Kljuke in ročaji so ovire za boleče roke
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši Dom
Ko neštetokrat na dan odpiramo predale in omare, vrata ali okna, obračamo gumb na štedilniku, niti ne pomislimo, kako je lahko to opravilo boleče ali skoraj nemogoče za nekoga, ki ga bolijo sklepi, dlani ali roke. Nešteto je situacij, ko moramo v stanovanju nekaj obračati, potegniti k sebi ali odriniti z močjo prstov in dlani.
Najrazličnejše stvari so v stanovanju lahko težavne za boleče roke; to so lahko kljuke na vratih in ročaji na omarah, pipe za vodo, odpiralo na pralnem stroju, gumbi na štedilniku in raznih aparatih, vrata hladilnika ali pomivalnega stroja, vhodna vrata, kljuke na oknih in še kaj. Sem lahko spada tudi uravnavanje temperature na termostatu ali tipkanje kode na kodirniku. Vse to so gibi, kjer moramo prste stisniti, prijeti nekaj majhnega, z roko pritisniti ali povleči ter jo zasukati.
Rokodelske delavnice za spretne
Decembra so v hotelu Delfin v Izoli potekale že sedme Rokodelske delavnice Delfin 2019, ki jih je organizirala Komisija za tehnično kulturo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije. Namen teh delavnic je druženje rokodelk in rokodelcev iz vse Slovenije, prenos rokodelskega znanja in izkušenj na vrstnike, predvsem pa na mlade v svojih društvih in okolju, spodbujanje samozaupanja in aktivnega staranja starejših ter ohranjanje kulturne in tehniške dediščine.
Kot zanimivost naj omenimo, da je Zdus v sedmih letih izvedel 99 različnih rokodelskih delavnic. Na vseh sedmih delavnicah je sodelovalo 784 rokodelk in rokodelcev iz 99 upokojenskih društev iz vseh 13 pokrajinskih zvez.
-
Psi in mački se rodijo brez zob, pri dveh mesecih pa že imajo popolno mlečno zobovje, ki ga med 4 in 6 mesecem zamenjajo za stalnega. Psi imajo 42 zob, muce pa 30. Zobe začnemo negovati takoj, ko dobimo mladička v stalen dom, saj je le to zagotovilo, da se bo tega dobro navadil in bomo uspešno preprečevali nastajanje zobnih oblog, zobnega kamna, obolenj zob in obzobnega tkiva.
Redno ščetkanje zob psov ali mačk skupaj z zdravo prehrano in veliko žvečenja (igrač, kosti, palic in drugih 'žvečilk') dobro pripomorejo k ohranjanju zdravega zobovja. Hrana, ki se nabira na zobeh, skupaj z bakterijami povzroči zobne obloge. Te otrdijo v zobni kamen in povzročajo vnetja dlesni, umik dlesni in posledično parodontalno obolenje ter izgubo zob. Znaki bolezni dlesni se lahko pri psih začnejo pojavljati že zelo zgodaj, malce kasneje pri mačkah, manj pogosto pa jih opazimo pri živalih, ki so bili deležni redne in pravilne nege zob. Pri nekaterih pasmah, predvsem manjših, se težave z zobmi pojavljajo pogosteje.
-
EN DAN
Sivo jutro.
Megla do tal.
Luže in blatne poti.
Ljudje tihi, brez volje.
Brez besed se izgubljajo
v sivo jutro na vse strani.
Mračen dan.
Megla še vedno do tal.
Grem skozi križišče brez luči.
Avtomobili glasno drvijo
na vse štiri
meglene strani.
Svetlo popoldne.
Sonce na obzorju se smeji.
Modro nebo se v soncu blešči.
Ljudje imajo dvignjeno glavo,
smejijo se, prijazni so,
pozdravljajo lepo.
Večer.
Le kakšen bo?
EsTeR
USODA
Življenja našega je knjiga
iz dneva v dan težja, siva.
Za otroke, ki umirajo od lakote
Kdo ne pozna priljubljenega radijskega voditelja Jureta Seška, prvega glasa Radia Ognjišče? Na radiu, ki je lani praznoval 25. obletnico delovanja, dela od prvega dne, poslušajo pa ga radi stari in mladi. Za svoje delo je prejel šest Vikendovih gongov popularnosti, bil je radijska osebnost Nedeljskega dnevnika, dvakrat je bil nominiran za radijskega viktorja. Nagrad je bil vedno zelo vesel, jemal jih je kot priznanje njihovi radijski postaji.
Že od začetka radia vodi priljubljeno otroško oddajo Sobotna iskrica, ki je na sporedu ob sobotah med 9. in 10. uro dopoldne. Takratni odgovorni urednik Franci Trstenjak mu jo je zaupal, ker je Jure na pedagoški fakulteti študiral razredni pouk. Razvedrilna in poučna oddaja, kjer veliko govorijo o pravih vrednotah, je Juretu povsem zlezla pod kožo in jo še danes navdušeno pripravlja.
-
GREMO NA IZLET
V ponedeljek, 27. aprila 2020
Vstopna mesta: Ljubljana in ob poti, tudi Kranj in Celje, če bo najmanj 15 potnikov
Odhod avtobusa s parkirišča na Dolgem mostu v Ljubljani ob 6. uri. Peljali se bomo mimo Zagreba, po Lonjskem polju in čez mejni prehod Gradiška v BiH. V Banjaluki si bomo v spremstvu lokalnega vodnika ogledali mesto. Videli bomo trdnjavo Kastel, Narodno skupščino Republike Srbske, Gosposko ulico, Banske dvore, Narodno gledališče, cerkev Svete Trojice ... Po ogledu bo nekaj prostega časa za osvežitev in obisk tržnice. Pokusili boste lahko znamenite banjaluške čevapčiče in sladice. Pred odhodom domov se bomo zapeljali na kosilo v restavracijo ob reki Vrbas. Prihod v Ljubljano v večernih urah.
-
Dragi naši bralci in prijatelji Vzajemnosti,
vabljeni v našo veselo družbo od nedelje, 31. maja, do srede, 3. junija 2020.
z vsakim dnem smo bližje letošnjemu že 16. druženju bralcev in prijateljev Vzajemnosti. Tokrat bomo spoznavali severno Dalmacijo, točneje Unescovo mesto Zadar, ki je polno kulturnih znamenitosti in od koder je lepo izhodišče za potepanje po bližnji okolici z ladjo ali avtobusom. Tudi tokrat bomo poskrbeli za razgibavanje, izobraževanje, zabavo in ples.
-
Nekdaj je bilo zbiranje razglednic »popularen konjiček«, družine so si delale albume, ki so prehajali iz roda v rod, tako kot pozneje fotografski albumi. Če pa so stare razglednice sistematsko urejena zbirka, kot so se je lotili na Inštitutu za slavistiko Univerze v Gradcu, je zanimiv prispevek k zgodovini. Projekt so poimenovali ŠTAJER-MARK, Po sledeh skupne preteklosti: razglednice zgodovinske Spodnje Štajerske (1890–1920).
Zbrali so več kot 2000 razglednic iz različnih virov – zasebnih in javnih, avstrijskih in slovenskih. Naša sogovornica je dr. Karin Almasy, soavtorica projekta, sicer pa prevajalka in raziskovalka na graški univerzi. »Ideja za ta projekt se je rodila iz zasebne strasti Heinricha Pfandla, profesorja slavistike na univerzi. Premišljevali smo, da bi se lahko znanstveno ukvarjali z razglednicami, in avstrijski znanstveni sklad FWF je odobril prošnjo za triletni raziskovalni projekt,« pripoveduje v slovenščini. Pojasni, da so se osredotočili na določeni geografski in časovni okvir – Spodnja Štajerska v letih 1890–1920 ter razglednice iz manjših vasi, saj sicer v vsaki zbirki prevladujejo večja mesta.
Ali bo decembra 2020 kaj drugače?
KJER JE VOLJA ...
Če se nam bilanca tega decembra ni zdela spodbudna, potem je čas, da nekaj spremenimo. To, da imamo nekaj več kilometrine od drugih, ne pomeni, da smo prišli do konca poti. Richard Bach je napisal zelo lepo misel za tiste, ki premišljujete, ali je vaše poslanstvo v tem življenju končano: »Če ste se danes zbudili in to berete, vaša zgodba še ni zaključena.«
Ravno nasprotno – izkušnje in pregled nad prehojenimi stezami in stranpotmi vam dajejo možnost, da lažje ocenite, po katerih poteh boste hodili naprej in po katerih ne. V primerjavi z mlajšimi, ki so ujeti v centrifugo služenja denarju in prisiljeni v razprodajo zdravja v zamenjavo za uspešnost, imate vi čas. Zakaj ga ne bi končno uporabili za vse tisto, za kar ga je desetletja zmanjkovalo? Kdaj, če ne zdaj?
Od vafljev in piva do čipke in kulture
V letalu za belgijsko glavno mesto Bruselj sem srečala mlade Belgijke, tabornice, ki so se vračale iz Slovenije. Spoznavale so naš alpski in predalpski svet. Nad njima so bile navdušene. Kako tudi ne, saj pri njih prevladuje nižina. Le na jugu je gričevnat svet – Ardeni. Tam prebivalci radi kolesarijo vse leto, saj v Belgiji prevladuje milo oceansko podnebje.
V Belgiji sem bila nekajkrat in tokrat sem izbrala le nekatere zanimivosti. Država se deli na Flandrijo na severu in na Valonijo na jugu. Turizem je bolj razvit v Flandriji. Tam imajo čudovita majhna mesta z ohranjeno kulturno dediščino, na podeželju sta intenzivna poljedelstvo in živinoreja, zlasti govedoreja. Simpatično mestece Brugge je prepleteno s številnimi kanali, zato mu pravijo severne Benetke. Je izvirno srednjeveško mesto z ohranjeno kulturno dediščino, ki jo bogatijo s cvetličnimi dekoracijami. Mestno jedro je na seznamu Unescove svetovne dediščine.