-
Rižota z gorgonzolo in pinjolami Potrebujemo: pest pinjol 1 čebulo 1 žlico masla 300 g riža za rižoto sol, muškatni orešček, list lovora 6 – 7 dl zelenjavne ali mesne jušne osnove 100 g gorgonzole ali podobnega sira s plemenito plesnijo 2 dl smetane za kuhanje Zavremo jušno osnovo. Pinjole previdno popražimo v ponvi, nato jih stresemo na krožnik in prihranimo. Čebulo drobno narežemo in na maslu svetlo popražimo. Dodamo (neoplaknjen!) riž, počakamo, da postekleni, nato lovor in prvo zajemalko vrele tekočine.
-
Sonce spodbudno vpliva na naše razpoloženje in počutje. Zagorela polt res skrije marsikatero nepravilnost na koži, vendar ima lahko preveliko izpostavljanje sončnim žarkom neprijetne in resne posledice. Na naš organizem škodljivo vplivajo predvsem UV žarki v sončni svetlobi, medtem ko je le minimalen učinek infrardečega in vidnega dela spektra sončne svetlobe. Opozoriti kaže, da UV žarkom nismo izpostavljeni le ob neposrednem izpostavljanju soncu, denimo pri sončenju, temveč med vsemi aktivnostmi na prostem - med hojo, kolesarjenjem ter...
Vlažno celjenje ran je bolj učinkovito
Rane po kirurškem posegu, po padcu, ugrizu psa, diabetično stopalo ali preležanine so lahko velika težava, če jih ne zdravimo takoj, ko so nastale. Poleg zdravniških nasvetov, kako si rano oskrbimo doma, lahko sami veliko naredimo z uporabo ustrezne kreme. Marsikoga pa je strah, da ne bi s svojim ravnanjem naredil še večjo škodo. Najboljša sredstva za celjenje so tista, ki imajo vgrajene lovilce prostih kisikovih radikalov, saj prav ti preprečujejo proces celjenja.
-
Pogosti, čeprav nezaželeni spremljevalci spomladanskih sprehodov so klopi. Vse več klopov je namreč okuženih in s slino prenašajo povzročitelje nevarnih bolezni – najpogostejši pa sta borelioza in klopni meningoencefalitis. Klopni meningoencefalitis (KME) je hudo virusno obolenje, ki povzroči vnetje možganov in možganskih ovojnic. Prvi znaki obolenja so vročina, glavobol, utrujenost in slabo počutje. Po prehodnem izboljšanju se v naslednji fazi poleg visoke vročine pojavita tudi hud glavobol in bruhanje, pogosto ju spremlja tresenje prstov...
Da ne bo treba vstajati ponoči
Tiščanje na stranišče ni nikoli prijetno, še najmanj takrat, ko v bližini ni stranišča, ali pa če moti naš spanec. Moški imajo pogosteje težave z nočnim vstajanjem. Statistike kažejo, da naj bi po 50. letu starosti imelo dobrih 40 odstotkov moških t. i. simptome spodnjih sečil (BHP), med katerimi je najpogostejša težava prav pogosto in nenadno tiščanje na vodo. Med drugimi simptomi gre lahko za občutek, da mehur po odvajanju seča ni popolnoma izpraznjen, pretok seča se med odvajanjem večkrat prekine in znova nadaljuje, curek je upočasnjen...
Družite se s pozitivnimi ljudmi
Če hočete biti v življenju, na delu in v družbi uspešni, se morate zavedati, da se lahko družite z dvema vrstama ljudi. Prvi so tisti, ki vas napolnijo z energijo, ki na življenje gledajo pozitivno, so energični in pogumni, delajo to, kar govorijo, in v njihovi družbi se na splošno dobro počutite. Druga vrsta ljudi pa so večni nezadovoljneži, ki vas vedno znova potrejo in povlečejo v svojo nedejavnost. Z ljudmi iz slednje skupine se ni dobro družiti, če bi radi kaj dosegli in bili srečni.
Psihološka svetovalnica – maj 2014
Brezposelna vnukinja Na pogovor je prišla naša dolgoletna naročnica. Skrbi jo za vnukinjo, ki ima visoko izobrazbo, a kljub neštetim prošnjam za zaposlitev, ki jih pošilja tako rekoč vsak dan, ne dobi niti vabila na razgovor, kaj šele, da bi lahko upala na skorajšnjo redno zaposlitev. Starša se jezita, očitata ji, da ni dovolj vztrajna, vnukinja pa se doma samo zapira v sobo in molči. Pred časom je že poskušala z različnimi honorarnimi deli, vendar to po mnenju staršev ni primerna rešitev za njeno izobrazbo; zanjo si namreč želita veliko več.
Kratke zdravstvene novice – maj 2014
Pet najpogostejših tiov nevropatske bolečine Društvo diabetikov Velenje in Zveza društev diabetikov Slovenije sta pripravila izkustveno razstavo Senzorij bolečine, na kateri obiskovalci s pomočjo posebnih zabojnikov »preizkusijo« pet najpogostejših tipov nevropatske bolečine. Ta sodi med kronične bolečine, ki jih je najteže zdraviti, najpogosteje jo občutijo diabetiki, pa tudi bolniki z okvarami hrbtenjače, multiplo sklerozo, po zdravljenju s kemoterapijo in po možganski kapi.
Izdatna krepitev celotnega telesa
Po vseh poprejšnjih predihavanjih in razgibavanjih se bomo zdaj v celoti močno okrepili z na videz preprosto vajo, ki bo od vas zahtevala voljo in zbranost ter seveda pravilno izvedbo ob neprekinjenem in enakomernem dihanju. Upoštevajte svoje trenutne sposobnosti in bodite vztrajni. Preden začnete, se ogrejte s hojo in razgibavanjem po lastni želji. Upoštevaje izkušnje priporočam kak predklon in odklon ter seveda kroženje z vsemi sklepi in še posebej v gležnjih, kolenih in ramenih.
-
Težave s sklepi ima kar 40 odstotkov ljudi, starih med 45 in 75 leti in kar 80 odstotkov oseb, starejših od 75 let. Z njimi se srečujejo tako rekreativni športniki, kot ljudje s povečano telesno težo, dvakrat pogosteje kot moške pa težave s sklepi pestijo ženske. Pogosto jim ne ubežijo niti mlajši, zato je pomembno, da prepoznamo že prve opozorilne znake in hitro ukrepamo. Med najpogostejšimi razlogi za bolečine v sklepih je obraba in natrganost sklepnega hrustanca, kar se kaže kot bolečina v sklepih, ki je intenzivnejša ob gibanju in po...