Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Mlečni izdelki – vir beljakovin

    Dobro počutjemarec '13

    Mlečni izdelki – vir beljakovin

    Mleko je nasprotno od mesa veliko cenejši vir beljakovin. Je tudi surovina za številne prehrambene izdelke, brez katerih si že težko predstavljamo naš vsakdan. Da se bomo med njimi laže znašli, jih predstavljamo pobliže. Jogurt, skuta, sir, kislo mleko, kefir, smetana, maslo nastanejo z delovanjem mlečno kislinskih bakterij, zato jim pravimo fermentirani mlečni izdelki. V drugo skupino uvrščamo pinjenec in sirotko, ki ju dobimo v postopku predelave smetane v maslo ali mleka v sir ter ju po želji spremenimo v fermentirane mlečne izdelke,...

  • Recepti marec 2013

    Dobro počutjemarec '13

    Oslič v paradižnikovi omaki
    500 g filejev zamrznjenega osliča ali škarpine delno odtajamo in narežemo na kose, debele štiri centimetre. Vsak kos povaljamo v moki, v ponvi na malo olja popečemo in prestavimo na krožnik.
    Dve čebuli narežemo na kolobarje in hitro popražimo. Dodamo paradižnik iz pločevinke, premešamo, bogato začinimo s timijanom, solimo in pokrito kuhamo nekaj minut. Zatem v omako naložimo kose rib, prilijemo še kozarec vina in pokrito kuhamo še pet minut. Čim manj mešamo, posodo raje stresamo, da nežno ribje meso ostane v celih kosih. Nazadnje dodamo še malo črnih oljk in omako ponudimo s kuhanimi njoki in solato.

  • Staranje in »suša«

    Dobro počutjemarec '13

    Dejstvo je, da procesi v našem telesu z leti potekajo drugače, počasneje in v manjšem obsegu. Zmanjša se tvorba hormonov in količina nujno potrebnih tekočin, vse to pa povzroča staranje kože, suho sluznico v očeh, nosu, pri ženskah tudi v nožnici. Oči so za dobro počutje dobesedno odvisne od solz, ki jih tvorijo in sproščajo žleze. Ko se v sistemu tvorbe solz poruši ravnovesje, lahko oči postanejo suhe. To občutimo kot dražeč občutek, oči pečejo, zdi se, kot da bi imeli v njih pesek, občutljivi smo na svetlobo, vid pa se lahko poslabša.

  • Kašelj

    Dobro počutjemarec '13

    Kašelj

    V zimskih mesecih je vse več ljudi, ki kašljajo povsod, kjer se družimo - v nakupovalnih centrih, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, tudi na delovnih mestih. Kašelj je naraven obrambni mehanizem telesa, ki nastane zaradi različnih draženj sluznice dihal, da bi se dihalne poti očistile sluzi, tujka in drugih dražljivcev ali ovir. Receptorji za kašelj so razporejeni po dihalnih poteh od žrela do najmanjših sapnic, ki vodijo v pljučne mešičke. Poznamo dve vrsti kašlja.

  • Zakisanost organizma

    Dobro počutjemarec '13

    Kislinsko-bazično ravnovesje je bistvenega pomena za zdravo telo. Že Hipokrat je govoril: "Naša hrana naj bo naše zdravilo in naša zdravila naj bodo naša hrana." Zdravilna zelišča vplivajo na kislinsko-bazično ravnovesje, saj dovajajo bazične snovi, spodbujajo presnovo, čistijo kri in pospešujejo odvajanje vode. Vrednosti merimo tako:  kislo je od 1 do 7 pH, nevtralno 7 pH, bazično pa od 7 do 14 pH. Presežek baz ali kislin je škodljiv. Zato skrbijo pufri (nevtralizatorji), ki lahko vežejo presežke obojih.

  • Lažnivci med nami

    Dobro počutjemarec '13

    Lažnivci med nami

    Laž je poseben način odzivanja v okoliščinah, ki ogrožajo človekovo samopodobo in celo samospoštovanje. Če smo iskreni, se vsi kdaj pa kdaj zlažemo. Prav pogosto pa je laž obrambni mehanizem predvsem pri otrocih. Vzrokov za laganje je veliko, pa vendar bodimo pozorni in raje stopajmo po poti resnice, ki je manj stresna. Včasih je ta pot sicer neprijetna in tudi boleča, a nas osrečuje, medtem ko nas laž ne osrečuje, tudi če je majhna in če nam trenutno prinaša koristi. V trenutkih, ko bi se zatekli k laži, raje poiščimo drug izhod.

  • Iz svetovalnice marec 2013

    Dobro počutjemarec '13

    Sprejmimo to, kar še zmoremo Pomoč je na ženino pobudo poiskal dolgoletni zakonski par. Mož, zdaj pri sedemdesetih, je pred časom premagal hudo bolezen. Zdaj je sicer zdrav, vendar je ves čas nejevoljen, nezadovoljen sam s seboj in z drugimi. Žena si po najboljših močeh prizadeva, da bi mu ugodila, vendar pa je zaradi tega tudi sama izčrpana. Oba se vrtita v začaranem krogu medsebojnih obtoževanj. Ona meni, da bi moral mož na življenje gledati s svetlejše plati in jo nehati ves čas nadzorovati ter godrnjati za vsako malenkost, on pa želi, da...

  • Srečnih šestdeset pomladi

    Dobro počutjemarec '13

    Srečnih šestdeset pomladi

    Dejavniki, ki resnično vplivajo na mešanico sreče, so trdni medsebojni odnosi, zdravo sprejemanje sebe in dobro zdravje ter velika skrivnost, to je cilj in smisel v življenju. Starost je tako kot otroštvo polna presenečenj, pričakovanj, pa tudi bolečin, ki pridejo in gredo. Pa vendar se je naša kultura zelo boji. Spremenili smo jo v nekaj groznega, čeprav je staranje povsem naraven in normalen proces. Ustvarili smo kulturo, ki časti mladost in zato škoduje vsem.

    Spremenimo pogled Zdravo sprejemanje sebe. Ali je takšna usoda za vsakogar nespremenljiva? Spomin in duševna svežina sta pri nekaterih presenetljivo dobra. Če nekoliko pobliže opazujemo življenje takih ljudi, vedno ugotovimo naslednje značilnosti. So priletni ljudje, ki gredo vsak dan na sprehod in se ob tej priložnosti nadihajo dovolj kisika. Taki ljudje žive preprosto in zmerno. Privoščijo si dovolj spanca, docela izključijo dnevne vtise in nobenih skrbi ne nosijo s seboj. Staranja sicer ne preprečijo, notranje pa ostanejo mladi in gibki.

  • Iskanje podatkov po spominu

    Dobro počutjemarec '13

    Poznate občutek, ko imate besedo »na koncu jezika«, pa se je preprosto ne morete spomniti? Potem pa se podatka spomnite kar nenadoma, po nekaj minutah, urah ali celo več dnevih. Gre za naravno okoliščino, ki se lahko zgodi posamezniku v kateremkoli življenjskem obdobju. S pešanjem spomina se slej ko prej spopademo vsi. Pomagamo si lahko s posebnimi tehnikami urjenja spomina, kot je priklic latentnih podatkov ali tako imenovanih spečih podatkov. To so podatki, ki smo si jih zapomnili, a smo jih preredko uporabljali, da si bi jih tako dobro...

  • Za jasen pogled na svet

    Dobro počutjefebruar '13

    Za jasen pogled na svet

    Vse življenje nas prepričujejo, da se bomo na stara leta teže gibali, da se nam bodo kosti lomile, da se bomo počasneje (če sploh) zdravili in da bomo vse slabše videli. Precej neprijetna podoba starosti, za katero pa že nekaj časa vemo, da ne drži povsem. Tudi tista o slabšem vidu ne. Sicer je res, da večinoma ljudje po 50. letu starosti obolevajo za hudo očesno boleznijo, degeneracijo rumene pege (makule). Vendar se lahko zgodi, da zbolijo tudi mlajši.

    Prizadeta je rumena pega Bolezen počasi uničuje ostrino centralnega vida, ki ga potrebujemo za vse prej naštete dejavnosti. Prizadene rumeno pego, ki je v središču mrežnice in nam omogoča, da vidimo podrobnosti. Obstajata dve vrsti starostne degeneracije makule: suha in mokra. Suha je najbolj pogosta oblika in se pojavlja v več stopnjah. Na začetku se v očesnem ozadju nabirajo rumeni odpadki, ki jim pravijo drusen. Razlikujejo se po velikosti in številu. Nabiranje drusena je tudi sicer naravna sestavina procesa staranja.

  • 1
  • …
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • 182
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov