Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Dan žensk, praznik človekovih pravic – anketa

    marec '18

    Zakaj je praznovanje 8. marca, mednarodnega dneva žensk, še vedno pomembno?

    Dr. Svetlana Slapšak, socialna antropologinja, raziskovalka in publicistka, Ljubljana: »Osmi marec ni le zgodovinski praznik in spomin na boj za ženske pravice, tudi danes ga doživljamo kot borbeni praznik žensk, ki morajo ponovno osvojiti nekatere odvzete pravice in misliti ter opozarjati na to, kako patriarhalna družba nenehno proizvaja nove položaje in oblike deprivilegiranosti žensk.«

  • Gasilci pozivajo k  vzdrževanju grelnih naprav

    28. februar 2018

     Grelne naprave so v teh mrzlih dneh še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov. Ljudje lahko preventivno ukrepajo s čiščenjem in vzdrževanjem grelnih naprav in dimnikov, so povedali na Gasilski zvezi Slovenije.

    V času kurilne sezone je zelo pomembno, da redno vzdržujemo ter čistimo kurilne in dimovodne naprave v skladu z navodili proizvajalca in dimnikarske službe. Pri kurjenju se namreč na naprave odlagajo saje, te pa se lahko ob višjih temperaturah, še posebej če je dimnik že dalj časa neočiščen, vnamejo. Pri preventivi tovrstnih požarov je sicer zelo pomembna tudi pravilna izgradnja in montaža kurilnih naprav, poudarjajo gasilci.

  • Tropski raj sredi zime

    27. februar 2018

     V Vrtnem centru Kurbus v Meleh pri Gornji Radgoni, ki letos obeležuje 40- letnico obstoja, so po štirih letih premora zopet pripravili razstavo orhidej z živimi tropskimi metulji.

    Sedmo razstavo po vrsti so pripravljali več kot pol leta, da deluje res kot tropski raj z visoko vlago, tropskima papigama in rastlinjem, kot ga je najti na drugem koncu sveta. Na približno 700 kvadratnih metrih površine se med zelenjem, lubjem, drevesnimi debli in vodnimi otočki z raznobarvnimi cvetovi bohoti več kot tri tisoč orhidej. Najmanj 150 različnih sort je na ogled, med njimi so tudi take, ki jih sicer ni v prodaji in so jih pripeljali iz Tajvana, Nizozemske, Nemčije in še od drugod. Da je doživetje tropskega raja še bolj barvito, med cvetjem letajo živo pisani metulji. Kar 600 bub so prepeljali iz Kostarike in na veselje obiskovalcev se pred njihovimi očmi spreminjajo v pisane  metulje.

  • Razstava o nekdanjem predsedniku

    26. februar 2018

     Ob desetletnici smrti dr. Janeza Drnovška (1950 - 2008) je v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova odprta razstava, ki celovito predstavlja njegovo osebnost. Razstava bo na ogled do 5. maja 2018.

     Razstava zajema tri obdobja delovanja, ki so zaznamovala življenjsko pot velikega državnika: obdobje predsedovanja SFRJ; obdobje štirih vlad dr. Drnovška, ko je bila Slovenija ena uspešnejših držav v Evropi – v tistem času je izpolnila pogoje za priključitev Evropski uniji in zvezi Nato; in obdobje, ko je bil predsednik Republike Slovenije. Pozornost je namenjena tudi Gibanju za pravičnost in razvoj, ki ga je dr. Drnovšek ustanovil leta 2006  za ozaveščanje ljudi o različnih družbenih in okoljskih vprašanjih. Izšel je še zbornik, v katerem so svoj pogled na Janeza Drnovška predstavili njegovi sodelavci, politični somišljeniki, prijatelji in znanci.

  • Pokojnine od aprila še malenkost višje 

    26. februar 2018

     Od 1. aprila 2018 bodo pokojnine višje še za 1,1 odstotka, je danes sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Višji zneski bodo izplačani s pokojninami, ki bodo nakazane konec aprila. Minuli minuli teden je Zpiz že potrdil redno uskladitev v višini 2,2 odstotka in povišanje se bo poznalo pri februarski pokojnini, ki bo nakazana čez dva dni. 

    Za tokratno uskladitev bo zavod namenil 40 milijonov evrov na leto. Povprečna neto starostna pokojnina je januarja znašala 621 evrov. Najnižja pokojnina je bila 207 evrov, za tiste s polno pokojninsko dobo brez dokupa pa v skladu s pokojninsko novelo iz aprila lani 500 evrov. Najvišja izplačana pokojnina je znašala 2687 evrov.

  • Na večer bodo orglice zapele

    23. februar 2018

    Mirnska dolina bo v soboto, 24. februarja 2018, gostila že 19. mednarodni festival orglic oziroma ustnih harmonik, ki bo na štirih koncertih združil glasbenike iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške.

    Ob 15. uri bodo orglice zapele na treh prizoriščih.

    V Trebnjem se bodo v Gostilni Meglič (Obrtniška ulica 2) predstavili orgličarji Oto Nemanič, Dušan Šušteršič, Matic Tičar, Zdenko Čolak, Iztok Bergant, Ansambel ustnih harmonik Vrbsko jezero - Mundharmonika ansambel Wörthersee, Klančakovi godci, Blueharp, Dradin – Dinko Hrabrič in Sander Blues – Sandi Petrej.

  •  Klimt, Schiele, Wagner in Moser na Dunaju

    22. februar 2018

    Na Dunaju bodo letos s številnimi razstavami obeležili 100. obletnico smrti štirih velikih osebnosti avstrijske umetnosti: slikarjev Gustava Klimta in Egona Schieleja, arhitekta Otta Wagnerja ter grafika in oblikovalca Kolomana Moserja. Bili so najpomembnejši predstavniki Dunajske moderne, obdobja, ki označuje kulturno ustvarjanje v avstrijskem glavnem mestu na prelomu stoletja (od 1890 do 1910).

    Muzeji in galerije, kot so Belvedere, Muzej uporabnih umetnosti (MAK), Umetnostnozgodovinski muzej, Judovski muzej, Hiša glasbe, Muzej Dunaj, Leopoldov muzej in drugi pripravljajo serijo razstav, ki so jo poimenovali »Dunaj 2018: Lepota in brezno. Klimt.Schiele.Wagner.Moser«. Že v marcu bo na ogled nekaj zelo zanimivih razstav mojstrov Schieleja in Wagnerja. 

  • Jezik ni predmet diskriminacije

    21. februar 2018

    Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco je 21. februar razglasila za mednarodni dan maternih jezikov. Letošnji dan materinščine bo v luči 70-letnice splošne deklaracije človekovih pravic, ki prevedena v več kot 500 jezikov narekuje, da jezik ni predmet diskriminacije.

     Unesco ugotavlja, da je jezikovna raznolikost vse bolj ogrožena, saj vedno več jezikov izginja. En jezik izgine v povprečju na vsaka dva tedna, z njim pa tudi celotna kulturna in intelektualna dediščina.

  • Dobrodelna delavnica slovenskega znakovnega jezika

    20. februar 2018

    Znakovni jezik je za gluhe jezik sporazumevanja in temelji na uporabi rok, mimike obraza, oči in ustnic ter gibanju telesa. Prstna abeceda se lahko uporablja skupaj z znakovnim jezikom. Društvo učiteljev gluhih Slovenije vabi vse, ki bi se radi naučili slovenskega znakovnega jezika na delavnico, ki jo vodi  mag. Petra Rezar, prof. lik.ped., učiteljica gluhih otrok in mladostnikov ter učiteljica slovenskega znakovnega jezika. Predavateljica je hkrati tudi uporabnica slovenskega in mednarodnega znakovnega jezika. Seznanili  se boste z osnovami slovenskega znakovnega jezika, neverbalne govorice in prstne abecede, hkrati pa boste tudi dobrodelni, saj bo vaš prispevek (10 evrov) namenjen za veterinarsko oskrbo brezdomnih živali.

  • S pomočjo virtualne resničnosti proti fobijam

    17. februar 2018

    Na Dunaju so lani odprli center za premagovanje fobij Phobius, kjer s pomočjo virtualne resničnosti zdravijo strah pred zaprtimi prostori, pajki, nevihtami, letenjem, višino in nastopanjem. 

    Center Phobius že od 60. let prejšnjega stoletja povezuje terapijo soočanja s fobijami in tehniko virtualne resničnosti. Fobije nastanejo zaradi dolgotrajnega izogibanja soočenju z določenim strahom, trdita psihologa in ustanovitelja Phobiusa, Christian Dingemann in Johannes Lanzinger.

    Pri pacientih s strahom pred nastopanjem denimo ustvarijo virtualen govorniški pult in v ozadju predstavitev na velikem platnu. Programirajo tudi vedenje občinstva, ki je lahko nad govorom navdušeno, nezainteresirano klepeta ali pa govorcu postavlja vprašanja.

  • 1
  • …
  • 218
  • 219
  • 220
  • 221
  • 222
  • …
  • 386
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov