provizije in poštnine ne zaračunavajo - na naslov: Banka Slovenije – Gotovinsko poslovanje, Slovenska cesta 35, 1505 Ljubljana. Dodajte  izpolnjeno izjavo, ki jo nadete na spletni povezavi:

  • Konec meseca tudi izplačila letnih dodatkov

    16. julij 2018

    Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo v skladu z zakonom o izvrševanju proračunov za leti 2018 in 2019 izplačilom pokojnin za mesec julij dodal tudi pripadajoče letne dodatke. 

    Določitev višine letnih dodatkov zahteva sistemski zakon (ZPIZ-2), po katerem njihovo višino določa zakon, ki ureja izvrševanje državnega proračuna. Navedeni zakon pa ne določa samo višine letnih dodatkov, ki se razlikuje od pravil, določenih v sistemskem zakonu, ampak določa tudi drugačen rok in pogoje za njihovo izplačilo. V primerjavi z zneski letnih dodatkov, izplačanih v preteklem letu, so letošnji višji za 10 evrov, drugačni pa so tudi cenzusi za izplačilo pripadajoče višine. Letošnji letni dodatki za uživalce pokojnin znašajo:

  • Zakaj so divja odlagališča še vedno problem

    13. julij 2018

    V Sloveniji imamo po trenutnih podatkih okoli 10.000 divjih odlagališč. Leta 2010 so v sklopu akcije Očistimo Slovenijo v enem dnevu! vsa popisali v Registru divjih odlagališč.  V osmih letih je bila očiščena tretjina vseh odlagališč, a v naravi še vedno ostaja več kot 230.000 kubičnih metrov odpadkov (ali za 92 olimpijskih bazenov).  V povprečju se moramo od slovenskih šol do prvega divjega odlagališča sprehoditi le 400 metrov.Večino  predstavljajo gradbeni odpadki. 

     Divja odlagališča so ena izmed oblik okoljskega kriminala in eden izmed sindromov bolezni sistema ravnanja z odpadki, so poudarili razpravljavci na  strokovnem posvetu “Ali so divja odlagališča še vedno problem?”, ki so ga Ekologi brez meja pripravili v sklopu priprav na akcijo Očistimo Slovenijo 2018.   Predstavljajo grožnjo okolju in ljudem, saj odpadki pogosto vsebujejo nevarne snovi. Te lahko prodrejo tudi v podtalnico in nepovratno onesnažijo vire pitne vode. Posledice divjega odlaganja se ne odražajo samo na kopnem, ampak tudi v vodah. Divja odlagališča kvarijo izgled krajine in s tem zmanjšujejo kvaliteto bivanja ter imajo neposredne negativne ekonomske učinke – zmanjšujejo privlačnost turističnih območij, zmanjšujejo vrednost nepremičnin in zahtevajo visoka sredstva za sanacijo.

  •  V gore le s pravo opremo!

    11. julij 2018

     Letošnje poletje zaznamujejo intenzivne nevihte z močnimi padavinami, zato moramo spremljati vreme in se v gore podati zgodaj, opozarjajo na Planinski Zvezi Slovenije. Na določenih predelih še vedno lahko naletimo na zbit in pomrznjen sneg, ki ga lahko prečimo samo s primerno opremo - cepinom, derezami in primerno obutvijo. Zato svetujejo uporabo čelade, ki ščiti glavo v primeru padca na mokrih koreninah ali skali in pred manjšim padajočim kamenjem. 

    Kaj dati v nahrbtnik?

    V nahrbtnik vsakega obiskovalca gora, ne glede na vrsto ture, spadajo alu-folija ali velika črna vreča ali bivak vreča, osebni komplet prve pomoči, čelna svetilka in rezervne baterije, mobilni telefon s polno baterijo, beležka in navadni svinčnik, sveča in vžigalice v vodoneprepustni vrečki ter železna rezerva (hrana, ki ima visoko energijsko vrednost in dolg rok obstojnosti, je lahka in ima majhen volumen). Planinci naj s seboj vzamejo tudi topla oblačila ter kapo in rokavice; v gorskem svetu se vreme namreč zelo hitro spremeni, zelo nizke temperature in sneg poleti v gorah niso nič nenavadnega in največ podhladitev je ravno v poletnih mesecih. Pozanimati se je treba tudi o poti in njenem stanju.

  • Televizijska reportaža z našega srečanja 

    9. julij 2018

     Srečanje bralcev in prijateljev revije Vzajemnost konec maja na Lošinju je udeležencem zagotovo ostalo v lepem spominu. Sončno vreme, prijetno toplo morje, lepo urejen hotel s prijaznim osebjem in odlično hrano, povrhu pa še simpatični vodnice, vodniki ter animatorke in animatorji Kompasa ter zanimiv program - vse je vzajemno pripomoglo k dobremu razpoloženju. Kako smo se imeli in kaj vse smo počeli, poglejte v reportaži novomeške televizije Vaš kanal. 

    Reportaža bo na sporedu: 10. in 17. julija ob 20. uri, 18. julija ob 22. uri ter 22. julija ob 21.30.

  • Lahko zdržimo brez plastike?

    6. julij 2018

    Na pobudo fundacije The Plastic Free July (#plasticfreejuly) je julij mednarodni mesec brez plastike. To je izziv vsem prebivalcem, da se ves mesec izogibamo izdelkom, ki so izključno iz plastike, jo vsebujejo ali so vanjo oviti, ter jih nadomeščamo s trajnostnimi izdelki.

     Tudi Evropska komisija si prizadeva za zmanjševanje uporabe plastičnih izdelkov. Vsako leto namreč v evropskih državah nastane okoli 26 milijonov ton plastičnih odpadkov, manj kot 30 odstotkov pa se jih ponovno uporabi. Še posebej je pereč problem mikroplastike, ki se pogosto znajde v zraku, vodi in hrani, učinki na zdravje pa še niso znani.

  • 1
  • …
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 143
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov