-
Malta je z obiljem sonca, čistim morjem, privlačno mešanico kultur in pestro zgodovino ena od turistično bolj prepoznavnih držav v Evropi. A kljub temu turistični delavci še zdaleč ne spijo na lovorikah, temveč se morajo hitro prilagajati željam gostov.
Razmeroma mlada država se je izpod nadvlade Britancev osamosvojila leta 1964. Tujci so bili že od vsega začetka pomemben vir zaslužkov. Sprva so bili gostje predvsem vojaki in delavci iz vojaških oporišč ter njihovi sorodniki. Pred tremi desetletji pa so začeli Britanci množičneje odhajati v druge sredozemske države, domačini pa so začeli vabiti goste iz drugih delov Evrope, predvsem iz Nemčije. Na prelomu tisočletja so začeli razvijati več vrst nišnega turizma: verskega, zaradi obilja pomembnih sakralnih objektov; izobraževalnega, saj je...
-
Zagotovo ni veliko upokojencev, ki še niso obiskali »svojega« hotela Delfin v Izoli. V dvaintridesetih letih je iz manjšega počitniškega doma upokojencev, ki so ga zgradili na pobudo ZDUS, prerasel v sodoben hotel s tremi zvezdicami. Urejenost, dobra hrana in prijazno osebje so razlog, da se številni gosti leto za letom vračajo vanj.
Med njimi so v veliki večini upokojenci iz vse Sloveniji, saj lahko uveljavljajo popust. A Delfin obiskujejo tudi družine, tuji turisti in drugi gostje, nekateri se pripeljejo samo na kopanje s kosilom. V hotelu je 291 lepo urejenih sob, dvoposteljnih in enoposteljnih, prav vse pa imajo balkon. Pet sob je prilagojenih invalidom. Številne slike, ki visijo po vseh stenah, so prispevali udeleženci likovne kolonije ZDUS, ki jo že 16 let prirejajo v Delfinu.
-
V vinotoku sadimo mačehe in marjetice. Radi jih družimo s pomladnimi čebulnicami in s sajenjem moramo prav tako pohiteti. Te dvoletnice si dajo duška v barvitem razkazovanju prav v času, ko na prostem primanjkuje drugega cvetja, saj cvetijo že ob jesenskem sajenju.
Večino sadik pridelajo poklicni vrtnarji in jih ponudijo, ko se na rastlini odpre prvi cvet. Za domačo rabo jih vzgojijo tudi ljubiteljski gojitelji, vendar je na to treba misliti že sredi poletja. S setvijo marjetic ni težav, a pri mačehah (strokovno vse sorte stlačimo pod ime Viola witrockiana) vzgoja ni ravno preprosta. Seme mačeh ima svoje muhe, ker le stežka in pomanjkljivo vzkali, če pozabimo, da so to izrazite temnokalivke. Dodatna težava je v tem, da so semena obdana s tanko oljno prevleko, ki preprečuje dostop vlage.
-
Grob je poslednji dom naših najdražjih, nekoč pa bo tudi naš, zato nam ne sme biti vseeno, kakšen je. Še ne dolgo tega smo v času tik pred dnevom mrtvih, prvim novembrom sadili na grobove le mačehe in marjetke, saj drugega tudi nismo imeli. Dandanes pa je izbor rastlin zelo velik.
Grob bo najlepše urejen, če ga zasadimo tako, da je vsa površina prekrita z rastlinami. Ko se namreč različne plazeče trajnice ali grmovnice razrastejo, pokrijejo tla, tako da nimamo več težav s plevelom. Paziti pa moramo na to, da pustimo manjšo površino, kamor zasajamo sezonske rastline, ki bodo bogato cvetele. V jeseni posadimo mačehe, marjetke, v toplejših krajih tudi krizanteme in celo ciklame. Če želimo imeti spomladi cvetoče čebulnice, jih je prav tako treba posaditi že sedaj. To so lahko tulipani, narcise, hijacinte.
-
Čeprav se načrtovalci dobro zavedamo, da različne starostne skupine zahtevajo pri oblikovanju bivalnega okolja različne rešitve, pa se v praksi pogosto zatakne. Namensko grajeni objekti se dobro prilagajajo potrebam starostnikov, težave pa se pojavijo pri prenovi starih stanovanj.
Prenove se lotimo z vprašanjem, katere so omejitve in kakšne so potrebe stanovalcev. Medtem ko se človek v srednjih letih skoraj ne zaveda nekaterih vsakdanjih opravil (oblačenje, umivanje, hranjenje, gibanje po stanovanju), pa starejšim predstavljajo velik izziv. Kadar jih lahko opravljajo sami, je smiselno razmisliti o tem, da namesto selitve v dom, potrebam starejših prilagodimo stanovanje, ki so ga navajeni in kjer lahko varno in udobno živijo naprej. Z leti so omejene tudi gibalne sposobnosti.
-
Iz zavetišča Horjul so nam poslali nekaj fotografij pasjih in mačjih brezdomčkov. Zelo bi bili veseli toplega doma in prijaznega skrbnika. Vse živali so zdrave, cepljene, čipirane sterilizirane oziroma kastrirane. Mačke se oddajajo izključno za notranje bivanje.
Zoja: manjša psička, stara približno dve leti, prijazna, vendar do tujcev nekoliko zadržana. Amelie: psička srednje rasti, stara približno leto in pol, prijazna, aktivna Lindt: mlad odrasel samček, malo plašen do tujcev, sicer pa čudovit prijazen mačkon. Cink: mačji mladiček, star tri mesece, zelo nežen in prijazen. Minihani: mačja mladička, stara tri mesece, prijazna. Zoe: odrasla muca, stara dve leti, brez zadnje tačke, ki je bila amputirana zaradi poškodbe. Je zelo prijazna do ljudi.
Revolucionarni avtomobilski žarometi
Kar zadeva luči, nas avtomobilska industrija zadnja leta razvaja s prav nenavadnimi rešitvami. Z lučmi, ki ne bodo več nikogar zaslepile in ki svetijo skoraj kilometer daleč!
Pred nami so bolj mračni meseci, zato je spet pomembno dobro videti in biti viden. Avtomobilska industrija nam zadnja leta ponuja dobesedno revolucionarne rešitve, da lahko bolje vidimo tudi v temi. Ko so pred dobrim desetletjem uzakonili, da moramo tudi podnevi voziti s prižganimi žarometi, so domači mojstri začeli prodajati preprosta stikala, ki so samodejno prižigala luči takoj, ko smo prižgali motor, in jih spet ugasnila, ko smo motor ugasnili. Najnovejši žarometi pa povsem avtomatsko osvetljujejo kar največji del ceste, po kateri vozimo.
Uporaba bančnih storitev od doma
Zadnji dan v mesecu je za prejemnike pokojnine poseben dan, saj na ta dan prejmete zaslužene pokojnine. Zato se nekateri množično odpravite v banko, da bi dvignili svoj denar, morda plačali položnice in uredili še kaj. Ves postopek pa spremlja zamudno čakanje v vrsti.
Sodobne tehnologije vam lahko pomagajo, da se boste temu izognili. Denar lahko že dolgo dvigujete tudi na tako imenovanih bankomatih. Za vse drugo pa je na voljo internet. Poleg časa boste z njegovo pomočjo prihranili tudi kak evro. Kako? O tem pa v nadaljevanju. Plačevanje položnic je ena od aktivnosti, ki nam vsak mesec povzroči največ stresa in zahteva tudi zajeten kupček denarja. Če plačujete s trajnikom, ste se nanj verjetno navadili in ne razmišljate o spremembi načina plačevanja; če pa ste med tistimi, ki še vedno plačujejo položnice...
Z enim dostopom do interneta, televizije in telefonije
Svet se je v zadnjih 20 letih obrnil na glavo. Pustimo ob strani politična in druga dogajanja, a že telefoniranje in spremljanje medijev je popolnoma drugačno. Pred časom je bila večina družin naročenih na enega od dnevnih časopisov, kje v kotu je bil stacionarni telefon, televizija pa je bila priključena na domačo anteno. Nekateri so si omislili tudi satelitsko anteno in si odprli dostop do oddaj in informacij iz drugih držav.
Nato so si začele slediti bliskovite spremembe. Najprej smo dobili kabelsko televizijo, ki nam je omogočila, da smo se poslovili od najrazličnejših anten, odgovornost za kakovost signala pa je prevzel ponudnik kabelske televizije. Dobili smo dostop do novih televizijskih programov, signal je večino časa odličen in ne povzroča toliko problemov, kot so jih stare antene. Zdajšnji televizijski paketi pri različnih ponudnikih omogočajo spremljanje velikega števila različnih kanalov, pri nekaterih ponudnikih kar blizu 200 in več.
Žival je prijatelj in terapevt
Zadnjič je na našo veterinarsko kliniko poklicala starejša gospa; psičko, s katero sta nas kar pogosto obiskovali, je namreč do smrti povozil avto. Ko si je gospa nekoliko opomogla od šoka, se je obrnila na nas z vprašanjem, ali mislimo, da je prav, da bi si omislila novega psa. Reči moram, da sem bila sprva nekoliko presenečena spričo vprašanja, gospa pa je pojasnila, da ima že blizu 80 let in jo skrbi, ali bo še lahko skrbela za novega kužka.
Z živalmi je kar nekaj dela, vendar kuža ali muca prineseta v naše življenje obilo pozitivne energije! Rezultati neke ameriške študije so pokazali, da ljudje, ki imajo doma živali, veliko manj obiskujejo zdravnika, znan pa je tudi pozitiven vpliv živali na bolnike. V tujini, pa tudi pri nas na nekatere oddelke bolnišnic in v domove za ostarele že prihajajo posebej usposobljeni vodniki s terapevtski,mi psi (pri nas, denimo, Tačke pomagačke), saj bolnik po takih obiskih bolje sodelujejo in hitreje okrevajo.