Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Ne spreglejmo sprememb v ustni votlini

    Dobro počutjefebruar '15

    Na ustnicah, jeziku in sluznici v ustni votlini se pogosto pojavijo različne spremembe, ki so lahko precej moteče. Kažejo se lahko kot mehurčki, razjede, bele lise ipd. Vzroki za njihov nastanek so zelo različni. Najpogosteje so spremembe nenevarne, včasih pa lahko predstavljajo resnejše obolenje.

    Ko se ustnice vnamejo, postanejo rdeče, otekle, se luščijo in razpokajo ... Pogosto je krivec alergija na ličilo za ustnice in druge kozmetične pripravke, zobne kreme in ustne vode. Če z alergološkimi testi ugotovimo, da so vzrok vnetja črtala za ustnice ali ustne vode, jih prenehajmo uporabljati. Tudi mraz in veter lahko povzročita vnetje ustnic.

  • Učinkovit imunski sistem najboljši zdravnik

    Dobro počutjefebruar '15

    Učinkovit imunski sistem je najboljše varovalo pred virusi, bakterijami in drugimi vsiljivci, ki ogrožajo telo. Njegova temeljna naloga je, da prepozna vsiljivca in organizira učinkovito obrambo. Zato bi ga lahko primerjali z dobro organizirano vojsko. Izvidniške celice imunskega sistema potujejo s krvjo po telesu in iščejo vsiljivce, druge čakajo v zasedi. Vsi ''rodovi vojske'' imunskega sistema so nenehno v medsebojnem stiku prek živčnih poti, živčnih sporočil in hormonov. Delovati morajo usklajeno, če zataji samo eden izmed podsistemov, se obramba sesuje. In bolezen je tu!

  • Na toplem je luštno …  

    Dobro počutjefebruar '15

     … in tudi vaje je precej lažje narediti, ko smo manj oblečeni. Seveda napotki za gibanje na svežem zraku ostajajo še vedno isti: redni sprehodi, hitra hoja in tudi tek, kdor ga zmore. Dobro pa med tem zaleže tudi kakšen dodatni dvig rok in nog ter kroženje z vsem telesom in sklepi. Pred vadbo dobro prezračite prostor.

    Hrbtenica je glavni steber našega telesa in z vajami jo ob pravilnem dihanju lahko precej »popravimo« tudi v zrelejših letih. Spet priporočam, da vadite po lastnih zmožnostih in počutju ter pazite na pravilno dihanje. Dve izmed vaj sta še posebej namenjeni zahtevnejšim rekreativcem in športnikom, ki po mojih izkušnjah radi pozabijo na gibljivost in mehkobo gibanja. Posledica tega pa je zakrčenost ramen in nezadostna gibljivost hrbtenice.

  • S hormoni proti (prehitremu) staranju

    Dobro počutjejanuar '15

    Ali so bioidentični hormoni nevarna modna muha ljudi, ki bi radi prelisičili naravo in ostali mladi do konca svojega življenja? Da in ne. Da, če jih jemljemo nekontrolirano in pričakujemo, da bosta tabletka ali mazilo naredila vse namesto nas. In ne, če jih jemljemo pod zdravniškim nadzorom ter smo pripravljeni tudi sami nekoliko spremeniti svoj življenjski slog.

    Tako trdi Polona Podnar, dr. med. in specialistka ginekologije in porodništva, iz Medicinskega centra Podnar v Šenčurju pri Kranju. Dodajanje bioidentičnih hormonov v poznejših letih je najprej namenjeno lajšanju oziroma odpravljanju menopavznih težav, pozneje pa preventivi in tudi zdravljenju bolezni, ki prizadenejo zlasti ljudi v tretjem življenjskem obdobju: osteoporoze, srčno-žilnih bolezni in demence. Z dodajanjem hormonov si lahko pomagamo do trdnega spanca, močnejših mišic, zdravimo sladkorno bolezen in uravnamo delovanje ščitnice, poskusno pa jih uporabljajo tudi pri zdravljenju multiple skleroze, rakavih obolenj in avtoimunskih bolezni. Omogočijo, da spolnost spet postane prijetna, in izboljšajo naše počutje ter vitalnost. Enako uporabni so za ženske kot tudi za moške.

  • Za vsako bolezen rož'ca rase

    Dobro počutjejanuar '15

    Kako se sami zdravite? Ali poznate stara tradicionalna zeliščna zdravila in postopke zdravljenja?

    Sonja Majal, tajnica, dobri človek leta 2014 po izboru bralcev Naše žene, Spodnja Polskava: »Mene sta babici naučili prepoznati zelišča in dišavnice, kje in kdaj jih nabirati, kako pripraviti smrekove vršičke, trpotčev sirup, bezgov sok, metin napitek, kostanjevo tinkturo in skuhati najboljši planinski čaj. Neizmerno sem jima hvaležna za vso modrost in učenost, ki sta ju bili pripravljeni deliti z menoj. Vesela sem, da lahko vnučka peljem s seboj na travnik ali v gozd in da hči, raziskovalka, ter snaha, zdravnica, posežeta tudi kdaj po domači lekarni iz božjega vrta.«

  • Dni mojih lepša polovica je mimo 

    Dobro počutjejanuar '15

    Telo in duša se v starosti začenjata razhajati. Duša je še zdrava, spočita in jasna, telo pa vedno bolj bolehno in nebogljeno. Starost poveliča ali okosteni. Poveliča, kadar ostane duševno zdrava, spočita in jasna kljub telesnim slabostim, okosteni pa, kadar duševno upada, peša in slabi obenem s telesnim propadanjem, boleznimi in motnjami.

