IZ SVETOVALNICE: Strah pred dvigalom
Na svetovanje je prišla osemdesetletna naročnica in navedla zanimiv primer. V bližnji prihodnosti bo odšla v dom starejših občanov, kjer je dobila sobo v drugem nadstropju. Ker ji noge ne služijo več tako dobro kot včasih, bo morala uporabljati dvigalo. Pri tem pa se vse skupaj zaplete, saj se gospa boji stopiti v dvigalo, kaj šele, da bi se z njim peljala. Ne ve, kako bi premagala strah, ki pa ji onemogoča, da bi živela normalno. Pri njej gre za anksiozno motnjo znotraj tako imenovane skupine specifičnih fobij.
-
Sproščen počitek in trden spanec sta temelj zdravja in dobrega počutja. Vendar pa nespečnost in občasne motnje spanja pestijo več kot tretjino populacije na zahodni polobli. Resnejša, kronična nespečnost po podatkih zdravstvenih statistik tare več kot 15 odstotkov prebivalstva. Krajši je tudi čas spanja –dandanes človek v povprečju spi poldrugo uro do 2 uri manj kot v prejšnjem stoletju. Nespečnost in motnje spanja lahko posamezniku povzročajo težave tako v času spanja, kot tudi v budnosti.
Zakaj je spanec pomemben Po ugotovitvah znanstvenikov težave s spanjem pestijo predvsem tiste, ki so po eni strani poklicno preobremenjeni in nezadovoljni v zasebnem in v družabnem življenju, hkrati pa večini med njimi kronično primanjkuje časa za učinkovito sprostitev in spanec. Če ste se tudi sami kdaj soočili s slabim spancem, ste verjetno opazili, da ste po neprespani noči bolj občutljivi, ranljivi ter zlovoljni kot sicer. Japonski strokovnjaki so s poglobljeno študijo o vplivu spanja na razpoloženje ugotovili, da nemiren spanec...
Kako obvarovati kosti pred zlomi
Ker osteoporoza nič ne boli in bolezen ni vidna na zunaj, pogosto nanjo sploh ne pomislimo, dokler ne pride do zloma. Zato tudi šele takrat marsikdo in izve, da je njegova kostna gostota majhna, da ima torej krhke kosti. »Osteoporozni zlomi so tisti, do katerih pride že pri majhni sili, kot je, denimo, padec s stojne višine. Včasih je za posedanje vretenc dovolj že sama težnost ali če dvigujemo breme, ki sploh nima velike teže. Do zlomov zapestja pride hitro in nepričakovano. Osteoporozni zlomi se začenjajo okoli 50.
Smeh brez razloga ima dober razlog
Pod jogo si po navadi predstavljamo mirovanje telesa v določenih pozah, globoko dihanje, koncentracijo, meditacijo. Joga smeha pa z vsem tem nima prav veliko skupnega, ima pa zato močno povezavo s smehom. Tisto, kar je obema jogama skupno, je dihanje - smeh je namreč bližnjica do globljega dihanja. Joga smeha je univerzalna zamisel, ko se vsak lahko smeje brez posebnega razloga, torej brez šal, brez humorja, brez zunanjih impulzov. To je kombinacija dihalno-smejalnih vaj, kjer v skupini in skupinski dinamiki zaradi očesnega kontakta postane...
-
Tako kot v otroštvu skrbimo za mlečne in kasneje za stalne zobe, moramo redno čistiti tudi zobne nadomestke, ki so lahko fiksni ali snemljivi. Dobro pa je vedeti, da si moramo čistiti tudi ustno votlino, čeprav nimamo več svojih zob. Ko vzamemo iz ust protezo, si z mehko krtačko očistimo jezik in nebo v ustih ter na rahlo skrtačimo dlesni. Priporočljivo je, da snemljive nadomestke, kot so delne in totalne proteze ter snemljivi mostički, po vsakem obroku speremo pod tekočo vodo.
-
…vstopamo v prvi pomladanski mesec z zelo enostavnimi, a še kako učinkovitimi vajami. Ker smo vso zimo dobro skrbeli zase in na sprehodih v naravi okrepili tudi svojo moč, se bomo danes še dodatno razgibali, raztegnili in tudi okrepili. Saj veste, da ogrevanje najlaže opravite s sprehodom, z enakomernim dihanjem skozi nos in naravnim gibanjem z rokami. Po želji lahko roke in noge dvigate višje, tisti, ki zmorete, pa se lahko na trdnem in ravnem terenu med hojo tudi dvigujete visoko na prste in ob tem dvigujete eno ali obe roki čim više tudi...
Cilji so nižji, gre pa za zdravje
Športna rekreacija je pojem, ki pomeni individualno ali skupinsko dejavnost za telesno in duševno okrepitev in sprostitev v prostem času. S tem naj bi človek zmanjševal posledice sodobnega (stresnega in obremenjujočega) načina življenja in dela. Predvsem pa se tako sleherni človek posveča samemu sebi. Eden znanih slovenskih navdušencev nad športno rekreacijo in strokovni spodbujevalec je zagotovo dr. Herman Berčič, ki se pri sedemdesetih upravičeno postavlja z mladostnim videzom in predvsem z bogatim strokovnim znanjem ter s praktičnimi...
-
Po nekaterih podatkih naj bi bovling poznali že Egipčani pet tisoč let pred našim štetjem. V današnjem času pa je menda poleg nogometa najbolj razširjena športna igra na svetu, zato ni čudno, da postaja tudi pri nas iz leta v leto bolj priljubljen. Kar nekaj je že centrov, kjer lahko najamemo stezo za kakšno uro ali več in v dobri družbi uživamo in se še razgibamo hkrati. Pri bovlingu gre za to, da kroglo zalučamo (pravzaprav jo moramo pustiti, da drsi) po stezi, dolgi dvajset metrov in široki meter in se trudimo podreti vseh deset kegljev.
-
V to smo se že nekajkrat prepričali. Da pa bomo tudi pozimi okretni in močni, si lahko s palicami popestrimo in malo otežimo že znane vaje. Tisti, ki vadijo doma, pa si lahko pomagajo tudi z daljšo kuhalnico, krajšo karniso, z metlo,… Kot po navadi si bomo najprej privoščili ogrevanje. Tistim, ki boste vadili zunaj, priporočam hojo. Obljubila sem vam vadbo s palicami, torej naj bo s palicami tudi hoja. Najprej hodite počasi in zmerno, nato pa povečujte hitrost. Ob tem dihajte skozi nos, ki zrak v teh hladnejših dneh segreje.
Okužbe s pnevmokoki so nevarne
Pnevmokoki so bakterije, ki povzročajo okužbe dihal in so eden najpogostejših povzročiteljev pljučnice. Bakterije se prenašajo kapljično, s kihanjem in kašljanjem. Zanimivo pa je, da je veliko ljudi - po nekaterih ocenah od 5 pa kar do 70 odstotkov – ki so le prenašalci bakterij v nosno-žrelnem predelu, vendar sami ne zbolijo, lahko pa okužbo prenesejo na druge. Zakaj nekateri ljudje bakterije samo prenašajo, nekateri pa zaradi njih tudi zbolijo, še ni povsem jasno.
Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je plačljivo za odrasle, stane pa blizu 64 evrov, odvisno pač od zdravstvene ustanove, v kateri se cepimo.