Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Z majhnimi koraki do velikih sprememb

    Dobro počutjejanuar '11

    Z majhnimi koraki do velikih sprememb

    Naša koža se z leti spreminja, potrebuje več vlage, zato tudi pravilno izbrano kremo, primeren puder za zaščito ... Poleg pravilne nege, zdrave, uravnotežene prehrane in pozitivnega pogleda na svet pa se skriva ključ za mladostnejši videz tudi v ličenju. Drage dame, se ličite venomer enako? Čas je za spremembo! Nekaj lepotnih trikov, ki jih lahko uporabimo pri ličenju in negi, je z nami delila Tina Fabjan, vodja umetnikov ličenja Max Factor.

     

    Kakšna je pravilna nega zrelejše kože?

  • Ali bi skodelico čaja?

    Dobro počutjejanuar '11

    Ali bi skodelico čaja?

    Beseda čaj izvira iz kitajske besede cha. V nekaterih kitajskih pokrajinah se beseda izgovori kot t’e, kar se je preneslo v številne druge jezike: v angleški tea, italijanski te in nemški tee. Najbolj znan je pravi čaj iz listov čajevca, po katerem so dobili ime vsi čaji, tudi sadni in zeliščni. Da bi vedeli več in znali izbirati med njimi, jih prav skuhati in postreči, preberite tale prispevek.

    Za pravi čaj potrebujete posušene lističe čajevca (Camellia sinensis). Aroma, okus in kakovost čaja niso odvisni le od sorte čajevca, temveč tudi od območja, podnebja, nadmorske višine, sestave in obdelave tal, časa obiranja, lege lističev na steblu ter končne obdelave nabranih čajnih lističev.

  • Aduti zelenega čaja

    Dobro počutjejanuar '11

    Zeleni čaj je še posebej bogat z vitamini (B, C, A) minerali (cink, fluor, mangan), encimi, tanini, katehini, bioflavonidi, aminokislinami, saponini, kofeinom in eteričnimi olji. Zato koristi pravzaprav vsemu organizmu.

    Vnetja. Zeleni čaj s katehini in čreslovino se odlikuje s protivnetnim in protibolečinskim delovanjem; hkrati pa je prijazen do želodca (manj agresiven od prave kave in črnega čaja) in prebavil nasploh.

    Presnova maščob. Učinkovine v čaju spodbujajo razgradnjo maščob v telesu in 'kurjenje kalorij'. S poskusi so ugotovili, da lahko pitje zelenega čaja pospeši odpravljanje maščobnih oblog v predelu trebuha celo do 77 odstotkov. Pomembno pa je, da zeleni čaj deluje tudi preventivno  - človek se sploh ne zredi.

  • Naj bo kruh iz prave moke

    Dobro počutjejanuar '11

    Naj bo kruh iz prave moke

    V prehrani človeka je imel kruh skozi vso zgodovino zelo veliko, tudi simbolično vlogo, zapisano že v dva tisoč let starem očenašu: »Daj nam danes naš vsakdanji kruh ...!« Po stari slovanski navadi še dandanes kot dobrodošlico ponudimo kruh in sol. Kruh je namreč simbol življenja, je božji dar v pravem pomenu besede in tako ga obravnavajo različne kulture in verstva. Brez žita in kruha ne bi bilo človeštva.

    Tudi številni drugi narodi poznajo pravo obredje pri peki kruha in njegovem uživanju. Navsezadnje že sama aroma pri peki kruha napolni prostor in vsem navzočim daje občutek slovesnosti. Človek je do kruha vedno gojil spoštovanje, zato so vzniknili številni pregovori. Kar spomnimo se: »Če kruh pade ti na tla, poberi in poljubi ga.«

  • Razklenimo notranje spone

    Dobro počutjejanuar '11

    Razklenimo notranje spone

    Zakaj ženske pogosto prizadene osteoporoza, artroza ali podobna obolenja? Gre vzroke iskati v genih, pomanjkanju gibanja ali pa obolenja izhajajo iz naših potlačenih želja, nenehnih pritiskov in notranjih spon, ki se kopičijo leta in leta.

    Tako namreč razmišlja Alenka Rebula, filozofinja in pesnica iz Trsta ter avtorica nekaterih knjižnih uspešnic (Globine, ki so nas rodile, Blagor ženskam, Sto obrazov notranje moči ...), ki o teh temah veliko predava po vsej Sloveniji. Predstavljamo vam povzetek njenega predavanja.

  • Ne skrivajmo svojih čustev!

    Dobro počutjejanuar '11

    Čustva izražajo barvitost duševnega stanja, zato so lahko prijetna ali neprijetna. Najslabše pa je, če se pretvarjamo, saj naš sogovornik ne ve, kaj v resnici mislimo in čutimo. Zakaj nekateri ljudje vidno izražajo svoja čustva, drugi pa jih skrivajo?

    Da kdo skriva svoja čustva, najbolj opazimo na obrazu in na togi telesni drži. Veselje, žalost, presenečenje, vznemirjenost, agresivnost, sovražnost, nevoščljivost taki ljudje skrbno skrivajo za ledeno obrazno masko. Ko jih pogledamo, nas kar zmrazi. Ponavadi mislimo, da so to čustveno hladni ljudje, ki tudi v medsebojnih odnosih ne biti pristni.

  • Pogosto spregledana depresija

    Dobro počutjejanuar '11

    Depresija in samomorilno vedenje nista naravni sopotnici staranja, a se z depresivnimi motnjami srečuje kakih 10 odstotkov starejših, po nekaterih ocenah celo enkrat več. O pravih številkah je težko govoriti, saj rezultati raziskav kažejo, da naj bi bilo med starejšimi ljudmi, ki so zboleli za depresivno motnjo, prepoznanih in ustrezno zdravljenih manj kot 20 odstotkov.

    Prepoznavanje depresije namreč ovirajo druge telesne težave in kronične bolezni, bolniki pogosto tožijo o bolečinah, utrujenosti, prebavnih motnjah, ki nekako prekrijejo duševne težave. Drugi spet teh težav niti ne omenjajo, bodisi zato, ker menijo, da sodijo »k letom«, bodisi zato, ker si jih nočejo priznati, saj je depresija v družbi še vedno stigmatizirana.

  • Zdravstvene novice - na kratko

    Dobro počutjejanuar '11

    Rastlinska olja za nego kože

    V zimskem času imamo zaradi nizkih temperatur in suhega zraka v bivalnih prostorih pogosto težave s kožo. Je suha, razpokana, otrdela, razdražena in pordela. Zato potrebuje dovolj vlage in maščob, ki zadržujejo vlago. Ustrezno nego najbolje zagotovimo koži s čistimi rastlinskimi olji (mandljevo, sončnično, jojobino, oljčno ... ). Ta olja ne vsebujejo dodatkov, kožo pa varujejo pred škodljivimi zunanjimi vplivi ter uravnavajo njen kislinski in maščobni plašč. S svojimi učinkovinami, kot so nenasičene maščobne kisline, vitamini, predvsem A in E, ter naravni antioksidanti spodbujajo obnovo kože.

  • Konoplja za boljše počutje

    Dobro počutjejanuar '11

    Konoplja za boljše počutje

    Med prehranska dopolnila, ki blagodejno vplivajo na naš organizem, uvrščamo tudi konopljino olje. Vsebuje namreč veliko polinenasičenih maščobnih kislin, ki koristijo organizmu, a jih telo ni sposobno samo tvoriti, zato jih moramo zaužiti s hrano.

    Konoplja je sicer cenjena v predelovalni industriji, zlasti za izdelovanje papirja, vrvi ali oblačil ter pri pripravi kozmetičnih preparatov. Uporabna je tudi v prehrani: praženo seme dodamo v testo za kruh ali pecivo, lahko ga grizljamo kot bučna semena; iz moke pečemo kruh ali pripravljamo testenine; olje iz hladno stisnjenih semen uporabljamo pri pripravi hladnih jedi, denimo različnih solat, ni pa primerno za cvrtje, saj ga nad 180 stopinj ne smemo segrevati, ker sicer oksidira.

  • Težko prepoznavna, a uspešno zdravljena bolezen

    Dobro počutjejanuar '11

    Težko prepoznavna, a uspešno zdravljena bolezen

    S starostjo usihajo življenjske moči. Pojavljajo se tipične zunanje spremembe na koži, laseh, zobeh, zmanjšano pa je tudi delovanje vseh notranjih organov – srca, žil, pljuč, ledvic, prebavne cevi, žlez. Imunska odpornost organizma je okrnjena, zato so pri starejših pogostejše vnetne bolezni, teže pa premagujejo vsako bolezen – tudi povsem vsakdanjo gripo.

    Zakaj pride do starostnih sprememb, ni povsem pojasnjeno. Dejstvo pa je, da v starosti propade več celic telesa, kot se jih na novo zgradi, kar je povsem nasproten proces kot v času odraščanja. Ni pa znano, kaj povzroča pospešeno odmiranje celic, ali z drugimi besedami povedano, katera notranja ura narekuje tiho in vztrajno propadanje celic in s tem pešanje organov, kar končno pripelje v smrt.

  • 1
  • …
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov