-
Mreža in čipka
Mrežast in čipkast vzorec sta privlačno združena na elegantnem prtičku.
Velikost: približno 37 x 49 cm.
Potrebujemo: 50 g bež kvačkanca, primernega za kvačko št. 1,25–1,5.
Izdelava: skvačkamo 10 + 3 verižne petlje in kvačkamo po mrežastem vzorcu. Za prazno okence kvačkamo 1 šibično petljo in 2 verižni petlji, za polno okence kvačkamo 3 šibične petlje. Vsako vrsto začnemo s 3 verižnimi petljami, ki nadomestijo 1. šibično petljo, in končamo z 1 šibično petljo v verižno petljo na začetku prejšnje vrste. Levi rob mrežastega vzorca predstavlja sredino, drugo stran kvačkamo v zrcalni sliki. V 35. vrsti smo na sredini dela, drugo stran končamo v zrcalni sliki. Čipkasto obrobo začnemo kvačkati v 2.
Vnuk v varstvu pri starih starših
Prosti časoktober '18Ljudje Starejši
Če boste sprejeli vnuka v redno dnevno varstvo, mu bo to zelo koristilo, vam pa napolnilo življenje z novo svežino. Vendar ima redno varovanje tudi nekaj pasti, ki se jim je modro izogniti.
Čeprav je že mnogo let, odkar ste varovali svoje otroke, imate še vedno veliko izkušenj, ki se bodo hitro prebudile. Toda pri tem ne pozabite, da ste zdaj v drugačni vlogi – prej ste bili v celoti odgovorni za otroka, zdaj pa ste vnukovi stari starši. Vaše pristojnosti so manjše, ker o bistvenih rečeh odločajo otrokovi starši. Najpogosteje se zatakne pri prehrani, pogledu na zdravo hrano in posladkih. Spoštujte želje vnukovih staršev. Z vidika starih staršev pa se največkrat zaplete, če vnukovi starši ne spoštujejo dogovorjenega urnika varstva.
-
DOBRE STARE VIŽE
Težko bi našli družino, katere člani so skoraj vsi glasbeniki. V domači Mengeški godbi je danes enajst članov njihove družine, a Janez Per poudarja, da niso rekli zadnje besede, saj še nekaj vnukov obiskuje glasbeno šolo. Kdor poje, slabo ne misli, pravi stari ljudski pregovor.
Janez Per je svojo glasbeno pot začel z učenjem igranja na bariton, kasneje si je podredil še pozavno in kontrabas. Leta 1959 je začel igrati pri Godbi Mengeš, šest let kasneje pa so ga medse povabili tedaj sila priljubljeni Veseli planšarji. »Tisti dan, ko bi morali imeti popoldne prvo skupno vajo, mi je poštar prinesel poziv za odhod k vojakom. Kot mlad fant sem se odločil, da čim prej odslužim vojaški rok in potem še naprej uresničujem svoje glasbene želje,« se spominja.
-
Pohodi po hribih v okolici Ljubljane pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta bodo jeseni še posebej slikoviti. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V nedeljo, 7. oktobra, ste vabljeni na pohodniški izlet na Limbarsko goro (773 m). Pot je lahka in traja do štiri ure. Zbor udeležencev je ob 8. uri na parkirišču Ježica pri gostilni Štern.
Podrobnejše informacije vam bo povedal vodnik Janez Albert, če ga pokličete na telefonsko številko: 040 689 502.
-
V lepem poznojesenskem dopoldnevu so se spet odpravile v mesto. Zdaj so se imele čas srečevati, kot so načrtovale in si želele že zdavnaj – pravzaprav že takrat, ko so hitele mimo kavarnic in bistrojev in slaščičarn v službo in iz nje in se čudile zasedenim mizam. Kdo so vsi ti ljudje, ki tu posedajo dopoldne, opoldne, popoldne in zvečer in sproščeno klepetajo?
Odločile so se, da se enkrat na teden tudi one dobijo, sedejo v prijeten lokal, malo poklepetajo, si povedo svoje in tuje novice, se podprejo v tem novem opazovanju sveta in se potem potolažene spet razidejo z mislijo: mi smo prav v redu, samo svet drvi v pogubo!
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 8. decembra 2018
Vstopna mesta: Ljubljana, mogoč vstop ob poti (Novo mesto?), za doplačilo tudi iz Kranja in Celja.
