-
DOLSKO
Člani Društva upokojencev Dolsko so se konec marca zbrali na zboru članov, kjer so potrdili vsa poročila za leto 2021 in sprejeli program za letošnje leto. Zelo so veseli, da se jim je letos pridružilo že 15 novih članov. Izvedli so tudi volitve, saj se je vodstvu iztekel mandat. Za predsednico je bila ponovno izvoljena Ivanka Vrtarič. Predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Ljubljana z okolico pa je društvu za 40-letno delovanje podelil malo plaketo Zdusa. (Besedilo in fotografija: Marija Zajec)
-
BREŽICE
Člani Društva upokojencev Brežice, ki je s 1207 člani največje društvo v Posavju, so 18. marca opravili občni zbor. Po besedah predsednice Jožice Sušin so zastavljeni program v lanskem letu v veliki meri uresničili. Še naprej si bodo prizadevali za boljši položaj starejših: dostop in nižje cene oskrbe na domu, za več ugodnih najemnih stanovanj, vzpostavitev večgeneracijskega centra in dnevnega centra v Brežicah, več mest v brežiškem domu starejših in ustanovitev manjših enot tudi v drugih krajih v občini. Trudili se bodo za pridobivanje novih članov ter sodelovanje z drugimi društvi in občinskimi ustanovami.
Pletar med češnjami in grozdjem
ROKODELCI
Goriška brda so s svojimi vasicami, vinogradi, češnjevimi in oljčnimi nasadi med Alpami in Sredozemljem ena najlepših slovenskih pokrajin. Pot pa me je peljala do Neblega, kjer živi in ustvarja Lucijan Grudina.
Širši javnosti se je predstavil na prvih Dnevih medgeneracijskega sožitja v Ljubljani leta 2019, kjer so se predstavili rokodelci iz vse Slovenije. Lucijan, član Društva upokojencev Dobrovo, je obiskovalce navdušil z inovativnimi in lično izdelanimi predmeti iz beke – vrbe.
Ob mojem obisku me je čakal pred hišo in prijazno povabil v svoj dom, kjer sva začela pogovor. »Moj oče je obvladal vsa ročna dela, ki so bila potrebna na domu, prav tako je bil tudi prastari oče mojster za vse. V tistih časih preprostega in skromnega življenja je bilo treba poprijeti za vsako delo, saj ni bilo veliko izbire v trgovinah niti denarja za nakup. Po vaseh so hodili pletarji iz Benečije in popravljali različne izdelke ter pletli iz bek za potrebe gospodinjstev. V mladih letih me prav posebej to ni zanimalo, saj ima mladost svoje načrte in poti. Moja poklicna pot pa se je začela v Splošnem gradbenem podjetju Gorica, kjer sem po končani gradbeni šoli v Ljubljani opravljal delo tesarja na terenu, vsepovsod, kjer je podjetje gradilo.«
-
MURSKA SOBOTA
V Društvu upokojencev Murska Sobota si želijo, da bi se lahko čim prej vrnili v stare, predkoronske, tirnice. Člani namreč močno pogrešajo več druženja. Kljub omejitvam so pripravili dva izleta in tudi volilni zbor, na katerem je bila že za četrti mandat izvoljena predsednica Angela Novak. V zadnjem letu so bili najdejavnejši člani likovne sekcije Mozaik, literarne sekcije in tudi sekcije za ročna dela. Člani društvenega mešanega pevskega zbora Vladimirja Močana so imeli vaje enkrat tedensko.
Uspele osme rokodelske delavnice
ROKODELCI
Po enoletnem premoru je Komisiji za tehnično kulturo (KTK) pri Zvezi društev upokojencev Slovenije uspelo izpeljati osme rokodelske delavnice, seveda s strogim upoštevanjem epidemioloških ukrepov. Na njih se je sredi lanskega decembra v Izoli zbralo 133 rokodelk in rokodelcev iz 59 društev upokojencev, 46 se jih je delavnic udeležilo prvič.
Rdeča nit delavnic v hotelu Delfin je bila volna in izdelki, narejeni iz nje: delavnico polstenja torbe je vodila Emi Gregorčič, pletenja volnene kape in rokavic Darinka Prevorčnik, pletenja volnenih copat Danica Tisnikar, delavnico kvačkanja igrač je vodila Irena Kožuh, delavnico kvačkanja pokrova za dežnik pa Radojka Kutnjak. Poleg tega smo uvrstili v program še vezenje prta v tehniki rišelje, vodila jo je Margareta Atelšek, in obešanke, vezene s križci, pod vodstvom Rozalije Strojan, izdelavo kompleta nakita iz fimo mase z Marico Pilko in...
