-
»Čar mojega poklica je predvsem neposreden stik z bolniki, ki pri nas niso le številke. Prav zato jih v moji ordinaciji v zdravstveni kartoteki nikoli nismo razvrščali po številkah, ampak vedno po imenih in priimkih,« povzame prim. doc. dr. Mateja Bulc, dr. med., spec. splošne medicine, ki je bila po izboru revije Viva izbrana za Mojo zdravnico leta 2012. Zaposlena je v Zdravstvenem domu Šiška, hkrati je tudi predavateljica na katedri za družinsko medicino medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
-
Med najpogostejša pljučna obolenja, ki so po vsem svetu čedalje pogostejša, sodijo alergijski rinitis, astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen, vse več je tudi pljučnega raka. Žal pa veliko pljučnih bolezni odkrijejo prepozno, da bi jih bilo mogoče učinkovito zdraviti, pogosto pa je ogroženo celo življenje. Pljuča vsako minuto izmenjajo pet litrov zraka, kadar smo telesno aktivni, pa zajamemo v pljuča več kot 100 litrov zraka, a vseeno v vsem življenju ne izkoristimo celotne funkcije naših pljuč.
Pater Ašič (zdravilec s karizmo) - Glina za zdravje
Glina ali ilovica je mineralna zmes, v kateri prevladujejo alumosilikati. Ima izredno moč vpijanja. Nase veže vse strupe iz organizma in se nespremenjena izloči. To lastnost izkoriščamo v zdravstvu in industriji (čiščenje olj). Na pogled je glina homogena, brezoblična masa, v resnici pa je sestavljena iz nešteto drobnih delcev v obliki lističev. Glina je najmočnejše regeneracijsko sredstvo. Svojo moč je dobila od sonca, zraka in vode. Človek jo je uporabljal od nekdaj – za posodo, preprosta bivališča, celo za mumificiranje (Egipčani). V 1.
Pet najpogostejših vprašanj o demenci
Življenjska doba prebivalcev Slovenije se daljša. Daljše življenje pa spremljajo tudi nekatere bolezni, ki so še pred sto leti veljale za dokaj redke. Ena takih je demenca, ki nastane zaradi propadanja možganov. Poznamo več vrst demence, najpogostejša med njimi pa je alzheimerjeva bolezen. Čeprav še nimamo na voljo zdravil, s katerimi bi lahko pozdravili in obnovili propadle dele možganov, so na voljo zdravila, s katerimi lahko upočasnimo napredovanje demence. Zato je pomembno, da smo pozorni na znake, ki se lahko pojavijo pri starostnikih.
ZDRAVJE kratke novičke junij 2012
Pozor pred padci V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana pred spomladanskim obiranjem češenj in drugega sadja opozarjajo na previdnost. Iz leta v leto namreč narašča število poškodovancev, med njimi je vedno več starejših, ki so pri obiranja sadja padli z višine in se poškodovali. Najpogostejše so poškodbe hrbtenice in medenice, ki lahko imajo trajne posledice ali povzročijo invalidnost, okrevanje pa je dolgo in naporno. Previdnost ni odveč tudi v domačem okolju, zato je bolje, da za opravila, pri katerih potrebujete lestev (obešanje...
Da bi laže razmišljali pozitivno
Drobne zanimivosti iz psihologije naj nas vodijo k razmišljanju o sebi, svoji prihodnosti in odločanju, da bi laže sprejeli pozitivna gledanja na nekatere nove okoliščine. Napaberkovala sem jih ob prebiranju izsledkov psihološke stroke. Vsi si želimo, da bi bili tudi v poznih letih relativno zdravi, da bi ohranili zanimanje za okolje in si smiselno razporedili prav vsak dan. Da bi nam to uspelo, je odvisno od mnogih dejavnikov: od zdravja, izobrazbe, finančnih sredstev, vplivov in doživetji iz otroštva.
-
Demenca Za nasvet je prosila sedemdesetletna gospa. V zadnjih dveh letih je namreč skupno življenje z deset let starejšim možem postalo prava nočna mora. Potožila je, da jo mož zasmehuje, da pozablja, kaj ji je naročil, potem pa govori, da laže in ga psihično in fizično maltretira. Sinu in hčerki, pa tudi sosedom se mož pritožuje, kako slab človek, da je žena. Gospa je vsa iz sebe. Res je bila v mlajših letih bolj odločne narave in včasih jezljiva, vendar so zdajšnje okoliščine povsem drugačne.
-
Tokratne vaje so nadaljevanje v prejšnji številki opisanih vaj za tiste, ki so zaradi bolezni ali poškodbe prisiljeni le sedeti. So malce zahtevnejše, a izjemno učinkovite. Ker pa so pravi »blagor« za hrbtenico, priporočam, da jih osvojite prav vsi in jih naučite tudi najmlajše. Priporočilo, ki si ga kaže zapomniti, pa je, da vaje delajte pravilno, kot je opisano, ter lastnem občutku in s povezanim dihanjem skozi nos. Sedite na tla. Kolikor je le mogoče, vzravnajte hrbtenico, nogi v kolenih pokrčite in jih z rokama močno objemite.
-
Ne glede na starost ali letni čas je hoja eden najpreprostejših, najučinkovitejših in najzanimivejših načinov, da nekaj storimo za izboljšanje ali ohranjanje svojih psihofizičnih sposobnosti in zdravja ter da pridemo od tu, kjer smo, tja, kamor želimo. Hodimo ko gremo po opravkih, na sprehodih in izletih, zato sodi v mnogih pogledih med najbolj preprosto, najcenejšo in posledično najpomembnejšo telesno dejavnost. Je tudi odlična in vsem dostopna preventiva zoper pomanjkanje gibanja, sklerozo, osteoporozo, depresijo, živčnost in stres.
S čim nadomestimo beli sladkor?
Sladkor je razmeroma mlado sladilo in je nadomestil med, ki je bil skozi stoletja tradicionalno sladilo. Še pred pol stoletja je pri nas veljal za skoraj pravo bogastvo. Za kilogram belega sladkorja so morale kmečke žene prodati ali zamenjati vsaj pet kilogramov fižola, zato je bila sladka potica za praznik pravo razkošje. Dandanes je sladkorja na pretek in marsikdo si ga privošči v prevelikih količinah, kar pa škodi zdravju. Ste se kdaj vprašali, zakaj po nekaterih slaščicah ne moremo dobro misliti? Krivec za to je pogosto prečiščeni beli...