Prijetno posedanje v senci na balkonu
Sončno vreme in ozelenela narava nas vabita na prosto. Zato je skrajni čas, da z balkona odstranimo nepotrebno kramo in si uredimo ali preuredimo bivalni kotiček na prostem, kjer bomo uživali v lepih jutrih in večerih. Učinkovita prenova zunanjega bivalnega prostora ni nujno velika in draga investicija. Že z drugačno postavitvijo zdajšnjega pohištva dosežemo učinek novega. Marsikaj lahko izdelamo ali obnovimo kar sami. Vrtno pohištvo na novo pobarvamo, dodamo nove sedežne blazine v modnih barvah in vzorcih, živahen prt ali kak manjši kos...
Po Angliji s parnikom ali muzejskim vlakom
Anglija, največja dežela Velike Britanije, je velika skoraj za sedem Slovenij in v njej je poleg Londona še veliko zanimivih mest in krajev. Zlasti zanimiva je njena tehnična dediščina, in to od obnovljenih parnikov do odlično ohranjenih vlakov in starodobnih avtomobilov. Eden izmed najbolj slikovitih predelov je grofija Cumbria, ki je na skrajnem severozahodu. Pravijo ji tudi »Angleške Alpe«, saj je tu najvišji vrh Anglije - 976 metrov visoki Scafell Pike. Zaradi številnih jezer so območje poimenovali Lake District – Jezersko okrožje.
-
Pot nas bo tokrat vodila po pobočjih, na katerih so v teh dneh zacvetele narcise in drugo raznobarvno spomladansko cvetje. Klek, obmejni vrh v osrčju Karavank, leži v pogorju med Hruškim vrhom in Golico. Pobočja, gledana z gorenjske ravnine, so prijazna, prisojna in polna cvetja, medtem ko s severne strani, iz Dravske doline, kažejo razdrto, prepadno in gručasto ostenje ter dajejo podobo precej odmaknjenega, v gorski mir zagledanega sveta. Izhodišče za naš tokratni izlet je idilična vasica Planina pod Golico.
-
Razglabljanje o tem, da imamo v žepu vedno sušo, čeprav poskušamo sproti zakrpati nastajajoče luknje, ni preveč obetavno. Razmislek naj zato raje velja očitno vse bolj sušnemu podnebju naših krajev ter prilagodljivosti rastlin. Nekatere med njimi so že od nekdaj, iz otroštva genetskega nastanka navajene skromnih padavin. Je pa tudi kar nekaj vrtnarskih pogruntavščin, kako se lahko postavimo po robu skopim vodnim zalogam in skromnim padavinam. Večinoma ne moremo izbirati vrtne lege, a v glavnem poskušamo na sončnem vrtu gojiti gospodarsko...
-
Prvi posevki so v zemlji in gredice že zelenijo. Lahko le upamo, da jutranja slana ni povzročila večje škode; mirnejši smo seveda lahko, če smo gredice prekrili z vrtnarsko tkanino. Toplota bo pomagala k zgodnejšemu pridelku. Če pa so rastline pozeble, jih zalivajmo z Medicoplantom ali Regenerinom. Pa tudi v vodi raztopljeni Bioorganik bo dober. Tako si bodo rastline hitro opomogle. Posevke radi napadajo škodljivci. Pred njimi se branimo tako, da rastline poškropimo s fitofarmacevtskimi pripravki ali pa si pomagamo na naraven način.
-
Dober spanec je odločilnega pomena za duševno, čustveno in fizično zdravje ter dobro počutje. Zagotavljajo ga tišina, tema in ustrezna temperatura spalnice, predvsem pa udobno in kakovostno ležišče. Ni vseeno, na čem in kako spimo, saj v postelji preživimo tretjino življenja. Z leti potrebuje človek čedalje več udobja. Udobje pa je zelo individualen občutek. Zdrav človek se ponoči premika in potrebuje prostor za nemoteno obračanje, zato naj bo ležišče široko vsaj 90 centimetrov in od 10 do 15 centimetrov daljše od telesne višine.
Sv. Miklavž nad Gradiščem v Tuhinju
Nad Tuhinjsko dolino, pokrajino ob Nevljici in Motnišnici med Celjsko in Ljubljansko kotlino, ki se širi na severovzhodu Posavskega hribovja, na severu pa jo Menina ločuje od zgornje Zadrečke doline, med neokrnjenimi dolinicami na razglednem gozdnatem slemenu leži Gora. Na njej stoji kompleks s cerkvijo Sv. Miklavža, mežnarijo in obnovljenim obzidjem z obrambnim stolpom nekdanjega protiturškega tabora. Zdajšnja cesta po Tuhinjski dolini, ki povezuje Štajersko z Gorenjsko, je bila v 12.
V bližini Preden se odpravimo raziskat bližnjo okolico, se odpočijemo v Termah Snovik, ki so se iz majhnega termalnega vrelca v dobrih desetih letih razvile v sodobno turistično zdravilišče. Z notranjimi in zunanjimi bazeni, tobogani, savnami, masažami in še marsičem skozi vse leto privabljajo številne obiskovalce. Temperatura vode, ki vsebuje kalcij, magnezij in natrij, med 31 in 38 stopinjami omogoča psihofizično sprostitev in ugodno vpliva predvsem na hrbtenico in sklepe.
Psst! Ne mečite ledu v kozarce!
»Hišica je prosta. Ključ je v vratih.« Tako je pisalo na sporočilu, kar je pomenilo, da se lahko udomačimo. V hiši so postelja, televizor, kopalnica in opremljena kuhinja z mikrovalovko vred. Lastnik bo že prišel po svoj denar in ne zdi se mu mogoče, da bi ga kdo lahko okradel. Sredi noči se je pojavil lastnik. Vrnil se je namreč z zabave in ker je ugotovil, da se je hišica, ki stoji zraven njegove domačije v času njegove odsotnosti napolnila, je potrkal, pozdravil, vzel tistih 40 evrov in rekel: »Zjutraj me ni treba buditi.
-
Razmislek velja posodovkam, vsem tistim okrasnim rastlinam, ki se morajo zadovoljiti v čebricah, vedrih in v vsem podobnem ter jih zaradi njihove mehkužnejše narave prezimujemo v kleti, garaži ali podobnem prostoru. Takih lepotic, ki presegajo razsežnosti cvetličnega lončka, je kar lepo število. Njim zima zagotovo prinaša večje trpljenje kot nam, ki se po potrebi zavijemo v šal. V resnici pa so potrpežljive te naše rožice, vse od trpljenke, fuksije, oleandra ali angelske trobente naprej. Poskusimo jim olajšati začetek nove pomladne rasti.
Pravo gnojilo – dober pridelek
Vrtičkarji marsikdaj ne vedo, kakšno gnojilo uporabiti na vrtu, zato naj jih nekoliko podrobneje predstavimo. Organska gnojila - hlevski gnoj – pod tem pojmom razumemo vse vrste živalskih iztrebkov. Bogatejši med njimi je kokošji gnoj, saj vsebuje vse tri osnovne gnojilne elemente NPK in nekaj mikrohranil. Najpomembneje je, da uporabimo gnoj živali, ki so bile krmljene z neškropljeno krmo in tako ne vsebujejo pesticidov. Ta gnojila ponavadi vsebujejo največ dušika.