-
Skoraj vsako nedeljo sva pri maši z možem sedela za Vero in Francijem. Bila sta ljubeč par, zelo navezana drug na drugega. Ko je Verino zdravje začelo pešati, je Franci lepo skrbel zanjo, dokler ni nama nekega sporočil, da je umrla. Na pogrebu je Franci zadrževal solze in njegovo telo je bilo skrivljeno od bolečine. Spominjam se, da sem takrat možu rekla: »Upam, da bom šla jaz prva.« Ne predstavljam si, kako bi lahko po štiridesetih letih skupnega življenja brez njega obvladovala svojo bolečino.
-
S starostjo se v koži zmanjšuje število celic, ki tvorijo pigment. Starejši kot smo, manjša je naša sposobnost zaščite pred soncem, koža je bolj bleda, tanjša, teže porjavi. Zato jo moramo varovati pred škodljivi vplivi sončnih žarkov, ki povzročajo spremembe na njej, in kar je še bolj nevarno, poveča se možnost nastanka kožnega raka. Ljudje v zrelih ali poznih letih pogosto razmišljajo, da jim sonce ne more več škoditi, a temu ni tako. »Res je, da je za razvoj kožnega raka »krivo« sonce, ki smo mu izpostavljeni vse življenje, še posebej pa...
-
Oddelek za neakutno bolnišnično obravnavo v Brežicah V Splošni bolnišnici Brežice od leta 2008 deluje oddelek za neakutno bolnišnično obravnavo, na katerega sprejemajo bolnike s kroničnimi obolenji, neozdravljivo bolne in ostarele. Večini se z ustrezno nego in rehabilitacijo izboljša zdravstveno stanje v tolikšni meri, da jih lahko odpustijo v domačo oskrbo ali v dom starejših občanov. Diplomirana medicinska sestra skupaj z bolnikom in njegovimi bližnjimi, z negovalnim timom ter zdravnikom in fizioterapevtko določi dejavnosti v času...
-
Vsako leto komaj čakamo poletje, lahka oblačila in posedanje na prostem v toplih večerih. Ob vsem navdušenju pa se kaže pripraviti tudi na različne nevšečnosti, ki nas utegnejo doleteti. Zagotovo so to nadležni komarji, obadi, mušice in druge žuželke, ki ne le nadležno brenčijo in nam dobesedno pijejo kri, pač pa vse pogosteje prenašajo različne nevarne bolezni. Enako velja za klope, pa tudi pred vse bolj nevarnimi sončnimi žarki se moramo zavarovati.
Zdravo srce je največje bogastvo!
Društvo za zdravje srca in ožilja je aprila letos praznovalo 20. obletnico delovanja in je eno najštevilčnejših, saj ima več kot 8000 članov. Glavna dejavnost društva je osveščanje ljudi o nevarnosti srčno-žilnih bolezni, zlasti srčnega infarkta, možganske kapi in visokega krvnega tlaka. V društvu, ki je nastalo na pobudo prof. dr. Josipa Turka, izdajajo zgibanke, brošure in plakate, vsako leto tudi strokovni priročnik o zdravju srca, ter sedemkrat na leto poljudnoznanstveno revijo z naslovom Za srce.
-
Nenadna, huda bolečina v desnem zgornjem delu trebuha, pod rebrnim lokom lahko pomeni, da imate težave z žolčnimi kamni. Vendar ni nujno, da se žolčni kamni »oglasijo«. Zdravniki pravijo, da je zelo veliko ljudi, ki imajo žolčne kamne, pa sploh ne vedo za to in tudi ne doživijo napada, katerega bolečine sodijo med najhujše. Znak, da ima človek žolčne kamne, je lahko tudi bolečina v hrbtu med lopaticama, na kar ne bi niti pomislili. Bolečina se lahko pojavi tudi pod prsnico ali v desnem ramenu in traja nekaj minut ali nekaj ur.
-
Danes imajo ljudje bolj pozitiven odnos do gibanja, kot so ga imeli v preteklosti, bolj so seznanjeni s pozitivnimi učinki športno-rekreativne dejavnosti in se verjetno laže odločajo zanjo. Športno-rekreativna dejavnost namreč deluje na zdravje tako, da omeji delovanje negativnih dejavnikov, ki spremljajo sodoben način življenja (premalo gibanja, preveč sedenja, nezdravo in prekomerno prehranjevanje, izpostavljenost stresu …). Strokovnjaki označujejo zdravje veliko širše kot zgolj stanje brez bolezni.
-
Na prvi pogled so tokratne vaje zelo lahke, a za marsikoga to še zdaleč niso. Bodo pa to hitro postale ob rednem, četudi le kratkotrajnem, vsakodnevnem razgibavanju. V nadaljevanju je opisana tudi lažja različica prikazanih vaj. Med nami ni skoraj nikogar, ki ne bi vsaj kdaj pa kdaj potožil, da ga zavoljo tega ali onega razloga boli hrbet. In skoraj nikogar ni, ki bi vedel, da je to težavico ali težavo mogoče v številnih primerih dokaj enostavno ublažiti in celo povsem odpraviti.
-
Negovana in zdrava koža v zrelejših letih je odsev pravilnega življenjskega sloga, ki smo ga živeli. Če smo se dovolj gibali na svežem zraku, se pozna na koži, in če smo se pravilno prehranjevali, prav tako. Svež in privlačen videz lahko dosežemo tudi s pravilnim ličenjem in s spremembo pričeske, premišljeno izbrana oblačila pa še zaokrožijo podobo urejene ženske. Marsikatera ženska ima občutek za to, kaj se ji poda, diskretno zna poudariti, kar je lepega, drobne pomanjkljivosti pa uspešno prikriti.
Svež videz naj odseva vitalnost
»Si ti res jaz? Sem jaz res ti?« se v pesmi Ogledalo sprašuje Mila Kačič. Leta puščajo svoj pečat tudi na obrazu in telesu. Pogosto pa se zgodi, da se zunanja podoba ne sklada z osebnim počutjem - duša je še polna življenja, zunanji vtis pa kaže znake uvenelosti. To neskladje vsekakor ne pripomore k samozavesti, ki je vsekakor nujna, da se človek dobro počuti v svoji koži. Skrb za dober videz ne pomeni, da je treba zanikati in skriti zrelost in to, kar so na obrazu pustila leta in življenje s svojimi preizkušnjami.