Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Nadstandardna zdravstvena zavarovanja

    Prosti časnovember '15

    FINANCE IN MI

    Z višanjem starosti postajajo ljudje ranljivejši za pojav različnih bolezni in sploh za zdravstvene tegobe. Čeprav so upokojenci zdravstveno zavarovani, pa je dejstvo, da vedno bolj prazna zdravstvena blagajna ne omogoča več zdravljenja vseh težav, ki prežijo na njih. Vedno več zdravil je na voljo le v samoplačniški obliki, enako velja za številne zdravstvene preglede, posege ali operacije. Ko se bolezen pojavi, se zato marsikateri posameznik znajde v nezavidljivem položaju, ko si zdravljenja enostavno ne more privoščiti, saj zanj nima dovolj denarja.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetioktober '15

    ZDRAVNIKI V OGLASIH 

    Bralca zanima, ali je kodeks medicinske deontologije obvezen za zdravnike in ali morda vsebuje kakšne prepovedi v zvezi z oglaševanjem zdravnikovega dela. Moti ga predvsem, da nastopajo v različnih oglasih za zdravila.  

    Strogo pravno gledano, kodeks medicinske deontologije sicer predstavlja zavezujoč predpis za zdravnike, enako velja tudi za smernice in izjave Svetovnega zdravniškega združenja in Svetovnega zobozdravniškega združenja. Ta načela so dolžni poznati in se po njih ravnati vsi zdravniki. Vendar pa je »težava« v tem, da nespoštovanje tega predpisa ni sankcionirano v smislu zdravnikove civilne ali celo kazenske odgovornosti, ampak so posledice »le« stanovske narave. V takem primeru lahko Zdravniška zbornica Slovenije zdravniku izreče opomin, ki je seveda zelo mila sankcija. Ima pa zato kodeks kar precejšnjo neformalno moralno moč, in zdravniki se v praksi v resnici trudijo, da bi ga spoštovali.

  • Sklepanje življenjskega zavarovanja

    Prosti časoktober '15

    FINANCE IN MI

    Pri sklepanju različnih oblik zavarovanj so laični državljani ob poplavi različnih izdelkov in storitev, ki jih tržijo številne zavarovalnice, razumljivo nekoliko zmedeni. Še posebej starejši del populacije pogosto ne ločuje med prednostmi in slabostmi posameznega zavarovanja. Še več – marsikdo ne ločuje niti tega, kaj s sklenitvijo neke zavarovalne police sploh zavaruje. Samega sebe v primeru bolezni ali invalidnosti? Morda svoje družinske člane v primeru smrti? Ali pa morda želi z zavarovanjem le varčevati za prihodnost? 

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetiseptember '15

    STROŠEK ZA NOVO ZOBNO PROTEZO

    Bralka je stara 84 let in ima manjšo pokojnino, zato jo zanima glede pokrivanja stroškov za novo zobno protezo. Prve majave zobe so ji izpulili in jih nadomestili s protezo, za kar je plačala 600 evrov. Po treh letih čakalne dobe, ker je izgubila še preostale zobe, so ji v ambulanti rekli, da bi morala plačati ves strošek za novo protezo. Zanima jo, ali ji ne pripada, da ta strošek povrne ZZZS, glede na to, da je starejša od 70 let.

    V skladu s Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja je kot zavarovanka upravičena tako do snemne delne proteze kot tudi do totalne proteze. Snemno delno protezo lahko dobi, če manjkajo trije ali več zob zapored in izdelava mostička zaradi statičnih ali drugih strokovnih razlogov ni mogoča ali pa če manjkajo trije ali več zob na koncu zobne vrste (najmanj kočniki) enostransko in ob tem še najmanj dva zoba v istem ali drugem kvadrantu v isti čeljusti in tudi če manjkajo zobje v več vrzelih in ima za vsako od njih pravico do mostička, a je cena za protezo nižja kot za mostiček.

  • Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje

    Prosti časseptember '15

    FINANCE IN MI

    V poplavi različnih ponudb na področju varčevanja (delnice, obveznice, naložbena zavarovanja, vzajemni skladi ipd.) pogostokrat po krivici spregledamo prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. Gre za obliko varčevanja, ki je še posebej zanimiva za osebe, ki se bližajo upokojitvi, za upokojence in sploh za starejše.

    Pri prostovoljnem dodatnem pokojninskem zavarovanju gre za posebno vrsto dolgoročnega varčevanja, in sicer zavarovanci na svojih osebnih računih varčujejo z namenom, da imajo ob dopolnitvi določene starosti (pa tudi v drugih primerih, določenih v pokojninskem načrtu) iz privarčevanih sredstev skupaj z donosi iz naložb zagotovljene dodatne pokojnine.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijulij '15

    OBJEKTIVNA ODGOVORNOST ZDRAVNIKOV

    Bralca zanima, v katerih primerih govorimo o objektivni odgovornosti vodilnih zdravstvenih delavcev. Zanima ga tudi, kakšno odgovornost predstavlja za zdravnike Kodeks medicinske deontologije.

    Objektivne odgovornosti vodilnih zdravstvenih delavcev ne smemo zamenjevati z objektivno odškodninsko odgovornostjo, ki je v obligacijskem pravu uveljavljena v nekaterih posebnih okoliščinah (opravljanje nevarne dejavnosti, odgovornost staršev za ravnanje otrok, odgovornost države zaradi terorističnih dejanj). Prav tako je ne smemo zamenjevati s subjektivno odškodninsko odgovornostjo, za katero se zahteva posameznikova krivda (naklep ali malomarnost), ampak gre za odgovornost posameznika, ki izhaja iz njegovega posebej izpostavljenega položaja v neki ustanovi, organizaciji, instituciji ali podjetju. 

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijunij '15

    UVELJAVLJANJE PRAVICE DO PROTEZE

    Bralko zanima, kakšen je postopek, da ji zobozdravnik izdela protezo, in ali obstaja tudi garancijska doba za tako protezo ter kje jo lahko uveljavlja. 

    Medicinski del izdelave vam bo najbolje opisal zobozdravnik, kot zadevo bežno poznam, pa ima postopek več faz, in sicer pregled zobovja, izdelavo modela za izdelavo ogrodja proteze, preverjanje ogrodja v ustih, postavljanje zob in vstavitev proteze v usta.

    Z zadevo pa je, pravno gledano, takole: pravico do zobozdravstvenih storitev, vključno z izdelavo proteze, uveljavljate pri osebnem zobozdravniku ob predložitvi kartice zdravstvenega zavarovanja.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimaj '15

    PRAVICA DO VOZIČKA

    Mojemu možu se je zdravstveno stanje tako poslabšalo, da ne more več hoditi (zdaj ima že skoraj povsem ohromele noge). Zanima me, ali ima pravico na račun ZZZS pridobiti voziček oz. ali ima morda pravico pridobiti celo električni voziček.

    Prvi pogoj za brezplačno pridobitev vozička je, da je oseba nezmožna hoditi oziroma je njena hoja tako nefunkcionalna, da zmore ob pomoči druge osebe ali ob uporabi pripomočkov prehoditi v bivalnem prostoru manj kot deset metrov. Poleg tega mora biti izpolnjen pogoj, da lahko taka oseba samostojno uporablja voziček na javnem mestu.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetiapril '15

    PSIHIČNE TEŽAVE IN ZDRAVILIŠČE

    Bralka piše, da je njen mož, ki je star 76 let, pred kratkim utrpel srčni infarkt. Slišala je, da je v tem primeru upravičen do zdraviliškega zdravljenja. Vendar pa ima po infarktu precej hude psihične težave, in žena se boji, da pri zdravljenju ne bo ravno »zgledno« sodeloval. Zato jo zanima, ali možu sploh pripada pravica do zdraviliškega zdravljenja in ali se lahko ta pravica omeji zaradi njegovih duševnih težav.

    Zavarovanec ima pravico do zdraviliškega zdravljenja, ki obsega zahtevnejšo medicinsko rehabilitacijo s souporabo naravnih zdravilnih sredstev v naravnih zdraviliščih. Glede na vrsto se lahko zdraviliško zdravljenje izvaja na stacionarni način, tako da zavarovanec biva v zdravilišču, ali pa na ambulantni način, pri katerem zdravilišče le obiskuje. Če gre za stacionarni način izvajanja zdraviliškega zdravljenja, to traja do 14 dni, če pa gre za ambulantni način, pa do 10 dni. Izjemoma lahko zdraviliško zdravljenje traja do 21 dni, če je tako mogoče pričakovati dodatno izboljšanje funkcionalnih sposobnosti pacienta. Pravilo je, da se zdraviliško zdravljenje izvede v odobrenem trajanju brez prekinitev.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimarec '15

    GARANCIJA ZA ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE

    Pred tremi meseci mi je zobozdravnik naredil dve plombi. Imam pa občutek, da je ena precej slaba in bi jo bilo treba zamenjati. Ker ni šlo za samoplačniško storitev, me zanima, ali imam vseeno pravico zahtevati, da mi jo zobozdravnik na lastne stroške zamenja. Zanima me tudi, kako je z odgovornostjo zobozdravnikov za škodo, ki jo naredijo pri svoji dejavnosti. 

    Da. Vsekakor. Trajnostna doba zobozdravstvenih storitev in pripomočkov teče od dneva opravljene storitve. Od tega dne pa vse do izteka garancijske dobe je zobozdravnik dolžen opraviti vsa morebitna potrebna popravila na svoj račun. Po izteku garancijske dobe pa krije stroške zamenjave in popravila ZZZS. Garancijska doba za zalivke sicer znaša 9 mesecev, za krone, mostičke in proteze pa eno leto. Stroške zamenjave ali popravila sme zobozdravnik zaračunati zavodu le, če je prišlo do anatomskih ali funkcionalnih sprememb, ki so povzročile poškodovanje ali prelom pripomočka. Če je bil pripomoček poškodovan zaradi pacientovega neustreznega ravnanja, je odgovornost njegova in mora nositi tudi stroške zamenjave oz. popravila.

  • 1
  • …
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov