-
Žametne vrtnice
Maja najlepše cvetijo in omamno dišijo rdeče žametne vrtnice.
Njihovo neminljivo lepoto bomo s pomočjo križnega vboda lahko vedno znova občudovali na velikem prtu in prtičkih.
Križce vezemo na blago, na katerem lahko štejemo niti. Vzorca A in B ponavljamo na sredini ali robovih prta. Vzorec C vezemo na enega od vogalov na servietah.
Da bomo videli, kako velik bo želeni vzorec, moramo najprej prešteti križce na obeh predlogah, nato preštejemo niti na tkanini. Blago preganemo po dolgem in počez in vse štiri sredinske zagibe označimo s sprednjimi vbodi. Vesti začnemo od sredine navzven. Križce vezemo čez 2 x 2 niti na blagu s tremi temno rdečimi nitmi deljive prejice.
-
V naši mladosti je prijatelj napisal knjigo Klic daljnih svetov. Takrat še ni kar vsak človek potoval v tuje dežele, moji kolegi in jaz pa smo sanjali o spoznavanju sveta in ljudi tam daleč, požirali smo zbirko Ljudstva sveta in zavzeto gledali diapozitive. V podjetjih, krajevnih skupnostih, kulturnih domovih in tudi doma smo z odprtimi usti poslušali tiste, ki so pogledali malo dlje v svet.
Knjiga Klic daljnih svetov je imela posvetilo: »Majhna ti je hišica ljubljanska, … bodi malo svetovljanska!« O seveda, hotela sem biti, hotela sem iti, hotela sem videti, spoznati, občutiti, doživeti svet izza domačega plota! Vendar nisem imela ne časa ne denarja, in videla sem le malo sveta. Vsa moja potovanja, nabrana skozi vsa desetletja, se ne morejo niti od daleč primerjati z vsem, kar si lahko in tudi si privoščita naslednja in naslednja generacija: »Nisi še bila na Siciliji? Uf, tam je lepo, vzemi si kakšen lep konec tedna, pravzaprav si vzemi ves teden, pa se zapelji pogledat vsaj glavne znamenitosti! Všeč ti bo,« me je prav pred kratkim navduševala maturantka. Marsikaj skoraj nedosegljivega je postalo skoraj povsem dosegljivo … in potovanja so vsaj zame res lep del te spremembe. Bila. Do te pomladi.
Prepričan sem o prihodnosti knjig na papirju
Tokrat se s sogovornikom nisem srečala ob kavi. Kozarček pogovora z vprašanji in odgovori sva si izmenjala po medmrežju. Če bi se s pisateljem Slavkom Preglom pogovarjala pred koronavirusom, bi me zanimalo veliko drugega, na primer, kako ustvarja mladinske romane, satire, humoreske, romane za odrasle, kako nastanejo uspešnice, kako najde pot do bralcev, zanimali bi me tudi njegovi zabavni pripetljaji, ki so se mu med predstavitvijo knjig zgodili z mladimi bralci.
Napisal jih je več kot 50, med njimi nekaj kultnih mladinskih del, kot so Odprava zelenega zmaja, Geniji v kratkih hlačah, Priročnik za klatenje. Napisal je več odmevnih in duhovitih del za odrasle bralce ( Razkošje v glavi, Kukavičje jajce, Poker z ničlami...). Pred kratkim je izšla njegova avtobiografija Srajca srečnega človeka. Za svoja dela je prejel številna priznanja in nagrade, med drugimi Levstikovo, Župančičevo, Schwentnerjevo, večernico, desetnico, leta 2017 pa je prejel še red zaslug za izjemen prispevek v slovenski kulturi in...
Da bodo cvetoči balkoni spet privabljali poglede
Pomladno navdušenje ob sajenju v balkonska korita lahko zelo hitro mine, če ob tem ni pričakovanega uspeha. V želji, da bralci ne boste deležni razočaranj, vam ponujamo nekaj priporočil.
Uporaba starih cvetličnih korit. Preden se lotimo sajenja, vedno preverimo, v kakšen stanju so korita. Če jih jeseni pred spravilom nismo očistili, to nujno opravimo pred novim sajenjem. V ostankih zemlje in korenin se namreč lahko skrivajo bolezni in škodljivci, ki se bodo pojavili na novih rastlinah.
-
DOBRE STARE VIŽE
Svojo prvo kaseto je ansambel Veseli Zasavci posnel leta 1989. Bili so povabljeni na nastop v Berlinu, kjer je živelo veliko zdomcev tudi iz njihovega Zagorja. Župnik, Slovenec, jim je povedal, da brez glasbenih kaset tam nimajo česa početi. In prav hitro so posneli skladbe za svojo prvo kaseto z naslovom V revirjih je lepo. Prodaja je bila izjemna.
Najprej so pri založbi naročili 500 kaset, a so jim jih naredili tisoč, in vse so pošle v trenutku. Sedeminosemdeset kaset je član skupine, bobnar Jože prodal že prvi večer v enem samem bifeju.
Na poti do stanovanja po stopnicah
Prosti časmaj '20Ljudje Starejši Dom
Udobno stanovanje brez ovir za varno bivanje še ne pomeni, da ne srečamo ovir pred vhodom ali na poti do stanovanja v večstanovanjski stavbi. Dovolj je stopnica ali dve pred vhodom, pa je za nekoga pot do vrat že otežena ali celo onemogočena. To pa pomeni, da je onemogočen tudi dostop do stanovanja ali iz njega. Zaradi tega se oseba lahko sčasoma zadržuje v stanovanju več, kot bi si sicer želela. Ob dežju in pozimi pa je sicer pot do stavbe in vrat stanovanja še dodatno ovirana zaradi mokrih površin in ledu.
Molnik, bogat z zgodbami in potmi
Vandramo po Sloveniji
Ta izlet je opisan v času, ko je eden izmed tristo tisoč Ljubljančanov zaradi virusne nadloge izoliran za mejami svoje mestne občine, je pa človek, ki rad zahaja v naravo, še posebno na kakšen hrib. Ljubljana, imaš za svojim plotom razen Gradu, Golovca in Šišenskega ter Šentviškega hriba še kakšen kucelj za planinskega neučakanca?
Seveda, na njenem vzhodu, kjer se meja kar globoko pomakne v Posavsko hribovje, so tu prelepi razgledni izletniški cilji, kar poglejte na mestni zemljevid: Debenji vrh (530 m), Janče (792 m), Javorski vrh (641 m), Molnik (582 m) … Vse je kar izdatno za hojo, ampak do podnožij dostopno z avtomobilom, vse zaleže za vsaj poldnevni izlet. Piscu teh vrstic je najljubši Molnik. Nanj se razmeroma udobno pride s severne strani iz vasi Šentpavel (394 m), v katero se zavije iz Podlipoglava. Prav tako primerni sta poti iz vasi Pleše (434 m) prek Škofljice ali vasi Orle (457 m). S Pleš je pot dolga pol ure, z Orl slabo uro. Iz Ljubljane je prek Golovca in Orl na Molnik 2,5 ure hoda.
-
Kdaj bomo lahko potešili željo po odhodu nekam (daleč) stran, hrepenenje videti (razstavo), doživeti (predstavo), gledati film, prebrati knjige, ostaja neznanka. Pa so nam prišli naproti kulturniki z ogledi prek virtualnih naprav, pripravili so virtualno resničnost, pokazali, da se le-ta in kultura lahko dopolnjujeta. Podatke smo zbirali do 28. aprila, zdaj pa le preverite, saj je marsikatera kulturna ustanova že odprla vrata obiskovalcem.
MUZEJI IN GALERIJE
Vsi največji evropski muzeji in galerije so »odprti« in vabijo k ogledu virtualnih razstav. Podobno je pri nas. Tehniški muzej Slovenije ponuja dve možnosti. V Bistri si lahko virtualno ogledate njihove zbirke, v Muzeju pošte in telekomunikacij pa raziščete zbirko zvokov in digitalno zbirko predmetov. Podobno je v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, ki vas vabi tudi k sodelovanju na nagradnem stripovskem natečaju Življenje v času koronavirusa.
-
Kdor je v življenju doživel omejitev vožnje po sistemu par-nepar, bencinske bone, prazne police v trgovinah s hrano in gradbenim materialom, veriženje z nemškimi markami, noro inflacijo, redukcije električnega toka … in grozečo JLA na slovenskih cestah, ga sedanja situacija, povezana s koronavirusom, sploh ni smela pretresti. Tudi te težke čase bomo preživeli!
Omejitve, ki so začele marca na novo krojiti naše življenje, so utečene tokove postavile skoraj na glavo. Kar nekaj volje je bilo treba zbrati, da človek dojame, kako res ni treba vsak dan oditi v trgovino po to in ono. Spominjam se glavnega urednika jugoslovanske avtomobilistične revije, to je bil gospod Spazzapan, ki mi je, mladeniču, rad delil nasvete. Takole je govoril: »Ko bo spet vojna, se bom jaz doma »zlizal« s kilo koruzne moke. Vi, mladi, pa tega ne boste znali!«
Znanje nam pomaga dobro vrtnariti
Še malo, pa bodo tukaj ledeni možje. Za rastline in vrt je to zelo zahtevno obdobje. Priča smo hladnim dnem in pozebam, sledili jim bodo topli dnevi, začele se bodo tudi invazije polžev. Marsikje se pojavlja suša, ki traja, še malo, pa se bodo pojavili toča in napadi rastlinskih bolezni in škodljivcev. Šele ko opisane probleme skrajno minimaliziramo, bomo prišli do večjega in kakovostnega pridelka. In kaj nam bo pomagalo? Znanje!
Ta tema je tako pomembna in dosega tako dobre rezultate, da je treba lekcijo utrditi in se je naučiti na pamet. Zakaj? Vedeti moramo, da so rastline svojevrstna živa bitja. Tudi one so podvržene stresom, boleznim, škodljivcem, lomom … Posledično pa propadu. Zato si nikoli ne smemo dopovedovati, da smo s pravilno pripravo zemlje in ustreznim klasičnim gnojenjem naredili vse za dobro rast in uspeh na vrtu. Na razpolago imamo nova dognanja v prehrani rastlin, ki se iz dneva v dan na novo pojavljajo.