Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Vsestransko uporaben kis

    Prosti časjulij '13

    Kis, vinski ali jabolčni, večina uporablja za pripravo solat. Če pustimo ob strani uživanje kisa v zdravilne namene, ga lahko koristno uporabimo v gospodinjstvu ali na vrtu… - Uničuje plevel (čisti kis poškropimo po plevelu ali travi med tlakovci, da se posuši). - Poveča kislost tal, kjer je to potrebno (120 ml kisa zlijemo v 3,75 l vode, uporabimo za zalivanje rododendronov, gardenij, azalej). - Preganja mravlje (poškropimo ga po površinah, kjer hodijo mravlje, okoli vrat, gospodinjskih aparatov).

  • Z zemljevidom ali z elektroniko do cilja?

    Prosti časjulij '13

    Z zemljevidom ali z elektroniko do cilja?

    Poleti se radi odpravimo na dopust v neznane kraje, nekateri v hribe, drugi na morje. Marsikdo ne želi potovati prav daleč, ker morda ne pozna dobro terena ali cest. Papirnati zemljevidi so nerodni za rabo v avtomobilih, prav tako se rado zgodi, da so zastareli in se nanje ne moremo več zanesti. Uporabljamo pa lahko tudi elektronske zemljevide ali elektronske vodiče po cestah, ki jim preprosto rečemo »navigacija«. Trenutno je na trgu pestra izbira navigacijskih naprav.

  • Klekljam, klekljam, dan na dan …

    Prosti časjunij '13

    Kaj imajo skupnega nežne klekljane čipke, hrumeči starodobniki in mrkogledi možje v uniformah iz časov kraljevine Jugoslavije? Vse to je bilo mogoče videti v Žireh, na sedmih slovenskih klekljarskih dnevih. Čeprav zagotovo velja ta del Poljanske doline obiskati tudi ob drugih priložnostih. V glavni vlogi seveda nastopajo čipke ali »špice«, kot jim tu rečejo, in klekljarsko društvo Cvetke. Negujejo tradicijo klekljanja žirovske čipke, za katero je značilen široki ris, in je zaščitena pod imenom Čipka dežele Kranjske.

  • Z Gozdnika na potep po Spodnji Savinjski dolini

    Prosti časjunij '13

    Z Gozdnika na potep po Spodnji Savinjski dolini

    Od daleč viden piramidasti vrh, ves poraščen z drevesi, leži 1090 metrov nad morjem na severnem robu Posavskega hribovja. Mogočen vrh, ki ga prekaša le Mrzlica s 1122 metri, se dviga nad Zabukovico južno od Žalca v zahodnem delu Celjske kotline. Zaradi svoje značilne oblike so ga planinci Savinjske doline vzeli za simbol, ki veča njihovo prepoznavnost.

    Štajersko avtocesto zapustimo na izvozu Šempeter in peljemo v smeri Žalca, od koder tik pred semaforiziranim križiščem zavijemo desno na cesto za Vrbje in ji sledimo v Griže in skozi Migojnice do Zabukovice. V Zabukovico se lahko pripeljemo tudi iz Laškega skozi Spodnjo in Zgornjo Rečico. S parkirišča pred podjetjem Sipex se napotimo po cesti, prečimo potok Artišnico in za mostom zavijemo  desno na cesto (kažipot Gozdnik, ta cesta pelje k lovski koči Gozdnik), ki pelje ob potoku.

  • Od sučnikov do vijolic

    Prosti časjunij '13

    Od sučnikov do vijolic

    Vijolice poznamo verjetno prav vsi, mnogi tudi afriške vijolice. S sučniki je morda več zadrege, a jih je vredno poznati. Ta dva botanična rodova pa sta le del rastlinske družine, v kateri se šopirijo tudi take lepotice, kot so krožnički, kolumneje, gloksinije in v skalnjakih cenjena gostja, sicer nekoliko razvajena ramondija. Ramondija je trajnica in sodi v rod vedno zelenih zelnatih rastlin iz družine gesnerijevk (Gesneriaceae), ki so zelo cenjene med ljubitelji alpinskih rastlin. Gojimo jih v skalnjakih, znane pa so vsega tri vrste.

