Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Olja je dobro mešati

    Dobro počutjejanuar '15

    Maščobe so nujne za normalno delovanje telesa in brez njih ni življenja. So del človekove prehrane že od pračloveka lovca, ki je tako dobil maščobe živalskega izvora, in nabiralca,  ki je pridobil maščobe rastlinskega izvora. Skupaj z beljakovinami, ogljikovimi hidrati ter vitamini in rudninami maščobe tvorijo osnovo za človekovo uravnoteženo prehranjevanje.

    V moji mladosti so maščobe pomenile moč, več energije in volje, več smeha, manj težav s kožo ..., zato smo si brezskrbno namazali maslo na črni kruh, posneli smetano z mleka, jedli ocvirke ... Pili smo ribje olje, ki so ga zdravniki kot zdravilo predpisali vsem odraščajočim. Danes pa mnogi menijo, da so maščobe krive za holesterol, kapi, srčna in druga obolenja ter slabo kožo, kako so menda to same kalorije, ki se jih moramo izogibati. Le kaj se je zgodilo, da sta nastala dva tabora: prvi, ki maščobe in olja črti, in drugi, ki mu poje hvalo?

  • Baldrijan krepi  živce

    Dobro počutjejanuar '15

    Že latinsko ime baldrijana – Valeriana officinalis – govori o tem, da gre za vsestransko zdravilno rastlino, valere namreč pomeni biti zdrav. Poznamo ga tudi pod imeni zdravilna špajka, božjastnica ali mačja trava – vonj posušenih korenin namreč privablja in draži mačke. Je trajnica, ki zrase do 1,5 metra visoko. Na vrhu pokončnega votlega stebla so drobni cvetovi združeni v kobul rožnate ali bele barve.

    V ljudskem zdravilstvu so ga od nekdaj uporabljali kot blago pomirjevalo in uspavalo. Še vedno baldrijan uporabljamo kot naravno pomoč za zdravljenje živčne izčrpanosti, prebavnih motenj, neenakomernega srčnega utripa in težav v menopavzi.  Blaži črevesne krče in odganja vetrove.

  • Telovadba že v postelji

    Dobro počutjejanuar '15

    Še bolje je, če se iz postelje lahko prevalite direktno na debelejšo preprogo ali telovadno blazino. Na malce trši podlagi, ki daje dobro oporo telesu, je učinek vaj večji. Za lažje vstajanje iz postelje (velja za tiste z bolečinami v sklepih in hrbtenici) pa je priporočljivo, da preden stopite na noge, opravite predstavljene vaje in dodate še samomasažo nog in dlani ter zapestij.  

    Vaje, ki se jih lotevamo danes, so izjemno izdatne. Veliko bolj kot je videti na prvi pogled. Pravilna izvedba je kot vedno povezana s pravilnim neprekinjenim dihanjem skozi nos.

  • ZDRAVJE KRATKE 

    Dobro počutjejanuar '15

    Bela napotnica – prihranek časa in poti

    Prvega januarja 2015 vstopa v veljavo bela napotnica, ki pomeni razbremenitev osebnega zdravnika, predvsem pa bo prispevala k prihranku časa in poti bolniku. Bolniki, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika (splošnega zdravnika, zobozdravnika, ginekologa) v javni zdravstveni mreži, torej v zdravstvenem domu ali pri koncesionarju, bodo na podlagi bele napotnice zasebnega zdravnika lahko koristili vse nadaljnje specialistične storitve v javni zdravstveni mreži pod enakimi pogoji kot bolniki na podlagi zelene napotnice. Bolniku, ki bo imel napotnico osebnega zdravnika za specialistični pregled in si bo izbral zasebnega izvajalca (samoplačniško ambulanto), ne bo treba nazaj k  osebnemu zdravniku po nove napotnice. Kot so sporočili iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, bo tudi pri vpisu v čakalno vrsto veljal enak režim, ne glede na to, s kakšno napotnico se bo bolnik prijavil na pregled.

  • Nova podoba za športnico

    Dobro počutjejanuar '15

    Tatjana Milinković z Leskovca pri Slovenski Bistrici je že od mladih nog športnica, tudi zdaj, ko je v pokoju, še vedno rekreativno igra košarko. Zaradi športa je ličila bolj malo uporabljala, pa tudi pričeska je morala biti temu prilagojena. Z željo, da bi se predala strokovnim rokam, se je prijavila na polepšanje z Vzajemnostjo.

    Gospa Tatjana je tudi sicer ženska, ki ima rada spremembe in se zanje tudi pogumno odloča. Leta 2007, ko se je upokojila – zadnjih 10 let je delala v upravi litijskega vrtca kot referentka za kadrovske zadeve – sta se z možem preselila iz Litije na Leskovec pri Slovenski Bistrici, kjer zdaj skupaj živita s sestrino družino. Pred letom 1978 pa je z možem živela v Kopru. Sicer pa je doma iz Šmartna ob Paki, in ker je bil njen oče železničar, je bila navajena , da so se z družino večkrat selili. Na Leskovcu, pravi, živijo sredi prelepe narave s pogledom proti Pohorju, čeprav jo zadnja leta vleče tudi v Ljubljano k hčerki Zvezdani in 3-letni vnukinji Luni.

  • Počitnice s preventivnim pregledom

    Dobro počutjejanuar '15

    Mnogo ljudi si ob vstopu v novo leto postavi cilj, da bo bolje poskrbelo za svoje zdravje in počutje. A tako kot pri vseh drugih stvareh je tudi tu uspeh odvisen od naše volje in pripravljenosti za spremembe. Včasih je potrebna tudi spodbuda ali pomoč, kako se tega lotiti. V Termah Šmarješke Toplice, kjer je rehabilitacijski center za zdravljenje bolezni srca in ožilja ter poškodb gibalnega sistema, izvajajo tudi številne preventivne programe, poskrbijo pa tudi za zdrave počitnice. Spomnijo nas, kako pomembna sta za naše zdravje redno gibanje in zdrava prehrana.

  • Napačni odmerki, slabe kombinacije, odvečna zdravila

    Dobro počutjedecember '14

    V Sloveniji 10 ali več različnih zdravil hkrati jemlje kakih 24.000 prebivalcev, ki so starejši od 65 let. Več kot dva tisoč bolnikov jemlje celo 15 ali več zdravil hkrati. Tako s starostjo, kot s številom različnih zdravil pa se povečuje možnost neželenih učinkov zdravil.

    Najpogosteje gre za vrtoglavice in padci, krvavitve v prebavilih, nihanje krvnega tlaka in glavobole, nam je povedala specialistka klinične farmacije, asist. Alenka Premuš Marušič iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

    Naša sogovornica je nacionalna koordinatorka farmakoterapijskih pregledov, ki skušajo čim bolj preprečiti take zaplete. Skladno z razvojno nalogo »Kakovostno predpisovanje zdravil,« ki jo je pripravil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, so v Pomurju že decembra 2012 prvi začeli s pregledi zdravil. Tam lahko bolnike, ki jemljejo po več zdravil, njihovi osebni zdravniki pošljejo v ambulanto h kliničnemu farmacevtu.

  • Laktozna intoleranca

    Dobro počutjedecember '14

    NASVET MESECA:

    Laktozna intoleranca je presnovna motnja zaradi pomanjkanje encima laktaza. Če ga je količinsko premalo, nepopolno prebavljamo mlečni sladkor - laktozo. Bolezen - razen v redkih primerov - ni nevarna, a ima vrsto zoprnih simptomov, ki zahtevajo omejitve pri izbiri hrane.

    Velika večina otrok takoj po rojstvu razvije izločanje encima laktaza, zato se laktoza v materinem mleku razgradi na glukozo in galaktozo. Z rastjo otrok potrebuje več energije; materino mleko ni več dovolj, zato njihovo prehrano postopno dopolnjujemo z zelenjavo, sadjem, ribami in mesom... S tem se sčasoma v črevesju zmanjša količina laktoze in posledično encima laktaza, vendar ne pri vseh ljudeh enako. Pri nekaterih se delovanje encima zmanjša do te mere, da jim povzroča težave – imajo  laktozno intoleranco. O sekundarni laktozni intoleranci govorimo, če je posledica črevesnih bolezni: celiakije, Chronove bolezeni, akutnega gastroenteritisa ali uničene črevesne sluznice po kemoterapiji in podobno. Zelo redka je genetsko pogojena primarna laktozna intoleranca, ki prizadene že otroke.

  • Praznična podoba

    Dobro počutjedecember '14

    Prednovoletni čas je za vsakogar prav posebno doživetje in je še vse kaj drugega, kot zgolj prestop v novo leto, temveč je tudi preživljanje skupnih dogodkov, druženje, obisk prireditev … Prav je, da ta doživetja poudarimo tudi z izbranimi oblačili.

    Ta so lahko zelo posebna, unikatna, lahko pa iz povsem vsakdanje obleke naredimo nekaj posebnega. Pomembneje, kot izbrati drago oblačilo, je izbrati tako, v katerem se boste dobro počutile in ki se vam bo kar najbolje prilegalo. Upoštevati morate, da ima v zrelih letih pomembno vlogo tudi prava mera estetike. Dovolj kritično je treba oceniti, kakšen model bo za vas najbolj primeren, kako pokriti najbolj izpostavljene dele telesa. Tudi izbira barv, ki jih nosite, je zelo pomembna, saj obraz ujeme njihov odsev in od tega je odvisno, ali boste v teh oblačilih videti bolj mladostne.

  • Naredimo korak iz osamljenosti

    Dobro počutjedecember '14

    Medtem ko so bili pred desetletji veselice, sprehajališča, kavarne, telovadišča in različna druga zbirališča idealni kraji za spoznavanje med mladimi in tudi starejšimi, je dandanes partnerja teže najti. To še posebej velja za starejšega človeku, ki je bodisi razvezan ali pa vdovec, vdova.

    Težko je že celo za mlade. Potem ko končajo srednjo šolo ali študij na univerzi, ko torej prenehajo obiskovati kraje, ki jih obiskujejo njihovi vrstniki, se namreč zanje močno zoži krog družabnega življenja. »V diskoteke hodijo štirinajstletniki, veselic pa v taki obliki, kot so bile včasih, ni več. Moški stojijo ob »šanku«, ženske pa plešejo med sabo,« se slikovito, a žal kot odsev stvarnosti, izrazi ena od samskih sogovornic. Za starejše je torej še teže. Ti pravijo takole: »Na planinske izlete, v kino in v gledališča hodijo samo pari in če si sam, se počutiš bedno.« Verjetno res, še posebej zdaj, ko prihaja čas, ki je poleg valentinovega verjetno najbolj osovražen pri samskih, to pa je veseli december, ko na vsakem vogalu poudarjamo družinsko ozračje; a na drugi strani vendarle ne smemo pozabiti na tiste, ki so osamljeni in nimajo nikogar.

  • 1
  • …
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • 159
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov