S harmoniko mesec dni na Kredarici
DOBRE STARE VIŽE
Ljudskega godca Franca Flereta s Krtine pri Domžalah je že pri osmih letih zamikala harmonika, a ker pri hiši ni bilo denarja, si je lahko kupil le orglice. Ko pa je začel hoditi v službo, je dobil v roke staro Lubasovo harmoniko, na katero se je tudi naučil igrati.
Še preden je odšel v vojsko, si je želel nastopiti v sloviti oddaji Radia Slovenija Pokaži, kaj znaš. Ker pa je imel leseno harmoniko, so mu dejali, da takšnih na radiu ne sprejemajo. Pri vojakih na romunski meji je poslušal Radio Slovenija in kar naenkrat zaslišal harmoniko Lojzeta Slaka. Takoj ko se je vrnil domov, se je spet prijavil, tokrat v oddajo Novi ansambli, nove melodije. In v Slovenski filharmoniji je bil po mnenju strokovne žirije najboljši Franc Flere. V zaključni oddaji je Franc zmagal z lastno instrumentalno polko Proti vasi. Kmalu zatem mu je izdelovalec harmonik Zdravko Zupan iz Mengša sestavil novo harmoniko, ki je zvenela, kot rad pove, čudovito. Povabili so ga tudi na Ptujski festival, kjer je kar trikrat slavil. Ob koncu vsakega festivala so muzikanti ostali skupaj in se zabavali do jutra, nekoč so ga kar vse tri dni festivala vozili naokoli s triciklom in igral je brez počitka.
Kraj z eno najlepših gotskih cerkva na Slovenskem
ODSTRTE PODOBE – PTUJSKA GORA
»Tako na obeh izbranih fotografijah kakor na mnogih razglednicah gručastega naselja ob cesti Ptuj—Majšperk, ki leži na najvišjem 352 metrov visokem griču slemena Savinsko, izrazito izstopa mogočna romarska cerkev sv. Marije, ki je bila leta 2010, ob 600. obletnici posvetitve, razglašena za baziliko. K njej že stoletja prihajajo verniki z vseh koncev Slovenije in iz tujine, zato je na velikem tržnem prostoru pod njo pogosto zelo živahno, saj Ptujsko Goro vsako leto obišče približno 60.000 romarjev in izletnikov,« nam je najprej na kratko predstavil svoj rojstni kraj 77–letni Stojan Kerbler, upokojeni univ. dipl. inženir elektrotehnike in mojster umetniške fotografije, med pogovorom v družinski hiši svojih staršev na začetku ptujskogorskega trga.
Naslikana pripoved o naši minljivosti
Pod kraškim robom v hudourniškem zaledju Rižane stoji nad starim gručastim naseljem znamenita hrastoveljska cerkvica. Mrtvaški ples je ena izmed fresk, ki je prinesla tej cerkvici posebno prepoznavnost, čeprav vzbujajo pozornost še druge poslikave in taborsko obzidje.
Tukajšnja pokrajina je imela skozi čas zgodovinsko pomembno vlogo. Zgoraj v Podpeči stoji vrh pregledne stene obrambni stolp iz časa beneškega gospostva. Pod njim je v steni obzidana naravna jama, ki je bila zatočišče pred Turki. Tu je bil urejen sistem utrdb ob nekdanji meji med Avstrijo in Beneško republiko.
Jabolko spora, jabolko sreče ...
Jesen rumena – dobra žena napolnjuje kmetove kašče, kleti in skrinje z žitom, krompirjem, repo, zeljem, vinom in tudi sadjem. Od vseh sadnih dreves pa je prav gotovo najpomembnejša jablana, kajti ravno jabolko je tisti sadež, zaradi katerega sta bila nekega davnega dne Adam in Eva izgnana iz raja. Ravno jabolko je bilo vzrok za začetek trojanske vojne, legendarne vojne v evropski zgodovini.
V dneh, ko so na vrhu Olimpa še živeli bogovi, je Zevs priredil slavje, na katerega so bili povabljeni vsi bogovi in boginje, razen Eride, boginje prepira. Užaljena boginja se je zato odločila, da bo med veselimi gosti zanetila prepir. Mednje je zagnala zlato jabolko, na katerem je pisalo »za najlepšo«.
-
Fotografija je nastala leta 1946 ob proslavljanju obletnice osvoboditve. Med mladimi z vseh koncev Slovenije, ki so se po Ljubljani sprehodili do Plečnikovega stadiona, kjer so skupinsko zaplesali, je bila tudi takrat komaj petnajstletna Fanika Zupančič iz Slovenj Gradca.
Na fotografiji iz leta 1910 je del nekdanje družine Prijatelj z Rakovnika pri Šentrupertu: mama Jerica, hčerki Rezi in Mici ter sinova Tomaž in Ivan. Fotografijo hrani vnuk Ivan Lovše iz Šentruperta.
LJUDJE IN DOGODKI SKOZI ČAS – oktober
Nemška vojska je 2. oktobra 1944 po 63 dneh brutalno zadušila vstajo v Varšavi, ki jo je začela domovinska armada pod vodstvom legendarnega generala Tadeuzsa Kumorowskega - Bora. Vstaja se je začela ob približevanju sovjetske armade Varšavi, vendar je Stalin zaradi političnih razlogov pustil Poljake izkrvaveti. Armada je izgubila 18.000 borcev, med civilisti pa je bilo več kot 150.000 mrtvih.
V Ljubljani sta se 5. oktobra 1984 rodili prvi dvojčici v Sloveniji, spočeti z zunajmaternično oploditvijo.
-
Odlična družinska kuharska zgodba Oštarije Debeluh iz Brežic se je začela že davno prej, preden se je rodil Jure Tomič, svetovni prvak v kuhanju testenin. Njegov oče Đoko je po poklicu kuhar, svoje goste pa je še zlasti navduševal z izjemnim žarom. Hoteli smo ga vprašati, v čem je skrivnost njegovih dobrot z žara, pa je žal obležal doma zaradi zloma medenice. Tisti, ki so uživali njegove dobrote, pa pravijo, da je pekel s strastjo, in ker je veseljak po naravi, je hotel razveseliti vse, ki so prihajali v njegovo gostilno. Pogosto sta mu pomagala tudi oba sinova – Jure in Gašper.
Na Kozjanski domačiji vse domače
Kozjansko je prava zakladnica še ohranjene tradicionalne podeželske stavbne dediščine. Tudi zaradi posameznikov, ki rešijo marsikatero bajto, tik preden sprhnijo še zadnje deske … V Dobju pri Planini je lepo obnovljena domačija, katere glavna zanimivost je vsekakor preprosta bajta, ki je delno iz kamna, večinoma pa lesena in ima črno kuhinjo. Nastala je okrog leta 1830, a je natančno taka, kot je bil nekoč dom malega kozjanskega kmeta.
Za to ima največ zaslug domačin Bojan Guček. Po izobrazbi je inženir elektrotehnike, sicer pa mož neštetih idej, optimist, vizionar in navajen težkega kmečkega dela. Pred leti je njegova družina podedovala zemljišče, na katerem sta stali razpadajoči bajti. Prvi nagib, da bi vse skupaj podrli ali pa celo prodali, se je umaknil želji, da bi ohranil duha preteklosti. Zato se je Bojan lotil obnove, pri čemer je poiskal stare mojstre, ki so še poznali star način gradnje.
Golobi pismonoše se vedno vračajo domov
Ko je Jože Pečnik iz Novega mesta pri šestih letih dobil prvi par golobov, še ni vedel, da mu bodo te ptice za vedno prirasle k srcu. Zdaj že 41 let tekmuje z golobi pismonoši in je med najstarejšimi gojitelji športnih golobov pri nas. Od leta 1974 do danes je imel več kot 10.000 golobov, vse ima vestno popisane. Trenutno jih ima v golobnjaku okrog 100, nekaj je okrasnih, večina pa je golobov pismonoš. Pred kratkim sta se dva njegova goloba, pravzaprav ženin in vnukinjin, udeležila tudi 35. olimpijade v Belgiji.
Zdravje ni nekaj, kar dobiš za denar
Ko se je morala po hudi poškodbi odreči planinarjenju, svoji veliki ljubezni, in se predčasno upokojiti, je Maja Artenjak odkrila nov smisel življenja v naukih priznanega zdravilca Sebastiana Kneippa. Na Vrhniki je ustanovila društvo, od koder z neizmerno energijo deli svoje izkušnje z naravnimi zdravilnimi metodami. In se obenem še nenehno uči.
V življenju se je pogosto selila, tako je pač naneslo. Iz Maribora, kjer je končala srednjo šolo, na študij pedagogike v Ljubljano in nato na nadaljevanje študija v Zagreb. Tam je z družino preživela precejšen del življenja kot strokovnjakinja za gluhe in naglušne. »Zaposlena sem bila na zavodu Suvag, kjer smo učili govoriti gluhe in naglušne z moderno metodo, verbotonalno, torej prek ustnic, s pomočjo mikrofona, vibratorjev … Osnova našega dela je bila ritmika. Bili smo zelo uspešni, saj so odlično obvladali tuje jezike, krasno so peli, čeprav niso izgovarjali besed …« Pri delu je zelo uživala in kot inštruktorica te metode je potovala po vsej Evropi, v Veliki Britaniji je preživela celo leto. Takrat je s sabo vzela tudi oba sinova.