  • Preveč gnojenja tudi škoduje

    Prosti časjunij '13

    Preveč gnojenja tudi škoduje

    Pogosto nam prezimljene in presajene lončnice ne uspevajo tako, kot bi želi, pa čeprav uporabimo kakovostna gnojila. Zemlja v koritih je po navadi zakisana in izrabljena. Manjka ji humusnih snovi. Tedensko gnojenje in morda še z dvojno dozo povzroči, da vsa hranila niso porabljena in ostanejo v zemlji. Povečana kislost zemlje preprečuje rastlinam, da bi hrano posrkale, saj posamezni elementi v prevelikih količinah preprečujejo dostop hranil do koreninskega sistem in v rastlino.

    Na vrtu in v sadovnjaku Pogosto se zgodi, da zelo cvetočim sadikam paradižnika cvetovi odpadejo in pridelka ni, čeprav smo gnojili s hlevskim in konjskim gnojem. V tem primeru bi analiza zemlje prav gotovo pokazala pomanjkanje fosforja in kalija, ki ga hlevsko gnojilo ne vsebuje. Pomagamo si lahko tako, da sadike dvakrat  do trikrat zalijemo z raztopino vodotopnega kalija – kristalita, lahko pa kristalit potresite okoli rastlin in izdatno zalijete. Presenečeni boste nad učinkom.

  • Blagodejna senca in hlad

    Prosti časjunij '13

    Blagodejna senca in hlad

    Drevesa pred okni so naravna in prijetna zaščito pred sončno pripeko. Zelena zavesa iz pokončno rastočih rastlin daje najlepšo senco, zlasti ko zapiha prijetna sapica. Najbolj učinkovita zaščita pa so senčila, ki poleti pripomorejo k večji kakovosti bivanja. V boju proti vročini je učinkovito pravilno prezračevanje, ki je lahko naravno ali mehansko. Poleti zračimo dalj časa predvsem ponoči, zjutraj pa okna zapremo in zaprta ostanejo vse do večera. Obenem je priporočljivo redno prezračevanje, in to večkrat na dan po pet minut.

  • Hišni pomočniki lajšajo naš vsakdan

    Prosti časjunij '13

    Hišni pomočniki lajšajo naš vsakdan

    Gospodinjske naprave postajajo vse bolj »pametne«. Za povečanje udobnega in varnega bivanja v vseh starostnih obdobjih se vse bolj uveljavlja daljinsko upravljanje osvetlitve, senčil, različnih aparatov, programiranja pranja, kuhanja, sesanja in podobnih opravil. Veliko del nam olajšajo električni gospodinjski pripomočki, kot so različni mešalniki (tudi palični), sekljalniki, grelniki vode, aparati za peko kruha ter za pripravo kave in čaja, opekači, namizni žari, parne posode, sokovniki in ožemalniki ter različni večnamenski kuhinjski...

  • Varen dom – samostojna starost

    Prosti časjunij '13

    Varen dom – samostojna starost

    Večina starejših želi preživeti starost v svojem domu. Pa vendar ni vsako bivalno okolje primerno za starost. Verjetno vsak izmed vas ob tem pomisli - »Ah, svoj dom poznam do zadnje potankosti in se mi v njem ne more prav nič zgoditi!« Pa vendar je dejstvo, da se blizu 70 odstotkov padcev zgodi prav doma, torej v okolju, ki ga najbolje poznamo. Zato je smiselno razmisliti, kako prilagoditi svoje stanovanje, da nam bo v starosti čim bolj prijazno. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko precej zmanjšamo tveganje, da bi se poškodovali.

  • Poenostavimo bančne storitve

    Prosti časjunij '13

    Poenostavimo bančne storitve

    Položnice po navadi vsak mesec plačujemo na poštnem ali bančnem okencu ter s trajniki, lahko pa celo na bankomatih in v večjih trgovinah z živili. Enostavneje in tudi ceneje pa lahko položnice plačujemo s pomočjo računalnika, prek spletne banke. Prek spletne banke lahko od doma opravimo večino bančnih storitev. Vaša banka vam tako prek računalnika nudi vpogled v osebni račun, omogoča plačevanje računov (z nižjo provizijo kot na bančnem ali poštnem okencu), ponuja možnost izpisa že opravljenih plačil, naročanje izrednega limita, spreminjanje...

  • 1
  • …
  • 216
  • 217
  • 218
  • 219
  • 220
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov