-
V Društvu upokojencev Kočevje deluje 25 rokodelk, med njimi je osem klekljaric. Povezuje nas ljubezen do ustvarjanja s kvačko, iglo, pletilkami, kleklji. Lotimo pa se tudi izdelovanja izdelkov v drugih novejših tehnikah in iz najrazličnejših materialov.
Klekljarice se srečajo vsak ponedeljek dopoldne, članice rokodelskega krožka pa vsak četrtek popoldne v prostorih društva. Rade tudi recikliramo, saj nastanejo zanimivi in lepi izdelki, ki niso le »lovilci prahu«, ampak so uporabni in dekorativni. Iz reklamnih letakov so že nastale različne posodice, košarice in pisane ogrlice, iz obutve pa cvetlični lončki.
-
BREŽICE
Dogodkom ob Dnevu za spremembe, ki ga je v maju že 12. leto zapored organizirala Slovenska filantropija, se je pridružilo tudi Društvo upokojencev Brežice. V sklopu programa Starejši za starejše so skupaj z Glasbeno šolo Brežice stanovalcem brežiškega doma upokojencev pripravili glasbeni dogodek. Nastopila sta profesor glasbe Niko Ogorevc, ki je zapel nekaj ljudskih pesmi ob spremljavi na klasični harmoniki, ter eden izmed učencev na popularni »frajtonarici«. Še prej so vodja programa Ana Kalin, podpredsednica DU Brežice Milka Cizelj, direktorica doma upokojencev mag. Valentina Vuk in brežiška podžupanja Mila Levec stanovalcem zaželele obilico zdravja. Stanovalci, ki so bili v varni medsebojni fizični razdalji zbrani na balkonih in oknih ter pred domom, so nastop nagradili s ploskanjem. (Besedilo in fotografija: Saša Pohar)
Rokodelcev epidemija ni ustavila
Rokodelstvo je skoraj edina dejavnost, ki je v društvih upokojencev zadnje leto potekala nemoteno, le da na drugačen način. Rokodelke in rokodelci ustvarjajo v svojem domačem okolju, mnenja in nasvete si izmenjujejo na daljavo prek videokonferenc, izdelke pa z veseljem pokažejo na družabnih omrežjih. Seveda pa komaj čakajo, da si bodo njihove razstave v okviru društev ali pokrajinskih zvez obiskovalci ogledali v živo.
Kot pravi Branko Suhadolnik, predsednik Komisije za tehnično kulturo pri Zdusu, jim je kljub omejitvam zaradi epidemije uspelo izvesti nekatere dogodke s področja rokodelstva, fotografije in varnosti v prometu. Tako so v februarju in marcu izvedli tri predavanja na daljavo o novostih v cestnem prometu. Udeleženci so z zanimanjem prisluhnili Radu Jeromlju z Agencije za varnost prometa.
-
NAZARJE
Župani šestih občin Zgornje Savinjske doline so po skupnem dogovoru nabavili tri električne avtomobile za brezplačne prevoze upokojenih občanov. Ti imajo pogosto težave, ko morajo po opravkih, k zdravniku, v lekarno ali trgovino, pa nimajo lastnega prevoza ali ne vozijo, nimajo svojcev, imajo slabe dohodke, povezave z javnim prevozom pa so slabe. Zdaj se bodo lahko dogovorili za prevoze z vozniki prostovoljci, ki so se v velikem številu javili za pomoč pri prevozih.
Avtomobile so aprila prevzeli od Zavoda Zlata mreža. Eno vozilo si bosta delili dve občini, na primer nazarska bo delila avtomobil z Občino Rečica ob Savinji. Uporabljali jih bodo zlasti za prevoze tistih občanov, ki jih obiskujejo prostovoljci programa Starejši za starejše, ki poteka pod okriljem Zveze društev upokojencev Slovenije. Prevozi so na razpolago od ponedeljka do petka od 8. do 16. ure, po potrebi tudi zunaj tega časa.
-
Društvo upokojencev Medvode ima zelo aktivno skupino za ročna dela. Že več kot štirideset let se 20 do 30 članic druži ob torkovih popoldnevih in ustvarja. Začelo se je s pletenjem, kvačkanjem in vezenjem, zadnja leta pa smo posodobile program.
Obiskovale smo razne razstave ročnih del, sejme in predstavitve drugih društev, se udeleževale različnih delavnic, tudi Delfinovih, učile smo se prek spleta. V zadnjih letih smo v društvu organizirale več kot petdeset delavnic, vsake se je udeležilo najmanj pet članic, a bilo nas je tudi že petindvajset. Izdelovale smo rože iz različnih materialov, se učile polstiti volno, risale slovenske tradicionalne motive na steklo, reciklirale stara oblačila, plastične vrečke in papir, izdelovale nakit različnih slogov in iz raznovrstnih materialov,...
-
LENDAVA
Pred 70 leti je bila med prvimi stotimi podružnicami takratnega Društva upokojencev Ljudske republike Slovenije tudi Podružnica upokojencev Dolnja Lendava. Kot je povedal predsednik Društva upokojencev Lendava Aleksander Varga, so v arhivu našli zapis o prvem zboru, na katerem se je zbralo 25 upokojencev. Za predsednika so izbrali Martina Čosiča. Žal se o njihovem delovanju v naslednjih letih niso ohranili pisni viri. Današnje društvo pa je bilo registrirano 19. decembra leta 1975 in deluje pod sloganom Naredimo si prijaznejše staranje in si ga olajšamo z roko v roki. Združuje okrog 700 članov in v dobrobit starejših izvaja številne humanitarne, kulturno-umetniške, izobraževalne in športnorekreacijske dejavnosti. Mednje spadajo tudi pohodi. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)
-
MALEČNIK
Likovna skupina Društva upokojencev Malečnik je lani jeseni praznovala deseto obletnico obstoja. Člani so se vmes malo menjavali, zdaj so v skupini Vid Kelbič, Frida Ploj, Vinko Kaloh, Biserka Stergar, Vida Škof, Irena Sedič, Nenad Marinović, Dragica Centrih, Marija Duh in Martin Podhostnik. Že od začetka je njihov mentor Branko Duha, likovni pedagog in restavrator.
V desetih letih so pripravili več kot šestdeset razstav svojih del, dvakrat so sodelovali na likovnih razstavah PZDU Maribor. Redno se udeležujejo Zdusovih likovnih kolonij v Izoli in Rogaški Slatini ter likovnih kolonij v Žalcu in Murski Soboti, občasno v Lenartu. Od junija 2016 pa tudi sami organizirajo dvodnevne likovne kolonije Srečanje likovnih prijateljev, na katere vabijo ljubiteljske slikarje iz vse Slovenije. Marca in aprila 2018 so po tradicionalnih motivih poslikali trideset panjskih končnic za učni čebelnjak na posestvu Sončni raj v Vodolah. Lani so sodelovali na prvem likovnem natečaju za odrasle Mariborčanka, ki ga je pripravil JSKD, Območna izpostava Maribor.
-
LENDAVA
V Društvu upokojencev Lendava se je pred dvajsetimi leti zbrala peščica žensk z željo, da bi si krajšale čas, se družile in izmenjavale življenjske izkušnje. Druženje ob kvačkanju in vezenju je počasi preraslo v poslanstvo ohranjanja bogate dediščine naših prednikov. Da bi bile vezenine strokovno izdelane, so kot mentorico za ljudsko umetnost povabile naprej Olgo Jandl, nato pa Marjeto Horvat, ki sta jim z velikim veseljem posredovali svoja znanja vezenja. Članice so se naučile pravilno izbirati materiale, motive in tehnike vezenja.
-
ROKODELCI
Društvo upokojencev Paka pri Velenju je svojo samostojno pot začelo leta 2014. Že naslednje leto smo ustanovili sekcijo rokodelcev, v kateri je 11 članic. Paške rokodelke z veseljem ustvarjamo, se družimo in razstavljamo svoje izdelke. Vsak teden se ob četrtkih srečujemo na delavnicah. Motor sekcije je Vladka Tisnikar, ki je tudi predsednica društva.
Pod vodstvom mentorice Mirice Sevšek, s katero smo delale dve leti, smo začele izdelovati rožice iz krep papirja in v tem času ustvarile veliko različnih čudovitih cvetlic. Ugotovile smo, da rokodelkam to opravilo ni tuje. V preteklosti so namreč v dolgih zimskih večerih izdelovale venčke iz rožic, ki so jih obesile okoli križa, ki je visel v kotu vsake vaške hiše.
-
MURSKA SOBOTA
V Društvu upokojencev Murska Sobota, ki združuje več kot 800 članov, imajo društveno pisarno vsak dan odprto tudi med epidemijo. Ne morejo si namreč privoščiti, pravi predsednica Angela Novak, da bi bili njihovi člani in drugi starejši, ki potrebujejo različne oblike pomoči ali pa samo pogovor, prepuščeni sami sebi. Seveda pa poskrbijo za vse potrebne zaščitne ukrepe. Prav tako so ob upoštevanju omejitvenih ukrepov zaradi varnosti zdravja poleti in jeseni izvedli nekaj kulturnih in športnih dogodkov ter srečanje članov.