-
ŠENČUR
V Društvu upokojencev Šenčur so ponosni na svojo članico Anico Benigar, ki je dopolnila sto let. Predstavniki društva, Krajevne skupnosti Šenčur - Srednja vas in območne organizacije Rdečega križa so jo obiskali skupaj z županom Cirilom Kozjekom. Slavljenki je zaigral Pihalni orkester občine Šenčur, podpredsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske Stane Gorenc pa ji je podelil posebno plaketo ob visokem jubileju.
Anica Benigar je pri svojih stotih letih še v dobri telesni kondiciji, rada dela na vrtu in tudi spomin ji dobro deluje. Rodila se je 22. maja 1920 pri Šlosarjevih v Šenčurju. Poročila se je z Milanom Benigarjem, ki je bil, kot pravi Anica, dober mož in oče trem otrokom. Zgradila sta si hišo v današnji Sušnikovi ulici, kjer po moževi smrti pred nekaj leti še vedno sama živi. O tem, kako dočakaš 100 let, pa pravi Anica takole: »Delo, delo, zdrava prehrana in nič alkohola.« Zvečer rada pogleda televizijo ali kaj prebere, in to še večinoma brez očal. (Besedilo in fotografija: Franci Erzin)
Fotografska skupina Fotofirbci
Rokodelci
Fotofirbci smo ljubiteljski fotografi, ki se pod okriljem Društva upokojencev Mislinja srečujemo že sedmo leto. V skupini nas je enajst. Radi fotografiramo naravne lepote od Pohorja do Kozjaka, kulturne znamenitosti naše občine, utrinke s prireditev, domače živali in živali v naravi pa tudi potepanja zunaj občine.
Veliko nam pomeni naše druženje. Dobivamo se dvakrat na mesec in pogledamo, kaj smo opazili s fotoaparati v zadnjem času. Uživamo, ko ujamemo enkratne trenutke, pa naj bodo to sneg na cvetočih jablanah, nenavadni oblaki ali enkraten dogodek v družini.
-
PREBOLD
Člani Društva upokojencev Prebold so še pred prepovedjo organiziranja dogodkov zaradi koronavirusa imeli svoj občni zbor. Bil je volilni, vendar vodstvo ostaja enako kot v preteklem mandatu s predsednikom Miranom Boriškom na čelu. Predsednica Pokrajinske zveze DU Celje (PZDU) Zdenka Jan je podelila pisna priznanja Zveze društev upokojencev Slovenije. Prejeli so jih: Franc Lenko, Antonija Pečovnik, Miran Borišek in Antonija Podgorski. Zlato plaketo PZDU pa je prejela Marta Praprotnik, ki je že 22 let članica društva, deset let je bila tudi njegova podpredsednica. Kot vodja sekcije za izlete in kulturo že vsa leta organizira letovanje ter obiske kulturnih dogodkov, sodeluje pri izvedbi razstav ročnih del in šahovskih tekmovanj, kjer tudi sama tekmuje. Skrbi za redno objavljanje prispevkov v spletnem časopisu preboldske občine. Obenem pa vodi jutranjo telovadbo v okviru Šole zdravja.
-
BOHINJSKA BISTRICA
Društvo upokojencev Bohinjska Bistrica je v začetku marca s slavnostnim občnim zborom počastilo 70. obletnico delovanja. Od leta 1950 do leta 1984 je delovalo le Društvo upokojencev Bohinj, potem pa se je razdelilo na DU Bohinjska Bistrica, ki povezuje vasi, raztresene po hribih in gorah bohinjske doline, ter DU Stara Fužina, v katerem sta Stara Fužina in Studor.
V društvu, ki ima 754 članov, skrbijo za številne dejavnosti. Največ zanimanja je za športne oziroma rekreativne dejavnosti. Priljubljeni so pohodništvo, kolesarjenje, balinanje, šah, pikado, zimski športi, strelstvo pa tudi telovadba, vodna rekreacija, izleti ter tečaj računalništva. Imajo tudi fotografski krožek in nadvse aktivno folklorno skupino, v kateri pa je le en moški, sicer pa same dame. Še mlada, vendar zelo delovna je komisija za socialno in humanitarno dejavnost. Imajo pa tudi zgledno urejeno spletno stran.
-
GROBELNO
Društvo upokojencev (DU) Grobelno združuje 125 upokojencev s stalnim bivališčem v Šentjurju in Šmarju pri Jelšah, ker je kraj razmejen na obe občini. Kot je povedal Janez Žogan, predsednik društva, bodo letos začeli izvajati program Starejši za starejše, saj želijo starejšim krajanom pomagati ter jim zagotoviti večji občutek varnosti v svojem okolju. Pri izvajanju programa se bodo povezali z DU Šentjur in DU Šmarje pri Jelšah, ki že dalj časa sodelujeta pri tem programu. Pri organiziranju pomoči pa bodo sodelovali s Krajevno organizacijo Rdečega križa, Karitasom in centrom za socialno delo. Aktivni bodo tudi v krožkih ročnih del, pri telovadbi pod strokovnim vodstvom fizioterapevtke ter pevskih vajah. Vključevali se bodo v prireditve, ki jih bo organizirala Zveza društev upokojencev Kozjansko. Načrtujejo še planinske pohode in izlete.
Rokodelci se predstavijo – DU Brestanica
Pridne roke Rajhenburga
Rokodelska sekcija Društva upokojencev Brestanica pod imenom »Pridne roke Rajhenburga« deluje že dobrih petnajst let. Vodi jo Irena Kožuh, mentorice Jožica Stropnik, Anica Kenig, Anica Radej in Manja Seher pa pomagajo pri vodenju delavnic.
Iz zapisov smo ugotavljali, da segajo korenine rokodelske delavnice našega društva že v osemdeseta leta prejšnjega stoletja. Takratne rokodelke so največkrat v rokah vrtele kvačko in z nitko ustvarjale čudovite izdelke v različnih barvnih odtenkih. Ne glede na visoka leta jim je uspelo ohranjati našo kulturno dediščino. Spretno so svoje znanje prenašale na nas, mlajše članice.
-
KOČEVJE
Prešernov dan so v Društvu upokojencev Kočevje počastili s proslavo. Začela se je z Zdravljico, ki jo je zapela Lana Bižal, učenka 6. razreda OŠ Stara Cerkev, spontano so se ji pridružili še obiskovalci. Udeležence proslave, ki jo je oblikovala in vodila Barbka Bižal Kolar, je pozdravil predsednik društva Jože Kozina, za njim pa so nastopile članice bralnega krožka. Recital Vodnikovih pesmi je z igranjem na klarinet spremljala Lučka Perko, učenka 6. razreda OŠ ob Rinži.
VELIKI GABER
-
MURSKA SOBOTA
V okviru Pomurske pokrajinske zveze društev upokojencev Murska Sobota zelo uspešno deluje sekcija za šport, rekreacijo in gibalno kulturo. Vodi jo Milan Horvat. Na srečanju v Moravskih Toplicah so pregledali delo v preteklem letu. Športniki iz društev upokojencev Murska Sobota, Puconci, Černelavci, Bodonci - Brezovci - Zenkovci, Moravske Toplice, Kobilje, Gornja Radgona, Ljutomer, Radenci so se lani udeležili tekmovanj v sedmih športnih panogah za ženske in moške, in sicer v balinanju, pikadu, streljanju z zračno puško, šahu, steznem kegljanju...
ROKODELCI SE PREDSTAVIJO – DU Loški Potok
Dediščino prenašajo na mlajše rodove
V Društvu upokojencev Loški Potok rokodelska sekcija deluje osem let. Rokodelske delavnice obiskuje od 10 do 20 članic, ki se srečujejo ob torkih oziroma po dogovoru, vodijo pa jih mentorice Tanja Lavrič, Marija Mišič, Mirjana Mikulič, Marija Turk, Majda Levstek, Anica Car, Marjeta Buček. Mentorice se udeležujejo rokodelskih delavnic Zveze društev upokojencev Slovenije in nato pridobljeno znanje širijo med preostale članice.
V zadnjih dveh letih so se tako preizkusile v marsikateri spretnosti. Med drugim so na najrazličnejše načine okraševale steklene kozarce in steklenice, iz nogavic so izdelovale mucke, iz papirja in polstene volne pa nakit, vsako leto izdelujejo tudi novoletne voščilnice in okraske. Zelo lepe so lesene rože, ki jih izdelujejo iz materiala, ki ostaja po izdelavi lesenih grabelj. Sedem članic si je po teh rožah nadelo ime Lesenke.
-
MURSKA SOBOTA
Pomurska pokrajinska zveza društev upokojencev Murska Sobota je v prostorih murskosoboške študijske knjižnice pripravila veliko razstavo z naslovom Pomurski upokojenci se predstavljajo. Likovna dela je razstavljajo 24 ustvarjalcev likovne sekcije Mozaik Murska Sobota. Z ročnimi deli pa so se predstavile sekcije za ročna dela društev upokojencev Beltinci, Ljutomer, Lendava, Moravske Toplice, Puconci, Radenci, Turnišče in Veržej. Odprtja razstave se je udeležil tudi Branko Suhadolnik, predsednik komisije za tehnično kulturo pri Zdusu. Izrazil je željo, da bi v Pomurju našli skupni prostor, kjer bi bili izdelki upokojencev vedno razstavljeni, kar bi pomenilo dodano vrednost na področju kulture in turizma v Pomurju. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)