Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Zdusove strani

    Dobro je vedetijunij '20

    Domovi za starejše v času epidemije

    Vodstvo Zveze društev upokojencev Slovenije podpira zahteve Skupnosti socialnih zavodov Slovenije za izboljšanje dela in življenja v domovih za starejše občane. Med temi je tudi zahteva za izdelavo enotne strokovne strategije ravnanja domov v času trajanja epidemije, saj je bilo med žrtvami koronavirusa velika večina ravno stanovalcev domov.

    Domovi za starejše so izvajalci javne službe. To pomeni, da jih je država ustanovila za izvajanje storitev za starejše, ki morajo biti dostopne vsem pod enakimi pogoji. Izvajajo storitev institucionalnega varstva, ki obsega vse oblike pomoči v domu, v drugi družini ali drugi organizirani obliki, s katerimi se starejšim nadomeščajo ali dopolnjujejo funkcije doma in lastne družine, zlasti pa bivanje, varstvo, organizirano prehrano in zdravstveno varstvo. Izvajajo tudi pomoč posamezniku in družini na domu ter naloge, ki obsegajo priprave okolja, družine in posameznikov na starost.

  • Lani daleč največ zavarovancev

    Dobro je vedetijunij '20

    Glavni vir dohodkov pokojninske blagajne so prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki jih plačujejo zavarovanci in delodajalci. Največ jih prispevajo zavarovanci, ki že dolgo časa plačujejo prispevke po višji prispevni stopnji kot delodajalci. V neugodnih gospodarskih razmerah je bil namreč sprejet t. i. začasni ukrep, ki je postal očitno stalni ukrep. Ker se zavedamo, kako pomembni so zavarovanci za dolgoročno finančno stabilnost sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, poglejmo podrobneje številke iz poslovnega poročila Zpiza za leto 2019.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetijunij '20

    KAKO REČI NE

    Po pomoč je prišel šestdesetletni moški. Po upokojitvi je večino časa doma in njegova žena pričakuje, da bo ves čas na voljo in bo naredil to in ono, tudi znanci in prijatelji se obračajo nanj, ker je vešč dela z orodjem in zna marsikaj postoriti. Ne razumejo, da bi rad delal, ko bo njemu do tega. Zato je večinoma tiho, dokler se v njem ne nabere preveč vsega, potem pa besedno izbruhne in v stiski prizadene druge. Rad bi se naučil postavljati meje drugim na ustrezen način, da jih ne bi prizadel.

  •  Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimaj '20

    OPERATIVNI POSEGI IN ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE

    Bralka je stara nekaj čez 70 let in ni več najboljšega zdravja. Konec aprila so ji določili termin za operacijo kolka, vendar je slišala, da bodo zaradi epidemije COVID-19 prenehali izvajati vse operacije, ki niso nujne. Ali to drži? Prav tako jo zanima, ali zobozdravniki še delajo.

    Hvala za aktualno vprašanje. Pred kratkim je začel veljati Odlok Vlade RS o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19, ki omejuje opravljanje nekaterih zdravstvenih storitev.

  • Ustvarjalnost lokavških žena in Primorskega škljoca

    Dobro je vedetimaj '20

    Rokodelci

    Tečejo, tečejo nitke, nitke življenja in nitke blaga … prepeva Marija Ahačič Pollak. Tudi naše nitke tečejo in se prepletajo že od leta 2008, ko se je v Krajevni skupnosti Lokavec začel projekt Ljudske univerze Ajdovščina »Obudimo kulturno življenje na vasi«. V vseh teh letih je bilo veliko študijskih krožkov, najbolj pa so se »prijela« ročna dela.

    V skupini, ki jo vodi Mojca Pergar, je do 15 članic, deluje pa pod okriljem Društva upokojencev Ajdovščina, koordinatorka je Nevenka Vidmar, društvena predsednica komisije za kulturo. Ženske, mlajše in starejše, se redno srečujejo ob sredinih večerih, ustvarjajo skupaj, potarnajo o težavah, se veselijo ob lepih dogodkih …

  • Solidarnostni dodatek za upokojence

    Dobro je vedetimaj '20

    V času razglašene epidemije covida-19 je Vlada RS sprejela več različnih ukrepov, s katerimi so po eni strani poskušali omejiti širjenje te nalezljive bolezni, prav tako pa je bil na predlog vlade v državnem zboru sprejet Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, s katerimi želijo čim bolj ublažiti ekonomske posledice, ki jih imajo epidemija in spremljajoči ukrepi na prebivalstvo in gospodarstvo.

    Eden izmed interventnih ukrepov bo imel (pozitiven) finančni vpliv tudi na upokojence, saj jim prinaša enkratni solidarnostni dodatek, katerega namen je izboljšati položaj najranljivejših skupin prebivalstva.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini

    Dobro je vedetimaj '20

    ENKRATNI SOLIDARNOSTNI DODATEK

    Bralka navaja, da je uživalka vdovske pokojnine v višini 260 evrov, drugo polovico pa prejema možev nezakonski sin. Zanima jo, kolikšen znesek enkratnega solidarnostnega dodatka ji pripada glede na višino vdovske pokojnine.

    Na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije Covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo je Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije z izplačilom pokojninskih prejemkov za mesec april 2020 izplačal enkratni solidarnostni dodatek vsem upokojencem s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če prejemajo pokojnino v višini 700 evrov ali manj, in sicer v zneskih od 130 evrov do 300 evrov glede na višino njihovih prejemkov.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetimaj '20

    NAPAD PROTINA

    Bralec sprašuje, ali je mogoč zagon protina tudi brez povišane vrednosti sečne kisline. Zaradi še vedno prisotnih bolečin vsak večer vzame tableto Brufena. Ali je zaradi tega bolj dovzeten za bolezen COVID 19? Podobno vprašanje je postavila tudi bralka, ki jemlje zdravila za zdravljenje povišanega krvnega tlaka. 

    Prva misel ob nenadnih bolečinah palca z znaki vnetja je presnovna bolezen protin (giht, putika). Kristali sečne kisline se nalagajo v sklepu in okolnem tkivu in povzročijo vnetje, najpogosteje palca na nogi. Predvsem v akutni fazi bolezni je sečna kislina v krvi lahko normalna. Zato jo je treba določati večkrat, v različnih časovnih obdobjih. Sprožilni dejavnik pri akutnem napadu je običajno prehranski prekršek, lahko tudi hud stres, okužba, stradanje ali nekatera zdravila (za odvajanje vode, aspirin). Zanesljivo diagnozo postavimo s prikazom uratnih kristalov v sklepni tekočini. Vse druge pogostejše bolezni, ki bi potekale s podobnimi spremembami na palcu, sva z bralcem ob pogovoru z veliko verjetnostjo izključila. Zato je kljub normalnim laboratorijskim izvidom diagnoza protina še najverjetnejša.

  • Lani je šlo za pokojnine še manj iz proračuna

    Dobro je vedetimaj '20

    Pokojninska blagajna se je po letih krize krepila. Lani je delež dohodkov iz prispevkov za socialno varnost znašal 81 odstotkov in je bil najvišji po letu 1996, posledično je bil potreben nižji prispevek iz proračuna, le 18,5 odstotka. Najvišji je bil leta 2014, ko je znašal več kot milijardo in pol.

    Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na seji konec februarja razpravljal o letnem poročilu zavoda za 2019 in ga pozitivno ocenil. Zavod je v preteklem letu posloval likvidno, še več, dosegel in presegel je večino načrtovanih ciljev. Člani sveta zavoda pa so v razpravi dali tudi več predlogov in pobud za doseganje še boljših rezultatov v prihodnje, še zlasti glede izboljšanja gmotnega položaja upokojencev in invalidov ter uveljavljanja pravic in izpolnjevanja obveznosti delodajalcev in zavarovancev.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc 

    Dobro je vedetimaj '20

    VRAČILO PO SPLETNEM NAKUPU

    Bralka je v spletni trgovini kupila sesalnik, ki pa je že po nekaj dneh nehal delati. Prodajalec je pripravljen vrniti kupnino, vendar zahteva, da mu bralka pošlje sesalnik nazaj, za kar pa bi morala plačati dokaj visoko poštnino, s čimer se ne strinja.

    Nakup v spletni trgovini je po pravni definiciji nakup na daljavo. Pri tem ima kupec pravico v 14 dneh obvestiti prodajalca, da odstopa od pogodbe, ne da bi mu bilo treba navesti razlog za svojo odločitev. Seveda pa v tem času ne sme uporabljati kupljenega, le toliko, da preveri lastnosti izdelka. Če bi bralka na primer kupila obleko, bi jo lahko samo pomerila.

  • 1
  • …
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov