Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijulij '18

    PRAVICA PACIENTA DO DUHOVNE OSKRBE

    Bralkin mož je pred kratkim utrpel možgansko kap in je še vedno v bolnišnici. Ker je zelo veren, bi mu veliko pomenilo, če bi lahko bil v bolnišnici deležen obiska duhovnika. Zanima jo, ali naša zakonodaja omogoča duhovno oskrbo.

    Pacienti imajo v času, ko so v zdravstveni ustanovi, pravico do verske duhovne oskrbe. To običajno opravlja duhovnik, in sicer na 500 hospitaliziranih pacientov povprečne dnevne zasedenosti zdravstvene ustanove, izračunano iz obdobja enega leta, v vseh zdravstvenih ustanovah.

  • Vlaganje v vrednostne papirje

    Prosti časjulij '18

    FINANCE IN MI

    Vlaganje v vrednostne papirje, borzni posli, vzajemni skladi, delnice in obveznice – vse to so pojmi, ki so večini prebivalstva še vedno relativno neznani. Še posebej to velja za starejše, ki so odraščali v času socializma, v katerem se je bilo s tovrstnimi posli več ali manj prepovedano ukvarjati.

    Dandanes je vlaganje v vrednostne papirje nekaj povsem običajnega in celo priporočljivega, saj lahko tako marsikdo opazno oplemeniti svoje premoženje ali pa poskrbi za finančno nekoliko varnejšo starost.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijunij '18

    ZASTOPNIK PACIENTOVIH PRAVIC

    Bralko zanima, ali še imamo zastopnike pacientovih pravic in kako ti lahko pomagajo, če so pacientom kršene pravice na področju zdravstva.

    V devetih območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje deluje 13 zastopnikov pacientovih pravic. Pri delu so samostojni in neodvisni, kar pomeni, da ne smejo biti člani organov upravljanja in nadzora izvajalcev zdravstvene dejavnosti, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in drugih zdravstvenih zavarovalnic niti gospodarskih družb, ki se ukvarjajo s proizvodnjo ali prodajo zdravil ali medicinskih pripomočkov, ter ne smejo imeti funkcij v državnih organih, organih lokalnih skupnosti, političnih strank ali sindikatov. Njihovo delo je za pacienta brezplačno in zaupno.

  • Predčasno odplačilo kredita

    Prosti časjunij '18

    Najem kredita, še posebej tistega za več kot 10 let, pomembno vpliva na posameznikov proračun za daljši čas, a v resnici marsikdo vidi pri njem le trenutne finančne koristi. Pri najemanju kreditov zato nikakor ni dobro biti lahkomiseln.

    Poleg tega je treba o kreditih vedeti nekaj stvari. Pomembno je na primer to, ali bomo najeli kredit z variabilno ali fiksno obrestno mero. Prva vrsta kredita je finančno ugodnejša, a bolj tvegana, druga vrsta je dražja, a manj tvegana. Pomembno je vedeti tudi, ali lahko od sklenjene kreditne pogodbe odstopimo, ali lahko kredit predčasno odplačamo, kako je z odplačevanjem kredita v tuji valuti in še kaj.

  • Prodaja na obroke

    Prosti časmaj '18

    FINANCE IN MI

    Dejstvo, da živimo v tržni ekonomiji in imamo v ustavi zapisano načelo svobodne gospodarske pobude, pomeni tudi to, da imamo v številnih gospodarskih panogah že močno konkurenco. Ta pa se v praksi manifestira tako, da se morajo zaradi nje različni ponudniki blaga in storitev zelo truditi, da z različnimi komercialnimi prijemi ohranijo obstoječe potrošnike oziroma pridobijo nove.

    Med privlačnejša orodja, kako ohraniti ali pridobiti zanimanje potrošnika za nakup blaga ali storitve, nedvomno spada tudi prodaja na obroke, ki potrošnikom omogoča, da nakup blaga ali storitve razdeli na več mesečnih obrokov. To pride še posebej prav v primeru nekoliko vrednejšega blaga oziroma storitve. 

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimaj '18

    VPOGLED V ZDRAVSTVENO DOKUMENTACIJO

    Bralca zanima, ali se lahko kot pacient seznani s svojo zdravstveno dokumentacijo, ali ima glede tega kakšne stroške in ali ima pravico zahtevati, da mu zdravnik pojasni, kaj pomenijo določeni strokovni izrazi.

    Kot pacient imate ob prisotnosti zdravnika (oziroma zdravstvenega delavca in sodelavca) pravico do vpogleda v celotno zdravstveno dokumentacijo, ki se nanaša na vas. Prav tako imate pravico, da to zdravstveno dokumentacijo fotokopirate ali jo na kakšen drugačen način reproducirate.

  • Poroštvo pri bančnem kreditu

    Prosti časapril '18

    FINANCE IN MI

    Za slovenske banke že tradicionalno velja, da zelo rade zapletajo in strankam postavljajo pogosto povsem neživljenjske birokratske zahteve, ko najemajo bančne kredite. Za mlade in tiste brez stalne zaposlitve pa že tako ali tako velja, da praktično ne morejo pridobiti bančnega kredita, pa čeprav bi ga prav oni najbolj potrebovali.

    Za tiste, ki so pri bančni presoji glede kreditne sposobnosti nekako na meji, pa se kot koristna možnost izkaže, da svojo obveznost odplačevanja kreditnih obveznosti zavarujejo s poroki. Kot poroki pridejo pogosto v poštev njihovi prijatelji, sodelavci in sorodniki, med njimi niso redki tudi stari starši z nekoliko višjimi pokojninami. Zadnji še posebej radi pomagajo svojim vnukom in vnukinjam, a se pri tem tudi neredko opečejo, saj ni malo primerov, ko morajo kreditne obveznosti zaradi njihove plačilne nesposobnosti začeti odplačevati kar sami.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk 

    Dobro je vedetiapril '18

    UPOŠTEVANJE VNAPREJ IZRAŽENE VOLJE PACIENTA

    Bralca zanima, ali lahko v primeru, če bi se znašel v položaju, ko zaradi zelo slabega zdravstvenega stanja ne bi bil več sposoben odločati o sebi, že zdaj da izjavo, da ne dovoljuje zdravstvenih posegov na sebi, da bi preprečil nepotrebno agonijo. 

    Da, taka možnost po zakonu obstaja. Pacient, ki je sposoben odločanja o sebi, lahko zahteva, da se upošteva njegova volja o tem, katere zdravstvene obravnave ne dovoljuje, če bi se kasneje znašel v položaju, ko ne bi bil sposoben dati veljavne privolitve za tako obravnavo.

  • Zunajsodno reševanje potrošniških sporov

    Prosti časmarec '18

    Marsikdo morda ne ve, da je že od leta 2015 v veljavi zakon o zunajsodnem reševanju potrošniških sporov, ki ureja možnost reševanja sporov med ponudniki (podjetji) in potrošniki na zunajsodni način, s pomočjo posrednika.

    Sprejetje zakona lahko vsekakor pozdravimo, saj ima dokazljive pozitivne učinke pri iskanju konstruktivnih rešitev za potrošnike, ki so prišli v spor s ponudniki. Namesto pogosto dragega, zamudnega in mučnega obravnavanja njihovih zahtev pred sodišči, imajo namreč potrošniki zdaj možnost svoje argumente za nezadovoljstvo predložiti v obravnavo posredniku, ki spor s ponudnikom reši mnogo hitreje, ceneje in pogosto tudi v obojestransko zadovoljstvo strank v sporu.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimarec '18

    POSEBNI VAROVALNI UKREPI

    Novi zakon omogoča, da se nekaterim pacientom odvzame svoboda na način, da jih lahko tudi privežejo s pasovi. Bralca zanima, ali to drži in v katerih primerih. 

    Pred kratkim je začela veljati novela zakona o pacientovih pravicah, ki v nekaterih izjemnih primerih omogoča tako imenovano telesno oviranje pacienta s pasovi. Poudarjam, da gre za zakonsko možnost, ki jo lahko zdravnik (v določenih primerih pa tudi zdravstveni delavec) uporabi le v izjemnih okoliščinah.

  • 1
  • …
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • …
  • 13
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov