-
Prosti časjanuar '00Ljudje Starejši
Ni prijetno, ko opazimo, da um ni več tako gibek in iskriv, kot je bil, ko smo bili mlajši. Toda če možgane redno negujemo z zmerno vadbo, lahko proces upočasnimo. Idealna vadba je reševanje zank in ugank, trenje miselnih orehov in različne družabne igre, pri katerih logično razmišljamo. Z njimi zmanjšujemo tudi verjetnost za razvoj demence in ustavljamo Alzheimerjevo bolezen v začetni fazi.
Uganke in logične igre so kognitivna (spoznavna) stimulacija, ki izboljšuje logično razmišljanje pa tudi spomin. Spomina namreč ne moremo primerjati s kamnito ploščo, v katero vklešemo podatke, nato pa jih veter časa počasi briše. Bolj je podoben mehki snovi, ki je gnetljiva kot glina. Če spominsko snov neprestano gnetemo z vajami za um, ostane bolj prožna, plastična in elastična. Umovadba je koristna v vseh obdobjih življenja, saj pomaga ostriti različne kognitivne funkcije možganov – od zmožnosti reševanja matematičnih nalog do kratkoročnega in dolgoročnega spomina. Spodbuja rast novih nevronov in njihovo ohranjanje v predelih možganov, ki so pomembni za ohranjanje spomina.
Po Bevkovi poti in na orehove štruklje
V spomin na svojega rojaka, pisatelja Franceta Bevka v Cerknem vsako leto pripravijo kar nekaj kulturnih prireditev, ki potekajo ves tretji teden v septembru, vrh pa dosežejo s pohodom v Zakojco in slovesnostjo pred Bevkovo domačijo v Zakojci nad Baško grapo.
Organizatorjev rekreativnega pohoda, ki bo potekal v nedeljo, 16. septembra, je več, odvisno od tega, po kateri poti se podate. Najdaljša pot vodi iz Cerknega čez Porezen, označena je kot srednje zahtevna, zanjo pohodniki potrebujejo okrog šest ur, na pot pa se odpravijo že ob 5.30 zjutraj izpred TIC-a v Cerknem. Za varen korak poskrbijo člani Planinskega društva Cerkno. Ob 8. uri se prav tako iz Cerknega odpravi skupina, ki jo pot vodi na Gradišče, Zakriž, Vrh Ravni do Zakojce. Ta pot traja od štiri do pet ur, je prav tako vodena in je srednje zahtevna. Najkrajša pa je pot iz Hudajužne v Baški grapi, ki se začne ob 9.30, je lahka in jo pohodniki zmorejo v eni uri. Ta pohod organizirata LTO Laufar in Društvo Baška dediščina.
Mačehe za cvetlične gredice in posode
Veliko ljudi s poletnim cvetjem zaključi sajenje balkonskih korit z razlogom, da se ne »splača«, saj bo vse prekril sneg. Sama pa sem mnenja, da ravno v pustih jesensko-zimskih dneh potrebujemo največ barv, za kar poskrbijo mačehe.
Mačeha je ena izmed redkih cvetočih rastlin, ki cveti najdlje. Prve lahko sadimo konec avgusta in ob pravilni oskrbi jih bomo zavrgli šele naslednje leto, ko se ne bodo znale ubraniti visoke vročine.
Ko sem pred tremi desetletji začenjala svojo vrtnarsko kariero, mačeha name ni naredila posebnega vtisa. Vrtnarji smo kupcem sadike (brez cvetja) nakopali na gredici in jih zavili v časopisni papir, da se je zemlja držala korenin. Tako vzgojene mačehe so cvetele šele naslednjo pomlad, na voljo so bile samo velikocvetne mačehe v le nekaj barvah.
-
Dobre stare viže
Z veseljem pove, da so pri njih doma vsi radi peli, oče in mama, brata in sestre, imeli so dober posluh in so se družili predvsem ob sobotnih večerih. Ko je hodila v sedmi razred, je Joži Kališnik že zapela v oddaji Pokaži, kaj znaš in zmagala s pesmijo Moj rodni kraj, moj rodni dom. Leta 1976 se je v Kamniku pridružila novemu pevskemu zboru Solidarnost, ki ga je vodil prof. Viktor Mihelčič. Pela je prvi alt ali pa drugi sopran.
Leta 1982 so Avseniki potrebovali nadomestno sopranistko, saj je imela Ema Prodnik težave s hrbtenico. Kajetan Zupan, glasbeni urednik na Radiu Slovenija, je Vilku Ovseniku povedal, da je Joži Kališnik posnela solistično pesem, koroško narodno Oj, ta mlinar. Ker jima je bila zelo všeč, je že čez nekaj dni prišel Vilko Ovsenik v Kamnik na vajo pevskega zbora, se dolgo menil z zborovodjo, in potem ko jima je še enkrat zapela to pesem, je Vilko dejal, da jo v petek pričakujejo v studiu Helidon. »Sprejeli so me, čeprav nisem nikoli imela želje, da bi šla pet h kakšnemu ansamblu,« se spominja starih časov.
-
V Smledniku je maja že petnajstič potekala prireditev, ki jo organizira lokalno Društvo za ustno zgodovino skupaj s KUD in TD Smlednik. To je Flancanje – izmenjava zelenjavnih sadik med vaščani. Letos so jo v zadovoljstvo in ponos številnih vaščanov nadgradili še z otvoritvijo skupnostnega ali vaškega vrta. Vrt z več kot sto različnimi rastlinami so uredili na bregu pod cerkvijo sv. Urha.
Oba projekta izvirata iz tradicije v tem kraju. Flance, torej sadike, so si v Smledniku izmenjevali že od nekdaj, društvo je to tradicijo le obudilo in ji dalo posebno obliko. Pa tudi neke vrste skupnostni vrt je obstajal že v 20. stoletju. To so bili flančniki, gredice na prisojnem bregu Save, na katerih so vaščani vzgajali in si izmenjevali sadike. Žal jih pred 66 leti ob gradnji hidroelektrarne v Medvodah zalila Sava, ohranila se je le fotografija.
Kam so izginili uskoki iz Skok?
Skoke, kraj z okoli 1120 prebivalci, so v neposredni bližini mariborskega letališča Edvarda Rusjana. A za naselje ve le malokdo – kljub vsej Sloveniji znanemu sosedu.
Edvard Škrabl, eden izmed domačinov, mi pove, da je kraj prevzel ime v času uskokov. Slovenci so prišli v redko naseljeno pokrajino sredi 6. stoletja in se preživljali s poljedelstvom. Območje so nekoč imenovali Vodogaj. Gozd na južni strani naselja, ki je zaradi krčenja za potrebe kmetijstva sicer mnogo manjše kot nekoč, se še danes imenuje Gaj, potok pa tod ne teče več. Nemški vojvoda Leopold II. je zemljišče podaril žičkemu samostanu, nato so ga prodali bogatemu mariborskemu sodniku Wildenreinerju, ki je mesto ubranil pred Turki.
-
Septembra sejemo in pobiramo številne vrtnine. Ali ste vedeli, da še vedno lahko sejete blitvo, rukolo in redkvico? Ne pozabite tudi na setve za zeleno gnojenje, ki obogatijo tla z organsko snovjo. Pravilno je treba pripraviti tudi tla in pametno gnojiti.
Za jesenske setve zemlje ne obračamo in ne gnojimo. Rastline bodo imele dovolj hranil do pomladi. Če bomo tla gnojili, bodo rastline slabše prezimile. Predlagamo, da tla na vrtu samo površinsko rahljamo, saj imajo rastline, ki jih sejemo in sadimo, plitek koreninski sistem. Tako tudi ne bomo uničevali koristnih mikroorganizmov v tleh. V primeru tople zime rastline enkrat pognojimo s suhimi namočenimi koprivami, ki jih naberemo v septembru. Za gnojenje lahko uporabimo tudi pripravke na osnovi alg.
-
Zdaj so se že vsi vrnili s počitnic in dopustov in jutri bodo vsi prišli. Tako različno preživljajo poletje – kakor tudi življenje. So pa zdaj spet vsi utrujeni; na koncu šolskega leta so bili vsi, otroci in učitelji, utrujeni od dela, zdaj bodo pa govorili, da so utrujeni od počitnic.
Sosedova deklica je prejšnji teden rekla: »Dovolj mi je že teh počitnic, komaj čakam, da grem v šolo!« Ona ni bila nikjer, s svojo žogo je vse poletje prihajala pred šolska vrata in se veselila vsakega pogovora. Njej sta se dva meseca prostih dni vlekla.
Kako izbrati primerne talne obloge
Prosti časseptember '18Ljudje Starejši Dom
Ko prenavljamo stanovanje ali opremljamo novogradnjo, najbrž želimo tako talno oblogo, ki bo ustrezala našim željam in merilom. To so lahko čisto tehnične zahteve glede samega posega in polaganja, vzdrževanja, zatem oblikovni vidiki, povezani s svetlobo, barvo in velikostjo prostora. Z igro različnih struktur materialov in videza površin, z odbojnostjo svetlobe ali preprečevanjem odbleska na drugi strani lahko presežemo pomanjkljivosti v prostoru in poudarimo kakovostne plati stanovanja.
Pri izbiri poda je pomembnih več meril, ki jih nikakor ne smemo zanemariti in izbrati le na podlagi videza ali celo prvega vtisa. To so možnost polaganja v dani situaciji, trajnost in vzdrževanje poda, drsnost površine, morda celo bleščanje. Pomembni so tudi debelina materiala, način polaganja in podobno.
-
Veliko prevelik
V modno prevelikem in nadvse udobnem puloverju se bodo otroci še v poznojesenskih dneh z veseljem spominjali brezskrbnih poletnih počitnic.
Velikosti: 128/134 (8/9 let) in 140/146 (10/11 let). Opisi za 140/146 so v oklepajih.
Potrebujemo: 500 (550) g bež volne in 50 g modre volne; pletilke št. 3 in 3,5, krajšo krožno pletilko št. 3.
Vzorci. Patentni vzorec (pletilke št. 3): menjaje pletemo 2 desni in 2 levi petlji, in sicer 4 vrste z modro volno, 4 vrste z bež volno in 4 vrste z modro volno. Reliefni vzorec: s pletilkami št. 3,5 pletemo po vzorčni risbi čez 8 petelj, Narisane so vrste na licu dela, v vrstah na narobni strani pletemo petlje kot leže. Ponavljamo vzorčno enoto (VE) po širini in 28 vrst v višino.