Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Predpomladansko pretegovanje

    Dobro počutjemarec '10

    Predpomladansko pretegovanje

    Slabi trije tedni nas ločijo od uradnega začetka pomladi. Ta nas bo po zimskem pobeljenem hladu še bolj vabila h gibanju in pretegovanju. K bolj prožnemu koraku nas bodo popeljale tudi tokratne vaje. 

    Za pozdrav prvemu pomladnemu mesecu vas pošteno ožarjamo s soncem. Vse to za boljše razpoloženje in več volje za začetni zagon. Priporočam pa vsem, da z bosimi nogami počakate na mesece, ki v svojem imenu nimajo črke r, in da vaje delate bosi doma na toplih tleh. Kot je vidno iz fotografij, so tudi tokratne vaje čisto za vse, predvsem pa za tiste, ki so medvedje mesece preživeli bolj za zapečkom. Ogrevanje tokrat ni potrebno, saj se boste z vajami pošteno ogreli. Seveda, če se jih boste lotili zbrano.

  • Za kisanje solat in še za marsikaj :)

    Dobro počutjemarec '10

    Za kisanje solat in še za marsikaj :)

    Kis v kulinariki uporabljamo zlasti za solatne prelive, omake in marinade, uporabljamo ga za konzerviranje zelenjave in dodajamo pijačam. Domači kis, zlasti jabolčni, vsebuje tudi rudnine, vitamine, encime in druge snovi, ki našemu organizmu zelo koristijo.

    V zgodovini so kisu pripisovali številne zdravilne lastnosti, danes pa za zdravilne veljajo le nekatere. Naše babice so s kisovimi obkladki zniževale povišano telesno temperaturo. V kombinaciji z medom kis lajša simptome artritisa in spodbuja jetra k izločanju žolča, izboljšuje prebavo in ustavlja driske. Spiranje las s kisom varuje lasišče pred naglavnimi ušmi. Vse omenjene trditve je znanstveno težko dokazati, trditev, da bi s pitjem razredčenega kisa na tešče uspešno hujšali, pa ne zdrži.

  • Za zdrav organizem in lepo kožo

    Dobro počutjemarec '10

    Za zdrav organizem in lepo kožo

    Naravna olja brez barvil in drugih dodatkov so čedalje bolj cenjena v kozmetični industriji, pa tudi v kulinariki in zdravilstvu. Med njimi ima posebno mesto zagotovo berbersko hladno stisnjeno arganovo olje, ki deluje kot močan antioksidant, blaži težave s kožo, znižuje holesterol, pomaga pri delovanju jeter in urejanju prebave.

    Arganovo drevo ( Argania spinosa ) raste samo v jugozahodnem delu Maroka, v ekološko neokrnjeni pokrajini med Atlasom in Atlantskim oceanom, tik ob puščavi. Trnjevo drevo na daleč spominja na oljko, visoko je sedem do deset metrov in zelo trdoživo, saj je njegova življenjska doba od 150 do 200 let. Če odmre, lahko po sedmih letih vnovič oživi. Zaradi močnih, razvejanih korenin, ki segajo globoko pod zemljo, učinkovito preprečuje erozijo, upočasnjuje širitev puščave in ohranja rodovitnost tal, zato je UNESCO razglasil arganovo drevo za svetovno...

  • Sol za zdravje in za nego

    Dobro počutjemarec '10

    Sol za zdravje in za nego

    Pretirana uporaba soli v prehrani povzroča vrsto zdravstvenih težav, začenši z visokim pritiskom. Po drugi stani pa je sol, ki jo uporabljamo v zdravilne in kozmetične namene, zelo zaželena in priporočljiva. Seveda gre za naravno morsko sol brez kemičnih dodatkov, kakršno uporabljajo v zdraviliščih, lahko pa jo uporabimo tudi v domači kopalnici.

    Sol uporabljamo za različne namene: od kopeli, izpiranja grla in nosu do inhalacij, obkladkov in podobno. Osnovno terapijo zagotovo predstavlja kopanje v morski vodi ali v slanici, ki sprošča, osvežuje in telesu vrača življenjsko moč in energijo. Slana voda se spoji z naravnim zaščitnim slojem kože, zato slane kopeli ne izsušijo povrhnjice, tako kot se to dogaja med kopanjem v sladki in klorirani vodi. Slane kopeli pomagajo pri preprečevanju in pri terapiji številnih zdravstvenih težav od luskavice, obolenja ven, oslabelega imunskega sistema,...

  • Mmmm, kako diši...

    Dobro počutjemarec '10

    Mmmm, kako diši...

    Cesarjeva postna juha

    Potrebujemo:

    60 dag fižola
    20 dag graha,
    20 dag ječmenove kaše
    50 dag krompirja
    10 dag starega črnega kruha
    6 dag masla
    1 čebulo
    šopek peteršilja
    sol, poper
    1 žlico kisa

     Čez noč namočen fižol in kašo skupaj z grahom in na kocke narezanim krompirjem skuhamo do mehkega. Medtem na maslu prepražimo čebulo, sesekljan peteršilj in na kocke narezan kruh. Vse to dodamo h kuhanemu fižolu in krompirju in kuhamo na malem ognju še nekaj minut. Solimo, popramo in okisamo.

  • Ko nagaja ščitnica

    Dobro počutjemarec '10

    Ko nagaja ščitnica

    Ščitnica je žleza, ki je v normalnem stanju ne vidimo in ne čutimo; pa tudi takrat, ko ne deluje pravilno, težave pogosto pripisujemo drugim boleznim. Te so lahko zelo raznovrstne, od blagih do hujših, v skrajnih primerih gre lahko tudi za stanja, ki ogrožajo življenje.

    Ščitnica je metuljaste oblike, leži pa na prednji strani vratu, nekoliko pod adamovim jabolkom in obdaja sapnico. Če je normalne velikosti, je ne boste našli, otipamo jo lahko le, če je povečana. Glavna naloga ščitnice je tvorba ščitničnih hormonov T4 (tiroksin) in T3 (trijodtironin). Hormone izloča ščitnica neposredno v krvni obtok, zato sodi med žleze z notranjim izločanjem. Tudi delovanje ščitnice je pod nadzorom. Njeno delovanje usmerja hipofiza - žleza v možganih, ki ščitnico nadzira z izločanjem hormona TSH (tirotropin).

  • Vam šumi v ušesih?

    Dobro počutjemarec '10

    Vam šumi v ušesih?

    Zvonjenje (po latinsko tinitus), šumenje, brenčanje, škripanje, cviljenje ali žvižganje v ušesih spravlja na rob obupa veliko, predvsem starejših ljudi. Ti čudni zvoki so lahko stalni ali pa se pojavljajo občasno. Včasih se hkrati oglaša več šumov, lahko jih zaznavajo samo v enem ali v obeh ušesih hkrati, lahko pa preprosto zvenijo v glavi.

    Za večino bolnikov pomeni ta hrup hudo neprijetnost, ki lahko močno zmanjša kakovost življenja. Pravijo, da je zvonjenje najbolj moteče zvečer, ko bi človek rad zaspal, pa zaradi bučanja v glavi ne more …  Tinitus so opisovali že stari Egipčani in Babilonci. Danes ga je več v državah z višjim standardom in z bolj razvitim zdravstvenim sistemom. Polovica tistih, ki imajo tinitus, ima tudi okvaro sluha, od 20 do 40 odstotkov pa jih je še preobčutljivih na glasne zvoke iz okolja.

  • Dotiki so pomembni

    Dobro počutjemarec '10

    Spolnost je pomemben del partnerskega odnosa in ogledalo harmonije v odnosu. Če je bil v mlajši dobi to pomemben in pogost način izkazovanja ljubezni, navezanosti, izražanja čustev, bo želja po spolnosti ostala tudi v poznih letih. Kadar pa možnosti ali želje po spolnem aktu ni več, ne smemo pozabiti na dotike in na drobne nežnosti.

    Spolna aktivnost pri starejših sicer res upada, vzrok za to pa je bolj povezan s pridruženimi boleznimi in socialnimi okoliščinami. Za spolnost leta niso ovira, treba se je le prilagoditi zmožnostim ter fizični kondiciji, pravi specialistka psihiatrije Irena Rahne Otorepec, ki v ambulanti za spolne motnje in partnerske odnose svetuje posameznikom in parom različnih starosti. »S staranjem seveda pridejo nekatere pomembne spremembe, čedalje počasnejše vzburjenje, manj močnih erekcij, zmanjšanje vlažnosti nožnice, krajši orgazmi.

  • Neodločnost in odločnost

    Dobro počutjemarec '10

    Psihologi ugotavljajo, da so ljudje, ki so v različnih razmerah neodločni, tudi nenehno nezadovoljni. Srečnejši so tisti, ki prenehajo iskati takoj, ko so našli to, za kar menijo, da je zanje dobro, ter si ne delajo več skrbi.

    Naše življenje je povezano z različnimi odločitvami, pa naj bo pomembnimi ali manj pomembnimi. Z manj pomembnimi se srečujemo skoraj vsak dan. »Naj vzamem v trgovino poleg košare tudi dežnik? Vremenska napoved ni najbolj obetavna.« Ko sežem po dežniku, si dopovedujem: »Če ne bo deževalo, mi bo dežnik samo v napoto. Če ga ne vzamem, bom imela prosti obe roki. A če bo deževalo, bom mokra jaz in vse, kar bo v košari.« Vsak izmed nas kdaj pa kdaj tako razmišlja. Primer z dežnikom nam lepo pove, kako težavna je lahko že banalna odločitev.

  • V podzavesti se marsikaj skriva

    Dobro počutjemarec '10

    PSIHOLOGIJA

    Vzniknil mi je spominski zapis, ki ga bom zaradi asociacije z morebitnim podobnim vedenjem nekoliko podrobneje predstavil.

    Nekega dne sta v moj psihiatrični dispanzer dva spremljevalca pripeljala sodelavca. Med delovnim odmorom sta ga našla poleg tovarne viseti na kozolcu in mu v zadnjem hipu snela zanko z vratu. Rešeni je bil močne rasti, čeden mož, miren, osebnostno urejen in vljuden. Ko sem ga vprašal, kaj se je vendar pripetilo in zakaj si je hotel vzeti življenje, je le odgovoril: »Kaj da sem si hotel narediti, doktor? Ne razumem vas.« »No, le povejte,« sem ga znova prosil. »Nič, vendar,« je odvrnil nejevoljno.

  • 1
  • …
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • 225
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov