-
Nežna leta
Pod spretnimi babičinimi prsti se pletilke že poigravajo z najmehkejšo volno. Za najbolj srčkanega vnučka, vnukinjo bo spletla ljubek puloverček z rožicami in odejico v videzu krpanke, na kateri bo veselo 'pasel(la) krav'ce'.
Moj prvi pulover
Velikost: 6 do 9 mesecev, za vsako manjšo ali večjo velikost odvzamemo oziroma dodamo 2 cm po širini in 1 cm v višino.
Potrebujemo: 200 g bele volne, pletilke št. 3,5 in 4.
Vzorci: rižev vzorec – nasnujemo liho število petelj. 1. vrsta: 1 desna petlja, *1 leva petlja, 1 desna petlja*; ponavljamo od * do *. Ponavljamo 1. vrsto, vzorec se zamakne za 1 petljo. Gladke desne petlje – v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje.
Čas je za vzgojo domačih sadik
Februarja je čas za intenzivno razmišljanje o novi vrtnarski sezoni. Če želite pridelati svoje sadike, je treba začeti sejati. Prve zgodnje vrtnine boste na vrt presadili že marca.
Če sadite zelenjavo iz sadik, jo z vrta pobirate prej, kot če jo sejete z direktno setvijo na gredice. Pridelek je večji, bolj izenačen, lažje načrtujete tudi spravilo pridelka. Rastna doba je krajša in prostor na vrtu bolj izkoriščen, saj na isti površini uspeva več rastlin v sezoni. Z vzgojo sadik porabite manj semena, kar je še posebej pomembno, če kupujete dražja hibridna semena. Lažje ukrepate tudi proti boleznim in škodljivcem, ki lahko napadejo rastline.
Prostofer namesto javnega prevoza
Starejša upokojenka Štefka živi sama. Še vedno je vitalna, zato si želi sama po nakupih in drugih opravkih, rada hodi v knjižnico, redno mora hoditi k zdravniku. Hčerka jo sicer rada zapelje, a se zaradi službe težko prilagaja maminim potrebam, javnega prevoza pa v kraju ni.
To težavo pa že nekaj let izvrstno rešuje mreža MATijA, katere del je tudi storitev Prostofer. Gre za storitev, kjer mlajši in aktivni upokojenci ponudijo pomoč tistim, ki so že starejši ali pa samo nimajo svojega prevoza.
Sodobni materiali v stanovanju
Tudi pri notranji opremi se trendi spreminjajo in pravzaprav vsako desetletje zaznamuje kakšna posebnost. A vedno bolj se zavedamo, da posameznih kosov, ki so bili dobro oblikovani, kakovostno izdelani in so lepo ohranjeni, ni treba nadomeščati z novimi le zato, da bi bili v toku s časom. Zato pa se zelo spreminjajo materiali.
Pri opremi stanovanj se tako vračajo retro vzorci in oblike. Najsodobnejši naslanjači so skoraj kopije tistih iz 60. let prejšnjega stoletja, senčniki svetilk se zgledujejo po tistih desetletje mlajših. Vrnile so se kosmate preproge, tapete in »utopljeni« ročaji.
-
Razcvet svetovnega spleta je v naše domove prinesel tudi možnost nakupa iz domačega naslanjača. Če potrebujete nov pralni stroj ali televizor, se enostavno usedete pred računalnik in na spletu poiščete ponudbo, ki vam najbolj ustreza, ter opravite nakup. Je pa res, da je pravi izziv najti med množico trgovin tisto s pravo in najboljšo ponudbo.
Zato smo tokrat opravili kratek pregled nekaterih slovenskih spletnih trgovin. Osredotočili smo se na tri, ki ponujajo celovito ponudbo – od računalnikov, bele tehnike pa vse do avtomobilskih pnevmatik.
-
Skoraj vsi, ki imamo doma hišnega ljubljenčka, smo se najbrž že srečali z vprašanjem, katera hrana je zanj najboljša. Nenadoma ne vemo več, koga naj poslušamo: vzreditelj, kjer smo kužka dobili, priporoča eno, veterinar drugo, v trgovini za male živali slišimo tretje, naši pasji prijatelji imajo spet svoje mnenje … Eni so prepričani, da pes »človeške« hrane niti poskusiti ne sme, drugi menijo, da je »pasja« hrana vse preveč umetna in vir številnih zdravstvenih težav.
Kot po navadi v življenju tudi na tem področju ni vse črno-belo: po eni strani je res, da neustrezna (premastna, preveč začinjena) »domača« hrana psu lahko pošteno škodi, po drugi strani pa je tudi res, da je vse več živali, hranjenih z briketi, predebelih, kar vodi v številne kronične bolezni, ugotavljamo vedno več alergij, povezanih s prehrano. Na vprašanje, kaj je najboljše, je nemogoče odgovoriti.
-
Februarja, ko so noči še hladne, je že pravi čas, da načrtujemo prve zasaditve in se pripravljamo na setev vrtnin in dišavnic. Odločimo se lahko za neposredno setev na gredo ali pa sadike vzgojimo v zavarovanem prostoru, od koder jih pozneje presadimo na prosto, kjer bomo vrtna tla v naslednjih dneh primerno obdelali in pognojili.
Za setev, vzgojo in presajanje sadik uporabimo specialno zemljo bio plantella start za setev in pikiranje. Za hitro kalitev priporočamo, da se substrat nikoli v celoti ne presuši. Po pikiranju sadike zalijemo z vitaminskim kompleksom bio plantella vita, ki stimulira ukoreninjenje in okrepi rastlino.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 21. marca 2015
Vstopna mesta: Kranj, Ljubljana, Domžale, Trojane, Celje, Novo mesto* in Maribor* (* najmanj 10 potnikov)
Na poti proti mestu ob vznožju Snežnika si bomo najprej ogledali grad Prem, ki je prvič omenjen leta 1213, ko je bil v lasti gospodov Devinskih. Po vojni so vojaki grad popolnoma izropali, nato je bil nacionaliziran. Danes je grad popolnoma obnovljen, v njem je urejena muzejska zbirka. V vasi Prem se je rodil pesnik Dragotin Kette (1876–1899). Po ogledu gradu in spominske sobe Dragotina Ketteja si bomo z lokalnim vodnikom ogledali Ilirsko Bistrico.
-
Jogurtovi lončki na oknu so postajali vedno manj moteči, saj so imeli vsak dan lepšo vsebino, rastlinice so rasle hitro in s svojo živo pomladno barvo privabljale oči, da lončkov niti opazil nisi več. Sadike solate in kolerabic so bile že dovolj velike, da jih bo Sonja ob prvi priložnosti prepikirala v toplo gredo, sadike paprike, paradižnika, majarona, bazilike in vseh vrst enoletnih cvetic pa bodo še nekaj časa krasile njena okna. Že zdavnaj je ugotovila, kje najbolje rastejo, kdaj jih mora presaditi v toplo gredo in kdaj na prosto, znana je bila po tem, da so njene sadike med prvimi, a tudi močne in zdrave.
-
V temačnih zimskih mesecih zelene sobnice prijetno poživijo okolje. Zelena barva pomirja in osvežuje, simbolizira upanje. Zato pa: le kdo naj začenja nov koledarski krog v turobnem brezupu? Morda vam je lahko tokratni izbor v spodbudo in pomaga prebroditi sivino dneva, pa še nekaj koristnih namigov je zraven.
V stanovanju so zeleneče rastline vedno dobrodošle, pa naj bodo to majhne ali malo večje lončnice ali do stropa segajoče posodovke. Od takšnih, ki očitno presegajo sobne razsežnosti, se večinoma težko poslovimo in zanje le poredko najdemo primeren prostor pri znancih in v soseščini . Za mnoge pa le obstaja rešitev. Lahko jih pomladimo in iz zgornjega dela, ki sega že do stropa, vzgojimo novo rastlino. Najzanesljivejše to naredimo z omahovljenjem ranjenega stebla, ki ga na predvidenem mestu tvorbe korenin ovijemo s plastično folijo, in skrbimo za stalno navlaženost. Za ta poseg se lahko odločimo že pozimi, s pomladitveno rezjo pa je le bolje počakati tople dni nekje v marcu.