-
Na velikonočni ponedeljek, ki bo letos 22. aprila, se bo po vsej Sloveniji zvrstilo kar lepo število pohodov različnih težavnosti, ki bodo po obilju velikonočne hrane za marsikoga dobrodošli. Izbrali smo dva najbolj obiskana.
Za pohod z najdaljšo tradicijo, letos bo že 26. po vrsti, velja velikonočni pohod iz Oplotnice do Črnega jezera na Pohorju in nazaj. Glavni organizator je Planinsko društvo Oplotnica, če je vreme lepo, pa se ga udeleži tudi več kot tisoč pohodnikov, ki zadnja leta prihajajo od vsepovsod. Za pot do Črnega jezera in nazaj v Oplotnico potrebujejo od pet do šest ur zmerne hoje po razgibanem terenu.
-
Ljubitelje narave vabimo na pohode pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V soboto, 13. aprila, se boste povzpeli na Krim (1107 m). Hoje po lahki poti je za približno 5 ur. Udeleženci se zberete ob 7.45 pred knjigarno Konzorcij v Ljubljani, kjer boste počakali na mestni avtobus št. 19.
V soboto, 20. aprila, se boste z vlakom odpeljali proti Gorenjski in se povzpeli na Ajdno (1046 m). Zbor udeležencev je ob 6.40 pod uro na železniški postaji v Ljubljani. Hoje je za štiri do pet ur.
Pol stoletja že igra na trobento
Dobre stare viže
Trobentač Franc Kompare je doma iz Mengša, kjer so leta 1985 postavili temeljni kamen EGS, evropskega glasbenega središča. Do zamisli je prišlo, ker je pred tem mengeška godba praznovala stoletnico obstoja, v kraju pa je bilo vanjo vključenih veliko glasbenikov, tudi tovarna Melodija ter izdelovalci harmonik in kitar.
Prvi ansambel, v katerem je Franc igral, se je imenoval Veseli vandrovčki. Nekaj let po odsluženi vojaščini se je pridružil ansamblu Vita Muženiča, z njim igral tudi po Ameriki in Kanadi in leta 1984 nastopil celo na olimpijskih igrah v Sarajevu. Po desetletju igranja pa je zbral svoj ansambel Marela, ki je bil tesno povezan tudi z delom profesorja Franca Lipičnika, ki je takrat vodil Mengeško godbo.
Koliko in katero posodo potrebujemo
Prosti časapril '19Ljudje Starejši Dom
Pred velikonočnimi prazniki, ko se več kuha in starejše obiščejo tudi njihovi otroci in vnuki, se pokaže, ali je med kuhinjskimi pripomočki in posodo vse, kar potrebujemo za zahtevnejšo kuho in da lahko postrežemo več ljudi kot običajno.
Kuhanje zahtevnejših jedi v večjih količinah zahteva drugačno delo, kot je kuhanje vsakodnevnega kosila za eno ali dve osebi. V šali pravimo, da za dva potrebujemo en lonec, eno kozico in eno ponev. Včasih se tako res poraja vprašanje, kako organizirati kuhinjo, da bi obenem omogočala preprosto in hitro vsakodnevno kuhanje z lahko dostopno posodo in občasne kuharske presežke ali številčnejše obede. Prvi pogoj je, da imamo dovolj delovne površine. Če pulta ni dovolj, si lahko pomagamo tudi z delom na jedilni mizi.
-
Dva vzorca na gladkem pletenju za občudovanja vredno elegantno jopico.
Velikosti: 36/38, 40/42 in 44/46. Opisi za 40/42 oz. 44/46 so v oklepajih.
Potrebujemo: 200 (250 oz. 300) g tanjše volne v poljubni barvi; pletilke št. 3,5; približno 150 cm satenastega traku širine 1,5 cm v svetlejšem ali temnejšem odtenku, kot je volna.
Vzorci. Patentni vzorec: menjaje pletemo 1 desno in 1 levo petljo. V vrstah na narobni strani pletemo petlje, kot leže. Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje. Kodrasti vzorec: v vseh vrstah desne petlje. Luknjičasti vzorec: nasnutek je deljiv s 4 + 1 (3 – 1). 1. do 4. vrsta: kodrasti vzorec. 5. in 6. vrsta: gladke desne petlje. 7. vrsta: *1 desna petlja, 1 ovoj, 2 petlji desno prevlečeno snemamo (= 1 petljo desno prenesemo, 1 desna petlja in prevlečemo nastalo petljo skozi...
-
Velikonočni aranžma lepo dopolnjuje gnezdo s ptičkom ali piščančkom.
Za izdelavo gnezda potrebujemo: napihljiv balon, vrvico, lepilo Mekol, malo suhe trave ali mahu.
Balon napihnemo na želeno velikost gnezda in ga ovijemo z vrvico. V skledico damo lepilo, ki ga razredčimo z malo vode. Balon z vseh strani dobro pomočimo v lepilo in ga obesimo, da se posuši. Ko se posuši, ga preluknjamo in izvlečemo. V košaro izrežemo odprtino. V notranjost gnezda položimo travo ali mah, na katerega postavimo ptičico ali piščančka. Zraven lahko položimo še čokoladna jajčka.
Umetnine, sestavljene iz koščkov
Lidija Leskovšek z Rakeka je samosvoja ustvarjalka, mozaičarka. Ko je pri petdesetih letih izgubila zaposlitev v zunanji trgovini in ni našla druge, je odkrila nov smisel življenja v izdelavi mozaikov iz koščkov barvnega stekla različnih velikosti in oblik. To je sicer ena najbolj trajnih oblik dekorativne umetnosti, ki se je ohranila od antike naprej.
Nikoli prej se ni srečala z mozaiki, a ker je vedoželjna in spretna, je hitro usvojila potrebne veščine ustvarjanja. V zadnjih desetih letih jih je še nadgradila, saj ves čas raziskuje, odkriva in preizkuša nove načine sestavljanja. Motive najde v naravi, všeč so ji zlasti drevesa, kolesa oziroma krožne oblike. V naravi – ob rekah in v njih – najde tudi kamne, ki jih prav tako uporablja v mozaikih. Občudovanja vreden je zlasti relief, ki ga je iz prodnikov ustvarila na visokem zidu pred domačo hišo in je dolg kar 25 metrov.
-
Mica se je pravkar upokojila in se še ne znajde z vsem tem prostim časom. Gleda druge, koliko dela imajo z vnuki – ko bo imela ona sama vnuke, bo seveda vse drugače. Zdaj pa je še prosta – kot tudi nekatere sosede ... Torej gre lahko z njimi na kavo v bližnjo slaščičarno, da malo spozna upokojensko življenje.
»Pridruži se nam, vsako jutro telovadimo tamle v parku. Res se dobro počutim, odkar skrbim za svoje telo,« jo vabi Ana.
»Jaz grem vsak dan s kolesom do konca doline, to mi daje moč, da bom imela poleti dovolj kondicije za počitnice s kolesom,« žari Alenka, ki je prekolesarila že vse evropske kolesarske poti. Seveda njej to ni težko, saj kolesari tudi njen mož.
Ali vemo dovolj o prehrani rastlin?
Pomlad je že v polnem razmahu, prav tako pa tudi naše delo na vrtu. Marsikdo je osnovna dela že zaključil, posadil krompir, posejal solato in druge vrtnine. Tudi sadike grmovnic, okrasnih grmovnic in sadnega drevja smo že posadili, vendar je za vsa ta opravila še vedno čas, praktično vse pomladanske dni, a priporočljivo se je izogibati vročim dnem ali pa sadike takrat senčiti s prekrivko in primerno zalivati.
Vedeti moramo, da so tudi rastline podvržene stresom, boleznim, škodljivcem, lomom ipd., zaradi katerih pogosto propadejo. Zato si nikoli ne smemo dopovedovati, da smo s pravilno pripravo zemlje in ustreznim klasičnim gnojenjem, kot smo bili navajeni do zdaj, naredili vse za dobro rast in uspeh na vrtu. Na razpolago imamo nova dognanja v prehrani rastlin, ki se iz dneva v dan na novo pojavljajo, zato je prav, da se s tem redno seznanjamo in uporabimo vse najboljše.
Do srečanja nas ločita le še slaba dva meseca
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti,
veseli nas, da se vas je veliko prijavilo na letošnje srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti, ki bo že petnajsto zapovrstjo, in to v letu, ko praznujemo tudi 45 let izhajanja Vzajemnosti. Vsi tisti, ki se še niste odločili, se nam še vedno lahko pridružite. Odšli bomo v Dalmacijo, točneje v Trogir, od koder je lepo izhodišče za izlete po bližnji okolici.
Družili in zabavali se bomo od nedelje, 2. junija, do srede, 5. junija 2019.