Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  •  Število sladkornih bolnikov narašča 

    14. november 2017

    Sladkorna bolezen je ena najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, zaradi slabega življenjskega sloga število bolnikov skokovito narašča, na pojav bolezni vplivajo zlasti prekomerna teža in debelost, nezdrav način prehranjevanja, nezadostna telesna dejavnost in slabši socialno-ekonomski položaj. V Sloveniji zdravila za to bolezen prejema okoli 108.600 ljudi še pred desetimi leti jih je bilo manj kot 80.000. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, je pozornost namenjena še posebej ženskam s sladkorno boleznijo. 

  •  'Svet' Martin nar'di iz mošta vin'

    11. november 2017

    Tako pravi ljudski rek o Martinovem prazniku, ki ga praznujemo 11. novembra. Martinovanja so med najbolj priljubljenimi družabnimi dogodki po slovenskih krajih in na Statističnem uradu Slovenije so zbrali nekaj zanimivosti o matinovanju in Martinih …

    Na Martinovo se  poleg poskušanja novega, mladega vina, postrežejo značilne jedi. Te se po regijah razlikujejo, ne smejo pa manjkati gos ali kakšna druga perutnina, mlinci in rdeče zelje. Sicer pa pri nas popijemo povprečno 43 litrov vina na prebivalca, kar nas uvršča na tretje mesto v EU, in porabimo 30 kilogramov perutninskega mesa na leto. Kot zanimivost naj omenimo, da največ vina v EU popijejo Luksemburžani (več kot 50 litrov na prebivalca) in Portugalci (48 litrov), najmanj pa Poljaki, le dobra 2 litra na prebivalca.

  •  Poprava krivice po petih letih 

    10. november 2017

    Državni zbor je na 51. izredni seji z veliko večino izglasoval novelo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ( ZPIZ-2E), ki sta jo vložili koalicijski stranki SD in DeSUS. V skladu z njo se bo čas prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje znova štel v pokojninsko dobo brez dokupa. Novela se bo začela uporabljati 1. januarja 2018.

     Novela, ki so jo v SD in DeSUS pripravili v sodelovanju z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije in pokojninskim zavodom, ne posega v pokojninski sistem. Pač pa se nanaša na pokojninsko dobo, za katero so bili prispevki plačani v okviru prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje v času do uveljavitve zadnje pokojninske reforme, torej do 31. decembra 2012. Po pojasnilih predlagateljev zadeva od tisoč do pet tisoč ljudi, ki imajo zaradi nastalega položaja nižje pokojnine.

  • Majhni, raznoliki, a hudo nevarni 

    10. november 2017

    Na katero žival bi najprej pomislili, če bi slišali zvoke kopit? Verjetno na konja, čeprav bi lahko šlo tudi za zebro. S to primerjavo zdravniki na svetovni dan nevroendokrinih tumorjev, ki je danes, opozarjajo na  težavno diagnosticiranje tumorjev, ki jim na kratko pravijo NET. Pojavljajo se redko in zaradi različnih znakov in simptomov, ki jih bolnik opazi šele ob napredovali bolezni, jih je mogoča zamenjati za katerega od drugih vrst raka, denimo za raka želodca, debelega črevesa in danke ali trebušne slinavke.

  • Koncert Godbe ljubljanskih veteranov 

    9. november 2017

     »Z glasbo še vedno mladi« je moto glasbenikov Godbe ljubljanskih veteranov, ene od osmih seniorskih godb, ki delujejo pri nas. Prvič je  ljubljanska godba nastopila 29. septembra 2005 na otvoritvi Festivala za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani. Od takrat pa se je zvrstilo že lepo število nastopov pa tudi promenadnih in celovečernih koncertov tako doma kot v tujini. Tudi letos pa ljubitelje glasbe vabijo na letni koncert.  V Slovenski filharmoniji bodo nastopili pod vodstvom dirigenta Viktorja Kresnika v nedeljo, 12. novembra, ob 18. uri.

  • Plečnikovi vodnjaki po Ljubljani

    9. november 2017

    Počasi se izteka leto, ki je v Ljubljani zaradi dveh obletnic: 60. obletnice smrti (7. 1. 1957) in 145-letnice rojstva (23. 1. 1872), posvečeno arhitektu Jožetu Plečniku. Zaokroža  ga razstava z naslovom Plečnik in voda: vodnjaki v mestu, ki je v Plečnikovi hiši na Karunovi 4 - 6 v Ljubljani na ogled do 7. januarja 2018.

     Voda je Plečnika navdihovala pri njegovem ustvarjanju, saj jo je razumel kot dopolnitev in oživitev statične arhitekture. Največje z vodo povezane projekte je izvedel v Ljubljani, ko je urejal bregove Ljubljanice. Tokratna razstava pa predstavlja manjše objekte - ljubljanske vodnjake in spomenike , v katere je Plečnik vključeval vodo kot simbol vira življenja in očiščenja. Med drugim je zasnoval vodnjake na dvorišču  trgovinske zbornice (danes Ustavno sodišče RS); na Šentjakobskem trgu, na Žalah pred kapelo sv. Nikolaja, na dvorišči cerkve sv. Petra, pred Vidmarjevo vilo …

  • Petje zvoka OM- za zdravljenje posameznikov in sveta

    8. november 2017

     Zadnja leta postaja tudi v Sloveniji vedno bolj razširjeno zdravilno petje zvoka OM (OM Chanting). Kar nekaj slovenskih mest se je že vključilo v projekt Cities of Light, v sklopu katerega deluje že več kot 2000 skupin po vsem svetu.

    OM Chanting je starodavna skupinska tehnika zdravljenja s petjem najvišje in najčistejše vibracije OM, ki zdravi telo, duha in okolico. Chanting pomeni petje ali ponavljanje določene besede z visoko vibracijo – mantre. To ni meditacija, kot je marsikdo prepričan, ampak gre za skupinsko tehniko zdravljenja. V skupini je moč energije veliko večja, ker se med udeleženci vzpostavi skupni kanal, preko katerega steče veliko več energije do vsakega posameznika in v okolico, kar pozitivno vpliva na druge ljudi, pa tudi na  živali, rastline in ves planet. Po izročilu so himalajski modreci prvobitno vibracijo OM uporabljali za zdravljenje svojih bližnjih ter vseh neravnovesij v ljudeh in v naravi. To je namreč vibracija, iz katere izhajajo vse ostale vibracije, zvoki in besede ter tako posledično vse, kar je ustvarjeno.

  • Slovenija piha 0,0!

    6. november 2017

     V tednu med 6. in 12. novembrom, torej pred martinovim, ko bodo po vsej Sloveniji potekala številna praznovanja, bodo policisti poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov na cestah - preverjali bodo, ali vozite pod vplivom alkohola. Če boste »napihali« 0,0 pa boste prejeli kupon, s katerim si lahko na www.nulanula.si prislužite vstopnice za skupni koncert Policijskega orkestra in skupine Tabu, ki bo 28. novembra 2017 v Festivalni dvorani v Ljubljani.

     Akcijo Slovenija piha 0,0, že drugo leto zapored organizira ministrstvo za zdravje v sodelovanju s policisti, ki bodo poleg vožnje pod vplivom alkohola preverjali tudi prisotnost drog in drugih psihoaktivnih snovi. Nadzor bo potekal zlasti v bližini gostinskih lokalov, zabaviščnih prostorov in v krajev, kjer se zadržuje večje število ljudi. Preizkus alkoholiziranosti oziroma hitri test za droge bodo odredili tudi vsem kršiteljem, ki bodo s hujšim prekrški, kot so na primer prehitra vožnja, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje določil o prednosti, ogrožali varnost drugih prometnih udeležencev. Na terenu bodo še zdravstveni, delovni in tržni inšpektorji, aktivni pa bodo tudi predstavniki nevladnih organizacij kot so Zavod Vozim, Varna pot in Drogart. 

  • Po poteh soške fronte

    6. november 2017

     Soška fronta je eno najbolj razgibanih bojišč prve svetovne vojne, potem ko je vanjo stopila Italija. Boji so namreč potekali od 2.208 metrov visokega Rombona na severu do izliva reke Soče v Tržaški zaliv na jugu. Veliko bojev je potekalo na slovenskem ozemlju in ni čudno, da je zanimanje za vojne dogodke živo še po stotih letih. Tudi med naročniki Vzajemnosti, ki so se na prvo novembrsko soboto odpravili Po poteh soške fronte, je bilo nekaj takih, ki so v teh krajih izgubili deda ali katerega drugega sorodnika.

  • Drugih ne moremo spremeniti, sebe lahko

    november '17

    »Pri nas je žal miselnost taka: k psihiatru pa ja ne boš hodil, to je zapravljanje denarja, saj nisi nor. Vsak mora svoje težave rešiti sam, čeprav se ne bi nihče sam operiral ali se lotil popravljanja dragocenega avta,« je zelo neposredna Sanja Rozman, zdravnica, psihoterapevtka in avtorica sedmih knjig. Že več kot dvajset let se ukvarja z zdravljenjem nekemičnih zasvojenosti in posledic travm. Priča je številnim težkim zgodbam, hkrati pa ljudem v stiski skuša povrniti občutek lastne vrednosti in jim pomaga, da se počutijo enakovredne in enakopravne v družbi, da sprejmejo prave odločitve in se znajdejo v svetu. Čeprav je že štiri leta upokojena, še vedno veliko dela, se izobražuje, piše knjige – zadnji dve sta Umirjenost in Pogum – ter tudi na ta način opozarja na prenizko toleranco do nasilja in zlorab v naši družbi.

  • 1
  • …
  • 227
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • …
  • 386
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov