Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
SPOŠTOVANJE PACIENTOVEGA ČASA
Bralca zanima, ali drži, da se je spremenila zakonodaja na področju čakalnih dob, in ali prinaša kaj novega.
Zakonodaja s področja pacientovih pravic se je letos jeseni res nekoliko spremenila, novela zakona je že sprejeta, večina določil pa se bo začela uporabljati ob koncu letošnjega leta.
Kar zadeva spoštovanje pacientovega časa, novela zakona določa, da mora izvajalec zdravstvene dejavnosti v mreži izvajalcev javne zdravstvene službe poskrbeti za najkrajši možni čakalni čas in čakalno dobo v okviru razumnega časa. Delo mora organizirati tako, da je pacientu zagotovljena čim hitrejša zdravstvena obravnava. Izvajalec zdravstvene dejavnosti mora pacienta obravnavati v skladu z vrstnim redom na čakalnem seznamu oziroma v naročilni knjigi in vrstnega reda načelno ne sme spreminjati.
Kaj storiti, če kupite izdelek z napako
V nakupovalni praksi ni malo primerov, ko kupimo nekaj, za kar se kasneje izkaže, da ne deluje tako, kot bi moralo, oziroma ima napako. Neredko se potem zgodi, da nezadovoljni kupci odvihrajo nazaj v prodajalno, kjer se grdo skregajo z nič hudega slutečimi prodajalci, češ, z izdelkom, ki sem ga pošteno plačal, ste me opetnajstili.
Take jeznorite reakcije so običajno povsem odveč. V Sloveniji je namreč uveljavljena zakonodaja, ki je zelo zaščitniška do potrošnika in v skladu s katero ima na voljo celo vrsto jamčevalnih zahtevkov, ki jih lahko uveljavlja do prodajalca (v nekaterih primerih pa celo do proizvajalca) in s katerimi lahko večinoma dokaj gladko doseže, da v razumnem roku dobi izdelek, ki brezhibno deluje.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
POVRAČILO POTNIH STROŠKOV
Bralka z možem, ki ima že dalj časa resne duševne težave, stanuje v bližini Murske Sobote. Pred kratkim je dobil napotnico za diagnostični pregled pri specialistu psihiatru v Ljubljani. Zanima jo, ali lahko mož, ki so mu odvzeli vozniško dovoljenje, uveljavlja povrnitev potnih stroškov.
Mož ima, če je zdravstveno zavarovan, pravico do povračila potnih stroškov, in sicer kadar mora zaradi zdravljenja potovati k izvajalcu v drug kraj. V konkretnem primeru ima pravico za potovanje do psihiatra. Prav tako ima tudi pravico do povračila stroškov prehrane, če bo zaradi uveljavljanja omenjenih zdravstvenih storitev zdoma več kot 12 ur. Seveda je do povračila teh stroškov upravičen le ob predložitvi računov.
-
V zadnjem času se v javnosti znova veliko govori o težavah domov za ostarele. Številni so bojda tik pred finančnim zlomom, še bolj skrb vzbujajoče pa je, da si čedalje več uporabnikov sploh ne more privoščiti plačevanja domske oskrbe. Marsikaj naj bi uredil zakon o dolgotrajni oskrbi, na katerega pa letijo številne kritike, saj naj bi bil preveč neživljenjski, predvsem zaradi neupoštevanja možnosti financiranja številnih rešitev, ki jih ponuja.
A poglejmo si raje sedanjost. Trenutno je neizpodbitno dejstvo, da si številni uporabniki enostavno ne morejo privoščiti plačevanja domske oskrbe. Cene domov so glede na višino razpoložljivega dohodka povprečnega uporabnika enostavno previsoke.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja Boštjan J. Turk
UPRAVIČENOST DO ZDRAVILIŠKEGA ZDRAVLJENJA
Bralki so postavili diagnozo: revmatoidni artritis z zmanjšano gibljivostjo. Zdravila ji do zdaj niso kaj dosti pomagala. Zanima jo, ali ima pravico do zdraviliškega zdravljenja in kakšen je postopek za odobritev.
Temeljno pravilo je, da so do zdraviliškega zdravljenja upravičene zavarovane osebe na podlagi odločbe ZZZS, če se ugotovi, da izpolnjujejo pogoje, ki jih sicer podrobneje določajo Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, in če je z izvedbo tega zdravljenja pričakovati povrnitev funkcionalnih sposobnosti.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
IZGUBA KARTICE ZDRAVSTVENEGA ZAVAROVANJA
Bralka je pred kratkim izgubila kartico zdravstvenega zavarovanja. Zanima jo, ali lahko brez nje uveljavlja pravico do zdravstvenega pregleda. Ker je upokojenka z nizko pokojnino, bi jo vsak strošek, ki bi ga morala plačati iz svojega žepa, precej prizadel.
V primeru izgube kartice zdravstvenega zavarovanja svetujem, da čim prej naroči novo. To lahko naredi na najbližji izpostavi ali območni enoti ZZZS, še hitreje pa lahko to stori na spletu. Nova kartica bo po pošti prišla kot priporočena pošiljka najkasneje v dveh tednih, za ta čas pa bo prejela pisno potrdilo o zdravstvenem zavarovanju. Potrdilo je povsem enakovredno kartici zdravstvenega zavarovanja in zadošča, če ga pokažete zdravniku ob zdravstvenem pregledu. Morate pa zaradi izgube kartice novo plačati iz svojega žepa, in sicer po ceniku listin.
Začasno in občasno delo upokojencev
FINANCE IN MI
Že od leta 2013 so upokojenci na osnovi novele zakona o urejanju trga dela (ZUTD- A) upravičeni do opravljanja tako imenovanega začasnega in občasnega dela. Tako delo lahko opravljate poleg tega, da prejemate pokojnino.
Začasno ali občasno delo se opravlja na podlagi (civilne) pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela. Gre torej za civilnopravno razmerje, ki pa ima tudi nekatere elemente delovnega razmerja.
Če upokojenci opravljate določena dela po tej pogodbi, to ne vpliva na vaša morebitna druga pogodbena razmerja, ki ste jih že sklenili. Če ste na primer z naročnikom že sklenili avtorsko pogodbo o prevajanju knjižnega dela, to ni nobena omejitev za to, da bi z delodajalcem podpisali še dodatno pogodbo o opravljanju začasnega dela – na primer za lektoriranje priročnikov. Enako velja v primeru, če ste z nekim naročnikom že sklenili podjemno pogodbo o čiščenju stanovanja – to vas ne ovira, da ne bi z drugim naročnikom sklenili še dodatne pogodbe o občasnem čiščenju hotelskih sob (torej pogodbe o občasnem delu).
-
Marsikdo se sprašuje, zakaj je treba v dobi velike konkurence tudi na področju telekomunikacijskih in internetnih storitev še vedno plačevati RTV-prispevek. Znesek naročnine, ki je nekaj nad 12 evrov mesečno, za marsikoga sicer ne predstavlja prevelikega stroška, so pa tudi taki, ki morajo gledati na vsak evro, da preživijo mesec. Med zadnjimi je še posebej veliko upokojencev.
Poglejmo torej, kako je z obveznostjo plačevanja RTV-prispevka. Gre za posebno obliko javne dajatve, ki je predpisana z zakonom o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1). Posledično je zavezanec za plačilo RTV-prispevka vsak, ki ima doma radijski ali televizijski sprejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov, in kjer so zagotovljeni pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija. Dejstvo, da sploh ne gledate nobenega programa RTV Slovenija, ne vpliva na vašo dolžnost plačevanja RTV-prispevka, saj je ta vezana na samo imetništvo televizijskega oziroma radijskega sprejemnika.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZASTOPNIK PACIENTOVIH PRAVIC
Že pred časom je bil sprejet zakon o pacientovih pravicah, ki je uvedel tudi zastopnika pacientovih pravic, vendar bralki njen zdravnik še ni omenil, da se lahko za pomoč obrne tudi nanj. Rada bi vedela, katere pravice ima v primeru bolezni in hospitalizacije.
Zakon o pacientovih pravicah je bil sprejet že skoraj pred desetletjem in je med drugim uvedel tudi pravico do brezplačne pomoči pri uresničevanju pacientovih pravic, za katero je pristojen zastopnik pacientovih pravic. Do njegove pomoči ste torej upravičeni po zakonu, pomoč pa mora biti brezplačna.
Rezervni sklad v večstanovanjskih stavbah
V večstanovanjskih objektih obstaja veliko različnih tolmačenj, nesoglasij in tudi sporov v povezavi s samim načinom upravljanja teh objektov. Veliko neenotnih razlag se pojavlja predvsem v povezavi s posli rednega in izrednega upravljanja, v zvezi s pooblastili upravnika pri najemanju izvajalcev, v zvezi z obratovalnimi stroški ipd. Zelo pereč problem, s katerim se srečujejo številni stanovalci, pa je tudi režim rezervnega sklada.
Etažni lastniki morajo obveznost mesečnega vplačila v rezervni sklad določiti s podzakonskim predpisom (v povezavi s 119. členom stvarnopravnega zakonika), in sicer je njegova višina odvisna od ocenjene vrednosti vzdrževalnih del in tudi od samega načrta vzdrževanja.