Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Domača zelena oaza

    Prosti časdecember '20

    V časih, ko moramo prevečkrat ostati med štirimi stenami, nam krajšajo čas sobne lončnice, ki so prav tako živa bitja. Številne znanstvene raziskave so pokazale, da so rastline poleg absorpcije ogljikovega dioksida in sproščanja kisika sposobne odstraniti onesnaževalce iz zraka. Zato bo naše bivanje prijetnejše, če si bomo ozelenili bivalni prostor.

    Delo z rastlinami sprošča stres, blaži depresijo in zmanjšuje negativizem. Posvetite jim delček svojega časa, se jih dotikajte, namenite jim kakšno lepo besedo. Že od nekdaj je znano, da so rastline čudovite poslušalke. Skrb zanje bo zagotovo pripomogla k našemu boljšemu fizičnemu in čustvenem zdravju, zato vam priporočam, da si doma ustvarite svojo zeleno oazo.

  • Mikrozelenjava na okenski polici

    Prosti časdecember '20

     V zimskih mesecih poskrbite za sveže vitamine in minerale z mikrozelenjavo. Vrtiček si naredite tako, da v podstavke ali pladnje posejete špinačo, blitvo, solato, rukolo, vrtno krešo, azijsko listno zelenjavo, peteršilj in zeleno.

    Mikrozelenjava vsebuje vse vitamine, minerale in druge snovi, ki so pomembne za razvoj mlade rastline. Žlica ali dve tako pridelane zelenjave je po hranilni vrednosti vredna več kot manjša skleda solate. V začetnem obdobju razvoja vsake rastline je vse bogastvo vitaminov in mineralov dostopno tudi nam. Vse pomembne snovi so mladi rastlini potrebne do trenutka, ko razvije prve prave liste. Če jo porežemo pravi čas, zaužijemo vse hranilne snovi. Za mikrozelenjavo uporabljamo špinačo, blitvo, solato, rukolo, vrtno krešo. Zanimiv okus imajo tudi azijska listna zelenjava, peteršilj in zelena. Uporabna so tudi žita. Med najokusnejšimi je zagotovo pšenica, uporabljamo pa tudi rž in ječmen. Ne pozabimo na setev zelišč, kot sta bazilika in majaron.

  • Simpatične obešanke

    Prosti časdecember '20

    USTVARJALNICA

    Te tri simpatične obešanke so kot nalašč za tiste, ki ne marate kupljenih novoletnih okraskov, a radi ustvarjate. Lahko jih naredite le nekaj in z njimi okrasite smrečico ali zeleno vejo v stanovanju. Ali pa jih izdelate več, jih po pošti pošljete sorodnikom in prijateljem in jim tako zaželite srečo in veliko zdravja v prihodnjem letu … 

     

    Jelenček

    Potrebujemo: svetlo rjavo in belo volno, rjavo in belo penasto gumo (mossgumi), migajoče oči, cofek za nos in kroga, izrezana iz kartona.

  • Srebrno lesketanje

    Prosti časdecember '20

    USTVARJALNICA

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je tudi odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže, optimistične zgodbe. In že občutek, ko za skoraj nič denarja ustvarimo všečen izdelek, je neprecenljiv.

    Namizna svetilka s tekstilom je oddajala preskromno svetlobo. Staro preobleko je zamenjala nova, sestavljena iz kovinskih koščkov, ki zapirajo pločevinke. Ne ustrašite se, spajanje je preprostejše, kot je videti. Odpirač preščipnemo le na spodnjem delu, ga ukrivimo in vanj zataknemo novega. Podobno kot pentlje pri pletenju. Od danes na jutri pa takšne svetilke vendarle ne morete ustvariti. Razen če pri bližnjih in daljnih ljubiteljih pijač organizirate akcijo zbiranja pločevink. Preoblikovana svetilka je futuristični bleščeči okras v stanovanju tudi takrat, ko ne sveti.

  • Včasih raziskuje kot detektiv Sherlock Holmes

    Prosti časdecember '20

    To dokazuje tudi razstava Finžgar in Plečnik: prijateljstvo brez meja, ki je na ogled v Plečnikovi hiši. Avtor razstave mag. Marijan Rupert, skrbnik Zbirke rokopisov v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani (NUK), je raziskoval njuno korespondenco in odkril veliko novega, s čimer spet dokazuje, da ni le prizadeven knjižni molj, strokovnjak, odgovoren do kulturne dediščine, ampak tudi neke vrste književni forenzik, detektiv, znanec številnih umetnikov, ki mu zaupajo svoje rokopise. Literaturo moraš imeti rad, da se lahko temu delu posvetiš s srcem, je prepričan. Njegove neuresničene sanje pa so, da bi Slovenci dobili literarni muzej.

  • Za praznike nazdravljamo s »hudičevim vinom«

    Prosti časdecember '20

    Decembra poleg petard pogosteje »pokajo« tudi šampanjci, bi se lahko začel tale zapis o peninah … Vendar pozor, v nasprotju z veseljem večine, ko iz steklenice s pokom odleti zamašek, resni ljubitelji te vesele mehurčkaste pijače pravijo, da pri pravilnem odpiranju steklenice zamašek ne sme odleteti z glasnim pokom. Še manj pa sme iz steklenice brizgniti dragocen gejzir te umetelno pridelane pijače, ki naj bi jo prvi izdelali Francozi v pokrajini Šampanja.

     V 17. stoletju so v tem delu Francije pili predvsem rdeča vina, bela pa so ostajala v sodih. Ko so jeseni potrebovali sode za novo vino, so ostanek pretočili v steklenice. Ker pa so bila to predvsem slajša vina, so spomladi, ko je bilo topleje, zavrela še enkrat. Steklenice so bile takrat tanjše, zato je marsikatero zaradi pritiska razneslo. Tako se je raznesel glas, da ima tu prste vmes sam vrag, in tako vino so zato poimenovali hudičevo vino.

  • Vas razglednic

    Prosti časdecember '20

    Skupina mož sedi na kamnih okoli lipe na jasi. Krog je ravno dovolj prekinjen, da lahko še kdo stopi vanj, ker v tem krogu je vsak dobrodošel. Le korak ali dva stran stoji visok kamen, skoraj bi mu lahko rekli monolit, nad katerim se počasi vzpenja luna. Vse je postavljeno v skladu z zlatim rezom. Samo lučaj stran od tam, že sredi gozda, pa je sedem zdravilnih točk, ki so jih na svojem srečanju povsem naključno odkrili bioenergetiki.

    Ne, nismo pokukali na skrivno srečanje kakšnega prostozidarskega združenja. Če bi prisluhnili besedam mož, ki jih veter raznaša po okoliških gričih, bi izvedeli, da se pogovarjajo o čisto posvetnih, a še kako pomembnih stvareh. Kako polepšati, izboljšati življenje v njihovi vasi Selšček. Kajti ti možje so člani vaškega sveta te prikupne vasice, ki se – izključno na prostovoljni ravni – trudijo, da bi vas ostala polna življenja in bi pritegnila tudi tiste, ki zanjo še niso slišali. Njihova želja je razviti butični kulturni turizem, saj so ponosni na najslavnejšega vaščana, slikarja Maksima Gasparija. 

  • Naj bo praznovanje neobičajno

    Prosti časdecember '20Ljudje Starejši

    Z VNUKI

    Letošnji prazniki bodo drugačni. Veselih družinskih srečanj, na katerih se nas ob praznično obloženi mizi zbere toliko, da stanovanje poka po šivih in se zarosijo šipe, si v času širjenja bolezni ne bomo privoščili. Vnuki pa bodo prikrajšani za prižiganje prazničnih luči v mestu, za vročično pričakovanje sprevoda dobrih mož in še za marsikaj. Kljub vsemu jim pričarajmo praznično vzdušje, letos bo pač drugače!

    Bistvo praznikov ni le v darilih in polni mizi. Tudi za otroke ne, pa čeprav se prihoda dobrih mož z darili neznansko veselijo. Večina odraslih se veliko bolj kot daril, ki smo jih v otroštvu prejeli, spominja prazničnega vzdušja, vonja po cimetu, bleščečih okraskov na jelki, drugačne sproščenosti odraslih in slutnje velikih skrivnosti, ki obdajajo praznike ob koncu leta. Poskusimo tudi letos ustvariti takšne spomine za vnuke, pa čeprav bo marsikaj drugače.

  • Malo nevednosti ne škodi

    Prosti časdecember '20

     Ko sta šla v penzijo, se je razkošje časa razlilo nad njune dneve, lahko sta jih oblikovala po svoje. Bilo je tako navdihujoče! Gore, morje, mesta doma in v tujini – kaj vse bi še želela videti! In ker je bil Miha spreten, je star kombi preuredil v skromen avtodom, da sta lahko uresničila kar največ želja po potovanjih. Navadila sta se na tak način življenja od pomladi do jeseni. Zima pa je bila čas, ko sta se lepo ugnezdila v toplem stanovanju in si na krajših izletih ogledovala to, kar je dosegljivo v enem dnevu, predvsem pa sta se posvetila muzejem in prireditvam v domačem kraju in bližnjih mestih. Tako so jima tudi zime minevale kot zanimiv čas.

  • Kultura

    Prosti časdecember '20

    GLEDALIŠČE

    Sto let Šentjakobskega gledališča

    Ljubitelji Talije, grške muze gledališča, člani Gospodarskega naprednega društva so 12. decembra 1920 ustanovili Šentjakobsko gledališče. Njihova prva dvorana je bila na Florijanovi ulici v Ljubljani in tam so naslednje leto uprizorili dramo švedskega dramatika Johana Augusta Strindberga Pelikan. Leta 1932 so se preselili v Mestni dom, kjer domujejo še zdaj. V dolgih letih delovanja je občinstvo vzljubilo hišne igralske zvezde, gledališče je bilo odskočna deska za marsikatero znano igralsko ime, med drugim Staneta Severja, Elviro Kraljevo,...

  • 1
  • …
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov