Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • PREHRANA RECEPTI

    Dobro počutjeseptember '15

    Primorski stročji fižol s paradižnikom

    Potrebujemo: pol kg stročjega fižola, 6 strokov česna, šopek peteršilja, sol, 3 sveže paradižnike ali pločevinko vloženih.

    Priprava: stročji fižol narežemo na 4-centimetrske kose in jih v manjši količini slane vode skuhamo do mehkega. Medtem narežemo paradižnik, česen pa stremo ali sesekljamo in vse skupaj dodamo fižolu v kozici. Kuhamo največ 5 minut, po potrebi odkrito, da odvečna voda izpari.

    Nazadnje jed obilno začinimo z narezanim peteršiljem. Odlično in osvežilno prilogo ponudimo ob kuhanem maslenem krompirju in kosu pečenih puranjih prsi. Zraven se prileže zelena solata.

  • Kaša je zdrava in dobro nasiti

    Dobro počutjeseptember '15

    Do uveljavitve krompirja (v nekdanji Avstro-Ogrski so ga množice sprejele šele s cesarico Marijo Terezijo) so različne vrste kaše pomenile glavno prilogo k mesnim jedem in so bile tudi osnova za samostojne in nasitne jedi. Danes spet pridobivajo pomen. Zlasti to velja za ajdovo, ječmenovo in proseno kašo, veliko manj pa za pirino in rženo kašo.

    Temeljna značilnost različnih vrst kaše je, da so lahkó prebavljive ogljikohidratne jedi, če niso izdatno zabeljene z maščobo. Vendar prebava poteka dolgo časa, zato ima kaša nizek glikemični indeks. Kaša, ki je skuhana na mleku, z maslom in smetano, je hkrati energijsko bogata beljakovinska hrana in zmore nadomestiti meso.

  • Z naravnimi metodami za zdravje srca

    Dobro počutjeseptember '15

    Naše telo lahko okrepimo z vajami, prehrano in zelišči, so najprej slišali udeleženci delavnice o naravnih metodah krepitve srca in ožilja, ki so jo sredi poletja pripravili v Hotelu Delfin v Izoli. Strokovnjakinje za naturopatijo, dietetiko po tradicionalni kitajski medicini in Kneippovo metodo so pokazale, kako se ta védenja dopolnjujejo.

    Naturopatinja Erika Brajnik opozarja, da je po 40. letu treba telo energetsko krepiti. »Telo nam namreč ves čas pošilja signale, le prisluhniti mu je treba.« Naturopatija se posveča telesu kot celoti in išče vzroke težav, zaradi katerih začne telo pešati. »Primarni vzrok vseh težav v telesu gre iskati v prebavnem traktu. Po kitajski medicini je, recimo, srce povezano s tankim črevesom,« pojasnjuje.

  • Prijetno raztegovanje

    Dobro počutjeseptember '15

    Izbrane vaje so kot vedno namenjene vsem in še posebej tistim, ki ste pred odločitvijo, da tokrat pa zares začnete. Če je vaša odločitev trdna, je za najboljši in hiter napredek priporočljivo, da vadite redno in vedno ob istem času – dokazano najbolje zjutraj.

    Malce se bomo pomudili ob jutranjem pretegovanju v postelji. Najprej globoko zadihajte in se pretegujte ter obračajte na vse mogoče načine (na hrbet, boke in trebuh). Iztegujte roke in noge v vse smeri, krčite in pretegujte se, kolikor zmorete. Napenjajte in popuščajte mišice. Če se počutite drugače kot običajno, se še posebej potrudite, in preden vstanete, dvignite kolena, jih pritiskajte k trebuhu in noge stegnite visoko navzgor in jih malce zmasirajte. Med vajami naj bo dihanje nežno in skozi nos. Priporočam vam tudi sedenje in pretegovanje sede, preden stopite na noge. Zavestno položite na tla obe nogi hkrati. Začutili boste enakomerno obojestransko obremenitev.

  • Ljubiteljica živali in rož

    Dobro počutjeseptember '15

    ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO

    Borka Robič iz Adergasa pri Cerkljah na Gorenjskem je skromna gospa, ki ima od nekdaj rada živali, še posebej muce. Rada tudi vrtnari in skrbi za rože. S prijavo na našo stilsko preobrazbo pa si je zaželela spremembo svojega videza.

    Po poklicu je računovodkinja, ki je pred leti ostala brez službe, izdalo jo je še zdravje in je zaradi težav s hrbtenico delno invalidsko upokojena. Pred leti je živela v bloku, zdaj pa s partnerjem Stanetom uživa v hiši. Razveseljujeta ju tudi Stanetova vnuka Tim in Kaja. Trenutno skrbijo za dve muci, do pred kratkim pa so imeli tudi psičko – zlato prinašalko, ki pa je zaradi starosti umrla. S hčerko Ano, ki je pred leti odšla v Avstralijo, je v stiku prek spleta. Za 50. rojstni dan jo je obiskala in bila nad daljno deželo zelo navdušena.

  • KRATKE ZDRAVSTVENE

    Dobro počutjeseptember '15

    Prečistite jetra!

    Trebušna zamaščenost vpliva tudi na jetra. Nepravilna prehrana, alkohol, tobak in zdravila močno izčrpavajo delovanje jeter in povzročajo njihove bolezni. Pomagajo izvlečki pegastega badlja, vendar vsi niso enako učinkoviti. Samo SiliFit vsebuje najučinkovitejši izvleček silibin, povezan s fosfolipidi, zato ima 4,6-krat boljši izkoristek v telesu v primerjavi z običajnimi izvlečki pegastega badlja. Le ena kapsula SiliFita na dan je potrebna za normalno delovanje jeter. Na voljo v lekarnah in www.naturamedica.si, tel. št.: 03 56 30 022.

  • Previdno pri sočasnem jemanju več zdravil

    Dobro počutjejulij '15

    Čeprav sodobno zdravljenje temelji na varnih in učinkovitih zdravilih, mora biti izpolnjena vrsta pogojev, da je res varno in učinkovito. To je še posebej pomembno pri starejših, ki pogosto jemljejo več zdravil hkrati.

    Starejše bolnike – ne glede na bolezni, ki jih imajo – spremljajo tudi fiziološke in funkcionalne spremembe organizma, ki že same po sebi ogrožajo njihovo zdravje. Fiziološke spremembe se v glavnem kažejo pri slabšem delovanju organov, ki so pomembni za presnovo zdravil in njihovo izločanje. Gre za slabše delovanje jeter in ledvic, slabše delovanje srčno-žilnega sistema, manjšo vsebnost vode v organizmu, preveč maščobnega tkiva in druge spremembe, ki spremljajo staranje. Funkcionalne spremembe, ki tudi spremljajo starejše, pa se kažejo v obliki degenerativnih bolezni, zmanjšani gibljivosti, inkontinenci, okvarah vida in sluha ...

  • Zaščitite se pred sončnimi žarki

    Dobro počutjejulij '15

    Sončni žarki nas že nekaj časa prijetno grejejo, med počitnicami pa jim bomo še bolj izpostavljeni. Kolesarjenje, sprehodi in različne športne dejavnosti v lepem sončnem vremenu spodbudno vplivajo na naše počutje in razpoloženje ter spodbujajo nastajanje vitamina D v koži, ki je pomemben pri preprečevanju osteoporoze in sodeluje pri mnogih pomembnih presnovnih procesih v telesu. Za tvorbo vitamina D v koži zadostuje že 15-minutno izpostavljanje kože na rokah in obrazu sončni svetlobi trikrat tedensko. Prekomerno izpostavljanje soncu pa lahko škodljivo vpliva na našo kožo.

  • Okrepimo hrbtenico

    Dobro počutjejulij '15

    Bolečine v hrbtu in v predelu vratne hrbtenice so lahko hude: ovirajo nas pri aktivnostih, v hujših oblikah nas spremenijo, da ne moremo jasno misliti, delo nam ne gre več od rok. Taka neprijetna bolečina ima tudi svoj smisel. Opozarja nas, da moramo nekaj spremeniti, in to veliko prej, preden pride do hude poškodbe ali resnega obolenja.

    Najprej se pojavi bolečina zaradi preobremenitve, ki nas svari pred nevarnostjo. Skoraj vedno je povezana z mišicami, saj so šibke mišice prva tarča prisilnih položajev telesa – tako pri dolgotrajnem sedenju kot pri drugih delovnih položajih. Tipična je bolečina v vratu in ramenih. Če ne ukrepamo, sledi opozorilna bolečina, značilen je ledveni usek, ki nas iznenada popolnoma »ohromi«, ker je telesu, zlasti pa mehkim strukturam ob hrbtenici, vsega dovolj. Tri četrtine vseh bolečin v hrbtu spada med opozorilne bolečine.

  • Poletje s solatami

    Dobro počutjejulij '15

    Solata ni le skodelica zelenih listkov za shujšane mladenke, ki v enem dnevu ne pojedo nič drugega. Je lahko tudi povsem uravnotežen obrok za vsakogar, posebej v vročem poletju. V tem primeru pa samo zelenjava ni dovolj. Dodati ji je treba še nekaj beljakovin in predvsem enostavnejše ogljikove hidrate.

    Paradižnikova solata s kumarami v hipu postane lahkoten obrok, če dodamo omenjenima sestavinama papriko ali mlado čebulo, malce sira (dimljenega ali sira feta, kroglice mocarele), prgišče oreškov in semen, zraven pa ponudimo kos kruha, na primer rženega. Oreške, kot so pinjole, lešniki, mandlji, sezam ter bučna in sončnična semena, za krepkejši okus po želji narahlo in vedno le previdno popražimo, po potrebi oluščimo in ohlajene potresemo po preostalih sestavinah. Če solati dodamo slane pražene arašide, jo solimo manj. Lahko pa uporabimo presne: orehi na popečenih bučkah so prav mikavni.

  • 1
  • …
  • 145
  • 146
  • 147
  • 148
  • 149
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov