Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kratke zdravstvene novičke maj 2013

    Dobro počutjeapril '13

    Dolge čakalne dobe pri parkinsonizmu Parkinsonova bolezen je po številu bolnikov za alzheimerjevo boleznijo drugo najpogostejšo nevrodegenerativno bolezensko stanje možganov. Pravočasna in ustrezna obravnava bolezni je odločilnega pomena, saj pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov. V Sloveniji je več kot šest tisoč bolnikov z različnimi vrstami parkinsonizma, zdravnikov specialistov pa je premalo. Zato je ob svetovnem dnevu parkinsonove bolezni, 11.

    Okužene klope prežene cepljenje
    Klopni meningoencefalitis je resna, vendar pri nas še vedno podcenjena bolezen, ki pa ima lahko hude posledice za zdravje. To je obolenje osrednjega živčnega sistema, ki se najpogosteje prenaša z ugrizom okuženega klopa, pa tudi z uživanjem okuženega nepasteriziranega  mleka, predvsem kozjega, ali pa mlečnih izdelkov.
    Bolezen lahko pusti trajne posledice, med katere sodijo močni glavoboli, vrtoglavice, ohromelost, motnje sluha, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresivnost ter motnje v delovanju avtonomnega živčnega sistema.
    Strokovnjaki opozarjajo, da je cepljenje edina učinkovita zaščita pred boleznijo.
    Priporočajo ga vsem osebam od enega leta starosti naprej in pred začetkom toplejšega obdobja. Drugi odmerek sledi prvemu v obdobju enega meseca, tretji odmerek pa čez 6 do 12 mesecev. Poživitveni odmerek je potreben čez tri leta, kasneje pa na vsakih pet let, da ohranimo ustrezno raven zaščite.

  • Ohranimo miselno svežino

    Dobro počutjeapril '13

    Rada prisluhnem pogovorom med svojimi vrstniki. Pogosto so to teme o zdravju in razmišljanja o prihodnosti, tisti prijetni in neprijetni. Najpogosteje je ob tem izrečena želja: »Najbolj si želim, da bi do konca ohranil miselno razsodnost.« Tudi sodobne psihološke raziskave kažejo, da je starejše najbolj strah izgube spomina. Veliko vemo in si povsem konkretno prizadevamo ohraniti telesno zdravje, manj pozornosti pa posvečamo duševnemu zdravju. Morda je to res malce teže v zdajšnjem hitrem in stresnem času.

  • Iz svetovalnice maj 2013

    Dobro počutjeapril '13

    Kako živeti, ko se partnerja razideta? Na posvet je prišla sedeminpetdesetletna gospa, sicer naša naročnica in v solzah povedala, da jo je mož zapustil. Preselil se je v spodnje prostore skupne hiše in si našel novo partnerko, s katero preživlja konce tedna na izletih in v zdraviliščih. Žena ne ve, kaj je glavni razlog, da ji je partner obrnil hrbet, si pa očita marsikaj: da ni dovolj prijetnega videza, da ima preveč kilogramov, da ni znala v skupnem življenju tudi kdaj kaj zahtevati zase, ampak se je večinoma prilagajala in veliko delala.

  • Sede ali stoje?

    Dobro počutjeapril '13

    Sede ali stoje?

    To za nas ni več vprašanje. Velja oboje. Vsaj v tem delu letnega časa, ko želimo vsem, da bi po gibanju namesto težke sape in utrujenosti začutili blagodejnost in prijetno toploto ter ravnovesje. In seveda tudi ne globlje mišične utrujenosti s spremljajočimi bolečinami. Po vadbi se bomo vedno počutili prijetno. Vse doslej predstavljene vaje, vštevši tokratne in naslednje, so primerne predvsem za fizično aktivne. Dobro poznam pripombe, da se že z delom dovolj utrudite.

  • Hoditi moramo več in vse bolj hitro

    Dobro počutjeapril '13

    Hoditi moramo več in vse bolj hitro

    Hoja je varna, preprosta, zastonj, primerna za vse generacije in koristi celotnemu telesu, zlasti, ko je nekoliko hitrejša. Od trenutka, ko se naučite hoditi, pa do konca življenja je hoja znamenje neodvisnosti in energije. Če ostanete telesno aktivni še na stara leta, si podaljšate življenje in ohranite kakovost in radost v njem. Potrebujemo najmanj 30 minut hoje na dan, če ne gre drugače, hodite trikrat po 10 minut in zagotovili si boste enako korist za zdravje.

  • Jejmo meso, a izbrano in različno

    Dobro počutjeapril '13

    Jejmo meso, a izbrano in različno

    Ne bom načenjala vprašanja - meso da ali ne, ki tako močno razburja zlasti nasprotnike vsega, kar je živalskega izvora. Članek bo torej namenjen le tistim, ki imajo radi meso kot vir beljakovin, vitaminov in rudnin. Vprašanje pa je - katero meso izbrati? Moj odgovor - predvsem kakovostno! Številne raziskave v svetu in tudi tiste, ki so jih opravili na naši biotehniški fakulteti, namreč kažejo, da je v živalskih produktih, denimo v mleku in mlečnih izdelkih ali v jajcih ter v mesu živali, ki so se pasle, vsebnost koristnih snovi količinsko...

  • Recepti maj 2013

    Dobro počutjeapril '13

    Recepti maj 2013

    Mošnjički s šunko
    Za 25 mošnjičkov vzamemo zavitek odtajanega listnatega testa, ki ga razvaljamo in razrežemo na kvadrate, velikosti 7 x 7 centimetrov. Posebej pripravimo nadev, in sicer drobno narežemo 100 g šunke, 100 g mocarele, dva večja stroka česna in 10 izkoščičenih oljk ter vse pomešamo. Na vsak kvadrat položimo po žličko nadeva in testo zvijemo v mošnjiček ali zvitek. Za slednjega nadev prepognemo s testom in nato zavijemo še enkrat. Robova stisnemo ob mizo s prsti.
    Zvitke/ mošnjičke preložimo na pekač in jih spečemo v pečici pri 220 stopinjah, dokler ne porjavijo. Na dno pečice položimo na toploto odporno skledo z vodo, da se bo med peko ustvarjala para, ki listnato testo rahlja. Najboljši so topli.

  • Jetra – trpežen organ, ki tudi zboli

    Dobro počutjeapril '13

    Jetra – trpežen organ, ki tudi zboli

    Jetra so nekoliko zapostavljen organ. Srce slišimo in ga čutimo, na ledvice se spomnimo vsakič, ko neuspešno iščemo stranišče in ko upamo, da bolečino povzroča išias in ne ledvični kamni; s pljuči dihamo in na stopnicah ostajamo brez sape. Izumili smo oznake za varovalna živila za srce, ne kadimo, da ne bi zakadili pljuč, pijemo dovolj tekočine, da ledvicam ni treba varčevati z vodo. Jetra pa delajo tiho in neopazno. Nanje se spomnimo samo takrat, ko koga zares ne prenesemo, dokler pa z njimi ni kaj narobe, se niti pri nazdravljanju ne...

  • Zdrave ledvice - zdravo srce

    Dobro počutjeapril '13

    Zdrave ledvice -  zdravo srce

    Sladkorni bolniki, bolniki s povišanim krvnim tlakom, z boleznimi srca in ožilja, starejši od 50 let, kadilci in tisti s prekomerno telesno težo so v večji nevarnosti, da zbolijo za kronično ledvično boleznijo. Zato je smiselno, da pri svojem osebnem zdravniku pogosteje opravijo test vrednosti  beljakovin v seču. Testiranje je pomembno predvsem zato, ker ledvice pešajo počasi, brez značilnih znakov in brez bolečin. Bodite pozorni na spremembe, ki kažejo na to, da je morda z ledvicami kaj narobe, denimo na previsok krvni tlak ali na pogostost...

  • Kratke zdravstvene novičke april 2013

    Dobro počutjeapril '13

    Zdrav kot riba!
    Ribje olje ugodno vpliva na srce, uravnavanje trigliceridov, možgane in vid, RibaMed ®1000 v eni kapsuli vsebuje 1000 mg visoko prečiščenega ribjega olja s kar 45 odstotki omega-3 maščob in z naravnim vitaminom E. Prehransko dopolnilo je brez strupenih primesi - težkih kovin, dioksina in pesticidov in ne povzroča spahovanja.
    Dobro je vedeti, da EPK (eikozapentaenojska kislina) in DHK (dokozaheksaenojska kislina), ki ju vsebuje ribje olje, igrata pomembno vlogo pri delovanju srca, DHK pa tudi pri delovanju možganov in ohranjanju vida. Za strokovno svetovanje pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 32 35.

  • 1
  • …
  • 177
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov