Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • VESTI IZ ZDUS

    Dobro je vedetiseptember '19

    Generalni direktor RTV Slovenija obiskal Zdus

     Na povabilo vodstva je Zdus julija obiskal Igor Kadunc, generalni direktor RTV Slovenija, saj je njihova predstavnica v programskem svetu RTV Marija Orešnik na eni izmed sej izpostavila pomisleke vodstva zveze glede uskladitve RTV-prispevka.

    Pogovarjali so se tudi o programskih vsebinah, vezanih na starejšo populacijo prebivalstva. Ker področje ni v neposredni pristojnosti generalnega direktorja, je Igor Kadunc obljubil, da se bodo vnovič sestali, tokrat skupaj z radijskimi in televizijskimi odgovornimi uredniki. (Besedilo in fotografija: T. K.)

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetiseptember '19

    POMANJKANJE ZANIMANJA

    Z naročnikom sva se pogovarjala o vnuku, za katerega ga zelo skrbi. Sicer ima visokošolsko izobrazbo, vendar je povsem otopel. Nič ga posebej ne zanima, službo išče, vendar se mu večina ponujenih priložnosti zdi nezanimiva ali premalo plačana. Dneve preživlja pred računalnikom ali s prijatelji in nič ne kaže, da bi imel kakšne želje ali cilje za prihodnost.

    Vsi starši si za svoje otroke želijo, da bi bili v življenju uspešni in zadovoljni. Vendar je v zadnjem času kar precej mladih, ki to niso. Kar ne vedo, kaj bi počeli sami s seboj, nimajo nobenih želja, da bi bili uspešni vsaj na katerem od življenjskih področij. Seveda se starši začnejo spraševati, kaj so naredili narobe, da so njihovi otroci tako pasivni. Delno so mogoče res pripomogli, saj je za zdajšnjo generacijo značilno, da je bila pretirano zaščitniško vzgojena. To, da podmladek večinoma dobi skoraj vse, kar si zaželi, in ni izpostavljen frustracijam, se kasneje, ko odraste, pokaže kot slaba usluga. Ves čas bi bili v udobju in želijo si, da bi le-to trajalo čim dlje.

  • Letni dodatek bo pri julijski pokojnini

    Dobro je vedetijulij '19

    Večina upokojencev bo letošnji letni dodatek izplačan z julijskimi pokojninami, in sicer v petih različnih zneskih. Prejeli ga bodo tudi nekateri uživalci nadomestil iz invalidskega zavarovanja. Za upokojence, ki del pokojnine prejemajo iz tujine, pa veljajo drugačna pravila. Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje morajo sporočiti letošnjo januarsko pokojnino iz tujine.

    Letošnji letni dodatek bo izplačan v petih različnih zneskih, odvisno od višine pokojnine:

    • če znaša višina pokojnine do 470 evrov, bo uživalec prejel 437 evrov letnega dodatka;
    • če znesek pokojnine presega 810 evrov, bo prejel 127 evrov;
    • v primerih, ko je višina pokojnine v razponu nad 470 evri in do 810 evrov, zakon določa še tri različne zneske letnega dodatka: 297, 237 in 187 evrov.
  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijulij '19

    PRAVICA DO DRUGEGA MNENJA

    Bralca zanima, ali ima kot pacient v javni zdravstveni mreži pravico pridobiti (brezplačno) drugo mnenje o zdravstveni težavi. Obenem ga skrbi, da pri svoji zdravnici kasneje ne bi bil deležen enako kakovostne zdravstvene obravnave kot do zdaj.

    Pravica do drugega mnenja je temeljna pacientova pravica in na zahtevo pacienta jo lahko poda zdravnik na vseh ravneh zdravstvene dejavnosti. Vendar pa le zdravnik, ki ima po pridobitvi licence najmanj pet let delovnih izkušenj s področja, za katero se zahteva drugo mnenje.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetijulij '19

     NARCISTIČNA OSEBNOSTNA MOTNJA

    Z naročnikom sva se pogovarjala o sinovi družini. Z ženo imata dva šoloobvezna otroka in vsi imajo nešteto obveznosti, ves čas so v pogonu, vsak konec tedna v drugem kraju na izletu ali kakšnem dogodku. Na družbenih omrežjih objavljajo fotografije, predvsem snahi je zelo pomembno, da so vsi uspešni, sama je urejena do popolnosti, zunanji videz ji zelo veliko pomeni. Tast se sprašuje, kaj jo žene v takšen način življenja.

    Ljudje z narcistično osebnostno motnjo se v površnih stikih zdijo pozorni in razumevajoči, največkrat so tudi duhoviti sogovorniki. So družabni, znajo pritegniti pozornost in se zdijo zelo samozavestni. Njihova maska je skoraj popolna, zakriva pa negotovost in ranljivost, pred katerima se branijo z napadalnostjo in odmikom. Za osebe s to motnjo so središčne teme, okrog katerih se vrti njihovo življenje, moč, uspešnost in zunanji videz. Na teh temeljih skušajo graditi občutek lastne vrednosti, ki ga ogrožajo že majhne nepopolnosti. Občutek notranje praznine skušajo ublažiti z nenehno aktivnostjo, na primer z vsemi mogočimi prostočasnimi dejavnostmi. Tako tudi otroke vpisujejo v množico programov in različnih obveznosti. Otroci služijo idealizirani predstavi o tem, kako popolni starši so, ali pa potomci s svojo izjemnostjo in dosežki potrjujejo njihovo lastno vrednost. Družinsko življenje se mora zdeti navzven tako rekoč idealno.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetijulij '19

    POGOJI ZA INVALIDSKO POKOJNINO IN ZAGOTOVLJENA POKOJNINA

    Bralka navaja, da se je pred dvema mesecema hudo poškodovala, vendar ne gre za poškodbo pri delu. Obstaja verjetnost trajne nesposobnosti za pridobitno delo, zato jo zanima, ali invalidsko pokojnino pridobi le tisti, ki je pri njem ugotovljena popolna nezmožnost za delo, oziroma I. kategorija invalidnosti. Rada bi tudi vedela, ali bi ji pripadala zagotovljena invalidska pokojnina v višini 530 evrov. Stara je namreč že 60 let, ima pa le 36 let pokojninske dobe, ki jo je prebila v delovnem razmerju.

  • Učinki odmere pokojnin od najnižje in najvišje pokojninske osnove

    Dobro je vedetijulij '19

    V prejšnji številki smo na kratko pojasnili namen in smisel najnižje in najvišje pokojninske osnove v sistemu obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Tokrat pa bomo na podlagi statističnih podatkov predstavili njune učinke na pokojnine, pridobljene v preteklem letu. V ta namen bomo uporabili nekatere podatke Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (zavod), objavljene v Letnem poročilu 2018, in Statističnega urada Republike Slovenije (Surs) o Povprečnih mesečnih plačah, december 2017, objavljene 15. februarja 2018.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetijulij '19

    DEDOVANJE ZAŠČITENE KMETIJE

    Bralka je z možem lastnica kmetije, ki ima status zaščitene kmetije. Zato ima vrsto vprašanj glede dedovanja.

    Zaščitena kmetija je kmetija, ki ima najmanj 5 ha in ne več kot 100 ha primerljive kmetijske površine. Vanjo spadajo poleg kmetijskih zemljišč tudi gozdovi, gospodarska in stanovanjska poslopja skupaj z zemljišči, ki so potrebna ali namenjena za redno uporabo stavbe (funkcionalna zemljišča), kmetijske priprave, orodja in živina, stvari za kmetovanje in podobno.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetijulij '19

    ZDRAVILA SO V VAŠIH ROKAH

    66-letna bralka ima težave z arterijami na nogah. Pred leti so ji očistili žilo na stegnu. Dve leti se je dobro počutila, v zadnjem mesecu se je ponovno pojavila bolečina v mečih pri hoji. Natančno in redno jemlje zdravila za urejanje krvnega tlaka, Aspirin in zdravila proti holesterolu. Prizna, da je fizično manj aktivna in še vedno kadi. Sprašuje, ali obstajajo še kakšna zdravila, ki bi ji pomagala.

    Draga bralka, ko vidim ljudi, ki prihajajo na rehabilitacijo po dvojnih amputacijah udov pri starosti 80 ali več let, navadno nikoli ne rečem žal besede, ko vidim s kakšno strastjo navsezgodaj zjutraj prižgejo cigareto v parku pred bolnišnico. Ne zato, ker sem tolerantna do kajenja, ampak ker razmišljam, kako bi morda reagirala sama, če bi vse življenje kadila in bi imela »samo še to od življenja«. Žalosti me predvsem zadnja misel. Pri vseh lepih stvareh, ki jih lahko ponuja življenje, so dim, smrad, kašelj, grenak okus v ustih in rumeni prsti edino, kar je lahko lepo? Tega resnično ne razumem. Ne verjamem, da so vsi ti ljudje nesrečni, žalostni in sami, na robu družbe. Morda samo ne znajo videti in najti lepih stvari okoli sebe.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetijulij '19

    LETNI DOPUST

    Bralcu je delodajalec odmeril 24 dni letnega dopusta s pisnim obvestilom, ni pa razvidno, kdaj ga lahko izkoristi, ob tem ima še 5 dni neizkoriščenega dopusta iz leta 2018. Ima šoloobvezna otroka, zato bi šel rad z družino na dopust v času poletnih počitnic. Delodajalec nad tem ni navdušen, saj je njegova dejavnost sezonske narave. Zanima ga, koliko dopusta lahko izkoristi letos in koliko ga lahko prenese naprej.

    Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 163. členu, ki opredeljuje način izrabe letnega dopusta, določa, da se letni dopust izrablja tako upoštevaje potrebe delovnega procesa kot tudi upoštevaje možnosti za počitek in rekreacijo delavca in njegove družinske obveznosti. To načeloma pomeni, da letnega dopusta delodajalec enostransko ne sme odrediti, prav tako si ga seveda ne more vzeti delavec, ampak je potreben dogovor. V večini podjetij kadrovske službe pripravijo okviren načrt izrabe letnega dopusta, s pomočjo katerega zagotavljajo bolj ali manj nemoten delovni proces skozi vse leto. V ta namen marsikje vključujejo tudi dijake in študente. 

  • 1
  • …
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov