Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetioktober '15

    ZDRAVNIKI V OGLASIH 

    Bralca zanima, ali je kodeks medicinske deontologije obvezen za zdravnike in ali morda vsebuje kakšne prepovedi v zvezi z oglaševanjem zdravnikovega dela. Moti ga predvsem, da nastopajo v različnih oglasih za zdravila.  

    Strogo pravno gledano, kodeks medicinske deontologije sicer predstavlja zavezujoč predpis za zdravnike, enako velja tudi za smernice in izjave Svetovnega zdravniškega združenja in Svetovnega zobozdravniškega združenja. Ta načela so dolžni poznati in se po njih ravnati vsi zdravniki. Vendar pa je »težava« v tem, da nespoštovanje tega predpisa ni sankcionirano v smislu zdravnikove civilne ali celo kazenske odgovornosti, ampak so posledice »le« stanovske narave. V takem primeru lahko Zdravniška zbornica Slovenije zdravniku izreče opomin, ki je seveda zelo mila sankcija. Ima pa zato kodeks kar precejšnjo neformalno moralno moč, in zdravniki se v praksi v resnici trudijo, da bi ga spoštovali.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetioktober '15

    ODGOVORNOST

    Naročnica mi je na srečanju razložila, da je odrasli sin, ki živi z njima, nezadovoljen s svojim življenjem, za kar krivi starša. V času njegovega odraščanja naj bi bila premalo pozorna do njega, po njegovem sta zanemarjala njegove potrebe, se mu premalo posvečala in podobno. Zaradi tega zdaj kot tridesetletnik ne more živeti normalno, starša izsiljuje za denar, grozi jima, da bo doma vse razbil, ju celo fizično napadel … Mama njegovim grožnjam popusti, da bo mir v hiši, vendar ni nič boljše. Ne posluša partnerja, ki ji prigovarja, naj sinu postavita meje, kar pomeni, naj začne skrbeti sam zase.

  • Povprečja pokojnin se še znižujejo

    Dobro je vedetioktober '15

    V veljavni zakonski ureditvi (tako pa je bilo tudi v preteklih) višino starostne pokojnine posameznega upravičenca ob njenem priznanju večinsko pogojujeta plača, prejeta v določenem obdobju pred upokojitvijo, od katere so bili plačani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, in dolžina obdobja, prebitega v tem zavarovanju. Plača je podlaga za izračun pokojninske osnove, od katere je pokojnina odmerjena v določenem odstotku, katerega višina je odvisna od dopolnjene zavarovalne dobe. To pa velja tudi za določanje višine predčasne pokojnine pred njenim zmanjšanjem zaradi predčasnega odhoda v pokoj. Višino invalidske pokojnine pa poleg tega pogojuje tudi starost, pri kateri je zavarovanec pridobil pravico do pokojnine. Vdovska in družinska pokojnina sta izvedeni pravici iz pokojnine umrlega, kar pomeni, da zanju veljajo že omenjena splošna pravila, njuni višini pa sta odvisni tudi od števila upravičencev.

  • ZDUS oktober

    Dobro je vedetioktober '15

    Naj novoletne voščilnice

    Na ZDUS-ov natečaj za najlepšo novoletno voščilnico 2016 je prispelo 204 del iz 16 društev upokojencev. Komisija za kulturo je po razpisnih kriterijih izbrala najlepše tri. Ustvarili so jih Ana Marija Kozlevčar  iz Novega  mesta, Zoran Jošić iz Celja in Milena Dimec iz Litije.

    Avtorji najlepših  voščilnic so nagrade prejeli na prireditvi Večer pesmi in plesa v sklopu 15. Festivala za tretje življenjsko obdobje  29. septembra. A. Ž.

    Skupaj za družbo zdravja

    Skupaj za družbo zdravja je slogan Resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2015–2025, hkrati pa tudi vodilna misel na srečanju vodstva in upravnega odbora ZDUS z ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ter njenimi sodelavkami in sodelavci, ko nam je predstavila ta dolgo pričakovan krovni dokument.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetioktober '15

    DOPLAČEVANJE DOMA STAREJŠIH

    Bralkina mama je bila sprejeta v dom starejših občanov, a nima zadosti sredstev, da bi si lahko plačevala oskrbnino. Bralko zanima, ali je res dolžna plačevati zanjo, ker ima še brate in sestre, od katerih je eden dobil že nekaj maminega premoženja.

    Polnoletni otroci so dolžni plačevati za preživljanje svojih staršev, če ti nimajo dovolj lastnih sredstev in jih tudi ne morejo pridobiti. Pri tem so upoštevane morebitne pogodbe, ki so jih sklenili s svojimi starši, in zmožnost otrok. Če se je na primer eden izmed otrok s pogodbo o preužitku ali drugo pogodbo zavezal, da bo skrbel za starše v zameno za neko premoženje, je on v prvi vrsti dolžan skrbeti za starše.

  • S poslanci o pokojninski blagajni in pokojninah

    Dobro je vedetioktober '15

    Odbor državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide je sredi septembra med drugim obravnaval tudi poročilo o poslovanju Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za leto 2014. Bistvene značilnosti je predstavil generalni direktor Marijan Papež, ki je poudaril, da je zavod poslovno leto zaključil z zakonsko izravnanimi dohodki in odhodki v višini približno 4,98 milijarde evrov. Čeprav so se lani začeli kazati nekateri spodbudni trendi, pa je izpostavil tudi vse slabši gmotni položaj upokojencev.

  •  Trbovlje

    Dobro je vedetiseptember '15

    IZPOSTAVE ZPIZ:

    Poleg vlog s področja pokojninskega, invalidskega in mednarodnega zavarovanja, ki se nanašajo na tri zasavske občine, enajst delavk Zpizove trboveljske izpostave rešuje tudi zadeve, ki so v pristojnosti Območne enote Celje, kamor ta organizacijska enota spada. »Vodimo postopke za priznanje pravice do vseh vrst pokojnin, vse pravice iz invalidskega zavarovanja, pravice do dodatka za pomoč in postrežbo, pravice do invalidnine za telesno okvaro, informativne izračune pogojev za upokojitev in za višino pokojnine. Razen tega izdajamo potrdila o zavarovanju v Republiki Sloveniji, izračunavamo pa tudi (po 140. členu ZPIZ-2) pričakovano višino predčasne ali starostne pokojnine za zavarovance, ki v koledarskem letu dopolnijo 58 let,« nam je najprej pojasnila vodja te izpostave Tjaša Casagrande. 

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetiseptember '15

    PRIPOSESTVOVANJE STANOVANJA

    Bralka je podedovala stanovanje, v katerem ni nikoli živela, pač pa v njem že skoraj petnajst let živi nečak. Ta ne plačuje najemnine, zadnje čase pa tudi stroškov ne plačuje več redno, zato ga je bralka opomnila, da se bo moral izseliti. Nečak pa pravi, da je stanovanje tako ali tako njegovo, ker ga je priposestvoval.

    Nečak ni priposestvoval stanovanja. Lastninska pravica na nepremičnini se priposestvuje, če oseba dobroverno in zakonito izvaja posest deset let.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetiseptember '15

    STROŠEK ZA NOVO ZOBNO PROTEZO

    Bralka je stara 84 let in ima manjšo pokojnino, zato jo zanima glede pokrivanja stroškov za novo zobno protezo. Prve majave zobe so ji izpulili in jih nadomestili s protezo, za kar je plačala 600 evrov. Po treh letih čakalne dobe, ker je izgubila še preostale zobe, so ji v ambulanti rekli, da bi morala plačati ves strošek za novo protezo. Zanima jo, ali ji ne pripada, da ta strošek povrne ZZZS, glede na to, da je starejša od 70 let.

    V skladu s Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja je kot zavarovanka upravičena tako do snemne delne proteze kot tudi do totalne proteze. Snemno delno protezo lahko dobi, če manjkajo trije ali več zob zapored in izdelava mostička zaradi statičnih ali drugih strokovnih razlogov ni mogoča ali pa če manjkajo trije ali več zob na koncu zobne vrste (najmanj kočniki) enostransko in ob tem še najmanj dva zoba v istem ali drugem kvadrantu v isti čeljusti in tudi če manjkajo zobje v več vrzelih in ima za vsako od njih pravico do mostička, a je cena za protezo nižja kot za mostiček.

  • Kako je bilo pred 30 leti?

    Dobro je vedetiseptember '15

    Skupnost pokojninskega in invalidskega zavarovanja v SR Sloveniji je poslovno leto 1985 zaključila z izgubo, ki je znašala 1.417,7 milijona takratnih dinarjev. Krila jo je iz sredstev rezervnega sklada. Njeni prihodki so znašali 131.201,8 milijona, izdatki pa 132.619,5 milijona dinarjev. Negativni finančni rezultat po zaključnem računu je imel za posledico znižanje rezervnega sklada s 3.029,7 milijona na 1.612,1 milijona dinarjev. Za nemoteno poslovanje je morala vse od avgusta naprej najemati premostitvena bančna posojila po splošni obrestni meri. Znižanje rezervnega sklada je pomembno vplivalo na poslabševanje likvidnostnega položaja v naslednjem letu.

  • 1
  • …
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 106
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov