Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
NADSTANDARDNO ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE
Bralka, stara čez 60 let, razmišlja, da bi sklenila nadstandardno zdravstveno zavarovanje, vendar jo skrbijo morebiten drobni tisk, ki bi omejeval njene pravice, in stroški tega zavarovanja. Slišala je, da znašajo tudi do 100 evrov mesečno.
Nadstandardno zdravstveno zavarovanje je primerno za tiste posameznike, ki ocenjujejo, da jim standardne pravice in storitve ne zadoščajo. Dejstvo je, da se obseg pravic in kakovost storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja znižujeta. Bistvo nadstandardnega zavarovanja je v tem, da vam zagotavlja višji standard zdravstvenih storitev. Z njim običajno pridobite boljše bivanje in oskrbo v zdraviliščih in bolnicah (plačilo dodatnih stroškov), pravico do vračila stroškov za zahtevnejše zdravstvene pripomočke, materiale in zdravila, zagotavljanje zdravstvenih storitev v osnovni zdravstveni dejavnosti pri zdravniku, ki ni vaš osebni zdravnik, zobozdravnik ali ginekolog, in uveljavljanje storitev v samoplačniških specialističnih ambulantah.
Vračilo socialne pomoči v primeru dedovanja
FINANCE IN MI
Pred leti je veliko hude krvi povzročila praksa države, v skladu s katero je tistim dedičem, ki so podedovali določeno premoženje zapustnika, ki je prejemal eno izmed oblik socialne pomoči, omejila razpolaganje s podedovanim premoženjem, in sicer v višini prejete socialne pomoči prednika (zapustnika).
Država je sporno prakso pravno upravičevala s 128. členom zakona o dedovanju, ki določa, da se lahko dedovanje premoženja osebe, ki je uživala pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu, omeji do višine vrednosti prejete pomoči. Ta omejitev pa se izvede tako, da postane del zapustnikovega premoženja, ki ustreza vrednosti prejete pomoči, lastnina Republike Slovenije, če je bila pomoč financirana iz državnega proračuna, oziroma lastnina občine, če je bila pomoč financirana iz proračuna občine.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
OZNAČEVANJE ZDRAVIL
Bralka že dalj časa kupuje zdravilo proti revmatičnemu obolenju. V zadnjem času pa je opazila, da ji je farmacevt že večkrat izročil zdravilo, na katerem so informacije o uporabi zelo pomanjkljive – na njem na primer ni podatka o roku uporabe, tudi postopek načina uporabe je opisan zelo splošno. Pomislila je, da gre morda za ponaredek, vendar ji je farmacevt zagotovil, da je z zdravilom vse v redu. Zanima jo, kako predpisi urejajo označevanje zdravil.
-
FINANCE IN MI
Varčevanje v obliki depozitov je med Slovenci ena izmed bolj priljubljenih oblik varčevanja. Čeprav je tovrstna oblika varčevanja praviloma manj donosna kot kakšne druge oblike (vzajemni skladi, delnice, obveznice), je še vedno močno razširjena. Razloga sta predvsem dva: varnost in tradicija. Slovenci očitno spadamo med konservativnejše varčevalce in zaradi tega bolj zaupamo bankam in hranilnicam kot kakšnim drugim institucijam, ki se ukvarjajo s plemenitenjem našega denarja. Vprašanje je seveda, ali je to zaupanje utemeljeno, ampak to je že druga tema, o kateri bomo pisali kdaj drugič.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZAMENJAVA OSEBNEGA ZDRAVNIKA
Bralki je bila pred kratkim dodeljena nova osebna zdravnica, ker se je prejšnja upokojila. Z njo je bila zelo zadovoljna, česar pa ne more reči za novo. Gospa se ji ne oglaša na telefon, pogosto je odsotna in ji tudi noče predpisati zdravil, ki jih je pri prejšnji zdravnici brez težav dobila. Razmišlja, da bi jo zamenjala, vendar je slišala, da lahko to stori šele po enem letu. Prosi za opis postopka zamenjave.
Res je, da je uveljavljeno splošno pravilo, v skladu s katerim lahko osebno zdravnico/zdravnika načelno zamenjate šele po enem letu. Vendar pa obstajajo tudi možnosti, v skladu s katerimi lahko to storite že pred tem, če za to obstajajo določeni razlogi. Tako bi lahko, recimo, osebno zdravnico zamenjali, če bi bila ta več kot tri mesece neprekinjeno odsotna zaradi bolezni, porodniškega dopusta, strokovnega izpopolnjevanja ali drugih vzrokov ali če bi odšla na delo v drug kraj (razlog nedosegljivosti). Glede na to, da pravite, da je zdravnica pogosto odsotna, nedosegljiva, preverite, ali je ta odsotnost dolgotrajna.
Varčevanje v vzajemnih skladih
Ljudje večkrat sprašujejo, kako je z varčevanjem v vzajemnih skladih in ali je tako varčevanje res donosnejše kot na primer v obliki bančnih depozitov. Zanimajo pa jih tudi stroški takega varčevanja in davčne obveznosti.
Če bi vam rekli, da je varčevanje v vzajemnih skladih vselej donosnejše kot varčevanje v obliki bančnih depozitov, vam ne bi povedali vse resnice. V obdobjih svetovne (ali pa tudi regijske, nacionalne) recesije je varčevanje v vzajemnih skladih skoraj zagotovo manj donosno kot varčevanje v obliki bančnih depozitov. Enako bi lahko rekli, če bi sredstva vložili v napačne, slabo skonstruirane vzajemne sklade, na primer v tiste, ki jih družba za upravljanje ni skrbno ali strokovno izbrala.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
Bralka, stara 73 let, je letos januarja pri okulistu dobila zastonj očala za gledanje od blizu in od daleč. Niso pa ji hoteli izdati zastonj očal z zatemnjenimi stekli. Za steklo in okvirje bi morala plačati 120 evrov, kar pa s 362 evri pokojnine ne zmore. Okulist ji je predlagal, naj prinese napotnico, in bo plačala le 9,50 evra. Vendar se je zapletlo, ker je ugotovil, da bi bila upravičena do te ugodne cene le, če bi imela dioptrijo minus 10, ima pa dioptrijo plus 2. Prosi za razlago predpisa glede izdaje brezplačnih očal.
Obdavčitev premoženja in prihrankov
FINANCE IN MI
Področje davkov je v Sloveniji eno izmed tistih področij, na katerih se dogaja največ sprememb in je posledično tudi največ nejasnosti. Zato bomo v tem prispevku podali tiste najpomembnejše informacije v zvezi s tem, kako so pri nas obdavčeni premoženje in posamezni prihranki.
Če ste pridobili nepremičnino po 1. 1. 2002 in jo kasneje prodali, morate plačati davek od dobička iz kapitala, ki je bil dosežen pri prodaji nepremičnine, in sicer ta znaša 25 odstotkov, če ste nepremičnino odsvojili v prvih petih letih po njeni pridobitvi, nato se na vsakih pet let lastništva stopnja znižuje:
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
OGLAŠEVANJE ZDRAVIL
Bralka je v lekarni kupila zdravilo za izboljšanje počutja, ki so ga oglaševali tudi v medijih. Zaželenih učinkov ni bilo, zato jo zanima, kako zakonodaja ureja oglaševanje zdravil.
Omejitve obstajajo tudi na področju oglaševanja zdravil. Vsi elementi oglaševanja morajo biti skladni s povzetkom glavnih značilnosti zdravila, oglaševanje pa mora spodbujati smotrno uporabo zdravil, pri čemer mora biti zdravilo predstavljeno objektivno in brez pretiravanja o njegovih lastnostih, prav tako ne sme biti zavajajoče. Izrecno je določeno, da je v javnosti dovoljeno oglaševati le zdravila, ki ga izdajajo brez recepta. Zdravil, ki jih izdajajo na recept, ni dovoljeno oglaševati, prav tako ni dovoljeno oglaševati zdravil, ki vsebujejo psihotropne ali narkotične snovi.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
RAZLIKE V CENAH OPERACIJ
Bralcu se je pri zlomu roke pojavil akutni primer karpalnega kanala s potrebo po operaciji. Čakalna doba je tri do šest mesecev. Če bo čakal šest mesecev, lahko stisnjeni živec odmre in delovanje prstov in dlani odpove. Samoplačniško operacijo pa lahko opravi takoj. Zanima ga, kolikšno ceno prizna ZZZS zdravstvenim ustanovam za to operacijo in kolikšna je cena za samoplačnika. Ko je preverjal cene, je ugotovil, da se pri zasebnih izvajalcih gibljejo med 300 in 950 evri.