    Zavest staranja je pri ljudeh različna. Nekateri doživljajo staranje kot postopno pešanje moči. Večina navaja pri tem telesne motnje in slabosti: noge, zobe, gube na obrazu, sive lase, srce peša, težka sapa in podobno. A tudi duševnega staranja se človek zlagoma zave.Čedalje  manj so podjetni, brezbrižni za vse, vedno bolj postajajo otopeli. To velja zlasti za uradnike in učitelje. Kakor hitro stopijo v pokoj, se čutijo porinjene v kot, počutijo se stare. Na mnoge to vpliva tako, da kmalu zatem umro, zadene jih kap.

  • Kaj bo za kosilo?

    Dobro počutjejanuar '15

    Jajce na oko s poli salamo in sirom za žar

    Za 4 osebe potrebujemo:

    200 g poli salame

    250 g sira za žar

    2 čebuli

    timijan

    sol

    6 do 8 jajc

    Priprava: Poli salamo narežemo na manjše koščke, sir za žar na kocke, čebulo pa na tanke rezine. Vse skupaj stresemo v ponev in pražimo, da zadiši in se vse skupaj malce zapeče. Če je res potrebno, dodamo malce maščobe. Na koncu v ponev previdno ubijemo jajca, da ostane rumenjak cel, in pustimo, da beljak zakrkne. Solimo in začinimo s timijanom.

    Po brokolijevi juhi ponudimo to jed s kruhom in sezonsko solato, ki smo jo obogatili s kuhano zeleno lečo. Za posladek naj bo kompot iz suhega sadja.

  • Pet korakov za prijaznejše leto

    Dobro počutjejanuar '15

    Na poti do sreče, veselja in zadovoljstva v letu, ki je pred nami, čim večkrat pomislite na pet nepogrešljivih spremljevalcev, ki bodo vsak na svoj način vplivali na to, kakšno bo za vas leto 2015.

    1. Smeh

    Smeh z možganskimi valovi gama, podobnimi tistim pri meditaciji, nevtralizira škodljive posledice stresa, dviguje socialno empatijo, zavira izgubo spomina pri starejših ter omogoča jasnejše, bolj povezano in osredotočeno razmišljanje.

    Z nasmehom se oborožite vsi, ki se na pragu novega leta lotevate pomembnih nalog oziroma želite ponovno preučiti in spremeniti svoje življenje, razmišljanje in delovanje. Smeh nevtralizira delovanje stresnega hormona kortizola, ki slabi sposobnosti pomnjenja in učenja pri starejših. Krepi pa tudi telesno obrambo pred škodljivimi povzročitelji bolezni in motnjami.

  • Če telesa ne uporabljamo, ne deluje

    Dobro počutjejanuar '15

    Fizioterapija je pomembna v vseh starostnih obdobjih, še posebej pa pri starejših ljudeh, ki se lahko srečujejo s številnimi zdravstvenimi težavami. Pri tem jim fizioterapevt lahko daje strokovno pomoč, meni fizioterapevtka Nives Tovornik iz Doma upokojencev v Trbovljah. Kot poudarja, je za starejše še posebej pomembno, da lahko čim dlje ohranjajo samostojnost in dobro telesno pripravljenost. Eno in drugo je namreč med seboj neločljivo povezano.

    Gibanje je pomembno za preprečevanje osteoporoze, krepitev srca in ožilja, zniževanje holesterola in sladkorja v krvi ter vsesplošno dobro počutje. Nives Tovornik zato svetuje, da se starejši v čim večji meri vključujejo v različne organizirane načine vadbe pod vodstvom fizioterapevtov, ki jih ponujajo društva. Po njenih izkušnjah je motivacija večja, če je vadba skupinska.

  • Ublažimo otekanje nog

    Dobro počutje

    Vzrokov za otekanje nog je več. Otekanju nog se lahko pridruži tudi občutek težkih, utrujenih in bolečih nog. Pojavijo se lahko tudi krči in srbenje kože.

    Najpogostejši vzrok za otekanje nog je kronično vensko popuščanje oz. krčne žile (t. i. varice). Krčne žile oz. varice ima v razvitem svetu že približno 25 do 35 odstotkov prebivalstva. Nikakor niso samo estetski problem ali nevšečnost, ker ob neustreznem zdravljenju lahko nastaneta vnetje kože (t. i. hipostazični dermatitis) in venska golenja razjeda, ki se nerada celi, če zdravljenje ni pravilno in pravočasno.

  • 1
  • …
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov