-
Ne glede na starost ali letni čas je hoja eden najpreprostejših, najučinkovitejših in najzanimivejših načinov, da nekaj storimo za izboljšanje ali ohranjanje svojih psihofizičnih sposobnosti in zdravja ter da pridemo od tu, kjer smo, tja, kamor želimo. Hodimo ko gremo po opravkih, na sprehodih in izletih, zato sodi v mnogih pogledih med najbolj preprosto, najcenejšo in posledično najpomembnejšo telesno dejavnost. Je tudi odlična in vsem dostopna preventiva zoper pomanjkanje gibanja, sklerozo, osteoporozo, depresijo, živčnost in stres.
S čim nadomestimo beli sladkor?
Sladkor je razmeroma mlado sladilo in je nadomestil med, ki je bil skozi stoletja tradicionalno sladilo. Še pred pol stoletja je pri nas veljal za skoraj pravo bogastvo. Za kilogram belega sladkorja so morale kmečke žene prodati ali zamenjati vsaj pet kilogramov fižola, zato je bila sladka potica za praznik pravo razkošje. Dandanes je sladkorja na pretek in marsikdo si ga privošči v prevelikih količinah, kar pa škodi zdravju. Ste se kdaj vprašali, zakaj po nekaterih slaščicah ne moremo dobro misliti? Krivec za to je pogosto prečiščeni beli...
-
Dela na vrtu v juniju zagotovo ne zmanjka. Ko končno ugotovimo, da smo za nekaj časa uredili vrt, si vnuk zaželi hišico na drevesu, vnukinja pa, da jo dedek v samokolnici prevaža naokoli, za nameček nas prijatelji naslednji dan vabijo na izlet v hribe. Da bomo laže kos vsem naporom, poskrbimo za ustrezno podporo v hrani. Človekov organizem sestavljajo celice, ki so kot nekakšne majhne tovarne. Vanje vstopajo surovine, iz njih pa prihaja energija (z energijo bogate molekule) in različni izdelki (protitelesa, nov košček lasu, nohta, delček...
-
Zdrobove rezine s skuto V posodi gladko zmešamo 500 g skute, 3 žlice kisle smetane, 2 jajci, žličko soli in 6 žlic pšeničnega zdroba. Postavimo v hladilnik za eno uro, da se zmes poveže. Zatem zmočimo dve manjši krpi, jih potresemo z drobtinami in na vsako naložimo polovico skutne zmesi. Oblikujemo štruci, zavijemo s krpo, konce privežemo in postavimo v slan krop, da je vsaka štruca do polovice v vodi. Kuhamo 25 minut. Skutno štruco vzamemo iz vode, počakamo 5 minut, nato odvijemo in narežemo na rezine. Ponudimo z mesno omako in solato.
-
Marsikatera užitna rastlina neopazno uspeva na naših vrtovih, zato ne bo odveč, če nekatere od njih bolje spoznamo. Rogovilček. Rastlino z nazobčanimi listi in drobnimi, belimi cvetovi imamo pri nas večinoma za nadležen plevel. Toda neugledna rastlina je okusna in polna vitaminov in mineralov! Rogovilček med drugim vsebuje veliko železa, tudi do štirikrat več kot špinača! Razraste se na začetku poletja, ko ga najdemo na robu obdelanih njiv in vrtov pa tudi na travnikih. V izobilju ga je vse do pozne jeseni, ko liste uniči močnejša zmrzal.
V starosti je najhujša osamljenost
Mirko Repar z Dvora pri Žužemberka, ki bo julija letos dopolnil devetindevetdeset let, nikoli ni mislil, da bo dočakal tako lepo starost. Še vedno je čilega in bistrega duha in neverjetnega spomina. Tako je po njegovih pripovedovanjih lani pisateljica Ivanka Mestnik napisala knjigo z naslovom Dvor ob Krki. V zanimivo zapisani pripovedi spoznamo utrip življenja v zgornji dolini reke Krke, Dvorjane, pa težko življenje Suhokranjcev med obema svetovnima vojnama in družbene spremembe ter lepoto narave in pokrajine.
-
Šestdesetletno Vesno je med prazniki, ko je imela veliko dela s pomladanskim čiščenjem in kuhanjem dobrot, desno koleno tako bolelo, da je postala hoja po stopnicah naravnost neznosna. Ne da bi kdo od domačih vedel, je šla k zdravniku in prosila za zdravila proti bolečinam. Zdravnik je recept napisal brez oklevanja, saj so bolečine v sklepih, zlasti kolenskih, pri starejših ljudeh zelo pogoste. Vendar je ena sama tableta pri Vesni povzročila pravcato revolucijo v prebavilih.
Ne EMŠO, kakovost in življenja šteje
Kdaj je človek star? Ne, ko to določi njegov EMŠO, marveč, ko je sam prepričan, da je (pre)star za vse, kar je počel v mladosti. Starost se začne in konča v glavi in tako si vsak po svoje predstavlja staranje in aktivno starost. Kaj sploh je aktivna starost, kako si jo je mogoče zagotoviti in na čem temelji? Najprej je treba posebej poudariti, da je starost podobno kot otroštvo, mladost in odraslost obdobje življenja. Če bi bila preveč naporna, neprijetna in neprijazna, torej pretežka za človeka, bi jo evolucija že izbrisala iz življenjskega...
Staranje lahko upočasnimo s hormonsko terapijo
Vsa živa bitja se starajo od rojstva naprej, čeprav človek bije bitko s sovražnikom, ki mu je ime »staranje«. Ta bitka pa zahteva zavezništvo med psiho in telesom, da se izognemo boleznim in odložimo svoj konec, kolikor je le mogoče daleč. Strategijo moramo osredotočiti na primerno prehrano (beljakovine!) in na redno vsakodnevno gibanje v kombinaciji s hormonsko korektivno terapijo. Veliko ljudi ne naredi nič za svoje zdravje ali si celo škodi; ne zazna prvih opozorilnih bolezenskih znakov in ne ukrepa, dokler se ne sooči s hudo boleznijo.
Nabiranje, shranjevanje in priprava zdravilnih rastlin
Za uporabo rastlin v zdravilne namene vedno nabiramo cvetove, liste, korenine, plodove in skorjo le v čistem okolju. Najbolje v gozdu ali tam, kjer ni velikih prometnih poti in prebivalci ne uporabljajo umetnih gnojil ter sredstev za zatiranje plevelov. Najboljši čas za nabiranje je v začetku cvetenja. Izjema so plodovi in korenine. Plodove pobiramo, ko dozorijo; korenine pa v času mirovanja, najbolje pozimi. Lubje je najlaže ločiti od lesa takrat, ko se začnejo po rastlini pretakati sokovi. Pravimo, da je skorja »muževna«.