-
Moški marsikatero težavo z odvajanjem urina pripisujejo staranju in zato odlašajo z obiskom pri zdravniku, čeprav se lahko iz začetnih težav razvije hujše obolenje. Pogostejše uriniranje, slabši curek urina, neznačilna bolečina v spodnjem delu trebuha ter boleč izliv semena so znaki vnetja prostate (prostatitis), ki je značilno za mlajše moške. Pri starejših od 50 let se pogosteje pojavljajo težave, kot so prekinjajoč, šibek curek urina, pogosto nočno uriniranje, kapljanje urina po opravljeni potrebi, nenadno tiščanje na vodo, čemur pa...
Miselna aktivnost povečuje fizične zmožnosti
V projektu PANGeA - Telesna aktivnost in prehrana za kakovostno staranje, ki poteka pod vodstvom Inštituta za kineziološke raziskave Znanstveno-raziskovalnega središča Univerze na Primorskem, v njem pa sodelujejo inštitucije iz Slovenije in Italije, bodo za namen raziskovanja dejavnikov zdravega staranja preverjali meritve telesnih zmožnosti in gibalnih značilnosti pri starejših ljudeh. K sodelovanju vabijo prostovoljce obeh spolov iz Ljubljane, Kranja in Kopra, stare od 60 do 80 let in z različno izobrazbo ter različnim življenjskim slogom.
-
Spoznavanje sočloveka ni lahka naloga. Zahteva čas! Saj je človekova osebnost razmeroma trajna in edinstvena celota duševnih, vedenjskih in telesnih značilnosti, po katerih se ljudje razlikujemo. Čeprav nam človekov obraz in vedenje odkrivata marsikaj, ne moremo na tej podlagi delati zaključkov o njegovem značaju. »Že ob prvem srečanju z njim nisem imela dobrega občutka. Ko sem se zazrla v njegov obraz, me je kar malce zmrazilo, saj je mrko zrl predse.« Psihologi so mnenja, da je prvi vtis ob srečanju z neznanim človekom lahko napačen.
Iz psihološke svetovalnice april 2013
Pretirano ljubosumje je resen problem Po nasvet za svojo vnukinjo je prišla dolgoletna naročnica Vzajemnosti. Vnukinja je stara 25 let in je v daljši zvezi z drugim partnerjem. Že prvič je bil vzrok za razpad zveze njena ljubosumnost, ki pa se kaže tudi v zdajšnjem odnosu. Če partnerja ni pravočasno domov, ga zaslišuje, kje je bil, s kom se je pogovarjal, preverja njegova sporočila na prenosnem telefonu, elektronsko pošto na računalniku, včasih mu celo sledi, da bi se prepričala, ali se ji ni morebiti zlagal.
-
Ustvarjalnost v povezavi z domiselnostjo, izvirnostjo in inovativnostjo predstavlja pomemben element uspešnega življenja. Kdor hoče biti ustvarjalen, mora z odprtimi očmi opazovati svet in mu prisluhniti z odprtimi ušesi. Veliko mora razmišljati, brati, sanjariti, snovati nove zamisli, se poigravati z načrti in idejami ter pri tem uporabiti vse možnosti, ki so mu na voljo. Ustvarjalnost se razlikuje od reševanja problemov, čeprav človek potrebuje pravo mero in ustrezno kombinacijo obojega.
Kreativnost krepi samozavest Bistvena razlika med samozavestnim in plašnim, negotovim posameznikom je v njunem odzivanju na napake. Medtem ko človek, ki je prepričan vase, napako jemlje kot del vsakdanjosti, kot korak na poti k cilju in uspehu, pa bojazljivec vidi v njej le neuspeh in nepremostljivo oviro na poti k cilju in uspehu. Plašni ljudje zavoljo strahu pred neuspehom niso inovativni, bojijo se tvegati, držijo se ustaljenih poti. Samozavestneži pa so domiselni, inovativni, izvirni in ustvarjalni, sposobni in pripravljeni zlesti iz...
-
Ko je bil sin še majhen, sva se igrala različne igre, med njimi tudi po moško tekmovalne, z veliko gibanja, skakanja, kričanja … Nekega dne sem predlagal, da bi se igrala težko, najtežjo igrico dotlej. Tekmovala bova v tem, kdo bo dalj časa sedel popolnoma nepremično. Čeprav te kje začne srbeti, se ti morda muha usede na nos, postaneš naenkrat žejen ali pa moraš na stranišče, se ne smeš premakniti – kakršenkoli gib ali zvok pomeni, da si igro izgubil.
Življenje je treba vzeti v svoje roke
Razum nas pelje v stres, čutenje pa k sreči, pravi Mariborčan Franjo Trojnar. Kar 33 let je bila strojni inženir v Tamu, ko pa je izgubil službo, se je intenzivneje posvetil sebi in duhovnosti ter začel pisati knjige za duhovno rast. Ljudi tudi na predavanjih in delavnicah predvsem spodbuja, da vzamejo življenje v svoje roke in da se družijo. Kot pravi Franjo, ki je zdaj pri sedeminšestdesetih, je dokazano, da je sreča v 50 odstotkih odvisna od prirojenih sposobnosti, v 30 odstotkih od našega dela in ustvarjanja ter v 20 do 30 odstotkih od...
-
Na to ob začetni navdušenosti in dokaj hitrem napredku pri gibanju pogosto pozabljamo. Napačno naučeni začetni gibi pa lahko v nadaljevanju povzročijo precej preglavic v obliki zakrčenosti in tudi bolečin. Da bi se temu izognili, se bomo posvetili pravilni drži in razgibavanju gornjega dela hrbta in vratu, ki sta tudi sicer močno obremenjena. Še prej pa preberite članek iz prejšnje številke. Odpravite se na sprehod in v miru - tudi med hojo - ponovite vse podrobnosti pravilnega dihanja.
Shranjevanje živil ima svoja pravila
Praviloma so živila v nakupovalni košarici odvisna od tega, ali imamo svoj zelenjavni vrt, pa tudi od naših potreb in spretnosti pri kuhanju. Pa znamo živila ustrezno shraniti, da nam bodo koristila za zdravje? In najpomembnejše vprašanje, kdaj jih zavreči? Brez vsaj malega zalog ni pametno biti in vsakdo se počuti bolje, če so polne police v kuhinji ali shrambi. To je res, nekaj zalog nas reši pred nenadnimi nevšečnostmi, pa naj bodo vremenske ujme ali nepričakovani obiski.
Kje in kako dolgo shranjujemo živila Na zalogo kupujemo samo izdelke, ki imajo skoraj neomejen rok trajanja - sterilizirana živila (denimo sadje v kompotu, zelenjava, paštete, konzervirano meso in ribe), ki nam rešijo marsikatero zadrego, drugo kupujemo po potrebi ali vsak teden. Na zalogi je modro imeti tudi malo sadja, zelenjave, kruha, mesa in rib; živila zamrznemo, zlasti če se ne moremo vedno zanesti na potujočega prodajalca rib. Konzervirana hrana.
Da nam bodo jetra in ledvice hvaležni
Ljudje se premalo zavedamo, da moramo za organe skrbeti podobno kot za svoj videz. Tako kot čistimo, denimo kožo, moramo čistiti tudi vitalne organe. Bolje rečeno: pomagajmo okrepiti razstrupljevalni proces, ki je sicer nezavedni, samodejni del normalnega delovanja telesa.
Proces razstrupljanja je temeljni varovalni mehanizem v telesu; pri tem imajo odločilno vlogo jetra in ledvice. Če ta mehanizem deluje normalno, se procesov sploh ne zavedamo. Če pa se toksini v telesu kopičijo hitreje, kot jih je telo sposobno izločiti, se sčasoma okvarijo imunski sistem, živčevje, mišice in sklepi, poruši se hormonsko ravnotežje v telesu.
Jetra odločilno sodelujejo tudi pri prebavi, čeprav je njihova najpomembnejša naloga razgradnja in odstranjevanje strupenih snovi. Drugi čistilni organ so ledvice, ki kri očistijo vseh strupenih in škodljivih snovi.