-
Svoje bivalno okolje si učinkovito polepšamo z enoletnicami, čeprav se drugi bolj navdušujejo za trajnice. V resnici je mogoče oboje lepo kombinirati celo pri balkonskem vrtnarjenju. Enoletnice v zabojčkih ali tudi v vrtnem nasadu res cvetijo le eno poletje, toda cvetijo prav vse poletje vse do jesenskih slan. Enoletnice niso botanična, temveč vrtnarska označitev - tako rečemo rastlinam, ki za svoj razvoj od semena do semena potrebujejo eno rastno sezono, potem pa odmrejo.
Pozeba, toča in škodljivci na vrtu
Ledeni možje letos niso zatajili. Mokra, vlažna tla, pozeba, lomi zaradi močnega vetra, toča ter toplo vreme pomenijo idealne razmere za širjenje rastlinskih bolezni in za razmnoževanje škodljivcev. Doslej je bilo res vsega na pretek. A nadloge, ki so se zgrnile zaradi vremena na vrt nam ne smejo vzeti veselje. Saj veste: po vsakem dežju posije sonce... Pomrznjene sadike paradižnika je najbolje populiti in posaditi nove. Je pa tudi možno, da se bodo sadike obrasle.
-
Mravlje so pogosta nadloga v hišah, stanovanjih, na balkonih ali terasah. Medtem ko v toplih mesecih vdirajo v stanovanja predvsem črne mravlje z vrta, so faraonke, drobne mravlje, jantarjevo rumene barve, vedno pogostejša celoletna nadloga v naših domovih. Mravlje živijo v dobro organiziranih kolonijah, ki jih sestavljajo ena ali več matic, nekaj trotov in mnogoštevilne delavke. Zaradi hitrega razmnoževanja so lahko kolonije zelo številčne. Mravlje z vrta si navadno naredijo mravljišča v zemlji, ob zidovih, pod kamni, v kamnitih razpokah...
Senčenje poleti zagotavlja večje udobje
Tako kot pozimi skušamo na vsak način ohraniti naš dom topel, se s prvimi sončnimi dnevi začnemo spraševati, kako bi ga ohranili prijetno hladnega. Počutje v prostoru je povezano predvsem s pojmom bivalnega ugodja. Dejavniki, ki določajo, kdaj nam je kje prijetno, pa so vlažnost, gibanje in temperatura zraka. Optimalna temperatura se giblje med 22 in 24 stopinjami, zračna vlaga pa naj ne bi bila nižja od 40 odstotkov in ne višja od 65 odstotkov.
Telefoniranje v tujini je lahko drago
Potovanja in izleti v tujino so bili včasih dokaj preprosti; ko smo bili zdoma, nas nihče ni mogel priklicati, če tega nismo hoteli. No, morda so nas izsledili v hotelu ali nas poklicali na recepcijo kampa, a to se je dogajalo poredko. Tudi mi smo se morali kar potruditi, če smo želeli priklicati domače. Ena od možnosti je bila nakup telefonske kartice, s katero smo klicali iz telefonske govorilnice ali pa smo obiskali pošto, recepcijo hotela ali kampa.
Sandali, kroksi in japonke zelo podaljšajo zavorno pot
Bistvena lastnost varnega voznika je zavedanje, da prometne nesreče ne more povsem preprečiti! Zato varen voznik gleda daleč naprej, da bi možnost nesreče kar se da hitro prepoznal in tudi preprečil. Pravočasno bo opazil otroka ob cesti, z vso resnostjo bo upošteval opozorila znakov za nevarnost, v mirni soseski bo sklepal, da lahko izza grma pokuka avtomobil, ki vozi iz garaže... Pa vendar bo tudi varen voznik pogledal na števce, nastavljal temperaturo, pogledal, kdo kliče, zamenjal radijsko postajo … Še tako varen voznik bo vsaj nekaj...
-
Kose pohištva, ki so nam pri srcu, a jih je že načel zob časa, lahko prenovimo sami. Tako jim vdahnemo novo življenje in jih spremenimo v unikatno pohištvo. Preden se lotimo prenove, preverimo, v kakšnem stanju je izbrani kos pohištva. Staro mizico, stol, omarico ali predalnik dodobra očistimo in z brusilnikom ali z brusilnim papirjem ročno odstranimo staro barvo ali lak. Če je treba, pred površinsko obdelavo predmet tudi konstrukcijsko utrdimo. Nato ga prebarvamo v poljubno barvo, lahko pa ga prostoročno ali s pomočjo šablon poslikamo z...
Čarobni kamen in peščeni rt - Brač
Brač je s 395 kvadratnimi kilometri tretji največji otok v Jadranu, česar pa zaradi njegove gomoljaste oblike in dobrih cest, ki omogočajo udobno povezavo z najbolj znanimi turističnimi kraji, skoraj ni občutiti. Lepa narava, čisto morje in umetnije iz znamenitega braškega kamna vabijo obiskovalce z vseh koncev sveta. Brač ima dobre trajektne povezave s Splitom in Makarsko. Od tu trajekt nekajkrat v tednu vozi do pristaniškega mesteca Sumartin, majhnega in prikupnega, s cerkvijo, s kamnitimi hišami in celo s samostanom.
-
Couchsurfing, kar bi lahko prevedli kot deskanje po kavčih ali kavčanje, združuje na milijone podobno mislečih popotnikov, tudi upokojencev. Bistvo takega načina potovanja je, da ne prebivate v hotelu, pač pa vam posteljo odstopi domačin. Spletna znanka Katja Rupp živi v pritličju manjšega bloka na robu srednjeveškega mesteca Füssen v Nemčiji. Čeprav je upokojena, Katja ne preživi veliko časa doma. Morda tudi zato, ker je vrsto let delala kot stevardesa. Njeno edino obveznost predstavljajo sprehodi s psičko.
Razkošna belina pobočij Španovega vrha
Španov vrh nad idilično vasico Planina pod Golico je imenitna točka z nepozabnim razgledom. Če pridamo še spomladansko cvetenje narcis, ki pobelijo pobočja vrha, je razlogov za vzpon več kot dovolj. Planina pod Golico je izhodišče za mnoge planinske ture v Karavanke in bližnje hribovje. Razložena vasica pod južnim pobočjem Golice je bila zgrajena za potrebe fužinarstva, ki se je pričelo že v 14. stoletju. Pod cesto stoji rudarska cerkev Povišanja sv. Križa, ki so jo v 17.