-
V Sloveniji divjih tulipanov ni; tudi tistim, ki so še najbolj sorodni svojim prednikom v naravi, ne rečemo divji, temveč botanični tulipani. To so sorazmerno malo požlahtnjene sorte za vrtni okras. Ker je v naravi znanih najmanj sto vrst, vse skrite dednostne lastnosti verjetno sploh še niso bile uporabljene pri vzgoji žlahtnih vrtnih sort. Teh pa je že toliko, da so jih morali razporediti v nekaj skupin, nastajajo pa še vedno nove, lepše in zanimivejše.
Skozi stoletja Dokazano pa je, da so na Srednjem vzhodu že od nekdaj gojili vrtne tulipane in povsem mogoče je, da so njihovi starši predvsem vrste Tulipa lanata, Tulipa clusiana, Tulipa stellata in Tulipa armena. Njihovo gojenje so od Perzijcev prevzeli Turki in od tod je šla zmagovita pot dalje v svet. Ime za tulipan zanesljivo izvira iz turščine, kjer pomeni tulbend ali turbanski trak. Jezikoslovci pa vseeno menijo, da bi to lahko bila le ljudska govorica, saj je prevod za tulipan v knjižni turščini in perzijščini lala, kar so prevzeli...
-
Zdaj je čas, da na praznih vrtnih gredicah opravimo s strunami, v bivalnih prostorih pa poskrbimo, da nam glodavci ne bodo delali škode - letos jih je namreč zaradi vremenskih razmer na pretek, pojavlja se tudi mišja mrzlica. Izogibajmo se mestom, ki so nastlana z mišjimi iztrebki, če pa pometamo in čistimo, si nadenimo masko za prah za enkratno uporabo in si pogosto umivajmo roke. Kaj še lahko storimo?
Najprej preiščimo vse odprtine v hiši, pri čemer ne pozabimo na ostrešje Pogosto že dva centimetra velike odprtinice omogočijo vstop mišim. Odprtine lahko zapremo s tesnilnimi masami, večje pa z mrežicami. To je najcenejša rešitev.
Za zatiranje glodavcev sta na voljo sta dve možnosti. Ni nujno, da je na steni samo les
Stenske obloge niso le zaščita zidov, z njimi ne zakrijemo le napak na površinah sten, temveč poživimo tudi videz prostora ter mu dodamo novo razsežnost in značaj. Ustrezno izbrane obloge so vsestransko uporabna in učinkovita dekoracija sten. Dekorativne stenske obloge, predvsem iz lesa - tako imenovani opaži - in tudi iz kamna, so bile včasih pogoste predvsem v meščanskih hišah, pa tudi v dvorcih in palačah. Vendar so tudi v kmečkih domovih oblagali neometane stene neravnih površin s preprostimi oblogami iz lesa.
-
»Madam, vam lahko predstavim najnovejši model omela iz ptičjega perja,« me nagovori prodajalka v eni od številnih prodajaln najbolj priljubljenega avstralskega muzeja na prostem. Sovereign Hill v Ballaratu meri kar 25 hektarjev in je pravzaprav mesto, kjer se je ustavil čas pred dobrimi 150 leti, v času zlate mrzlice. Med vožnjo po opusteli gričevnati pokrajini se zabavam ob pogledih na poštne nabiralnike. Avstralija je preredko poseljena, da bi si lahko vsakdo privoščil svoj nabiralnik prav ob hiši.
-
Na zahodnem grebenu Košute v Karavankah, tik ob avstrijsko-slovenski meji, se dviguje osamljeni vrh Košutica (1968 metrov, tudi Ljubeljska Baba, Baba in Korošica), ki jo na vzhodu od srednjega masiva Košute loči Hajnževo sedlo, stari prelaz Ljubelj pa od zahodno ležečih Palca in Vrtače. Čez Košutico pelje markirana pot, ki se začenja tik za nekdanjim mejnim prehodom Ljubelj na avstrijski strani in z vrha Košute dalje teče po slovenski strani vse do Košutnikovega turna (2133 m), ki je najvišji vrh v masivu Košute.
-
Vodni motivi polepšajo in poplemenitijo prav vsak vrt. Že ptičje napajališče privablja perjad (in mačke), tolmun ali ribnik in oskrbovana mlaka pa je lahko resnična sprostitev ob ne preveč zahtevnem delu. Vse to je vrtu poseben okras in del žive narave, pravi vodni biotop. Večinoma se vsi strinjamo, da so lokvanji nekaj najlepšega med vodnim rastlinjem. Resna konkurenca so jim le japonske perunike, toda s tem seznam primernih rastlin še zdaleč ni končan.
Plavajoče rastline Nekatere vodne rastline, ki jim je voda edini rastni substrat, srečamo v našem naravnem okolju in dobro se obnesejo tudi v vrtu, kjer so dekorativna popestritev vodne površine. V mislih imam vodno lečo (Lemna) ter v stoječih in počasi tekočih vodah pomurske ravnice domujočo navadno škarjico (Stratiotes aloides). Plavajoče liste ima tudi žabji šejek (Hydrocharis morus-ranae). Te rastline pomagajo čistiti vodo s svojimi nežnimi, gosto razvejanimi koreninami.
Voda in senca za dober pridelek
Čedalje hujše poletne suše nas opozarjajo, da moramo razmišljati o drugačni ureditvi zalivanja na vrtu in v sadnih nasadih. Zelo uporabni so zalivalni sistemi, saj niso dragi, uporabni pa so več let. Najmanjšo porabo vode dosežemo s kapljičnim namakanjem in s cevmi, položenimi v zemljo kakih 10 centimetrov globoko. Poraba vode se zmanjša za blizu 90 odstotkov in je stalno dostopna rastlinam. Pridelek vrtnin se s tem poveča, prav tako pa tudi njihova kakovost.
-
Obdelovanje zemlje nam daje več kot samo pridelke. Ponuja nam sprostitev in užitek dela v naravi. V sodobnem vrtnarstvu se pojavlja obilo tehnik in pripomočkov. Najbolj naravni in za zemljo najboljši pa so tiste, ki nam jih ponuja narava sama. Da bi se izognili zastrupljanju zemlje, imamo na voljo različna naravna gnojila. Eno najboljših so zagotovo konjske fige, ki so danes že kar malo pozabljene. Od drugih naravnih gnojil se razlikujejo po tem, da v njih ni sečnine, saj konji opravljajo malo in veliko potrebo ločeno, zato je to čisti gnoj...
Prava tla za prijetno in varno hojo
Sodobni bivalni prostori so večnamenski, bivalne vsebine se prepletajo med seboj, pri tem pa tla postajajo enovit element opreme stanovanja. Tla soustvarjajo vtis o prostoru in vplivajo na bivanje v njem, zato izbira ustrezne talne obloge zahteva tehten premislek.
Poleg videza upoštevajmo praktičnost, trpežnost in vzdržljivost izbrane talne obloge. Za manjše prostore so primerne talne obloge svetlih barv, ki povečajo prostor, in manjši, manj izraziti vzorci. Pri večjih prostorih lahko uporabimo tudi velike vzorce, več različnih barv in usklajenih materialov. Pri izbiri je pomembna odpornost talne obloge zoper obrabo, vlago in druge vplive v prostoru, v zrelih letih pa je zelo pomembna enostavnost vzdrževanja in čiščenja. Pri polaganju vseh vrst talnih oblog pa moramo paziti na to, da pripravimo dobro podlago. Slaba podlaga namreč uniči še tako kakovostno talno oblogo in skrajša njeno življenjsko dobo.-
Peš, s kolesom, z avtomobilom, motorjem, avtodomom ali vlakom, nekateri z ladjo, drugi z letalom, prav vseeno je, kako. In prav vseeno je, kam se bomo odpravili med poletjem. Pomembno pa je, da za kak dan zamenjamo svoje okolje, da si naberemo snovi za zimske misli, da si napolnimo baterije in si vzamemo tisto, kar nam gre … Priznajmo, da se za izlete ali potovanja vsi ne odločamo zlahka. Nekaterim primanjkuje volje, drugi se ne glede na finančne možnosti preprosto težko odpovedo udobju, ki jim ga nudi dom.