Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Postiljon in poštni rog

    Zgodbejunij '20

    ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV

    Postiljoni so bili poštni uslužbenci, ki so prevažali poštne pošiljke in so se na Slovenskem pojavili z uvedbo jezdne pošte v 17. stoletju. Na poštnih postajah so skrbeli za konje in poštne vozove. Nosili so službene uniforme in pri svojem delu uporabljali poštne rogove. Z njimi so pred prihodom na poštno postajo naznanjali pomembnost vožnje, da so bili uradni postopki čim hitreje opravljeni.

    S posebnim poštnim signalom so tako postiljoni naznanili, da se morajo vsa vozila umakniti s ceste ali pa da morajo na poštni postaji pripraviti ustrezno število konj za menjavo. Medeninast poštni rog z okrasnim trakom, ki je na ogled v Muzeju pošte in telekomunikacij, je bil dolga leta v lasti družine Tomšič, ki je imela v zakupu pošto v Polhovem Gradcu.

  • Obujajo spomine na glamurozni turizem

    Zgodbejunij '20

     Ko so v 13. stoletju v današnji Portorož, tedaj še ribiško naselje v zalivu, imenovanem sv. Lovrenc, kjer so se ukvarjali tudi s pridobivanjem soli iz morske vode, prišli redovniki benediktinci, so na mestu današnjega hotela Metropol postavili samostan. V njem so s pomočjo morske vode in blata iz bližnjih solin v Luciji začeli zdraviti revmatična in druga obolenja, je zapisano v starih spisih.

    Leta 1897 je bil Portorož z zakonom avstro-ogrske monarhije razglašen za zdraviliški kraj, kamor so na okrevanje napotili predvsem vojaške častnike. Nastanjeni so bili v delu kemične tovarne (v njej so iz slanice izdelovali kozmetične izdelke), ki so ga preuredili v poskusno zdravilišče. Leta 1910 so na mestu, kjer je stala tovarna, postavili hotel Palace s 175 sobami, namenjen sprejemu najzahtevnejših gostov. Z novim prestižnim hotelom se je Portorož uveljavil kot eden najpomembnejših turističnih krajev na Jadranu. Gostom je bilo kmalu na voljo več kot dvajset hotelov in penzionov, približno petdeset zasebnih počitniških hiš in igralnica.

  • Renesančni grad, cestni trg, železni most, vodovodni stolp …

    Zgodbejunij '20

    ODSTRTE PODOBE – BREŽICE

    Upravno, gospodarsko, izobraževalno, zdravstveno in kulturno središče vzhodnega dela Krške kotline leži v neposredni bližini sotočja rek Save in Krke, na tektonski prelomnici pod Gorjanci. Kraj, ki se je začel razvijati okoli gradu, je imel pomembno razvojno vlogo na štajerski strani Spodnjega Posavja in je tekmoval s Krškim, ki je imelo enako vlogo na kranjski strani. Staro mestno jedro je strnjeno pozidano ob široki glavni cesti od gradu proti župnijski cerkvi sv. Lovrenca. V novejšem času pa so se Brežice, kot pravi 72-letni domačin Lenart Šetinc, dipl. pravnik in mag. komunikologije, razširile predvsem proti dva kilometra oddaljeni železniški postaji na severu ter ob cestah proti Bizeljskemu in Dobovi na vzhodu, pri čemer so se jim leta 1982 priključila še primestna naselja Brezina, Šentlenart, Črnc, Zakot in Trnje.

  • IZBRSKANO IZ SPOMINA

    Zgodbejunij '20

     Ivan Vovk iz Goč je sestri v Trst poslal fotografijo iz mesta Voitsberg v Avstriji. Na njej je med drugim zapisal, da gredo takšni na »bojno pole« od 10. do 15. aprila 1915, in izrazil slutnjo, da bo to njegov konec. Res je padel v Galiciji konec junija 1915. Zapustil je tri majhne otroke. Fotografijo hrani njegov vnuk Jožef Vovk.

     

     Na fotografiji iz leta 1930 je Rudolf Fink iz Suhorja pri Dolenjskih Toplicah. S prijateljem sta služila vojaški rok v Valjevu. Fotografijo hrani njegova hči Anica Avsenik.

  • Sava še vedno šumi …

    Zgodbejunij '20

    Vrednote niso le tema za filozofe, vrednote so kot začimba zmožnosti in možnosti našega boljšega bivanja, so v pristojnosti vseh ljudi, in to ne glede na starost, spol, izobrazbo, ideologijo. Vrednote so namenjene vsem nam, da jih spoštujemo in razdajamo. Spoštovanje naše zgodovine je ena najdragocenejših vrednot.

    Tako je svojo najnovejšo, že sedmo pesniško zbirko z naslovom Odsev vrednot na pot pospremil pesnik, dolgoletni novinar, urednik in podjetnik, Ljubljančan Srečko Čož. Pesmi, ki govorijo o temeljnih vrednotah človeštva, kot so poštenost, moralnost, odgovornost, tovarištvo, humanost, spoštovanje, solidarnost …, so prišle med bralce kot naročene v času, ko se pod vplivom pandemije vsi sprašujemo, kam drvi človeštvo.

  • Haloški žveglar

    Zgodbejunij '20

    Žvegla je lesena prečna piščal, na katero so v preteklosti znali igrati skoraj vsi Haložani ob različnih priložnostih, predvsem pa so nanjo igrali fantje na paši. Gre za leseno struženo glasbilo v obliki cilindrične cevi, ki je na eni strni zaprto s čepom, na drugi strani pa je odprto. Strokovnjaki ga imenujejo diatonična prečna flavta.

    Prve zapise z omembo žvegle najdemo že v daljnem petnajstem stoletju, in sicer v popotnem dnevniku Santonina od leta 1472 do leta 1479, ki omenja, da so že v tistih časih žveglači po večerih igrali na žvegle in vabili na ples. 

  • Mileva Einstein v senci svojega moža

    Zgodbejunij '20

    Vloga Mileve Einstein (1875–1948) dolgo časa ni bila izpostavljena, ali namerno, da se ne bi razblinil mit o Einsteinu, ali pa je bilo to morda le posledica njene skromnosti. Da je njen lik v zadnjih letih postal opazen, imata verjetno največ zaslug znanstvenik, pesnik in pisatelj Djordje Krstić ter Slavenka Drakulić, ki je njeno življenjsko zgodbo prelila v roman z naslovom Teorija žalosti. Ta naslov pomenljivo združuje dva vidika življenja te izjemne ženske, ki velja za eno izmed prvih teoretičnih fizičark na svetu, v zasebnem življenju pa je doživela veliko razočaranj in žalosti.

  • Brez optimizma v življenju ne gre

    Zgodbejunij '20

    Dušan Stefančič se je rodil leta 1927 v Gornjem Gradu v Zgornjezadrečki dolini, kot jo lokalni prebivalci radi imenujejo. Obujal je spomine na lepo otroštvo, žalostno obdobje med drugo svetovno vojno, ko ga je trdna vera v boljšo prihodnost držala pokonci, in povojni čas.

    »Sem Gornjegrajčan s presledki,« je začel. Njegova družina se je namreč selila po vsej Jugoslaviji, saj je bil njegov oče živinozdravnik in so ga povsod potrebovali. Šolal se je v krajih nekdanje Kraljevine Jugoslavije, zato mu srbohrvaščina ni delala težav. Nazadnje so živeli v Bihaću, kjer pa so se po Stefančičevem mnenju »dogajale čudne stvari, saj se je začela Nezavisna država Hrvatska. Zlasti nasilno so preganjali Žide in Rome.« V takih razmerah se je njihova družina leta 1941 raje preselila v Ljubljano.

  • Z vero v človeško dobroto

    Zgodbejunij '20

    Iz roda v rod 

    Zaprta meja je naju s pisateljem in režiserjem Markom Sosičem z Opčin nad Trstom prisilila, da sva se pogovarjala po telefonu in e-pošti. Osamitev pa je delala preglavice tudi njegovim staršem, ki so kljub letom (oče bo letos star 90 let, mama pa 87) še zelo družabni in so težko sprejeli osamo v času koronavirusa. »Navajena sta, da se s prijatelji dobivajo na kavi v kavarni, in temu se jima je bilo težko odreči. Sicer pa so moji starši zelo potrpežljivi in razumevajoči,« pravi naš sogovornik.

  • Čas atomskega stoletja

    Zgodbejunij '20

    Nekoč smo imeli Rudnik urana Žirovski vrh

    Konec maja je minilo 60 let od odkritja nahajališča uranove rude na območju Žirovskega vrha v Poljanski dolini v tedanji občini Škofja Loka. Rudnik urana Žirovski vrh (RUŽV), prvi in edini tovrstni rudnik v Sloveniji, je bil ustanovljen leta 1976. Leta 1982 se je uradno začelo odkopavanje uranove rude, a je trajalo le deset let.

    Razlogov za zapiranje rudnika je bilo več. Po nesreči v jedrski elektrarni v Černobilu leta 1986 se je po svetu omajalo zaupanje v jedrsko energijo, cene urana na svetovnem tržišču so padale, ruda, pridobljena v RUŽV za potrebe Jedrske elektrarne Krško, je bila precej dražja od tiste na trgu. V prvi Demosovi koaliciji, ki je sprejela odločitev o začasnem prenehanju izkoriščanja uranove rude, so bili Zeleni Slovenije zelo močna stranka, njen predsednik dr. Leo Šešerko je bil tudi podpredsednik vlade. Dve leti kasneje, natančneje 24. julija 1992, pa je tedanja republiška skupščina sprejela zakon, s katerim je zapečatila usodo rudnika. Čas atomskega stoletja se je iztekal.

  • 1
  • …
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • …
  • 158
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov