Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje
FINANCE IN MI
V poplavi različnih ponudb na področju varčevanja (delnice, obveznice, naložbena zavarovanja, vzajemni skladi ipd.) pogostokrat po krivici spregledamo prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. Gre za obliko varčevanja, ki je še posebej zanimiva za osebe, ki se bližajo upokojitvi, za upokojence in sploh za starejše.
Pri prostovoljnem dodatnem pokojninskem zavarovanju gre za posebno vrsto dolgoročnega varčevanja, in sicer zavarovanci na svojih osebnih računih varčujejo z namenom, da imajo ob dopolnitvi določene starosti (pa tudi v drugih primerih, določenih v pokojninskem načrtu) iz privarčevanih sredstev skupaj z donosi iz naložb zagotovljene dodatne pokojnine.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
OBJEKTIVNA ODGOVORNOST ZDRAVNIKOV
Bralca zanima, v katerih primerih govorimo o objektivni odgovornosti vodilnih zdravstvenih delavcev. Zanima ga tudi, kakšno odgovornost predstavlja za zdravnike Kodeks medicinske deontologije.
Objektivne odgovornosti vodilnih zdravstvenih delavcev ne smemo zamenjevati z objektivno odškodninsko odgovornostjo, ki je v obligacijskem pravu uveljavljena v nekaterih posebnih okoliščinah (opravljanje nevarne dejavnosti, odgovornost staršev za ravnanje otrok, odgovornost države zaradi terorističnih dejanj). Prav tako je ne smemo zamenjevati s subjektivno odškodninsko odgovornostjo, za katero se zahteva posameznikova krivda (naklep ali malomarnost), ampak gre za odgovornost posameznika, ki izhaja iz njegovega posebej izpostavljenega položaja v neki ustanovi, organizaciji, instituciji ali podjetju.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
UVELJAVLJANJE PRAVICE DO PROTEZE
Bralko zanima, kakšen je postopek, da ji zobozdravnik izdela protezo, in ali obstaja tudi garancijska doba za tako protezo ter kje jo lahko uveljavlja.
Medicinski del izdelave vam bo najbolje opisal zobozdravnik, kot zadevo bežno poznam, pa ima postopek več faz, in sicer pregled zobovja, izdelavo modela za izdelavo ogrodja proteze, preverjanje ogrodja v ustih, postavljanje zob in vstavitev proteze v usta.
Z zadevo pa je, pravno gledano, takole: pravico do zobozdravstvenih storitev, vključno z izdelavo proteze, uveljavljate pri osebnem zobozdravniku ob predložitvi kartice zdravstvenega zavarovanja.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO VOZIČKA
Mojemu možu se je zdravstveno stanje tako poslabšalo, da ne more več hoditi (zdaj ima že skoraj povsem ohromele noge). Zanima me, ali ima pravico na račun ZZZS pridobiti voziček oz. ali ima morda pravico pridobiti celo električni voziček.
Prvi pogoj za brezplačno pridobitev vozička je, da je oseba nezmožna hoditi oziroma je njena hoja tako nefunkcionalna, da zmore ob pomoči druge osebe ali ob uporabi pripomočkov prehoditi v bivalnem prostoru manj kot deset metrov. Poleg tega mora biti izpolnjen pogoj, da lahko taka oseba samostojno uporablja voziček na javnem mestu.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PSIHIČNE TEŽAVE IN ZDRAVILIŠČE
Bralka piše, da je njen mož, ki je star 76 let, pred kratkim utrpel srčni infarkt. Slišala je, da je v tem primeru upravičen do zdraviliškega zdravljenja. Vendar pa ima po infarktu precej hude psihične težave, in žena se boji, da pri zdravljenju ne bo ravno »zgledno« sodeloval. Zato jo zanima, ali možu sploh pripada pravica do zdraviliškega zdravljenja in ali se lahko ta pravica omeji zaradi njegovih duševnih težav.
Zavarovanec ima pravico do zdraviliškega zdravljenja, ki obsega zahtevnejšo medicinsko rehabilitacijo s souporabo naravnih zdravilnih sredstev v naravnih zdraviliščih. Glede na vrsto se lahko zdraviliško zdravljenje izvaja na stacionarni način, tako da zavarovanec biva v zdravilišču, ali pa na ambulantni način, pri katerem zdravilišče le obiskuje. Če gre za stacionarni način izvajanja zdraviliškega zdravljenja, to traja do 14 dni, če pa gre za ambulantni način, pa do 10 dni. Izjemoma lahko zdraviliško zdravljenje traja do 21 dni, če je tako mogoče pričakovati dodatno izboljšanje funkcionalnih sposobnosti pacienta. Pravilo je, da se zdraviliško zdravljenje izvede v odobrenem trajanju brez prekinitev.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
GARANCIJA ZA ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE
Pred tremi meseci mi je zobozdravnik naredil dve plombi. Imam pa občutek, da je ena precej slaba in bi jo bilo treba zamenjati. Ker ni šlo za samoplačniško storitev, me zanima, ali imam vseeno pravico zahtevati, da mi jo zobozdravnik na lastne stroške zamenja. Zanima me tudi, kako je z odgovornostjo zobozdravnikov za škodo, ki jo naredijo pri svoji dejavnosti.
Da. Vsekakor. Trajnostna doba zobozdravstvenih storitev in pripomočkov teče od dneva opravljene storitve. Od tega dne pa vse do izteka garancijske dobe je zobozdravnik dolžen opraviti vsa morebitna potrebna popravila na svoj račun. Po izteku garancijske dobe pa krije stroške zamenjave in popravila ZZZS. Garancijska doba za zalivke sicer znaša 9 mesecev, za krone, mostičke in proteze pa eno leto. Stroške zamenjave ali popravila sme zobozdravnik zaračunati zavodu le, če je prišlo do anatomskih ali funkcionalnih sprememb, ki so povzročile poškodovanje ali prelom pripomočka. Če je bil pripomoček poškodovan zaradi pacientovega neustreznega ravnanja, je odgovornost njegova in mora nositi tudi stroške zamenjave oz. popravila.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
OPERACIJA HRBTENICE V TUJINI
Bralka je stara 65 let in mora na operacijo hrbtenice. Pred približno letom dni so ji v UKC povedali, da so čakalne dobe za operacijo hrbtenice tudi dve leti in več. V zadnjem letu dni se ji je stanje poslabšalo, zato potrebuje operacijo čim prej. Ko je spet poklicala v UKC, so ji povedali, da so se čakalne dobe celo podaljšale, tako da lahko operacijo pričakuje najprej v letu 2016. To pa se ji zdi predolgo. Zato jo zanima, ali ima zaradi tega pravico, da jo operirajo v tujini.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
Pravica do zasebnosti
Bralka piše, da so ji pred kratkim na UKC v Ljubljani operirali hrbtenico. Med operacijo sta bila poleg zdravstvenega osebja prisotna tudi dva pripravnika, enega izmed njiju je bralka celo poznala. Moti jo, da je nihče ni niti vprašal o tem, ali se z njuno prisotnostjo strinja. Prepričana je, da bi pri tako občutljivih posegih morali upoštevati njeno pravico do zasebnosti. Sprašuje, ali je prisotnost drugih ljudi sploh dovoljena in kako je s pravico do varovanja zdravstvenih ter osebnih podatkov.
Vaš svetovalec Boštjan J. Turk
Pravica do kakovostnejših zdravil
Bralka ima kronične težave s kožo. Do nedavna ji je zdravnik predpisoval posebej pripravljeno kremo, zdaj pa industrijsko kremo, a so njeni učinki precej slabši od prejšnje, poleg tega ji povzroča še stranske učinke na koži. Zanima jo, ali lahko od zdravnika zahteva, da ji predpiše prejšnjo kremo?
Bralkino vprašanje je povezano z razlikovanjem med tako imenovanimi galenskimi (industrijskimi) in posebej pripravljenimi (magistralnimi) zdravili. Zdravnik je do nedavna predpisoval magistralno zdravilo (kremo). Za ta zdravila velja, da večinoma ne vsebujejo dodanih konzervansov, stabilizatorjev in barvil in so zaradi tega do pacienta prijaznejša, hkrati pa zahtevajo strožje pogoje shranjevanja in uporabe, tudi rok uporabnosti je krajši. Rok uporabnosti za kreme, mazila in praške je,denimo, en mesec.
Vaš svetovalec – Boštjan J. Turk
Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč).
Doplačilo za stare okvirje Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč). Pri optiku so se dogovorili, da bodo mami izdelali samo nova stekla in jih vgradili v stara okvirja, ki so ju pred dvema letoma in pol dobili na napotnico v isti optiki. Ob prevzemu očal pa so ji v optiki zaračunali 30 evrov za montažo stekel v stare okvirje.