Odhod s parkirišča na Dolgem mostu v Ljubljani ob 7. uri. Sledi vožnja do mejnega prehoda Obrežje in naprej v Zagreb, kjer si bomo mesto najprej ogledali z avtobusa, potem pa se bomo po njem sprehodili v spremstvu lokalnega vodnika. Gornji grad se uvršča med najlepše ohranjena evropska stara mestna jedra. Videli bomo Kamnita vrata, Jezuitski trg, cerkev sv. Katarine, Markov trg s cerkvijo svetega Marka. Na trgu sta tudi sabor in sedež vlade, nekoliko dlje pa Zvezdarnica in stolp Lotrščak, od koder se vidi panorama Zagreba. Z vzpenjačo se bomo spustili v Donji grad, kjer je trgovsko središče. Videli bomo tri glavne trge: Trg bana Jelačića, Strossmayerjev trg in Trg kralja Tomislava ter živahno glavno ulico Ilico. Po končanem ogledu bo čas za nakupe, kuhano vino, čaj in prigrizek.
Liechtenstein – zelen alpski biser
Kneževina Liechtenstein je ena izmed najmanjših držav na svetu. Le dobrih 160 kvadratnih kilometrov veliko ozemlje je stisnjeno med dolino reke Ren in več kot dva tisoč metrov visoke gore. Ren predstavlja večji del meje s Švico, po gorskih vrhovih pa poteka meja z Avstrijo.
Slovence do državice, ki je na prvi pogled idilična, loči nekaj manj kot 700 kilometrov cestnih povezav, kar pomeni vsaj sedem ur vožnje z avtomobilom. Najobičajnejša je pot po avtocesti skozi Salzburg, Nemčijo in Innsbruck. Precej napornejša pa je vožnja skozi Italijo in Avstrijo oziroma Švico.
-
Razlago imena kraja v Zgornji Savinjski dolini sem našel v etimološkem slovarju: v 13. stoletju se pojavi nemški zapis Sulcpach, kasneje Sulzpach, Sulzbach. Sulze je nemška beseda za slatino, bach pa je potok. Domneva je lahko pravilna, saj v okolici Solčave res obstaja več izvirov mineralne vode. V dobi ilirizma nastane Žolcpah, leta 1835 pa je ime kraja kot Sovčava v župnijsko spominsko knjigo prvi zapisal kaplan Andrej Lenarčič.
Za marsikoga je prvi postanek v kraju večnamensko središče Center Rinka, ki ga upravlja Zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega. V kletnih prostorih je urejena turističnoinformacijska točka, tu je na ogled stalna razstava o življenju in naravi v občini, v pritličju pa so razstavno-prodajni prostor z domačimi izdelki ter bralni in otroški kotiček. Obiskovalce vabijo številne gorske poti. Pomuditi pa se velja tudi v vasi. V župnišču si lahko ogledate razstavo fosilov in metuljev ter obiščete prodajno galerijo. V galeriji Špela Orešnik ponuja polstene izdelke, med katerimi so volnene slike. Material zanje pa dajejo avtohtone ovce.
Pogodba o dosmrtnem preživljanju
FINANCE IN MI
Številni starejši občani v času, ko jim že nekoliko pešajo moči, razmišljajo, kako poskrbeti za to, da se bodo v tretjem življenjskem obdobju počutili varneje. Na primer tudi tako, da bi si zagotovili pomoč pri določenih neizbežnih hišnih opravilih, prevozih, nakupih zdravil ipd.
Ker (žal) živimo v času, ko vsako uslugo na tak ali drugačen način plačamo, tudi sorodniki in prijatelji starejših občanov pričakujejo za svojo pomoč kakšno nadomestilo.
Seveda bi bilo najbolje, če bi med njimi obstajali tako dobri odnosi, v skladu s katerimi bi veljalo, da je pomoč starejšim samo po sebi umevna moralna dolžnost mlajših sorodnikov. A ker pogosto ni tako, si je treba pomoč zagotoviti tudi v obliki enega izmed pravnih poslov, ki tako obveznost pomoči tudi pravno utrdi.
Dolge spodnjice in zimske gume
Čez nekaj tednov bo nastopil čas za menjavo gum na avtomobilih. Z zimsko opremo morajo biti motorna vozila opremljena v času od 15. novembra do 15. marca naslednje leto in v zimskih razmerah. Ne čakajte do zadnjega trenutka na obisk pri vulkanizerju. Tudi oni imajo samo dve roki.
Zahtevana zimska oprema so štiri zimske pnevmatike z oznako M+S (globina profila vsaj 3 mm) ali letne pnevmatike (profil vsaj 3 mm) z verigami. Za avtomobile s pogonom 4 x 4 veljajo ista pravila, verige pa morajo biti nameščene na dveh stalno vklopljenih pogonskih kolesih. Zakon v priobalnem pasu dovoli vožnjo brez zimske opreme. Nič ni narobe, če so na avtomobilu letne gume novejše izdelave in z dovolj profila. Za mirno vožnjo naj bodo pozimi v vozilu še topla in nepremočljiva kapa, dežno ogrinjalo, rokavice, odeja, zanesljiva svetilka in manjša, a močna lopata. Tudi zimski čevlji lahko pridejo prav.