Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Med kulturne bisere spadajo tudi spomeniki

    Zgodbejanuar '16

    ODSTRTE PODOBE – LJUBLJANA (Tivoli)

    Največji ljubljanski park se na petih kvadratnih kilometrih razteza v neposredni bližini mestnega središča pod Rožnikom in Šišenskim hribom. V njem se združujejo naravni in krajinski elementi ter objekti kulturne dediščine, med katere spada poleg grada Tivoli (nekoč imenovanega Podturn) in Cekinovega grada tudi približno trideset spomenikov. Vse umetniške stvaritve, razen ene – Štirje psi pod Tivolskim gradom, so delo slovenskih kiparjev, vendar se po besedah upokojene umetnostne zgodovinarke mag. Olge Paulič do njih vse preveč mačehovsko obnašamo.

  • IZBRSKANO JANUAR

    Zgodbejanuar '16

     V Gorici pri Slivnici sta se 25. februarja 1935 poročila Neža in Konrad Lesjak. Fotografijo hrani njuna edina hči Minka, ki je na začetku januarja praznovala 80. rojstni dan. 

    Danes 97-letna Slavka Štrukelj iz Domžal se je leta 1964 fotografirala v Parizu. Ob njej sta »le Père Noël« in bodoči mož Jean Maurice. Še vedno živita v Franciji. Fotografijo hrani vnukinja Vanda Klopčič.

    Upokojeni železničar Viktor Kotar iz Velenja še hrani fotografijo sodelavcev, ki je nastala leta 1963 na postaji v Prelogah pri Velenju. Čepijo z leve: Franc Koren (vozopisec), Jože Špiljak (prometnik) in Maks Jagorin (premikač). Stojijo z desne: Maks Klenovšek (kurjač na parni lokomotivi), Ivan Grobelnik (premikač), Ivan Rožič (vozopisec), Viktor Kotar (kretničar), Jože Podgoršek (vodja premika), Franc Pajtler (vlakovodja), Jože Meh (premikač) in Jože Robert (strojevodja parne lokomotive).

  • Nikoli ni prepozno za novo kariero

    Zgodbedecember '15

    Življenje Darka Šarca je en sam splet naključij ali pa muhavosti usode, kakor pač kdo razume. A ničesar ne obžaluje, pravi, saj je vedno našel način, da je počel tisto, s čimer je bil zadovoljen. Ker je človek, ki ne mara polovično narejenih stvari, se je v zelo zrelih letih lotil dokončanja podiplomskega študija. Pri 72 letih je magistriral, junija letos, pet mesecev pred osemdesetim rojstnim dnem, pa doktoriral na ljubljanski fakulteti za arhitekturo.

    Čeprav je rojen na Hrvaškem, otroštvo je preživljal v Osijeku, dolgo pa je živel v Makedoniji, mu je Slovenija posebej pri srcu. Mama je bila namreč Slovenka, Notranjka, in z družino že več kot 40 let živi v Ljubljani.

  • Kostanjevica in njen princ

    Zgodbedecember '15

    Kako lepo je tukaj, sta si rekla mlada učitelja Lado in Marija Smrekar, ko sta se prvič pripeljala v mestece na otoku. Sprva sta imela namen ostati le nekaj let, potem pa se naj bi družina preselila v Ljubljano. Toda zgodilo se je drugače … In tako je pred sedmimi leti na svoj 80. rojstni dan Lado Smrekar dejal: »Zahvaljujem se usodi, da me je postavila v ta veliki čas in v najlepši kraj na svetu – v Kostanjevico.« Družina Smrekar bo z njo za vedno povezana. 

    Na obrobje

    Prvo ponudbo za službo je sicer dobil v Čačku, toda tja se je odpeljal in se takoj tudi vrnil. V Kostanjevici pa je ostal in jo tudi globoko zaznamoval. Kot ravnatelj je ogromno naredil za izobraževanje, mesto pa je oplemenitil z visoko umetnostjo. Po izobrazbi je jezikoslovec in slavist, zato je vedno skrbel za lepo besedo, ustanovil   gledališče in tudi sam veliko režiral. Njegova dela so podirala lokalne meje in segla vse do velikih odrov. Hkrati pa je pripeljal velika gledališča, in tako je ljubljanska Drama zunaj »svojega svetišča« prvič...

  • Ni lepo, če postaneš odveč

    Zgodbedecember '15

    Kristina Kavčič iz Gornje Radgone je bila vselej vpeta v družabno življenje v svojem okolju. Najbolj in najdalj časa pa je bila predana delu v domačem upokojenskem društvu.

    Zaposlena je bila v komerciali, in ko se je upokojila, jo je tedanji predsednik Društva upokojencev Gornja Radgona Jože Kos takoj povabil k sodelovanju. »Niti en teden nisem bila doma,« se spominja Kristina danes in dodaja, da je sprva skrbela za upokojenski bife. Njen vedri značaj in želja po delu z ljudmi sta jo napeljala k predlogu, da bi organizirali letovanje na morju za svoje člane. Leta 1988 je tako po Kristinini zaslugi v Lovrečico na Hrvaškem odpeljal prvi avtobus.

  • Šola dolgega življenja

    Zgodbedecember '15

    Na njegovem obrazu so vsa obdobja njegovega življenja. Ko pripoveduje o otroštvu, je malce mrk, ko govori o svojem delu, gube na obrazu postanejo nekoliko izrazitejše, ko govori o ženi, se oči, čeprav ne več tako jasne, zasvetijo, ko govori o hribih in gasilcih, se vse na obrazu umiri, pogled pa upre nekam v daljavo. Ko govori o vnuku, pa obraz kar zasije. Morda se je usoda hotela odkupiti in mu je zato namenila dolgo življenje, oktobra je praznoval 99. rojstni dan. Tako je Jože Jelen najstarejši Hrastničan.

  • Skoraj pozabljena Čičarija 

    Zgodbedecember '15

    Na jugozahodu Slovenije je južno od ceste Kozina–mejni prehod Starod, tik ob meji, pokrajina Čičarija, danes pozabljena skoraj od vseh. Pravzaprav večji del Čičarije leži na Hrvaškem in predstavlja severno mejo Istre, medtem ko na slovenski strani spadajo vanjo le tri vasi: Skadanščina, Poljane in Golac s svojimi zaselki – Brdo, Gojaki in Zagrad. Verjetno je najbolj znana točka Čičarije – vsaj planincem – vrh Slavnik.

    Včasih ti kraji niso bili tako odročni. V antiki je mimo današnjega Golca tekla rimska cesta, ki je vodila iz notranjosti današnje Slovenije v Istro. Pomembna prometnica je ohranila svojo vlogo vse do srednjega veka, ko je nad Golcem stala utrdba.

  • Prelepa Gorenjska 

    Zgodbedecember '15

    V prenovljenem gradu Khislstein v Kranju domuje Gorenjski muzej. V njem je urejena stalna muzejska razstava z zgovornim naslovom Prelepa Gorenjska. Zbirka je razvrščena v dvanajst vizualno in zvočno opremljenih enot. Posebnost muzeja je mala projekcijska soba, v kateri si obiskovalci ogledajo najlepše filme o gorenjski pokrajini in njenih ljudeh.

    Za Gorenjsko so bili skozi čas pomembni lov, železarstvo, rudarstvo, gozdarstvo, kmetijstvo in turizem. Stoletja so bila pomembna železarstvo, oglarstvo, stavbarstvo. Po tej pokrajini in njenih gorskih prelazih so vodile razvejane trgovske poti. To je bila vez med Srednjo Evropo in Jadranom.

  • »Rajhenburg mi je dal vse, kar je izoblikovalo mojo dušo«

    Zgodbedecember '15

    ODSTRTE PODOBE – BRESTANICA

    »Rajhenburg je usmeril moje življenje. Dal mi je vse, kar je izoblikovalo mojo dušo. Rajhenburg je moja usoda, čeprav sem v njem živel samo do svojega devetnajstega leta. Če spregovorim besedo Rajhenburg, celo če si jo samo obudim v spominu, se mi že zgodi, da se kakor v pravljici, prek daljav in časov, v trenutku znajdem v deželi davne sreče, v svetovih svojega detinstva in mladosti, svojih prvih zapisanih besed,« razmišlja 76-letni upokojeni novinar, a tudi plodovit publicist, romanopisec in pesnik, filmski in televizijski scenarist ter potopisec Željko Kozinc.

  • LJUDJE IN DOGODKI SKOZI ČAS

    Zgodbedecember '15

    V Ljubljani so 1. decembra 1975 odprli Univerzitetni klinični center. Opravlja specialistično ambulantno in bolnišnično dejavnost za območje ljubljanske regije ter razvija specialistične zdravstvene dejavnosti v državi.

    1. decembra 1974 je Josip Broz Tito v Krškem položil temeljni kamen za jedrsko elektrarno, ki je še vedno predmet spora med Slovenijo in Hrvaško.

    Na Korziki je 1. decembra 1981 strmoglavilo letalo DC 9 super 80 ljubljanske Inex Adrie. V nesreči je umrlo vseh 180 potnikov in članov posadke. 

  • 1
  • …
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • …
  • 158
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov