Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kaj so čakre in kako delujejo

    Dobro počutjejanuar '19

    Čakra je izraz, ki postaja vse bolj domač, pa vendar se marsikdo sprašuje, kaj to sploh je. To so vrtljivi energijski centri (tudi psihični centri ali centri zavesti), povezani z določenimi organi in žlezami z notranjim izločanjem. Poznali pa so jih že stari medicinski sistemi. Vsaka izmed čaker upravlja določeno področje našega življenja, je pa tudi »zapisovalka« naših izkušenj, prepričanj, misli, čustev, zaznav, idej, vrednot ... Če delujejo preveč ali premalo, povzročajo nezdrava stanja ali celo bolezen, ko pa delujejo optimalno, nam prinašajo harmonijo in zdravje. Imamo več teh »centrov moči«, osnovnih čaker pa je sedem.

  • Raba pripomočkov pri težavah z inkontinenco

    Dobro počutjejanuar '19

    Za starejše posameznike, ki nimajo težav z gibanjem, imajo pa težave s kontinenco, ki jih ni mogoče v zadostni meri odpraviti z vajami, fizioterapijo, zdravili ali kirurškimi intervencijami, predstavljajo vložki, predloge ali hlačne predloge, prilagojene ženskam in moškim, pomembno pomoč pri vsakodnevnem življenju z inkontinenco. Nepomičnim bolnikom po večini predpisujejo različne oblike plenic.

    Pripomočki, ki so prilagojeni telesnim meram in stopnji inkontinence, ščitijo kožo, preprečujejo odtekanje in vonj po izločkih, z udobno nošnjo in neoviranim gibanjem pa uporabnikom ob vzdrževanju njihove socialne sprejemljivosti omogočajo vsakodnevne opravke. A tudi najboljši pripomoček tega ne zmore doseči, če ni pravilno izbran. V Sloveniji imajo bolniki pravico do pripomočkov v okviru pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in navodil zavoda za zdravstveno zavarovanje. Če cena pripomočka presega dogovorjeni standard, uporabnik razliko doplača.

  • Da mala potreba ne postane velika nadloga

    Dobro počutjejanuar '19

    Okužba sečil spada med pogostejše bakterijske okužbe, še posebno pri ženskah. Kar polovica žensk ima vnetje mehurja vsaj enkrat v življenju. Okužbe pa se rade ponavljajo. Že vnetje mehurja je lahko boleče, a še bolj tvegano je, če se okužba razširi na ledvice.

    Do težav pride, ko bakterije po sečnici pridejo v mehur in se tam razmnožijo. Krajšo pot imajo pri ženskah, saj je njihova sečnica krajša, zato so tudi bolj izpostavljene tveganju. Tveganje se poveča tudi po menopavzi. Poleg tega smo vedno bolj ogroženi tudi takrat, ko naša imunska obramba slabše deluje. Tveganje poveča tudi uporaba urinskega katetra.

  • Varčna kuhinja – kam z ostanki hrane?

    Dobro počutjejanuar '19

    Ostanki hrane mi zaposlujejo misli vsak dan. Škoda mi je zavreči za skodelico krompirjevega pireja, ko vendar z njim zgostim juho naslednji dan. Košček klobase, skorja parmezana, za zajemalko testenin ali juhe, vse to in še marsikaj vedno shranim in kmalu porabim. Zbrala sem nekaj nasvetov varčne kuhinje, ki sem jih z leti usvojila, in verjamem, da lahko koristijo tudi vam.

      Vodo, v kateri so se kuhale klobase, pečenice ali šunka, porabim za ričet, zalivanje rižote, omako za testenine ali suho juho, v katero zakuham rezance ali riž. Včasih jo zamrznem v manjših lončkih in porabljam sproti, pred zamrzovanjem jo dobro ohladim in z gladine poberem strjeno maščobo. Vodo, v kateri sem kuhala krompir, riž ali drugo zelenjavo, porabim v juhi, shranim v steklenici v hladilniku za prvo naslednjo mineštro ali z njo zamesim testo za kruh. V tej vodi so med drugim minerali, ki jih je škoda zavreči.
  • Vzdrževanje slušnega aparata

    Dobro počutjejanuar '19

    Če imate občutek, da slušni aparat ne deluje več tako dobro kot prej, najprej preverite, ali ga res vzdržujete, kot je treba.

    • Odstranite ušesno maslo. Ušesno maslo je najpogostejši vzrok za okvaro slušnega aparata. Zato je pomembno, da vsako jutro in/ali večer slušni aparat previdno očistite s posebno krpico. Lažje ga je očistiti zjutraj, ker se maslo čez noč strdi. Pazite pa, da ga pri brisanju ne zanesete na vhode in izhode aparata. Skrbite tudi za cevke pri zauheljnih aparatih. Pri nekaterih modelih je treba cevke menjati na dva do tri mesece.
  • Blagodejnost kompotov in čežane

    Dobro počutjejanuar '19

    Kompoti in čežana so nastali nekako zaradi potrebe ljudi. Sadja je bilo preveč in bi se pokvarilo, zato so ga sušili ali predelovali v čežano, kuhali marmelade in kompote. Nikomur ni prišlo na misel, da bi sadje lupil, zato je ohranilo izredno veliko vitaminov in mineralov. In kar je zelo pomembno – prehranske vlaknine. Teh danes uživamo premalo.

    Kompot je pred desetletji tešil bolnike, porodnice in otroke. Pili smo ga, ko smo bili zaprti, saj blagodejno vpliva na zapeko. Kompot je obvezno spremljal štruklje, pa naj so bili gluhi ali nadevani, potico in malice. Ob košnji in žetvi je mama pogosto ponudila kompot tudi obiskovalcem. Ko smo bili otroci, smo uživali kompote redno vsak dan, saj so bili poleg vode osnovna pijača. Sadje smo pridelali doma, voda pa se je v vodnjak sama natekla s strehe. Pa še zdravi in sladki so bili, čeprav vanje nismo natrosili niti žličke sladkorja.

  • Pokrivala – koristna in modna

    Dobro počutjejanuar '19

    Šele ko nas že pošteno zebe v ušesa, razmišljamo o tem, s čim si bomo zavarovali glavo pred mrazom. Glede na to, da so vedno bolj modne enostavne kape, pravzaprav ne bomo imeli težav z izbiro. Veliko več pozornosti je potrebno pri izbiri katerega drugega pokrivala, na primer klasičnega klobuka. Krzno, tudi umetno, je skoraj povsem izginilo s polic. Če imate morda tovrstno pokrivalo v omari, naj letošnjo zimo tudi ostane v njej.

    Zelo pestra je izbira različnih kap – od tistih, namenjenih za vse vrste športov, do tistih, ki jih lahko nosimo vsak dan. Oblike so zelo enostavne, čar je v drobnih detajlih. Zelo lep je reliefni vzorec, ki je letos še posebno moden. Seveda je prav, da se kapa ujema z odtenki vrhnjih oblačil. Enobarvne različice so še vedno najbolj uporabne, ročno izdelane pa imajo najlepši rustikalen pridih. Če ste spretni v pletenju in kvačkanju, si jo izdelajte sami. Zaradi debelega pletiva, ki je značilnost letošnjih pletenin, boste pokrivalo hitro spletli. Takšni modeli se najbolje podajo k športnim oblačilom.

  • Spretnost, ravnotežje in moč  

    Dobro počutjejanuar '19

    Vse troje je združeno v gibanje, ki je na videz zelo enostavno in za katerega marsikdo kmalu ugotovi, da le ni tako zelo enostavno. In otroška igrala prav gotovo niso samo za majhne otroke. Prikazane vaje lahko preizkusite tudi na dobro postavljeni lestvi, pri tem pa upoštevajte pravilo plezalnega prijema, ki smo ga opisali v lanski oktobrski številki.   

    V hladnejših dneh najboljše ogrevanje dosežemo z aktivno stopnjevano hojo, ki jo pred začetkom drugih vaj spet postopoma umirjamo. Telesu dobro denejo tudi krožni gibi, saj zmehčajo sklepe in tako celotno gibanje naredijo lahkotnejše. To je še posebej pomembno, da kri pod oblačili ob hladnejših zunanjih temperaturah čim bolj lahkotno potuje po telesu. Ni odveč opozorilo, da je dobro vzeti s sabo še dodatni tanjši in topel kos oblačila, ki ga boste po intenzivnejšem gibanju takoj oblekli. Saj veste, da otroke vedno opozarjamo, da jih ne sme zazebsti, ko so oznojeni.

  • Pomoč zelišč pri težavah s prostato

    Dobro počutjejanuar '19

    Prostata je moška spolna žleza, ki leži pod mehurjem in ovija začetni del sečne poti. Na njeno delovanje vpliva moški spolni hormon testosteron, ki ga izločajo testisi. Povečanje prostate povzroča vrsto nevšečnosti in močno zmanjša kakovost življenja.

    Žleza je grajena iz mišičnega in žlezastega tkiva in je ob rojstvu velika za grahovo zrno. V puberteti se naglo poveča do velikosti kostanja, z leti pa raste. Po 40. letu starosti se pogosto razvije nerakavo povečanje prostate – benigna hiperplazija prostate ali BHP. Zaradi pritiska na mehur in zoženja sečne cevi je zmanjšan odtok urina, zato ostaja v mehurju, kar povzroča pogosta vnetja mehurja in ledvic. Obolenje največkrat zdravimo z zdravili, redko pa tudi z operacijo.

  • Predebeli, a hkrati nedohranjeni

    Dobro počutjejanuar '19

    Kot ugotavljajo v bolnišnicah, je ob sprejemu vsak četrti bolnik nedohranjen. Zato se njegovo počutje slabša, večja je možnost zapletov, bivanje v bolnišnici se podaljšuje, s tem pa so višji stroški oskrbe, opozarjajo pri Slovenskem združenju za klinično prehrano. Najpogosteje so nedohranjeni bolniki z rakom, ledvični bolniki, bolniki s kronično vnetno črevesno boleznijo in starostniki. 

    O nedohranjenosti govorimo, ko bolnik nima primerne količine energije ali posameznih mikro- ali makrohranil glede na svojo telesno sestavo, starost, telesno pripravljenost in bolezensko stanje. Tak človek nima kondicije, ima oslabljen imunski sistem, sčasoma pa tudi čustvene in kognitivne težave (apatičnost, depresija). Paradoks pa je, da je nedohranjen človek pogosto predebel. Debelost je kronična in neozdravljiva bolezen, število debelih ljudi se veča, še vedno pa nimamo ustreznih specialistov, ki bi se ukvarjali prav z njo.

  • 1
  • …
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov