Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Letos redna in izredna uskladitev pokojnin

    Dobro je vedetijanuar '19

    Državni zbor je 13. decembra 2018 sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019 (ZIPRS1819), s katerim med drugim ureja tudi izjemno pomembna vprašanja za izboljšanje gmotnega položaja upokojencev in uživalcev nekaterih drugih prejemkov, ki jih prejemnikom pokojnin in drugim upravičencem izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Navedeni zakon namreč omogoča, da zavod izvede redno uskladitev pokojnin na način, določen v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), in določa mogoče višine izredne uskladitve pokojnin (ki jo sicer v celoti ureja sistemski zakon).

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetijanuar '19

    ZAPOSLITEV PRED UPOKOJITVIJO

    Bralcu se je izteklo 25-mesečno denarno nadomestilo na zavodu za zaposlovanje. Star je 59 let in do upokojitve mu manjkata še dobri dve leti. Zanima ga, ali obstajajo finančne ugodnosti, če se zaposli.

    Ravno za take primere, kot je bralčev, obstaja zelo privlačna finančna spodbuda na zavodu za zaposlovanje, imenovana Aktivni do upokojitve. Namen javnega povabila, ki je bilo objavljeno sredi lanskega aprila in bo trajalo do 30. junija 2020 oziroma do porabe sredstev, je vključitev 1.272 brezposelnih iz vse Slovenije s ciljem, da ohranijo zaposlitev vsaj do upokojitve.

  • Prispevki pridno polnijo pokojninsko blagajno

    Dobro je vedetijanuar '19

    Glavni vir dohodkov pokojninske blagajne predstavljajo dohodki iz prispevkov zaposlenih, ki se zaradi večje zaposlenosti in višjih plač povečujejo. V finančnem načrtu za naslednje leto, ki so ga na decembrski seji potrdili člani sveta zavoda, so načrtovani dohodki iz prispevkov višji kot leta 2018, in sicer v višini 80,2 odstotka, prispevek iz državnega proračuna pa naj bi se zmanjšal pod 20 odstotkov. Povečali pa se bodo tudi izdatki zavoda, kar je razumljivo, saj je več kot 630 tisoč prejemnikov različnih pokojnin in več kot 10 tisoč prejemnikov pravic iz invalidskega zavarovanja in socialnih transferjev. Finančni načrt za 2019 predvideva tudi dve uskladitvi pokojnin, in sicer februarja v višini 2,8 odstotka in decembra za 1,5 odstotka.

  • Razprave o posmrtninskem skladu

    Dobro je vedetijanuar '19

    Na decembrskem zboru članov Zveze društev upokojencev Slovenije so razpravljali tudi o ureditvi Vzajemnega posmrtninskega sklada, ki bo deloval še naprej.

    Predsednik upravnega odbora Vzajemnega posmrtninskega sklada Janez Malovrh je predstavil predlog sklepov, ki jo jih sprejeli člani sklada na svoji seji. Vnela se je precej burna razprava o tem, ali posmrtninski sklad sploh še potrebujemo zaradi finančne nevzdržnosti, na katero že nekaj časa opozarja predsednik Zdusa Janez Sušnik. Temu je pritrdila tudi Malči Žitnik, ki je zbrane spomnila, da je predsednik že ob nastopu svojega mandata opozarjal na nedohranjenost finančnih sredstev, kar naj bi slej ko prej pripeljalo do finančnega kolapsa sklada. Po razpravi so člani zbora sprejeli sklep, da se Vzajemni posmrtninski sklad ne ukine, pač pa deluje še naprej pod Malovrhovim vodstvom, članarina za leto 2019 znaša 12 evrov (od tega manipulativni stroški predstavljajo 0,35 evra), posmrtnina pa znaša 180 evrov.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetijanuar '19

     OSEBNOSTNA MOTNJA

    Naročnica je potožila o težavah, ki jih ima s taščo. Kadar je na večdnevnem obisku pri njih, se morajo vsi podrediti njenim željam in potrebam. Od časa obedov do modrovanja, kako naj bo opremljen posamezen prostor, in nasvetov, kako naj se kdo od družinskih članov vede, kaj naj počne drugače. Svojo voljo vsiljuje vsakomur, ki jo je pripravljen vsaj malo poslušati.

    Ameriški psihoterapevt S. Peck navaja, da ljudi s takšnim vedenjem imenujemo osebnostno motene. V primerjavi z ljudmi, ki prevzemajo nase preveč odgovornosti in so poimenovani kot nevrotiki, imajo posamezniki z osebnostno motnjo le-te premalo. Kadar so nevrotiki v konfliktu z okolico, so prepričani, da je krivda njihova. Kadar pa so v konfliktu z okoljem osebnostno moteni ljudje, so prepričani, da je za vse kriva okolica.

  •  Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetijanuar '19

    RAZJEDA NA JEZIKU

    Pri bralki z več sočasnimi obolenji se je po začetnih pekočih bolečinah v ustih pojavila boleča razjeda na jeziku, ki se kljub uporabi mazila proti glivicam in jemanju vitaminov skupine B ni zacelila. Čeprav usta večkrat na dan spira s prevretkom iz kamilic in žajblja, jo razjeda in jezik ob robovih še vedno tako bolita, da se ponoči zbuja. Ne upa si jesti trše hrane. Nevrolog je izključil možnost, da bi bila vzrok zdravila za epilepsijo. Ukinila je zdravila za zdravljenje rane na želodcu, ki jih je jemala približno tri leta. Še vedno pa mora uporabljati pršila za zdravljenje astme. Pregled pri specialistu za bolezni ušes, nosa in grla ima v maju prihodnje leto.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijanuar '19

    OBVEŠČENOST PACIENTA O NJEGOVEM ZDRAVSTVENEM STANJU

    Bralka pozna pravico pacientov, da so seznanjeni s svojim zdravstvenim stanjem. Zanima pa jo, ali je mogoče, da zdravnik pacienta, če tako želi, ne obvesti o njegovem zdravstvenem stanju. Če pri njenem možu, ki je precej bolan, odkrijejo dodatno resno bolezen, bo taka informacija usodno poslabšala njegovo zdravje.

    Pacient ima pravico, da je v procesu zdravljenja obveščen o svojem zdravstvenem stanju in verjetnem razvoju ter posledicah bolezni ali poškodbe kot tudi o cilju, vrsti, načinu izvedbe, verjetnosti uspeha ter pričakovanih koristih in izidu predlaganega medicinskega posega oziroma predlaganega zdravljenja, o mogočih tveganjih, stranskih učinkih, negativnih posledicah in drugih neprijetnostih predlaganega medicinskega posega oziroma predlaganega zdravljenja, vključno s posledicami njegove opustitve, kot tudi o morebitnih drugih možnostih zdravljenja in postopkih in načinih zdravljenja, ki v Sloveniji niso dosegljivi ali niso pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetijanuar '19

     RUBEŽ ZARADI DOLGOV

    Bralka ima nizko pokojnino in nabralo se je kar nekaj računov, ki jih ni plačala, upniki pa zdaj zahtevajo plačilo z izvršbo. Bralka ima samo pokojnino, drugega dohodka ali premoženja nima. Zanima jo, ali ji lahko zarubijo celo pokojnino.

    Namen izvršilnega postopka je v tem, da se poplačajo upniki, vendar je izvršba kljub temu omejena. Iz izvršbe so tako izvzeti določeni prejemki, ki jih ima dolžnik, na drugih pa je izvršba omejena.

    Z izvršbo tako ni mogoče poseči na primer na prejemke iz naslova denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka; na sredstva za nego in pomoč – ta se v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, ne upoštevajo kot dodatek pri prejemniku tega prejemka, na denarna sredstva pomoči potrebnim, ki jih zagotavljajo humanitarne organizacije, in na podobne prejemke. Na ta sredstva se z izvršbo sploh ne da poseči in v vsakem primeru ostanejo prejemniku.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetijanuar '19

    POGOJI ZA PRIDOBITEV VDOVSKE POKOJNINE

    Bralka J. H. iz Prekmurja navaja, da njena teta živi v Srbiji, zato jo zanima, kdaj bo izpolnila pogoje za vdovsko pokojnino po možu, ki je umrl oktobra lani in je bil uživalec slovenske pokojnine. Do njegove smrti je že dopolnila starost 53 let.

    Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Prav tako lahko uveljavi pravico do vdovske pokojnine tudi, če ji je po njegovi smrti ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine po umrlem, vdova pa ima do njih dolžnost preživljanja. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let. Enaki pogoji starosti za pridobitev pravice do vdovske pokojnine veljajo tudi, če je vdovi ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetidecember '18

    ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA 

    Bralka sprašuje, ali drži, da je treba v celoti plačati čiščenje zobnega kamna, tudi če si osnovno in dodatno zavarovan. Zanima jo tudi, kako je, če si zavarovan kot brezposelna oseba, ki ima osnovno in dodatno zavarovanje. 

    Najprej bi želel poudariti, da zdravstveno zavarovanje (ne glede na to, ali gre za obvezno ali dopolnilno zdravstveno zavarovanje) krije le omejen obseg zobozdravstvenih storitev.

    Kot zavarovana oseba ima bralka na njeno zahtevo pravico do letnega pregleda, zdravljenja zob, njihovega polnjenja (plombiranja) in nadgrajevanja, do rentgenske diagnostike zobovja in čeljustnic, zdravljenja vnetnih in drugih sprememb ustne sluznice ter oralnokirurških in maksilofacialnih operativnih storitev.

  • 1
  • …
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov