Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Zgovorna maketa Cerkniškega jezera

    Zgodbeoktober '14

    Zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Jezerski hram ima v Dolenjem jezeru svojstven muzej Cerkniškega jezera. Na maketi je nazorno prikazan vodni sistem nastajanja in presihanja te izjemne slovenske naravne znamenitosti. Prikaz vodnega sistema na maketi pa spremljajo tonski posnetki življenja na jezeru in ob njem.

    Dolenje jezero je obcestna vas, od Cerknice oddaljena dva kilometra. Muzej se postavlja tudi z multivizijskim prikazom sprememb na jezeru skozi letne čase. V sliki in besedi tako pred obiskovalcem oživi ptičje petje ter skoraj ves utrip tukajšnjega notranjskega sveta. Ribiška zbirka predstavlja stari način ribolova, predstavljena so tudi nekdanja sredstva za prevoz živine, sena in lesa. Na ogled je več vrst starih lesenih drsalk, pa čoln drevak ter pribor za rezanje in spravilo ledu.

  • Dobro ohranjeno staro trško jedro

    Zgodbeoktober '14

    »Mozirje sega od Celin do Soteske na levem in desnem bregu Savinje. Proti jugu poteka meja nekdanje (združene) občine med mozirskimi in braslovškimi Dobrovljami, na zahodu meji Križnik, na severu se dotika vrha Goličke planine (Golte), proti severovzhodu in vzhodu pa ga zamejujejo naselja Florjan, Skorno in Slatina,« je začel pripoved o največjem kraju v Zgornji Savinjski dolini, ležečem ob zahodnem robu Mozirske kotlinice, 93 – letni publicist Aleksander Videčnik, ki se je potem, ko se je leta 1977 kot direktor Celjske mestne hranilnice upokojil, preselil v Mozirje ter se zagnano vključil v kulturno življenje tega kraja in Zgornje Savinjske doline.

  • Med ukradenimi otroki tudi uporniki

    Zgodbeoktober '14

    Med drugo svetovno vojno naj bi bilo po nepopolnih podatkih staršem odvzetih in izseljenih iz Slovenije kakih 20.000 otrok. Večinoma so bili to otroci staršev, ki so sodelovali v narodnoosvobodilnem gibanju. Sicer pa je bilo v času od oktobra 1941 do julija 1942 samo v Nemčijo izgnanih najmanj 36.000 Slovencev.

    Stane Terčak je v svoji knjigi Ukradeni otroci zapisal: »Na levi strani ob glavnem vhodu nekdanje deške okoliške šole v Celju je vzidana rdeča marmornata plošča, ki mimoidočim govori o enem največjih zločinov, ki jih je storil okupator na Spodnjem Štajerskem. Napis na plošči, ki ga je vzidal v šolsko stavbo občinski zbor Zveze borcev NOB v Celju na dan borca, 4. julija 1957, piše: Tu je bil v letih 1941 – 1945 kraj trpljenja slovenskega ljudstva, od tod je okupator pošiljal družine v taborišča smrti in tu je materam iztrgal na...

  • »Pohodništvo nas povezuje«

    Zgodbeoktober '14

    Upokojena učiteljica biologije Sonja Zalar Bizjak z Vrhnike je že od otroštva velika ljubiteljica narave. Kot biologinja, raziskovalna popotnica, fotografinja in planinska vodnica je v naravi vedno našla sprostitev in nove izzive. Prav zato se je po upokojitvi pridružila vrhniškim pohodnikom, ki jih druži ljubezen do hoje po Sloveniji.

    »Za pohodništvo je bilo v našem društvu vedno veliko zanimanja, zato smo leta 2008 ustanovili novo pohodniško skupino. Vodenje te skupine sem prevzela z velikim zadovoljstvom, hkrati pa sem bila vesela, da lahko svoje znanje biologije, geografije in etnografije posredujem pohodnikom. Zdelo se mi je, kot da bi spet imela svoj razred, kajti v srcu sem še vedno pedagoginja,« pravi.

  • Pričevalka časa

    Zgodbeoktober '14

    Jelica Jugovec Murnik, oseminosemdesetletna gospa srebrnosivih las že peto leto živi v enem od domov starejših občanov v Ljubljani. Obiskovalcem z veseljem razkrije svojo pestro življenjsko zgodbo.

    Rojena je bila v Trbovljah, saj so bili njeni predniki knapi. Kasneje se je s starši preselila na Bled, od tam pa v Ljubljano, kjer so vzeli v zakup staro gostilno. Ko so leta 1941 Ljubljano okupirali Italijani, je obiskovala tedanji šesti razred uršulinske gimnazije (današnje Šubičeve). Na pobudo sošolke Mirjane se je že takoj na začetku vojne skupaj s sestro Binco pridružila Osvobodilni fronti. Ker nista hoteli pozdravljati s fašističnim pozdravom in sta pisali o slovenski zgodovini, so ju izključili iz gimnazije.

  • Vodebovi »rešujejo« slavo Šuštarskega mostu

    Zgodbeseptember '14

    Vodebovi »rešujejo« slavo Šuštarskega mostu

    Priimek Vodeb je zaščitni znak za čevljarsko obrt, za katero pa se mladi, žal, odločajo le poredko. V Ljubljani pa je bilo nekoč na obeh straneh Ljubljanice veliko čevljarjev, a zdaj so tam le še Vodebovi. Oče Ivan se je na to lokacijo preselil leta 1973; kot samostojni obrtnik pa je leta 1966 začel na Gornjem trgu. Njegovo obrt je prevzel sin Vladimir, ki tudi že ima naslednika. »Prvi par čevljev sem si naredil že kot vajenec,«se spominja Vladimir Vodeb.

  • Kdor rad leti in pleše, ima več od življenja

    Zgodbeseptember '14

    Kdor rad leti in pleše, ima več od življenja

    To je življenjsko prepričanje, ki ga rad pove in ki ga tudi dosledno živi Janez Leskošek, ki ga kličejo Janko. Vse do svojega 76. leta je imel veljavno letalsko licenco in še lani, pri štiriinosemdesetih je v Bovcu letel z jadralnim letalom – s spremljevalcem, seveda. Rodil se je leta 1929 na Ponikvi pri Celju v kmečki družini kot najstarejši sin. Kljub očetovi želji, da bi ostal doma, je prepustil kmetijo mlajši sestri, sam pa si je pri sedemnajstih letih v Celju poiskal mesto za vajenca.

  • Žlahtna vezilja kulture

    Zgodbeseptember '14

    Žlahtna vezilja kulture

    Marjanca Dobnikar je med prebivalci Podutika in okoliških krajev znana po skrbi za to, da je umetniška kultura v kraju vedno na zavidljivi ravni. In to že 29 polnih let. Zasnovala, povezovala ali vodila je veliko proslav, koncertov, komemoracij, razstav, predstav in različnih srečanj, mimo tega je tudi pela in igrala v številnih predstavah. Rojena je bila v Artičah pri Brežicah, kamor jo vedno znova vodi posebno hrepenenje, saj tam še vedno živi njen rod in mladostni prijatelji. Na kraj jo veže nešteto spominov, lepih in bridkih.

  • Stoletni Notranjec s Koroške ceste

    Zgodbeseptember '14

    Stoletni Notranjec s Koroške ceste

    Med devetimi občani, starejšimi od sto let, ki živijo na območju upravne enote Kranj, je tudi Stane Podlogar s Koroške ceste 14 v Kranju. Po njegovi fizični kondiciji, ko leže po nekaj stokrat dvigne deset kilogramov težko utež in ko zlahka naredi petdeset in več počepov, bi ga prav lahko primerjali s pokojnim telovadcem Leonom Štukljem. Mami Mariji in očetu Janezu je Stane kot drugi otrok prijokal na svet v lovskem dvorcu Nadlišek v Pajkovem pri Hitenem na Bloški planoti. Oče je bil kot logar in lovski čuvaj zaposlen pri turjaškem grofu.

  • Pastir Peter

    Zgodbeseptember '14

    Pastir Peter

    Zagotovo nimamo veliko naročnikov, h katerim bi se odpravili na obisk tako visoko v hribe. Velika planina, planota v Kamniško –Savinjskih Alpah se namreč razprostira na dobrih 1500 metrih nadmorske višine. In tja gor, v pravi planinski raj nas je povabil Peter Erjavšek, ki je tu planšar že skoraj četrt stoletja. Zgovoren in vedno nasmejan odlično skriva svojih 75 let. Skrbi za ohranjanje planšarske tradicije in rad se obleče v tradicionalno pastirsko opravo s platneno srajco, volnenimi nogavicami, coklami, na glavo si povezne klobuk s...

  • 1
  • …
  • 110
  • 111
  • 112
  • 113
  • 114
  • …
  • 158
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov