Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Previdno pri sočasnem jemanju več zdravil

    Dobro počutjejulij '15

    Čeprav sodobno zdravljenje temelji na varnih in učinkovitih zdravilih, mora biti izpolnjena vrsta pogojev, da je res varno in učinkovito. To je še posebej pomembno pri starejših, ki pogosto jemljejo več zdravil hkrati.

    Starejše bolnike – ne glede na bolezni, ki jih imajo – spremljajo tudi fiziološke in funkcionalne spremembe organizma, ki že same po sebi ogrožajo njihovo zdravje. Fiziološke spremembe se v glavnem kažejo pri slabšem delovanju organov, ki so pomembni za presnovo zdravil in njihovo izločanje. Gre za slabše delovanje jeter in ledvic, slabše delovanje srčno-žilnega sistema, manjšo vsebnost vode v organizmu, preveč maščobnega tkiva in druge spremembe, ki spremljajo staranje. Funkcionalne spremembe, ki tudi spremljajo starejše, pa se kažejo v obliki degenerativnih bolezni, zmanjšani gibljivosti, inkontinenci, okvarah vida in sluha ...

  • Zaščitite se pred sončnimi žarki

    Dobro počutjejulij '15

    Sončni žarki nas že nekaj časa prijetno grejejo, med počitnicami pa jim bomo še bolj izpostavljeni. Kolesarjenje, sprehodi in različne športne dejavnosti v lepem sončnem vremenu spodbudno vplivajo na naše počutje in razpoloženje ter spodbujajo nastajanje vitamina D v koži, ki je pomemben pri preprečevanju osteoporoze in sodeluje pri mnogih pomembnih presnovnih procesih v telesu. Za tvorbo vitamina D v koži zadostuje že 15-minutno izpostavljanje kože na rokah in obrazu sončni svetlobi trikrat tedensko. Prekomerno izpostavljanje soncu pa lahko škodljivo vpliva na našo kožo.

  • Okrepimo hrbtenico

    Dobro počutjejulij '15

    Bolečine v hrbtu in v predelu vratne hrbtenice so lahko hude: ovirajo nas pri aktivnostih, v hujših oblikah nas spremenijo, da ne moremo jasno misliti, delo nam ne gre več od rok. Taka neprijetna bolečina ima tudi svoj smisel. Opozarja nas, da moramo nekaj spremeniti, in to veliko prej, preden pride do hude poškodbe ali resnega obolenja.

    Najprej se pojavi bolečina zaradi preobremenitve, ki nas svari pred nevarnostjo. Skoraj vedno je povezana z mišicami, saj so šibke mišice prva tarča prisilnih položajev telesa – tako pri dolgotrajnem sedenju kot pri drugih delovnih položajih. Tipična je bolečina v vratu in ramenih. Če ne ukrepamo, sledi opozorilna bolečina, značilen je ledveni usek, ki nas iznenada popolnoma »ohromi«, ker je telesu, zlasti pa mehkim strukturam ob hrbtenici, vsega dovolj. Tri četrtine vseh bolečin v hrbtu spada med opozorilne bolečine.

  • Poletje s solatami

    Dobro počutjejulij '15

    Solata ni le skodelica zelenih listkov za shujšane mladenke, ki v enem dnevu ne pojedo nič drugega. Je lahko tudi povsem uravnotežen obrok za vsakogar, posebej v vročem poletju. V tem primeru pa samo zelenjava ni dovolj. Dodati ji je treba še nekaj beljakovin in predvsem enostavnejše ogljikove hidrate.

    Paradižnikova solata s kumarami v hipu postane lahkoten obrok, če dodamo omenjenima sestavinama papriko ali mlado čebulo, malce sira (dimljenega ali sira feta, kroglice mocarele), prgišče oreškov in semen, zraven pa ponudimo kos kruha, na primer rženega. Oreške, kot so pinjole, lešniki, mandlji, sezam ter bučna in sončnična semena, za krepkejši okus po želji narahlo in vedno le previdno popražimo, po potrebi oluščimo in ohlajene potresemo po preostalih sestavinah. Če solati dodamo slane pražene arašide, jo solimo manj. Lahko pa uporabimo presne: orehi na popečenih bučkah so prav mikavni.

  • Skuta in sirotka – najboljša vira beljakovin

    Dobro počutjejulij '15

    V telesu imamo okrog 600 mišic, ki predstavljajo skupaj okrog 40 odstotkov telesne mase. In skoraj tretjina mišične mase je iz beljakovin. Če uživamo premalo beljakovin ali imamo nepopolno prebavo beljakovin v želodcu, mišice oslabijo.

    Odrasli človek potrebuje povprečno do dva grama beljakovin na kilogram telesne teže, športniki še več. Vendar ni pomembna samo količina, temveč tudi kakovost. Vedeti je treba, da na primer iz 100 gramov živalskih beljakovin telo pridobi 60 do 80 gramov lastnih beljakovin, iz beljakovin rastlinskega izvora pa komaj 45 do 60 gramov. Temu pravimo biološka vrednost beljakovin in je pri beljakovinah živalskega izvora veliko višja. Pri jajcu in sirotki pa je izkoristek 100 odstotkov.

  • Čista ušesa – lahka glava

    Dobro počutjejulij '15

    Metoda čiščenja ušes z gorečimi tulci je stara vsaj 2500 let, uporabljale so jo različne stare kulture: Indijci v okviru svoje ajurvedske medicine, pa tudi Kitajci, Maji in Tibetanci ter Stari Egipčani. V novejšem času so jo spet začeli uporabljati. Tulce prodajajo v lekarnah in drogerijah, tako si lahko ušesa očistimo tudi sami.

    Če pa se želimo raje prepustiti strokovni obravnavi, se napotimo do masažnega salona, kjer nam bo izkušena terapevtka varno opravila postopek čiščenja. Ena takšnih je Darja Pirec, ki ima salon v Kranju. Pri svojem delu uporablja tulce, ki jih iz gaze in parafina ročno izdeluje Gordana Mikoš iz Maribora. Ker ne vsebujejo čebeljega voska, so primerni tudi za tiste, ki imajo alergijo na čebelje izdelke.

  • Oddih za vaše utrujene noge

    Dobro počutjejulij '15

    Poletna vročina. Po dolgotrajnem sedenju ali hoji imam namesto stopal napihnjene štručke. Na koži na nogah so vidne drobne pajčevinam podobne žilice in ena malo večja zadebeljena in izbočena krčna žila. Včasih imam v vročini ali po napornem dnevu neprijeten občutek teže ali nemira v nogah. Ponoči se v mečih občasno pojavljajo krči.

    Če imate tudi vi podobne težave, je tudi pri vas vzrok najverjetneje šibkost vezivnega tkiva v venah. Po nekaterih statističnih podatkih ima vsaka druga ženska in vsak četrti moški težave z venskim obtokom v nogah. Pomemben dejavnik je dednost. Če sta imeli krčne žile že babica ali mati, jih boste najverjetneje imeli tudi vi. Kronično vensko popuščanje je bolezen, ki jo je treba zdraviti. Vendar ne le zaradi videza, poslabša tudi kakovost življenja. Zato je pomembno, da jo dovolj zgodaj odkrijete in primerno ukrepate. Tako lahko preprečite napredovanje bolezni v vse hujše oblike, razjede na nogah, ki se težko celijo, ali celo do nastanka krvnih strdkov in embolije.

  • Poletna gibalna igra

    Dobro počutjejulij '15

    Tokrat v gibalno razvedrilo ponujamo igro. Igrate jo lahko sami in tako trenirate v dvoje ali v skupini. Gibalna igra lahko postane prava družinska ali prijateljska zabava. Potrebujete svoj kamenček ali gumb in skupno kocko s številkami. Vržena številka je hkrati tudi prva izvedena vaja. Nato izmenično mečite kocko. Igrajte toliko časa, da boste izvedli vse vaje po principu metanja in štetja kot pri drugih otroških igricah. Ker ni označenega konca poti, se po zadnji predstavljeni vaji enostavno obrnite in igrajte v obrnjeni smeri. Zaključili boste takrat, ko bodo narejene vse vaje, lahko pa se zgodi, da boste morali katero izmed vaj ponavljati večkrat.

  • KRATKE ZDRAVSTVENE

    Dobro počutjejulij '15

    Medgeneracijska vadba v vodi

    Plavanje koristi vsemu telesu; krepi imunski sistem, povečuje telesno zmogljivost, krepi mišice pa tudi srce in pljuča ter ohranja gibljivost sklepov. Zato se skupina seniork že precej let redno udeležuje vodene vadbe v 25-metrskem bazenu ljubljanske fakultete za šport. Vaje v vodi pod strokovnim vodenjem Gašperja in Mihe Maleka so različne in aktivirajo celotno telo ter so zelo primerne za starejše kot preventiva pri ohranjanju zdravja.

    V maju je bilo 26 seniork v starosti do 80 let dvakrat skupaj s študenti in študentkami 1. letnika fakultete za šport, to je z generacijo njihovih vnukinj in vnukov. Najprej smo izvajali vaje za ogrevanje v bazenu ločeno, nato pa vaje s črvi v parih s študenti. Bilo je zelo zabavno. Kasneje ob kavici smo ugotovile, da smo se v družbi mladih tudi me počutile mlajše. Hkrati pa smo spoznale, da smo v dobri kondiciji, saj pri vajah nismo zaostajale za mlajšimi, včasih smo bile celo hitrejše.

  • Optimizma ne zmanjka nikoli

    Dobro počutjejulij '15

    ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO

    Magda Kastelic Hočevar iz Žužemberka je ženska, ki uživa v tem, da razveseljuje druge. Tokrat pa smo jo razveselili mi, saj smo jo povabili na stilsko preobrazbo.

    Po poklicu je učiteljica. Neskončno je uživala pri delu z otroki, in težko je sprejela dejstvo, da ji bolezen ne dovoli več za kateder. A je tudi v tem našla pozitivno stran – ima pač več časa za druge dejavnosti: izdelovanje nakita, pletenje, kvačkanje, slikanje, izdelovanje čestitk, pisanje. Pravi, da je smisel za lepo besedo podedovala po mami, saj je znana tudi po tem, da zna napisati čudovito voščilo pa tudi ganljiv govor ob slovesu.

  • 1
  • …
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov