Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Benz, Daimler in prvi avtomobil v Sloveniji

    Prosti časapril '20

    Kljub določenim pomislekom, zlasti ekologov, smo še zmeraj zelo naklonjeni klasičnim avtomobilom. To dokazuje število vsako leto prodanih vozil (v letu 2019 kar okoli 74.000). K temu dodatno pripomoreta pojmovanje avtomobila kot statusnega simbola ter izrazito retro orientirana čustva, ki jih vzbujajo predvsem vozila nekaterih nesmrtnih znamk.

    A v časih, proti koncu 19. stoletja, ko so se tu in tam na svetu začela pojavljati prva motorna vozila, ki jih je bilo še dolga leta potem tudi v mestih zlahka prešteti na prste ene same roke, in so bile najboljše ceste le malo boljši kolovozi za poštne kočije, je bila stvar bistveno drugačna. Vozila na motor z notranjim izgorevanjem goriv fosilnega izvora so bila dolga leta dobesedno osovražena, le paglavci so tekali za njimi in se navduševali nad hrupom, prahom in smradom, ki so ga povzročala. Kmetje so jim v jezi ob poljskih cestah nastavljali vse mogoče ovire, da bi se jih znebili, ker so vozila dvigovala prah, ki se je posedal na vrtnine, hrup pa jim je plašil živino (podobno kot že prej prva železnica).

  • Marčni košek 3/2020

    Prosti časapril '20

    Belo-modra privlačnost

    Bel vzorec je lep, pa naj bo kvačkan po dolgem ali počez. Prav tako lep je tudi svetlo moder mrežasti vzorec. Združena skupaj na modnem puloverju delujeta nadvse privlačno na vsaki ženski postavi.

    Velikosti: 36/38, 42/44 in 48/50. Opisi za 42/44 oziroma 48/50 so v oklepajih.

    Potrebujemo: 400 (450/500) g bele in 150 (200/200) g svetlo modre volne; kvačko št. 3,5.

    Vzorci. Črtasti vzorec: nasnutek je deljiv z 12 + 7 + 4 verižne petlje za obračanje. Kvačkamo po vzorčni risbi 1. Začnemo s petljo pred vzorčno enoto (VE), ponavljamo VE, končamo s petljo po VE. Prvo vrsto kvačkamo s svetlo modro volno, *nadaljujemo s svetlo modro od 2. do 4. vrste, od 5. do 7. vrste kvačkamo z belo volno, z belo volno kvačkamo še 2-krat (3-/4-krat) 6. in 7. vrsto in nato še 1-krat ponovimo 6. vrsto. Osmo vrsto kvačkamo s svetlo modro volno. Od *ponovimo še 2-krat, končamo pa s svetlo modro volno od 2. do 4. vrste. Skvačkali smo 40 (46/52) vrst. Rokavni vzorec: nasnutek je deljiv s 4 + 2 + 3 verižne petlje za obračanje. Kvačkamo po vzorčni ribi 2. Začnemo s petljo pred VE, ponavljamo VE in končamo s petljo po VE. Kvačkamo od 1. do 3. vrste, nato ponavljamo 2. in 3. vrsto.

  • Kultura

    Prosti časapril '20

    RAZSTAVE

    Gozdovi Kranjske industrijske družbe

    Če spoštujete les kot naše naravno bogastvo, si oglejte razstavo o delni zgodovini naših gozdov in naveze z njim, saj je Gornjesavski muzej Jesenice v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori pripravil razstavo Gozdovi Kranjske industrijske družbe (KID). Družba je bila ustanovljena leta 1869 in je v prvih treh letih svojega obstoja kupila večino gorenjskih fužin in njihove gozdne posesti, ki so obsegale okoli 27.500 hektarjev. Šlo je za gozdove v Gornjesavski dolini, Radovni, Bohinju, na Jelovici, Pokljuki, Mežaklji in v okolici Tržiča.

  • Pesniki so bili vedno bratje šamanov

    Prosti časapril '20

    Milan Dekleva, pesnik, pisatelj, dramatik, esejist, prevajalec, novinar in urednik pri Ljubljanskem dnevniku, do upokojitve pa urednik otroških in mladinskih programov na Televiziji Slovenija, je tudi pianist, avtor glasbe in besedil, predvsem pa zanimiv sogovornik o literaturi, glasbi in slovenskem jeziku. V slovenski literaturi velja za predstavnika modernizma in postmodernizma, za svoje delo je prejel številna priznanja. Desetletja ga krasijo košati brki, rad kolesari in je med redkimi Slovenci, ki igrajo ragbi.

  • Različne mize za različne priložnosti

    Prosti časapril '20Ljudje Starejši Dom

    Ali se sploh zavedamo, koliko časa preživimo za mizo? Pravzaprav veliko. Na mnogih delovnih mestih delo opravljamo sede, za mizo sedimo pri jedi, ob kozarcu pijače ali skodelici kave s prijatelji. Za mizo praznujemo rojstni dan in režemo torto, morda kartamo, beremo časopis, brskamo po tabličnem računalniku ali pripravljamo hrano. Na domači jedilni ali pisalni mizi pogosto delamo z računalnikom. K vsaki mizi spada ustrezen stol, morda tudi klop, ali pa pisarniški stol v domači pisarni. Pa so vse mize enako visoke?

  • V rastlinjaku lahko prehitevamo naravo

    Prosti časapril '20

    Domači rastlinjak je aprila že poln življenja. Sejemo in sadimo številne vrtnine in tako prehitevamo naravo. Sadimo lahko paradižnik, papriko, kumare, jajčevce in bučke. Sejemo tudi nizki stročji fižol in druge vrtnine. Prava samooskrba se začne z rastlinjakom, saj lahko pridelek pobiramo vse leto.

    V začetku ali sredini aprila posadimo paradižnik, teden ali dva kasneje sadimo papriko, kumare in jajčevec. Sredi aprila sadimo tudi bučke. To lahko naredimo, ko so nočne temperature v rastlinjaku nad 10 stopinj Celzija. Kdaj bomo sadili, je odvisno predvsem od vremena in ogrevanja. Če so noči hladne, lahko rastlinjak ogrevamo z žerjavico iz kamina ali peči. Žerjavica v kovinskem vedru brez težav ogreje rastlinjak. Med paradižnik sadimo solato, lahko tudi baziliko, če je dovolj prostora, priporočamo setev kapucink, ki poskrbijo za barvitost. Na toplejših območjih Slovenije lahko začnemo saditi paradižnik in druge plodovke takrat, ko se temperature v neogrevanem rastlinjaku tudi v nočnem času ne spustijo pod 10 stopinj Celzija. Takoj po sajenju poskrbimo za zastirko iz slame. Tako se bodo rastline dobro ukoreninile in prej razvile. Dobro razvit koreninski sistem je osnova za kakovosten pridelek.

  • Kako na vrtu pravilno gnojimo

    Prosti časapril '20

    Marsikdo že nestrpno čaka, da začne delati na vrtu pod prijetnim spomladanskim soncem. Prav je, da se pred začetkom sezone seznanimo s tem, katere korake narediti, da bo naš trud na vrtu in sadovnjaku čim uspešnejši v obliki kakovostnega in obilnega pridelka.

    Jeseni smo bili zadovoljni ali pa nezadovoljni z doseženim pridelkom. Morda smo slabši   pridelek zakrivili tudi sami. Malo po nesreči in malo z nepoznavanjem vseh procesov, ki potekajo v rastlini in zemlji v času bujne rasti in dozorevanja plodov. Poglejmo, kaj se zgodi z zemljo po spravilu pridelka. Z vsakim plodom in vsako solato, korenčkom, krompirjem ipd., ki jih odnesemo z vrta ali njive, odvzamemo zemlji tudi velike količine dušika, fosforja, kalija, kalcija, magnezija, natrija, žvepla itd.

  • Kraljica v velikem gozdu

    Prosti časapril '20

    Vandramo po Sloveniji

    V času hudega virusa, ko nam stroka vendarle priporoča izlete v naravo, predlagam obisk kraja, kjer se narava izpoveduje v vsej svoji čistosti in sproščenosti: Kočevskega roga, največjega slovenskega gozda. Najlepše ga je doživeti kar z glavne krajevne ceste, ki pelje iz Kočevja v Podturn pri Dolenjskih Toplicah. S te ceste se cepi obilo gozdnih cest, zato se je treba nujno oskrbeti z zemljevidom Kočevske, ki ga brez plačila dobite v novem, lepo urejenem Turističnem informacijskem centru pri Rudniškem jezeru pri Kočevju. No, izlet lahko začnete in tudi končate kar pri tej lepi vodi.

  • Rad ima harmoniko in bosonoge pohode

    Prosti časapril '20

    Dobre stare viže

    Lojzetu Ogorevcu je glasba pomembna že od mladih nog. Rodil se je v Orehovcu v občini Brežice, zaselku blizu Pišec, ki so poznane po pišeških marelicah in mlinarstvu. Nekdaj je bilo tam v razdalji sedem kilometrov kar 17 mlinov! In tudi o mlinarjih poje ena njegovih skladb. Živel je v glasbeni družini, kjer so najraje peli. Pri enajstih letih pa je na paši skupaj s starejšim bratom Jožetom že raztegoval tudi harmoniko. 

    »V družbi poslušne krave Bebe sem se veliko naučil. Sliko z njo še danes večkrat pogledam,« se spominja svojih glasbenih začetkov. Prvič je zaigral na svoji birmi, kasneje pa tudi na različnih šolskih prireditvah. Leta 1973 je zbral svoj prvi ansambel, kvintet, ki je bil eden redkih z diatonično harmoniko. Igrali so pretežno po Posavju, kasneje pa so jih glasbene poti vodile tudi na tuje.

  • Predale lahko pospravi vsak

    Prosti časapril '20

    Tale nevidni sovražnik, mikroskopsko majhen, res je neverjeten! Kako lepo ime ima, korona me spominja na krono, na nekaj lepega – on pa prinaša bolezen in včasih celo smrt. Prinaša skrbi, strah, ukrepe, ustavitev tako rekoč vsega sveta, napore zdravnikov in še mnogih … 

    Pa je to lahko kljub vsemu tudi nekaj lepega?

    Neki pomembni mož je rekel, da smo v vojni. Ja, res, ta virus je vendarle tudi nekaj dobrega! Če je že bilo treba človeka ustaviti v njegovi nori naglici hlastanja in uničevanja samega sebe in narave, potem hvala bogu, da je to samo virus, ne vojna! Bijemo bitko, vendar ne človeka proti človeku, ampak imamo vsi enega samega skupnega sovražnika, samo virus je! Kljub vsemu hudemu se še primerjati ne more z vojnimi grozotami!

  • 1
  • …
  • 111
  • 112
  • 113
  • 114
  • 115
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov