-
POISKALI SMO ODGOVOR
Slovenija je ena redkih držav v EU, kjer obstaja dolžnost polnoletnih otrok, da preživljajo starše, česar ne bo spremenil niti zakon o dolgotrajni oskrbi. Zaradi tega pa mnogi starejši doživljajo precejšnjo stisko, ker se čutijo kot breme otrokom, njihove otroke pa skrbi, kako bodo zmogli preživljati svojo družino in hkrati pomagati staršem.
Ker smo v uredništvo prejeli več pisem s podobno vsebino, smo poiskali odgovore na Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije. Za začetek svetujejo, naj se vsi, ki imajo kakršna koli vprašanja in da se izognejo skrbem, obrnejo na pristojni center za socialno delo, kjer bodo dobili verodostojne informacije oziroma jim bodo odgovorili na podlagi konkretnih podatkov. Prav tako jih bodo seznanili z oblikami pomoči in podpore, ki obstajajo v sistemu.
-
Pomagajte zapisovati spomine
Zavod Dobra pot, ki skrbi za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, že četrtič prireja vseslovensko akcijo Zapišimo spomine. S to pobudo želijo ohraniti ustno izročilo in hkrati okrepiti vez med generacijami, saj lahko v njej sodelujejo starejši kot pričevalci in mlajši kot zapisovalci. V akciji, ki bo potekala med 17. in 30. marcem 2025, vabijo starejše, da pripovedujejo (ali zapišejo) zgodbe o življenju, takšnem, kakršno je bilo, šegah, navadah, veščinah ipd.
-
Vlažilna čistilna krema Feminelle s hialuronsko kislino in izvlečkom breskve pomaga pri odpravljanju suhosti nožnice med menopavzo in po njej.
Med tistimi, ki boste napisali, kateri dve sestavini vsebuje krema, bomo izžrebali štiri nagrajence in jim po pošti poslali nagrado podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki na dopisnici pošljite do 17. februarja na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si. -
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Zaužijemo preveč soli
Sol res predstavlja ključni vir joda v prehrani, vendar pa odrasli prebivalci Slovenije v povprečju zaužijejo približno deset gramov soli na dan, kar je dvakrat več od priporočenega vnosa, je pokazala raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Le 12 odstotkov zaužije manj kot pet gramov soli na dan, kot priporočajo smernice zdrave prehrane. Zato je pri nakupu živil dobro preveriti vsebnost soli, pri čemer nam lahko pomaga t. i. prehranski semafor, ki ga najdemo v brezplačni mobilni aplikaciji VešKajJeš. Nasvete, kako še lahko zmanjšujemo vnos soli, pa lahko preberemo na spletni strani manjsoli.si.
-
Zima na platnu
Cecilija Čebašek, upokojena računovodkinja iz Vodic, poje v treh pevskih zborih in piše pesmi, poleg tega še veliko slika, kot ste lahko izvedeli iz prispevka, ki je bil objavljen v januarski Vzajemnosti. Je članica Kulturnega društva Matije Koželja Utik, pogosto se udeležuje različnih slikarskih srečanj in tudi veliko razstavlja. Najpogosteje uporablja akrilne barve, zadnje čase pa se preizkuša v olju. Med njenimi najljubšimi motivi so rože in prizori iz narave, pri čemer ustvarja serije slik na različne teme. Vabimo vas, da si nekaj slik iz cikla Prazniki in zima do konca marca ogledate v prostorih uredništva na Dunajski 109 v Ljubljani.
-
Kultura
Pod geslom Gremo! Brezmejno (GO! Borderless) se na slovenski kulturni praznik uradno začenja projekt Evropska prestolnica kulture (EPK), GO! 2025. Prvič ta naziv skupaj nosita mesti iz dveh držav z različnim zgodovinskim in kulturnim ozadjem: Nova Gorica in Gorica.
Hkrati z njima je letošnja evropska prestolnica kulture tudi Chemnitz, nekdanje vzhodnonemško industrijsko mesto Karl-Marx-Stadt, kjer s programom pod sloganom Videti spregledano pozivajo k sodelovanju, strpnosti, odprti družbi. Na sodelovanju, povezovanju ter preseganju meja, tako fizičnih kot tistih v naših glavah, temelji tudi program na različnih prizoriščih v somestju Goric in okolici. Organizatorji so pripravili približno 800 dogodkov, gledaliških in plesnih predstav, razstav, koncertov in drugih dogodkov, nekateri potekajo vse leto.
-
Fiona Bird: Kosobrinova kuhinja
To ni le še ena od kuharskih knjig, pač pa vsestransko spodbuja k zdravemu življenju. Najprej z gibanjem v naravi ob nabiranju zelišč in plodov, seveda z napotki, kdaj in kako jih nabiramo, nato pa s pripravo jedi povsem novih okusov in vonjev. V gozdu, na travniku, celo v živi meji in ob morski obali najdemo namreč veliko več užitnega, kot bi si predstavljali. Zakaj torej ne bi kdaj pripravili omake iz vodne kreše, korenčkove torte z deteljo, morskih kokic ali pozdravili pomladi z makroni iz vijolic, polnjenih s kremo iz trobentic? (Pipinova knjiga, 21 evrov) Tudi prenizek tlak povzroča težave
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Zdravje
Več kot tretjina odraslih ljudi ima zvišan krvni tlak, ki lahko vodi do resnih zdravstvenih obolenj. Zato o zniževanju tlaka pogosto pišemo. Veliko manj pozornosti pa posvečamo prenizkemu krvnemu tlaku, ki sicer ne ogroža zdravja, a lahko povzroča težave.
Da je krvni tlak prenizek, lahko posumimo ob znakih, kot so utrujenost, omotica ali vrtoglavica, šumenje v ušesih, težave z zbranostjo, slabost, celo omedlevica. Med najpogostejšimi vzroki nižjega tlaka je dehidracija. Če celice v telesu ne dobijo dovolj vode, se krvne žile zožijo, ledvice pa proizvajajo manj urina. To se še posebej hitro zgodi, kadar se močno potimo na primer zaradi poletne vročine ali visoke telesne temperature, če imamo prebavne težave (bruhanje, driska) ali pa smo fizično aktivni, pa ob tem pozabimo piti.
-
Poiskali smo odgovor
Bralec sprašuje, ali lahko kot spremljevalec žene, ki se zelo težko giblje in potrebuje njegovo pomoč, dobi parkirno karto za invalidne osebe.
Kot pove že ime, je pogoj za pridobitev parkirne karte za invalide potrdilo o težjem obolenju ali telesni okvari, zato za nasvet vprašajte ženinega zdravnika. Do nje so namreč upravičeni tisti, ki imajo zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih oziroma zgornjih okončin ali medenice priznano najmanj 60-odstotno telesno okvaro, osebe z multiplo sklerozo ali mišičnimi in živčno-mišičnimi obolenji z najmanj 30-odstotno telesno okvaro, težje duševno prizadete osebe, osebe, ki imajo najmanj 90-odstotno telesno okvaro zaradi izgube vida, in mladoletniki, ki so težko telesno ali duševno prizadeti. Prav tako jo sme uporabljati spremljevalec, ki vozi ali spremlja invalida, na katerega se karta glasi in sam ne vozi motornega vozila.