-
LJUBEČNA
V začetku lanskega decembra je v Društvu upokojencev Ljubečna začela delovati skupina Pišem z roko. Petnajst članic in članov se druži z namenom, da ohranjajo lepo pisanje z roko, si dajejo pozitivno energijo ter ohranjajo ročne in umske spretnosti. Mentorica Betka Trobentar je navdušena nad prizadevnostjo skupine, njihove novoletne voščilnice pa so med prejemniki požele veliko navdušenja. V sklopu Tedna pisanja z roko so lepe misli, napisane z lepo pisavo, razstavili v prostorih društva. Skupina se bo vključila tudi v dobrodelni projekt Zdusa, Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor Šest milijonov ladjic za drugačno otroštvo, s katerim zbirajo sredstva za najranljivejše skupine v družbi. (Besedilo in fotografija: Milan Brecl)
-
MIRNA
V Društvu upokojencev Mirna že od leta 1999 deluje mešani pevski zbor. Še daljšo tradicijo pa ima prireditev Za Mirno z ljubeznijo, saj so jo novembra lani izpeljali že petintridesetič, poleg tega so jo posneli in naredili DVD, da bo ostal trajen spomin. Ob tem so se spomnili, da so pred časom s podobno prireditvijo z naslovom Pozdrav z Mirne ... (izbranemu kraju) obiskali blizu 30 slovenskih krajev, sedemkrat pa so gostovali zunaj meja Slovenije. (Besedilo in fotografija: Tone Kotar)
-
Rokodelci
V Društvu upokojencev Bled je zelo dejaven krožek ročnih del z zanimivim imenom Vide. Članice so vedno pripravljene pomagati, ko v društvu potrebujejo unikatne izdelke za posebne dogodke ali obdaritev gostov, s klekljanima prtoma so okrasile celo županovo pisarno. Tudi za društveno žensko pevsko skupino rade poskrbijo s kakšnim dodatkom k oblekam. Mlade blejske družine pa so jim posebej hvaležne za ročno izdelane slinčke za novorojenčke.
Krožek od njegovega nastanka pred 15 leti vodi Breda Jamar, ki razloži, zakaj so si nadele tako ime. »Skupina vezilj pri Društvu upokojencev Bled je nastala januarja 2006. Pobudnica je bila Majda Žvegelj. Ime Vide blejske smo si nadele v spomin na Vido Pavluša, ki je bila prva mentorica vezenja na Bledu, po poklicu pa je bila agronomka. Hodila je v celovške gospodinjske šole, kjer so se učile tudi vezenja. Nikoli ne bom pozabila njenega nasveta, ki se ga držimo še danes: Nikoli ne začneš in končaš z vozli. Nitke je treba vedno pošiti.«
-
MIKLAVŽ PRI ORMOŽU
Društvo upokojencev Miklavž pri Ormožu je 21. septembra organiziralo Državne športne igre upokojencev v panogi kegljanje s kroglo na vrvici. Sodelovalo je 12 moških in 11 ženskih ekip iz devetih pokrajinskih zvez. Tekmovanje sta s prvim metom odprla župan Občine Ormož Daniel Vrbnjak in maskota KTD Miklavž pri Ormožu Miklavški zmaj. V moški konkurenci je prvo mesto osvojila ekipa Društva upokojencev Duplek, drugo mesto ekipa Društva upokojencev Šentilj pri Velenju, tretje mesto pa ekipa Društva upokojencev Sveti Tomaž.
-
Zdus mora ostati civilna družba
V Zdus dobivamo pisma in telefonske klice, naj kaj naredimo, da se bo politična kriza v Sloveniji končala. Največ kličejo tisti, ki ne ločijo med politično stranko DeSUS, ki »zastopa interese upokojencev«, in Zdusom, ki kot civilna družba, v katero je vključena večina njih, prek svojih organov poskuša vplivati na izboljšanje položaja upokojencev.
Precej naših članov je pripadnih obema organizacijama, kar seveda ni v navzkrižju s statutom zveze. Pri nas so dobrodošli vsi upokojenci, ne oziraje se na njihovo politično ali versko pripadnost! Za zdaj nam tak pristop do upokojencev uspeva in ne zaznavamo večjih težav pri uresničitvi programov, ki pa jih ni malo. Glavni cilj ostaja druženje in sprostitev, začenši od domačih opravil do vključitve v tiste programe društev, ki posamezniku najbolj ustrezajo. Kot vidite, politika Zdusa ostaja povezovalna, ne razdiralna, kar je značilno za slovenski prostor v zadnjem času, saj ga je razklala politika, ne pa civilna družba. Ne moremo pa si privoščiti, da bi zaradi takih razprtij začel slabeti prostovoljski program Starejši za Starejše, ki je na zavidljivi ravni.